2018 NB Cup #2 revised start | Zone4.ca

2018 NB Cup #2 revised start

Date: Jan 7, 2018
Official  Results
Location: Charlo, NB
Host Club: Les Aventuriers

Jury
Technical Delegate:  Edouard Daigle 
Chief of Competition:  Marc Leclair 
Chief of Course:  Greg Schlosser 
Coach:  Manon Losier 
Chief of Timing:  Rheal Laviolette 
Zone 4 Computer  Carole Daigle 
Obs. Time: 12:00
Wind Vel:  27 (gust 52) Wind Dir: W
Air Temp: -18 c Snow Temp: -20 c
Weather: sunny Snow Cond: powder

Start Group 1 4.6 km. Classic  Bleu/Blue  
PL Bib Name SubCategory Rnk CCCLicence Time Diff
1 8 Simon Xavier Godin Midget Boy/Garcon 1/8 37719 0:19:59.7  
2 3 Ariane Austin Juvenile Girls/Filles 1/3 35357 0:20:18.8 +19.1
3 13 Samuel Daniel Basque Midget Boy/Garcon 2/8 38924 0:21:05.5 +1:05.8
4 16 Hugo Austin Midget Boy/Garcon 3/8 37780 0:21:22.4 +1:22.7
5 12 Jack Toner Midget Boy/Garcon 4/8 38915 0:21:37.3 +1:37.6
6 6 Gabrielle Cote Midget Girls/Filles 1/4 37788 0:22:05.4 +2:05.7
7 5 Mathias Michaud Midget Boy/Garcon 5/8   0:25:15.9 +5:16.2
8 2 Mattea McNair Midget Girls/Filles 2/4 39599 0:25:17.6 +5:17.9
9 11 Marissa Curry Juvenile Girls/Filles 2/3 35466 0:25:49.8 +5:50.1
10 1 Florence Levesque Juvenile Girls/Filles 3/3 39911 0:26:59.0 +6:59.3
11 14 Leezack Caron Midget Boy/Garcon 6/8   0:27:05.0 +7:05.3
12 7 Philippe Robitaille Midget Boy/Garcon 7/8   0:28:26.6 +8:26.9
13 9 kaj Jones Midget Boy/Garcon 8/8   0:31:57.4 +11:57.7
14 4 Anaelle Martel Midget Girls/Filles 3/4   0:32:44.5 +12:44.8
15 10 Meghan Labrecque Midget Girls/Filles 4/4   0:34:40.2 +14:40.5
DNS 15 Kelly-Ann Gallien Juvenile Girls/Filles *   *** ***

Start Group 2 8.8 km. Classic  Blue X 2  
PL Bib Name SubCategory Rnk CCCLicence Time Diff
1 21 Olivier Jacob Godin Juvenile Boys/Garcon 1/3 35366 0:36:39.9  
2 27 Maxime Savoie Junior Boys/Garcon 1/2 35372 0:36:53.7 +13.8
3 25 François Leclair Junior Boys/Garcon 2/2 34116 0:37:34.0 +54.1
4 23 Jeffrey Labrecque Juvenile Boys/Garcon 2/3 39975 0:38:52.2 +2:12.3
5 22 Manon Losier Masters Women/Femme 1987-1958 1/3 3206 0:44:32.4 +7:52.5
6 24 Anna Healy Masters Women/Femme 1987-1958 2/3   0:47:53.4 +11:13.5
7 18 Julie Daigle Masters Women/Femme 1987-1958 3/3 41213 0:47:59.4 +11:19.5
8 20 Chloe Duchesne Junior Girls/Filles 1/1 36477 0:48:02.6 +11:22.7
9 26 Remi Walhain Juvenile Boys/Garcon 3/3   0:52:35.2 +15:55.3
10 19 Claudette Maltais Masters Women/Femme 1957& older/et  1/1   0:54:19.3 +17:39.4

Start Group 3 8.8 km. Classic  Blue X 2  
PL Bib Name SubCategory Rnk CCCLicence Time Diff
1 31 Kevin Heppell Open Men/Homme 1/2   0:32:21.2  
2 35 Vincent Leclair Senior Men/Homme 1/1 24503 0:33:55.0 +1:33.8
3 29 Alexandre Leclair Junior Mem/Homme 1/1 31892 0:36:50.6 +4:29.4
4 30 Paul Wright Masters Men/Homme 1957& older/et pl 1/3   0:39:23.7 +7:02.5
5 34 Sebastien Duke Open Men/Homme 2/2 4505 0:41:35.0 +9:13.8
6 17 Jean Corbin Masters Men/Homme 1957& older/et pl 2/3   0:42:26.0 +10:04.8
7 28 Doug Jones Masters Men/Homme 1987-1958 1/2   0:44:38.9 +12:17.7
8 33 Jim Currie Masters Men/Homme 1987-1958 2/2   0:45:02.1 +12:40.9
9 32 Dave Moore Masters Men/Homme 1957& older/et pl 3/3   0:50:43.1 +18:21.9
DNS 36 Dominic Brassard Junior Mem/Homme * 34763 *** ***

Start Group 4 4.6 km. Classic  Blue X 1  
PL Bib Name SubCategory Rnk CCCLicence Time Diff
1 41 Sandrine Caron Participation Women/Femme 1/3   0:26:05.4  
2 39 Jennifer Maltais Participation Women/Femme 2/3   0:26:59.8 +54.4
3 38 Bruce Guitard Participation Men/Homme 1/2   0:31:36.5 +5:31.1
4 42 Mariline Dube Participation Women/Femme 3/3   0:38:42.6 +12:37.2
5 40 Jacques Haché Participation Men/Homme 2/2   0:40:26.9 +14:21.5
DNS 37 Jonathan Simard Participation Men/Homme *   *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4