Falcon Combined CCSAM Cup #4 | Zone4.ca

Falcon Combined CCSAM Cup #4

Date: Jan 27, 2018
Official  Results
Location: Falcon Ski Area
Host Club: Red River Nordic Club

Jury
Technical Delegate:  Chris Roe 
Chief of Competition:   
Chief of Course:  Tom Naylor 
Coach:   
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Midget 2 Boys 3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 6 Ben Wiens 2/16 0:12:14.8  
2 7 Matthew Nikkel 6/16 0:14:28.8 +2:14.0
3 4 Liam Tinker 9/16 0:15:31.6 +3:16.8
4 5 Michael Sullivan 13/16 0:16:17.2 +4:02.4

Midget 2 Girls 3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 11 Aislyn Breiter 8/16 0:15:03.3  
2 17 Olive Johnston 15/16 0:20:56.5 +5:53.2
3 16 Brynn Tacknyk 16/16 0:21:12.5 +6:09.2

Midget 1 Boys 3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 9 William Vanden Berg 1/16 0:11:25.7  
2 3 Joseph Muller 11/16 0:15:39.0 +4:13.3

Midget 1 Girls 3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 15 Cleo Bourgeois 3/16 0:12:33.4  
2 12 Mia Sawatsky 4/16 0:13:30.0 +56.6
3 1 Ella Kyle 5/16 0:13:56.6 +1:23.2
4 14 Kendra Gossen 7/16 0:15:00.0 +2:26.6
5 2 Alice Wiebe 10/16 0:15:38.2 +3:04.8
6 13 Hayden Turner 12/16 0:16:08.0 +3:34.6
7 10 Anwyn Friesen Kroeker 14/16 0:16:40.4 +4:07.0
DNS 8 Quinn Desrochers * *** ***
DNS 18 Ella Henley * *** ***

Pee Wee 3 Boys 2 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 110 Hezekiah Hoeppner 1/12 0:06:08.6  
2 108 Isaiah Vanden Berg 2/12 0:06:28.7 +20.1
3 106 Hayes McMillan 3/12 0:06:28.9 +20.3
4 111 Don-Han Lau 4/12 0:06:29.2 +20.6
5 112 Tyler Persoage 6/12 0:07:33.8 +1:25.2
6 109 Luke Enns 8/12 0:07:38.4 +1:29.8
7 107 Nicholas Palmer 12/12 0:10:20.4 +4:11.8

Pee Wee 3 Girls 2 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 105 Naomi Wiens 5/12 0:07:16.5  
2 103 Sarah Madsen 7/12 0:07:35.8 +19.3
3 102 Kylie Cocks-Loder 9/12 0:07:40.4 +23.9
4 104 Rowan Frith 10/12 0:09:53.9 +2:37.4
5 101 Mary Tinker 11/12 0:09:54.6 +2:38.1
DNS 100 Kiri Breiter * *** ***

Pee Wee 1 Boys 2 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 120 Gideon Hoeppner 3/9 0:07:14.9  
2 123 Jasper Hendy 6/9 0:08:53.0 +1:38.1
3 124 Alex Moss 7/9 0:09:00.2 +1:45.3
4 121 Carson Lamont 9/9 0:13:10.8 +5:55.9
DNS 122 Ronan Lamont * *** ***

Pee Wee 2 Boys 2 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 119 Hudson McMillan 1/9 0:06:56.8  
2 115 Liam Kyle 2/9 0:07:10.4 +13.6
3 118 Nelson Faurschou 4/9 0:07:16.1 +19.3
4 116 Evan Watkinson 5/9 0:07:50.9 +54.1
5 117 Alex Gossen 8/9 0:09:24.8 +2:28.0

Pee Wee 2 Girls 2 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 130 Genevieve Muller 1/14 0:08:34.9  
2 132 Shannon Bodnarus 4/14 0:09:04.3 +29.4
3 133 Amelia Uhmann 7/14 0:09:23.1 +48.2
4 131 Hannah Beer 9/14 0:10:09.7 +1:34.8
5 134 Ella Koshel 11/14 0:11:09.5 +2:34.6
6 135 Erin Sullivan 13/14 0:12:45.5 +4:10.6

Pee Wee 1 Girls 2 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 139 Gracie Hensrud 2/14 0:08:49.7  
2 137 Aneira Breiter 3/14 0:08:50.1 +0.4
3 141 Kate Sawatsky 5/14 0:09:18.8 +29.1
4 138 Anika Wiens 6/14 0:09:22.4 +32.7
5 140 Kaitlyn Madsen 8/14 0:09:27.7 +38.0
6 142 Marin Unger - McMillan 10/14 0:10:22.9 +1:33.2
7 143 Maya Persoage 12/14 0:12:45.1 +3:55.4
8 136 Chloe Beer 14/14 0:12:46.7 +3:57.0

Junior Boys 2 10 km. Free Mass Start  2 x red  
PL Bib Name Overall Time Diff
1 20 Lucas Smith 1/16 0:33:09.1  
2 24 Mattias Klassen 4/16 0:35:22.3 +2:13.2

Junior Male 2 10 km. Free Mass Start  2 x red  
PL Bib Name Overall Time Diff
1 21 Cam Roe 2/16 0:33:09.6  

Junior Girls 1 10 km. Free Mass Start  2 x red  
PL Bib Name Overall Time Diff
1 22 Casey Nelson 5/16 0:36:28.0  
2 25 Elise Hummelbrunner 6/16 0:39:42.5 +3:14.5
3 29 Alexisse Bérard 12/16 0:45:42.9 +9:14.9
4 34 Yejin Cha 16/16 1:06:20.9 +29:52.9

U-23 Male 10 km. Free Mass Start  2 x red  
PL Bib Name Overall Time Diff
1 23 Ben Dearing 3/16 0:34:14.9  

Junior Girls 2 10 km. Free Mass Start  2 x red  
PL Bib Name Overall Time Diff
1 27 Kaylee Dean 8/16 0:43:02.0  
2 26 Tessa Warkentine 11/16 0:45:04.1 +2:02.1
3 32 Emily Hunt 14/16 0:53:25.6 +10:23.6

Junior Male 1 10 km. Free Mass Start  2 x red  
PL Bib Name Overall Time Diff
1 30 Zachary Enns 9/16 0:44:37.4  

Junior Boys 1 10 km. Free Mass Start  2 x red  
PL Bib Name Overall Time Diff
1 28 Callum Goulet-Kilgour 10/16 0:44:45.3  
2 31 Matthew Mora 13/16 0:46:33.0 +1:47.7

Senior Female 10 km. Free Mass Start  2 x red  
PL Bib Name Overall Time Diff
1 33 Jessica Fichtner 7/16 0:41:34.8  

Junior Female 1 10 km. Free Mass Start  2 x red  
PL Bib Name Overall Time Diff
1 35 Jennifer Gilhooly 15/16 0:59:58.4  

Juvenile 2 Boys 5 km. Free Mass Start  Red  
PL Bib Name Overall Time Diff
1 42 Aaron Warkentine 1/19 0:17:15.8  
2 41 Torin Frith 2/19 0:18:12.6 +56.8
3 43 Lévi Brunelle 3/19 0:18:13.6 +57.8
4 45 Declan How 5/19 0:19:26.3 +2:10.5
5 49 Trooper Mann-Baxter 8/19 0:20:19.0 +3:03.2
6 51 Ryan Gilhooly 11/19 0:20:41.0 +3:25.2
7 50 Jarred Mora 12/19 0:21:46.7 +4:30.9
8 58 Cole Turner 17/19 0:26:28.5 +9:12.7
9 57 Daniel Braun 18/19 0:29:44.4 +12:28.6

Juvenile 1 Boys 5 km. Free Mass Start  Red  
PL Bib Name Overall Time Diff
1 44 scott brodeur 4/19 0:18:28.7  
2 52 Jarod Bachinsky 6/19 0:19:48.2 +1:19.5
3 46 Hamad Alabdoulsalam 7/19 0:19:52.6 +1:23.9
4 59 Benjamin Dusik 9/19 0:20:30.2 +2:01.5
5 48 Thomas Wiebe 10/19 0:20:36.8 +2:08.1
6 56 Sean Stephens 13/19 0:21:48.6 +3:19.9
7 47 Raphaël Boutroy 14/19 0:22:23.3 +3:54.6
8 54 Matthew Gossen 15/19 0:25:53.1 +7:24.4
9 55 Bryce Bodnarus 16/19 0:26:26.4 +7:57.7
10 53 Joshua Enns 19/19 0:32:13.8 +13:45.1
DNF 40 Baek Vince * *** ***

Juvenile 1 Girls 5 km. Free Mass Start  Red  
PL Bib Name Overall Time Diff
1 61 Emma Malkoske 2/9 0:21:00.5  
2 63 Clara Gibbons 3/9 0:23:49.1 +2:48.6
3 65 Kyla Goulet-Kilgour 5/9 0:27:44.7 +6:44.2
4 64 Nastassja Loiselle 6/9 0:28:27.1 +7:26.6
5 67 Yewon Cha 7/9 0:31:57.9 +10:57.4
6 62 Axelle Loiselle 8/9 0:31:58.4 +10:57.9
7 66 Meagan Chrest 9/9 0:46:56.9 +25:56.4

Juvenile 2 Girls 5 km. Free Mass Start  Red  
PL Bib Name Overall Time Diff
1 60 Meaghan Smith 1/9 0:20:39.4  
2 68 Victoria Romero 4/9 0:26:27.7 +5:48.3

Masters 2 Male 10 km. Free Mass Start  2 x Red  
PL Bib Name Overall Time Diff
1 70 Joel Vanden Berg 1/17 0:32:37.4  

Masters 4 Male 10 km. Free Mass Start  2 x Red  
PL Bib Name Overall Time Diff
1 81 Garrick Wiens 6/17 0:40:04.7  
2 71 Jeff McMillan 7/17 0:40:13.3 +8.6
3 84 Yan Lau 10/17 0:44:02.1 +3:57.4
4 82 Gavin Faurschou 13/17 0:46:46.0 +6:41.3
5 83 Kevin Dearing 15/17 0:48:50.2 +8:45.5
DNS 75 Steven Wiebe * *** ***

Masters 7 Male 10 km. Free Mass Start  2 x Red  
PL Bib Name Overall Time Diff
1 72 Neil Ferguson 3/17 0:38:18.2  
2 78 Andy Dwilow 12/17 0:45:54.2 +7:36.0

Masters 5 Male 10 km. Free Mass Start  2 x Red  
PL Bib Name Overall Time Diff
1 73 Tim Wehner 2/17 0:37:07.1  
2 74 Jacek Siudowski 4/17 0:39:14.1 +2:07.0
3 76 John Buell 5/17 0:40:04.0 +2:56.9
4 85 Iain Palmer 14/17 0:48:30.3 +11:23.2

Masters 6 Male 10 km. Free Mass Start  2 x Red  
PL Bib Name Overall Time Diff
1 77 Carl Peever 11/17 0:45:05.9  

Masters 3 Male 10 km. Free Mass Start  2 x Red  
PL Bib Name Overall Time Diff
1 79 Andrew Vanden Berg 8/17 0:43:16.9  

Masters 1 Male 10 km. Free Mass Start  2 x Red  
PL Bib Name Overall Time Diff
1 80 Andrew Fichtner 9/17 0:43:24.0  

Masters 9 Female 10 km. Free Mass Start  2 x Red  
PL Bib Name Overall Time Diff
1 86 Jim Munroe 16/17 0:51:20.4  

Masters 3 Female 10 km. Free Mass Start  2 x Red  
PL Bib Name Overall Time Diff
1 87 Michelle Simone 17/17 0:56:28.2  

Citizen Race Men 5 k 5 km. Free Mass Start  Red  
PL Bib Name Overall Time Diff
1 90 James Moss 1/6 0:22:29.0  
2 95 Micheal Hoepner 2/6 0:24:26.6 +1:57.6

Citizen Race Women 5K 5 km. Free Mass Start  Red  
PL Bib Name Overall Time Diff
1 92 Bonnie Tinker 3/6 0:30:00.0  
2 94 Karen Klassen 4/6 0:30:19.5 +19.5
3 91 Dominique Kyle 5/6 0:30:40.3 +40.3
4 93 Gina Unger 6/6 0:32:58.0 +2:58.0


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4