2018 Lappe Invitational | Zone4.ca



2018 Lappe Invitational

Date: Jan 14, 2018
Official  Results
Location: Lappe Ski Centre
Host Club: Lappe Nordic

 

Midget Boy 3.75 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 303 Cedric Martel 0:14:34.1  
2 307 Matthew Randall 0:15:25.7 +51.6
3 305 Joel Haering 0:16:10.2 +1:36.1
4 301 Liam Kyle 0:16:55.7 +2:21.6
5 306 Jake Hollmann 0:19:06.0 +4:31.9
6 302 Tristan Vanlenthe 0:23:18.4 +8:44.3
DNS 304 Edgar Sarrazin *** ***

Midget Girl 3.75 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 314 Carley Kiiskila 0:13:48.9  
2 316 Brooke Ailey 0:14:42.7 +53.8
3 315 Sarah Cullinan 0:17:07.3 +3:18.4
4 310 Danika Whitaker 0:17:36.1 +3:47.2
5 311 Isobel Stewart 0:18:45.6 +4:56.7
6 308 Daphne Martel 0:22:43.8 +8:54.9
DNS 312 Aubrey Smith *** ***
DNS 313 Tihana Vidjen *** ***

Senior Man 10 km. Free    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 318 Gavin Shields 0:14:57.7 (1) 0:15:36.4 (1) 0:30:34.2  
2 320 Levi Warkentine 0:15:39.7 (2) 0:16:25.0 (2) 0:32:04.8 +1:30.6
3 319 Werner Schwar 0:16:09.8 (3) 0:16:25.1 (3) 0:32:35.0 +2:00.8
4 317 Hayden Gorman 0:18:47.8 (4) 0:20:27.6 (4) 0:39:15.5 +8:41.3

Junior Man 10 km. Free    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 325 Levi Nadlersmith 0:14:54.2 (1) 0:15:10.6 (1) 0:30:04.8  
2 323 Erik Schlyter 0:15:32.8 (2) 0:15:34.5 (2) 0:31:07.3 +1:02.5
3 327 Noah Taylor 0:15:42.2 (4) 0:15:59.7 (3) 0:31:41.9 +1:37.1
4 326 Conor McGovern 0:15:40.2 (3) 0:16:44.3 (4) 0:32:24.6 +2:19.8
5 321 Frederick Serratore 0:16:13.0 (5) 0:16:59.1 (5) 0:33:12.1 +3:07.3
6 324 Aidan Carr 0:16:36.4 (6) 0:17:15.7 (6) 0:33:52.2 +3:47.4
7 322 Tobias Quinn 0:16:54.5 (7) 0:17:17.9 (7) 0:34:12.4 +4:07.6

Master Man A 10 km. Free    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 335 Paul Inkila 0:17:16.8 (1) 0:17:41.4 (1) 0:34:58.2  
2 328 Robb Martin 0:17:48.6 (2) 0:18:18.1 (2) 0:36:06.8 +1:08.6
3 330 Phil Brown 0:18:04.7 (3) 0:18:20.9 (3) 0:36:25.7 +1:27.5
4 342 Olivier Doucet 0:18:08.9 (4) 0:19:05.9 (4) 0:37:14.8 +2:16.6
5 331 Keith Ailey 0:19:54.4 (5) 0:20:26.4 (5) 0:40:20.8 +5:22.6
6 338 Ron Mahler 0:20:01.9 (6) 0:20:48.4 (6) 0:40:50.3 +5:52.1
7 339 Todd Randall 0:20:57.3 (7) 0:21:27.2 (7) 0:42:24.5 +7:26.3
8 340 Russell Clark 0:21:10.1 (8) 0:22:02.7 (8) 0:43:12.9 +8:14.7
9 334 Kevin Schlyter 0:21:50.8 (11) 0:22:05.9 (9) 0:43:56.7 +8:58.5
10 329 Peter Watson 0:21:39.7 (9) 0:22:47.6 (10) 0:44:27.4 +9:29.2
11 337 John Kiiskila 0:21:41.5 (10) 0:23:20.6 (11) 0:45:02.1 +10:03.9
12 336 Remi Lalonde 0:22:33.5 (12) 0:25:26.5 (12) 0:48:00.1 +13:01.9
DNS 332 Mark Thomas *** (*) *** (*) *** ***
DNS 341 Patrick Martel *** (*) *** (*) *** ***

Senior Woman 10 km. Free    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 343 Becky Puiras 0:19:45.8 (1) 0:19:40.4 (1) 0:39:26.3  
2 345 Erika Mihell 0:20:38.1 (2) 0:21:30.3 (2) 0:42:08.4 +2:42.1
3 344 Holly Fleming 0:27:03.2 (3) 0:28:30.6 (3) 0:55:33.8 +16:07.5

Junior Woman 10 km. Free    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 346 Heidi Stewart 0:19:14.9 (1) 0:19:34.7 (1) 0:38:49.7  
2 347 Beth Fowler 0:21:41.7 (2) 0:22:58.6 (2) 0:44:40.3 +5:50.6

Master Woman A 10 km. Free    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 353 Brook Latimer 0:17:31.0 (1) 0:18:04.9 (1) 0:35:35.9  
2 351 Jodi Hall 0:21:32.5 (2) 0:21:55.2 (2) 0:43:27.8 +7:51.9
3 348 Erin Cameron 0:21:46.5 (3) 0:22:08.4 (3) 0:43:54.9 +8:19.0
4 349 Marilyn Ailey 0:22:00.1 (4) 0:22:45.9 (4) 0:44:46.0 +9:10.1
5 350 Marianne Stewart 0:22:24.2 (5) 0:23:08.1 (5) 0:45:32.4 +9:56.5
6 352 Rena Viehbeck 0:22:47.1 (6) 0:23:45.7 (6) 0:46:32.9 +10:57.0
DNS 354 Sarah Peters *** (*) *** (*) *** ***

Junior Boy 5 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 359 Nicholas Randall 0:16:30.2  
2 357 Niklas Harkonen 0:16:42.0 +11.8
3 358 Jonathan Whatley 0:17:06.7 +36.5
4 355 Eli Greenwood 0:22:04.2 +5:34.0
DNS 356 Matthew Whatley *** ***

Juvenile Boy 5 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 360 Max Hollmann 0:15:35.3  
2 362 Alexander Randall 0:18:20.8 +2:45.5
3 361 Joshua Zavitz 0:18:49.1 +3:13.8

Master Man B 5 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 363 Brian Campbell 0:21:37.6  

Junior Girl 5 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 364 Alex Wood 0:22:00.8  

Juvenile Girl 5 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 366 Anna Stewart 0:19:28.9  
2 367 Ainsley Carr 0:22:16.4 +2:47.5
3 365 Olivia Demetrakopoulos 0:22:42.9 +3:14.0

Master Woman B 5 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 368 Susan Fabius 0:29:15.9  

Atom Boy 1 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 1 Reid Thompson 0:04:35.4  
2 6 Felix Doucet 0:04:42.8 +7.4
3 4 Jake Vaillant 0:04:53.2 +17.8
4 3 Markus Jamsa 0:04:58.0 +22.6
5 2 Caeden Hakanen 0:06:38.4 +2:03.0
DNS 5 Max Sarrazin *** ***

Atom Girl 1 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 12 Forest Wheeler 0:05:14.6  
2 10 Klara van Duyn 0:06:15.8 +1:01.2
3 13 Hazel Moffatt 0:06:21.3 +1:06.7
4 9 Emmi Puiras 0:06:54.1 +1:39.5
5 8 Chloe Sproule 0:07:22.8 +2:08.2
6 7 Taylor Brown 0:07:48.1 +2:33.5
DNS 11 Jillian Thompson *** ***

Pee Wee Boy 2 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 17 Willem van Duyn 0:07:56.2  
2 18 Eric Jamsa 0:08:01.9 +5.7
3 14 Sebastien Doucet 0:08:20.3 +24.1
4 20 Mikkai Jones 0:08:40.8 +44.6
5 21 Willem Abbink 0:08:55.7 +59.5
6 16 Nolan Nyitrai 0:09:23.9 +1:27.7
7 15 Daven Jamsa 0:09:35.6 +1:39.4
8 19 Samuel Vanlenthe 0:11:17.6 +3:21.4

Pee Wee Girl 2 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 27 Sarah Kiiskila 0:07:47.7  
2 28 Maaritta Puiras 0:08:22.8 +35.1
3 25 Mattea Hakanen 0:08:57.6 +1:09.9
4 23 Kytalyn Smith 0:09:46.8 +1:59.1
5 31 Charlotte Ailey 0:09:50.7 +2:03.0
6 29 Kaia Hakanen 0:10:22.6 +2:34.9
7 30 Abbi Brown 0:12:31.9 +4:44.2
8 22 Kiera Hall 0:13:29.1 +5:41.4
9 32 Avery Sproule 0:16:08.2 +8:20.5
DNS 24 Sally Stewart *** ***
DNS 26 Mackenzie Thompson *** ***
DNS 34 Charlotte Sarrazin *** ***

Boy 5 & Under 0.1 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 36 Carter Cameron 0:00:35.2  
2 38 Yannik Cameron 0:00:39.5 +4.3
3 35 Talon Wheeler 0:01:52.2 +1:17.0
DNS 37 Garrick Hall *** ***
DNS 39 Michael Hill *** ***

Girl 5 & Under 0.1 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 41 Kirsti Puiras 0:00:33.2  
2 42 Livia Viehbeck 0:00:39.4 +6.2
3 43 Kara Viehbeck 0:01:00.2 +27.0
DNS 40 Juliette Sarrazin *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4