2018 Maritime Time Trials Sprint Race | Zone4.ca

2018 Maritime Time Trials Sprint Race

Date: Jan 12, 2018
Final  Results
Location: Hillsborough
Host Club: Biathlon New Brunswick

Race Info
Start Time:  1000 
End Time:  1121 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Men 10 km. Sprint  Blue 3.3km  
PL Bib Name Province P S T Time Diff
1 1 Kevin Heppell NB 0 2 2 0:31:37.9  

Junior Men 10 km. Sprint  Blue 3.3km  
PL Bib Name Province P S T Time Diff
1 3 Michael Vautour NB 3 3 6 0:43:46.6  
2 5 Matt Peachey NS 4 3 7 0:48:52.7 +5:06.1
3 4 Alexander Niles NB 4 3 7 0:55:59.1 +12:12.5
DNS 2 Nicholas St.Germain NB 0 0   *** ***

Youth Men 7.5 km. Sprint  Green 2.5km  
PL Bib Name Province P S T Time Diff

Junior Women 7.5 km. Sprint  Green 2.5km  
PL Bib Name Province P S T Time Diff
1 6 Katrena Thomas NS 2 5 7 0:51:19.4  
DNF 7 Gabriel Gillis NB 0 0   *** ***

Youth Women 6 km. Sprint  Red 2km  
PL Bib Name Province P S T Time Diff
1 9 Lauren Martin NB 2 1 3 0:44:28.7  
2 8 Emily Czerwinski NB 4 3 7 0:45:37.2 +1:08.5

Senior Boys 6 km. Sprint  Red 2km  
PL Bib Name Province P S T Time Diff
1 13 Jeremy Leigh NB 3 4 7 0:25:48.4  
2 14 François Leclair NB 2 4 6 0:27:44.6 +1:56.2
3 10 Simon Hale PE 3 1 4 0:30:48.0 +4:59.6
4 11 Jiyuan Shen NS 2 3 5 0:38:57.7 +13:09.3
5 12 Linus Mulherin NS 3 4 7 0:40:29.6 +14:41.2
DNS 15 Alexandre Comeau NB 0 0   *** ***

Senior Girls 6 km. Sprint  Red 2km  
PL Bib Name Province P S T Time Diff
1 38 Anika Leigh NB 5 3 8 0:36:18.8  
2 18 Claire Miner NS 3 4 7 0:41:24.5 +5:05.7
3 21 Megan Costain NB 4 3 7 0:42:37.0 +6:18.2
4 20 Madison Taljaard NS 4 5 9 0:48:30.3 +12:11.5
5 16 Abigail Murray NS 5 5 10 1:05:18.2 +28:59.4
6 19 Suzanne Clancy NB 3 4 7 1:12:30.6 +36:11.8
DNS 17 Julie Martin NB 0 0   *** ***

Master Men 6 km. Sprint  Red 2km  
PL Bib Name Province P S T Time Diff
1 22 Eugene Leblanc NB 2 4 6 0:33:16.8  
2 24 Jean Corbin NB 1 3 4 0:40:51.0 +7:34.2
3 23 Ward MacDonald NS 3 3 6 0:46:18.9 +13:02.1

Master Women 6 km. Sprint  Red 2km  
PL Bib Name Province P S T Time Diff
1 26 Dolores Berube NB 2 3 5 0:35:43.1  
2 29 Anne Benoit Leblanc NB 2 2 4 0:40:35.2 +4:52.1
3 30 PETERSON Krista NB 2 3 5 0:53:01.9 +17:18.8
4 25 Alexandra Jones NB 5 5 10 1:07:43.8 +32:00.7
DNF 27 Natalie Landry NB 5 0   *** ***
DNF 28 Marion Heppell NB 2 5   *** ***

Junior Boys 4 km. Sprint  Brown 1.3km  
PL Bib Name Province P S T Time Diff
1 32 Tobiah Rowswell PE 3 1 4 0:30:02.4  
2 31 Dominic Tower NB 4 0 4 0:30:21.4 +19.0
3 35 Eliot Hebert NB 5 5 10 0:34:54.0 +4:51.6
4 33 Liam Septon NB 3 5 8 0:37:05.3 +7:02.9
5 36 Alex Sulis NB 2 2 4 0:39:35.8 +9:33.4
6 34 Theo Thompson-Armstrong NS 5 5 10 0:48:33.6 +18:31.2

Junior Girls 4 km. Sprint  Brown 1.3km  
PL Bib Name Province P S T Time Diff
1 37 Aria MacDonald NS 3 3 6 0:36:07.5  


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4