2018 NB Cup 4 _Day Two Combined | Zone4.ca



2018 NB Cup 4 _Day  Two Combined

Date: Jan 21, 2018
Unofficial  Results
Location: Fredericton,NB
Host Club: Wostawea

Jury
Technical Delegate:  Edouard Daigle 
Chief of Competition:  Dave Cameron 
Chief of Course:   Nick Russon 
Chief of Timing  Peter Toner 
Coach:  Manon Losier 
Zone 4 Legacy  Carole Daigle 
Obs. Time: 10:00
Wind Vel: 15 Wind Dir: WNW
Air Temp: -6.0 Snow Temp: NA
Weather: Sunny Snow Cond: Machine Groomed

Para-Nordic-Junior and younger 5 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club ccc_licence1 Time Diff
1 1 Celine Kavanaugh 38928     0:25:39.0  

Atom Girl/Fille 1.1 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club ccc_licence1 Time Diff
1 3 Annabelle Kenny   Sureau Blanc   0:07:24.4  
2 4 Elise Breau   Sureau Blanc   0:09:13.8 +1:49.4
DNF 2 Ruby MacNeil   Wostawea   *** ***

Pee Wee Girl/Fille 1.6 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club ccc_licence1 Time Diff
1 5 Léonie Duguay-Primeau   Sureau Blanc   0:07:14.9  
2 6 Lorianne Basque   Sureau Blanc   0:07:24.4 +9.5
3 8 LORENCE BOURQUE   Codiac Ski Club   0:07:29.4 +14.5
4 7 Emily Breau   Sureau Blanc   0:08:07.7 +52.8

Mini-Atom Boy/Gars 0.6 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club ccc_licence1 Time Diff

Atom Boy/Gars 1.1 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club ccc_licence1 Time Diff
1 11 Andrew Thomas   Sureau Blanc   0:06:39.8  
2 130 Louis Allain       0:07:31.2 +51.4
3 10 Arthur Duguay-Primeau   Sureau Blanc   0:07:39.4 +59.6
4 12 Nicolas Haché   Sureau Blanc   0:08:10.3 +1:30.5
5 140 Tate  Hoyt-Hogan       0:08:11.7 +1:31.9

Pee Wee Boy/Gars 1.6 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club ccc_licence1 Time Diff
1 13 Jacob Olivier Haché   Sureau Blanc   0:06:27.6  
2 14 Frédéric Kenny   Sureau Blanc   0:06:28.3 +0.7
3 15 Rein Jones   Wostawea   0:06:57.1 +29.5
4 16 Enzo Martel   Sureau Blanc   0:07:30.6 +1:03.0
5 18 Will Bower   Wostawea   0:07:32.3 +1:04.7
6 17 Tommy-Olivier Chiasson   Sureau Blanc   0:09:11.5 +2:43.9
7 100 Emile  Hebert       0:09:13.4 +2:45.8

Mini-Midget Boy/Gars 1.6 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club ccc_licence1 Time Diff
1 20 Cohen Norman   Not Applicable   0:19:14.6  
2 19 Théo Simard   Sureau Blanc   0:20:08.4 +53.8
3 21 Karel Godin   Boules de Neige   0:20:12.8 +58.2
4 22 Jamie Heard   Wostawea   0:25:04.2 +5:49.6

Mini-Midget Girl/Fille 4 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club ccc_licence1 Time Diff
1 28 Mikaya Hoyt-Hogan   Wostawea   0:16:10.4  
2 27 Katie Bower   Wostawea   0:16:18.9 +8.5
3 101 Malika Alain       0:16:27.9 +17.5
4 29 Mélodie Chiasson   Sureau Blanc   0:17:07.1 +56.7
5 26 Valérie Haché   Sureau Blanc   0:17:11.9 +1:01.5
6 24 Madeleine Horsley   Wostawea   0:17:16.3 +1:05.9
7 25 Léa McLaughlin   Sureau Blanc   0:17:59.5 +1:49.1
8 31 Marie Chantal Leger   Sureau Blanc   0:19:07.6 +2:57.2
9 30 jordane lebreton   Sureau Blanc   0:21:10.9 +5:00.5

Midget Girl/Fille 5 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club ccc_licence1 Time Diff
1 32 Gabrielle Cote 37788 Sureau Blanc 37788 0:17:20.0  
2 128 Grace Mcintyre 39937     0:20:12.6 +2:52.6
3 34 Anaelle Martel   Sureau Blanc   0:21:58.6 +4:38.6
4 35 Ava Quigley   Wostawea   0:23:40.7 +6:20.7
5 36 Nessa Quigley   Wostawea   0:24:08.5 +6:48.5
6 102 Katie Carmichael       0:30:01.9 +12:41.9

Midget Boys/Gars 5 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club ccc_licence1 Time Diff
1 37 Simon Xavier Godin 37719 Sureau Blanc 37719 0:15:47.1  
2 38 Samuel Daniel Basque 38924 Sureau Blanc 38924 0:16:22.1 +35.0
3 39 Hugo Austin 37780 Sureau Blanc 37780 0:16:49.1 +1:02.0
4 40 Jack Toner 38915 Wostawea 38915 0:17:01.9 +1:14.8
5 42 Mathias Michaud   Aventuriers   0:18:27.6 +2:40.5
6 41 Milo Sircom-Brown   Not Applicable   0:18:50.3 +3:03.2
7 43 Leezack Caron   Husky   0:20:41.6 +4:54.5
8 105 Thomas Green       0:20:43.8 +4:56.7
9 103 William Carmichael       0:21:18.5 +5:31.4
10 104 Eliot Hebert       0:21:38.8 +5:51.7
11 44 Kaj Jones   Wostawea   0:22:48.0 +7:00.9

Start Group 1 5 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club ccc_licence1 Time Diff

Junior Girl/Fille 5 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club ccc_licence1 Time Diff
1 49 Chloe Duchesne 36477 Ours des neiges   0:18:11.5  

Juvenile Girl/Fille 5 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club ccc_licence1 Time Diff
1 45 Ariane Austin 35357 Sureau Blanc   0:16:23.6  
2 46 Anika Leigh 36506 Aventuriers   0:16:55.0 +31.4
3 48 Fiona McClure 39921 Not Applicable   0:17:14.9 +51.3
4 47 Caden Macleod 38911 Not Applicable   0:17:22.8 +59.2
5 131 Florance Levesque       0:17:42.7 +1:19.1
6 50 Marissa Curry 35466 Sureau Blanc   0:18:26.6 +2:03.0
7 106 Meagan Doucet       0:31:10.2 +14:46.6

Junior Women/Femme 5 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club ccc_licence1 Time Diff
1 51 Michelle Landry 31877 Boules de Neige   0:18:25.1  

Start Group 2 10 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club ccc_licence1 Time Diff

Junior Boy/Gars 10 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club ccc_licence1 Time Diff
1 57 Maxime Savoie 35372 Boules de Neige   0:30:38.0  
2 56 François Leclair 34116 Aventuriers   0:31:14.2 +36.2
3 110 Felix Cote       0:33:42.3 +3:04.3

Juvenile Boy/Gars 10 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club ccc_licence1 Time Diff
1 52 Jeremy Leigh 36505 Aventuriers   0:28:07.0  
2 55 Olivier Jacob Godin 35366 Sureau Blanc   0:29:34.3 +1:27.3
3 59 Jeffrey Labrecque 39975 Sureau Blanc   0:30:02.4 +1:55.4
4 60 Ogen Newcomb 39598 Not Applicable   0:32:18.9 +4:11.9
5 63 Oscar Green   Not Applicable   0:37:45.4 +9:38.4
6 109 Dominic Tower       0:38:21.8 +10:14.8
7 62 Remi Walhain   Wostawea   0:39:22.6 +11:15.6

Junior Men/Homme 10 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club ccc_licence1 Time Diff
1 107 Collin  Niles       0:30:34.8  
2 58 Lars Schwarz   Wostawea   0:30:50.6 +15.8
3 54 Alexandre Leclair 31892 Aventuriers   0:30:53.1 +18.3
4 61 Dominic Brassard 34763 Elites du Nord-Roi   0:35:05.0 +4:30.2
5 108 Alexander Niles       0:40:11.9 +9:37.1

Senior Men/Homme 10 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club ccc_licence1 Time Diff
1 53 Vincent Leclair 24503 Aventuriers   0:28:59.2  

Masters Men/Homme 15 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club ccc_licence1 Time Diff
1 66 Daniel Murray 5336 Not Applicable   0:41:31.4  
2 67 Tyler Germani   Not Applicable   0:43:22.7 +1:51.3
3 68 Robert Lang   Erbs Cove Ski Club   0:44:48.9 +3:17.5
4 113 Andrew Buzzell       0:45:31.4 +4:00.0
5 65 Kristopher Doyon   Not Applicable   0:45:43.5 +4:12.1
6 70 Andre BOURQUE   Codiac Ski Club   0:46:40.5 +5:09.1
7 127 Wade Minaker       0:47:39.0 +6:07.6
8 69 Brian McKeown   Wostawea   0:48:49.6 +7:18.2
9 73 Nicholas Russon   Wostawea   0:50:38.0 +9:06.6
10 80 Eric McIntyre   Not Applicable   0:51:27.7 +9:56.3
11 114 Sebastien Boudreau       0:53:22.0 +11:50.6
12 71 John Cameron   Not Applicable   0:54:34.3 +13:02.9
13 72 Michel Poirier   Wostawea   0:54:58.3 +13:26.9
14 74 Jim Currie   Codiac Ski Club   0:55:36.5 +14:05.1
15 117 Scott Sanford       0:56:03.1 +14:31.7
16 75 John Ball   Wostawea   0:57:20.3 +15:48.9
17 82 Jim Ketterling   Wostawea   0:59:26.6 +17:55.2
18 79 Etienne Dupuis   Wostawea   1:00:41.3 +19:09.9
19 77 Eric Luiker   Wostawea   1:00:47.1 +19:15.7
20 76 Brian Norman   Not Applicable   1:00:58.9 +19:27.5
21 81 Brad Corlett   Not Applicable   1:11:41.6 +30:10.2
22 78 jeff Hoyt   Wostawea   1:12:41.6 +31:10.2
DNF 115 Eric Hebert       *** ***

Open Men/Homme 15 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club ccc_licence1 Time Diff
1 64 Kevin Heppell   Aventuriers   0:40:29.3  

Master 60 Men/Homme 10 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club ccc_licence1 Time Diff
1 119 Clark Hamilton       0:37:49.5  
2 83 Jean Corbin   Aventuriers   0:39:24.3 +1:34.8
3 84 Dave Moore   Codiac Ski Club   0:41:14.2 +3:24.7
4 118 David Colborne       0:43:47.2 +5:57.7

Open Women/Femme 10 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club ccc_licence1 Time Diff
1 120 Noémie Godin   Not Applicable   0:36:12.6  
2 86 Lilla Roy   Not Applicable   0:36:18.8 +6.2

Masters Women/Femme 10 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club ccc_licence1 Time Diff
1 85 Manon Losier 3206 Sureau Blanc   0:34:47.6  
2 88 Wanda Dixon   Wostawea   0:38:06.2 +3:18.6
3 87 Julie Daigle 41213 Ours des neiges   0:39:41.5 +4:53.9
4 122 Brigitte L'Heureux       0:39:55.8 +5:08.2
5 124 Marnie Schwarz       0:41:54.1 +7:06.5
6 90 Susan McClure   Not Applicable   0:42:50.3 +8:02.7
7 89 Jane McKeown   Wostawea   0:43:17.8 +8:30.2
8 121 Rebekah Chasse       0:45:03.2 +10:15.6
9 123 Deirdre Evans       0:58:00.5 +23:12.9

Master 60 Women/Femme 7.5 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club ccc_licence1 Time Diff
1 91 Fran Robinson   Wostawea   0:31:34.9  
2 92 Claudette Maltais   Aventuriers   0:32:07.7 +32.8

Participation Men/Homme 5 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club ccc_licence1 Time Diff
1 126 Greg Horsley       0:20:17.1  
2 93 Andrew McNair   Wostawea   0:20:35.2 +18.1
DNF 125 Tim Ross       *** ***

Participation Women/Homme 5 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club ccc_licence1 Time Diff
1 94 Sandrine Caron   Sureau Blanc   0:20:53.4  
2 97 Mariline Dube   Sureau Blanc   0:25:00.6 +4:07.2
3 95 Andrea Bower   Wostawea   0:26:30.7 +5:37.3
4 96 Denise Savage   Sureau Blanc   0:30:15.6 +9:22.2


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4