2 ième Tranche Circuit Demers La Balade | Zone4.ca

2 ième Tranche Circuit Demers La Balade 

Date: Jan 27, 2018
Official  Results
Location: St-Jean Chrysostome
Host Club: La Balade

Jury
Aviseur technique  Fancine Dion 
Directeur  Martin Morin 
Chef de piste  Christian Lachance 
Chef Chrono  Gilles Laliberté 
Secrétaire épreuve  Lysanne Rivard 
Chef Stade  Guy Boucher 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Atome G 0.9 km. Free Mass Start    
PL Bib FirstName LastName SubCategory Club Division Time Diff
1 5 ZACHARI Moreau Atome G3 2009 Club Nordique MSA N 0:03:39.7  
2 11 Rafael Lemire Atome G3 2009 Club Nordique MSA N 0:04:18.5 +38.8
3 2 Henrik Beauchamp Atome G3 2009 Club Nordique MSA N 0:04:27.4 +47.7
4 1 Émile Dugal Atome G3 2009 Hus-ski N 0:04:28.0 +48.3
5 7 Charlie Sévigny Atome G3 2009 Hus-ski N 0:05:02.7 +1:23.0
6 10 Louis Simard Atome G3 2009 Hus-ski N 0:05:04.5 +1:24.8
7 13 Émile Gervais Atome G2 2010 Léviski-La Balade S 0:05:21.9 +1:42.2
8 12 Mathias Harvey Atome G3 2009 Club Nordique du Moulin N 0:05:28.7 +1:49.0
9 6 Alexandre Boucher Atome G2 2010 Léviski-La Balade N 0:06:09.3 +2:29.6
10 4 Ismaël Hardy Atome G2 2010 Castor-Kanik N 0:06:11.6 +2:31.9
11 8 Charles-Antoine Brillant Atome G3 2009 Club Nordique du Moulin N 0:07:14.9 +3:35.2
12 3 Naël Sévigny Atome G1 2011-2012 Hus-ski N 0:08:03.2 +4:23.5
DNS 9 Gregoire Jacques Atome G2 2010 Blizzard N *** ***

Atome F 0.9 km. Free Mass Start    
PL Bib FirstName LastName SubCategory Club Division Time Diff
1 19 Julia Renaud Atome F3 2009 Club Nordique MSA N 0:04:47.5  
2 20 Sarah Trudel Atome F3 2009 Club Nordique MSA N 0:04:54.2 +6.7
3 23 Alexia Béland Atome F2 2010 Club Nordique MSA N 0:05:10.3 +22.8
4 21 Éloïse Saindon Atome F3 2009 Club Nordique MSA N 0:05:13.4 +25.9
5 18 Alicia Poulin Atome F3 2009 Léviski-La Balade S 0:05:25.0 +37.5
6 15 Jeanne Desjardins Atome F2 2010 Club Nordique MSA N 0:05:55.9 +1:08.4
7 24 Florence Dupuis Atome F2 2010 Hus-ski N 0:06:06.0 +1:18.5
8 17 Juliette Gagnon Atome F2 2010 Castor-Kanik N 0:06:12.6 +1:25.1
9 14 Noémie Levasseur Atome F2 2010 Léviski-La Balade S 0:06:47.9 +2:00.4
10 22 Clara Flamand Atome F2 2010 Club Nordique du Moulin N 0:07:03.7 +2:16.2
11 16 Rosalie Gagnon Atome F1 2011-2012 Castor-Kanik N 0:07:57.8 +3:10.3

Pee-Wee G 1.84 km. Free Mass Start    
PL Bib FirstName LastName SubCategory Club Division Time Diff
1 32 carl truffer Peewee G3 2006 Club Nordique MSA N 0:06:46.5  
2 57 Tristan Grandmont Peewee G3 2006 Club Nordique MSA N 0:07:28.1 +41.6
3 46 Thomas Béland Peewee G2 2007 Club Nordique MSA N 0:07:33.8 +47.3
4 28 Alexandre Fournier Peewee G2 2007 Club Nordique du Moulin N 0:07:38.6 +52.1
5 36 Albert Raymond Peewee G2 2007 Club Nordique du Moulin N 0:07:39.5 +53.0
6 47 Thierry Olivier Peewee G2 2007 Club Nordique du Moulin N 0:07:40.1 +53.6
7 30 Louis-Philippe Labbe Peewee G3 2006 Léviski-La Balade S 0:07:50.8 +1:04.3
8 45 Arnaud Lapointe Peewee G2 2007 Léviski-La Balade S 0:07:55.8 +1:09.3
9 54 Édouard Drolet Peewee G2 2007 Club Nordique MSA N 0:07:58.2 +1:11.7
10 52 Eliott Robichaud Peewee G3 2006 Castor-Kanik N 0:08:01.2 +1:14.7
11 58 Robin Grandmont Peewee G2 2007 Club Nordique MSA N 0:08:04.9 +1:18.4
12 61 Nathan Levasseur Peewee G2 2007 Léviski-La Balade S 0:08:20.4 +1:33.9
13 68 Justin Tousignant Peewee G3 2006 Club de biathlon la poursuite S 0:08:23.6 +1:37.1
14 27 Alexis Lavoie Peewee G3 2006 Blizzard N 0:08:26.1 +1:39.6
15 67 Cédric Lambert Peewee G2 2007 Nordski A 0:08:31.2 +1:44.7
16 48 Milo Desbiens Peewee G2 2007 Club Nordique MSA N 0:08:33.7 +1:47.2
17 59 Eliot Bonnier Vermette Peewee G3 2006 Léviski-La Balade S 0:08:38.1 +1:51.6
18 71 Tristan Soucy Peewee G3 2006 Léviski-La Balade S 0:08:44.2 +1:57.7
19 33 Louis-Philippe Gervais Peewee G3 2006 Léviski-La Balade S 0:08:45.9 +1:59.4
20 41 Olivier Rochette Peewee G3 2006 Hus-ski N 0:08:48.8 +2:02.3
21 62 Nicolas Doyon Peewee G3 2006 Club Nordique du Moulin N 0:08:48.9 +2:02.4
22 44 Mathieu LOBEL Peewee G3 2006 Léviski-La Balade N 0:08:54.4 +2:07.9
23 35 Jacob Labrie Peewee G1 2008 Club Nordique MSA N 0:08:54.7 +2:08.2
23 69 Édouard Castonguay Peewee G3 2006 Léviski-La Balade S 0:08:54.7 +2:08.2
25 64 David Thériault Peewee G3 2006 Mont Climont A 0:08:58.0 +2:11.5
26 29 Etienne Grimard Peewee G3 2006 Club de biathlon la poursuite S 0:09:06.9 +2:20.4
27 63 Camille DEROME Peewee G3 2006 Club Nordique du Moulin N 0:09:11.2 +2:24.7
28 42 Louis BERNARD Peewee G3 2006 Castor-Kanik N 0:09:14.0 +2:27.5
29 43 Vincent Déry Peewee G3 2006 Club Nordique du Moulin N 0:09:16.6 +2:30.1
30 56 Laurent Marcotte Peewee G3 2006 Castor-Kanik N 0:09:23.9 +2:37.4
31 66 Philippe Marcotte Peewee G1 2008 Castor-Kanik N 0:09:29.2 +2:42.7
32 60 Cédrik Soucy Peewee G1 2008 Léviski-La Balade S 0:09:31.1 +2:44.6
33 38 Hubert Duval Peewee G2 2007 Castor-Kanik N 0:09:31.2 +2:44.7
34 37 Théo Blouin Peewee G2 2007 Club Nordique MSA N 0:09:32.7 +2:46.2
35 50 Kaleb Knister Peewee G3 2006 Léviski-La Balade S 0:09:37.1 +2:50.6
36 55 Frédéric Audet Peewee G2 2007 Club Nordique du Moulin N 0:09:41.2 +2:54.7
37 65 Victor Turenne Peewee G1 2008 Club Nordique du Moulin N 0:09:43.7 +2:57.2
38 26 Félix-Arthur Morin-Boily Peewee G2 2007 Club Nordique du Moulin N 0:09:57.7 +3:11.2
39 39 Manu Rivard Peewee G3 2006 Léviski-La Balade N 0:10:01.6 +3:15.1
40 70 Siméon Roy Peewee G2 2007 Nordski A 0:10:02.2 +3:15.7
41 49 Léo Hardy Peewee G2 2007 Castor-Kanik N 0:10:03.9 +3:17.4
42 53 Vincent Morand Peewee G1 2008 Léviski-La Balade N 0:10:17.9 +3:31.4
43 31 Théodore OTIS Peewee G1 2008 Léviski-La Balade S 0:10:39.8 +3:53.3
44 34 Gabriel Gervais Peewee G1 2008 Léviski-La Balade S 0:11:04.9 +4:18.4
45 40 Luca Guay Peewee G1 2008 Léviski-La Balade S 0:11:13.1 +4:26.6
46 25 Joseph Calixte Peewee G2 2007 Léviski-La Balade N 0:13:12.2 +6:25.7
DNS 51 Tommy Leblanc Peewee G1 2008 Léviski-La Balade S *** ***

Pee-Wee F 1.84 km. Free Mass Start    
PL Bib FirstName LastName SubCategory Club Division Time Diff
1 73 Emmanuelle Moreau Peewee F3 2006 Club Nordique MSA N 0:07:19.0  
2 103 vanessa Truffer Peewee F3 2006 Club Nordique MSA N 0:07:32.5 +13.5
3 115 Mégan Lebel Peewee F3 2006 Castor-Kanik N 0:07:36.7 +17.7
4 72 Marianne Brillant Peewee F3 2006 Club Nordique du Moulin N 0:08:19.0 +1:00.0
5 85 Béatrice Côté Peewee F3 2006 Léviski-La Balade S 0:08:21.3 +1:02.3
6 93 Frédérique Guérin Peewee F2 2007 Club Nordique du Moulin N 0:08:23.8 +1:04.8
7 83 Marie Dubois Peewee F2 2007 Club Nordique MSA N 0:08:32.5 +1:13.5
8 110 Sofia Renaud Peewee F2 2007 Club Nordique MSA N 0:09:01.6 +1:42.6
9 96 Beatrice Landry Peewee F2 2007 Club Nordique MSA N 0:09:04.2 +1:45.2
10 77 Maëlle Souveton Peewee F3 2006 Club Nordique MSA N 0:09:05.0 +1:46.0
11 114 Anasoleil Dubois Peewee F3 2006 Club Nordique du Moulin N 0:09:07.0 +1:48.0
12 104 Lauriane Flamand Peewee F3 2006 Club Nordique du Moulin N 0:09:12.8 +1:53.8
13 99 Juliette Raymond Peewee F2 2007 Club Nordique du Moulin N 0:09:14.4 +1:55.4
14 79 Juliette Tanguay Peewee F2 2007 Léviski-La Balade S 0:09:15.8 +1:56.8
15 94 Noalie Dubois Peewee F1 2008 Club Nordique du Moulin N 0:09:25.2 +2:06.2
16 84 Alix Lachance Peewee F2 2007 Léviski-La Balade S 0:09:27.4 +2:08.4
17 105 Éloïse Bégin Peewee F1 2008 Castor-Kanik N 0:09:37.5 +2:18.5
18 82 Laurie Gagnon Peewee F2 2007 Castor-Kanik N 0:09:39.5 +2:20.5
19 107 Catherine Arsenault Peewee F2 2007 Castor-Kanik N 0:09:40.4 +2:21.4
20 91 Jessica Trudel Peewee F2 2007 Club Nordique MSA N 0:09:43.0 +2:24.0
21 81 Kim Boucher Peewee F2 2007 Léviski-La Balade N 0:09:48.9 +2:29.9
22 76 FLORENCE-ÉMY FRANCOEUR Peewee F2 2007 Mont Climont A 0:10:00.7 +2:41.7
23 80 Sandrine Dion Peewee F3 2006 Nordski A 0:10:04.2 +2:45.2
23 106 Bianca Lambert Peewee F2 2007 Nordski A 0:10:04.2 +2:45.2
25 97 Gabrielle Dugal Peewee F3 2006 Hus-ski N 0:10:07.8 +2:48.8
26 92 Marie-Eve Simard Peewee F2 2007 Hus-ski N 0:10:09.0 +2:50.0
27 88 Logane Lemire Peewee F2 2007 Club Nordique du Moulin N 0:10:17.0 +2:58.0
28 90 Julianne Couillard Peewee F2 2007 Club Nordique MSA N 0:10:19.1 +3:00.1
29 109 Charlotte Thiffeault Peewee F2 2007 Club Nordique MSA N 0:10:30.0 +3:11.0
30 111 Anne-Sophie Giroux Peewee F3 2006 Léviski-La Balade N 0:10:31.4 +3:12.4
31 296 Laurianne Boucher Peewee F1 2008     0:10:47.6 +3:28.6
32 95 Frédérique Desmeules Peewee F1 2008 Club Nordique MSA N 0:10:50.8 +3:31.8
33 87 Eva Sévigny Peewee F2 2007 Hus-ski N 0:10:59.9 +3:40.9
34 101 Clémence LOBEL Peewee F1 2008 Léviski-La Balade N 0:11:00.9 +3:41.9
35 74 Cybil Deshaies Peewee F2 2007 Castor-Kanik N 0:11:06.0 +3:47.0
36 108 Madeleine Côté Peewee F2 2007 Castor-Kanik N 0:11:22.4 +4:03.4
37 100 Florence Flamand Peewee F1 2008 Club Nordique du Moulin N 0:11:23.2 +4:04.2
38 75 Geraldine Deshaies Peewee F1 2008 Castor-Kanik N 0:11:32.8 +4:13.8
39 89 Alicia Julien Peewee F2 2007 Léviski-La Balade S 0:11:41.1 +4:22.1
40 78 Maélie St-Pierre Peewee F1 2008 Léviski-La Balade S 0:12:08.8 +4:49.8
41 86 Justine Héroux Peewee F1 2008 Léviski-La Balade S 0:12:18.9 +4:59.9
42 112 Julie-Catherine Giroux Peewee F1 2008 Léviski-La Balade N 0:12:23.1 +5:04.1
43 113 Jolyanne St-Pierre Peewee F3 2006 Léviski-La Balade S 0:12:35.4 +5:16.4
44 102 Eva Giroux Peewee F1 2008 Léviski-La Balade S 0:13:32.6 +6:13.6
45 98 Camille Rochon Peewee F1 2008 Castor-Kanik N 0:15:11.6 +7:52.6

Midget G 2.75 km. Free Mass Start    
PL Bib FirstName LastName SubCategory Club Division Time Diff
1 126 Charles-Olivier Lachance Midget G2 2004 Léviski-La Balade S 0:08:27.5  
2 118 Rémi Boilard Midget G2 2004 Hus-ski N 0:08:51.0 +23.5
3 127 Etienne Lambert Midget G2 2004 Nordski A 0:09:01.1 +33.6
4 116 Nicolas Claveau-Laviolette Midget G1 2005 Léviski-La Balade S 0:09:05.6 +38.1
5 120 Julien Rochon Midget G1 2005 Castor-Kanik N 0:09:15.1 +47.6
6 144 Joseph perreault Midget G1 2005 Léviski-La Balade S 0:09:19.2 +51.7
7 139 Alexis Ermel Midget G2 2004 Club Nordique MSA N 0:09:19.8 +52.3
8 147 Jean-Simon Lajoie Midget G2 2004 Autre A 0:09:21.6 +54.1
9 122 Jules Lapointe Midget G1 2005 Léviski-La Balade S 0:09:26.4 +58.9
10 128 Louis Bibeau Midget G2 2004 Hus-ski N 0:09:30.1 +1:02.6
11 133 Jérôme Lafrenière Midget G2 2004 Léviski-La Balade S 0:09:30.3 +1:02.8
12 124 Alexandre Arsenault Midget G1 2005 Castor-Kanik N 0:09:51.9 +1:24.4
13 137 Thomas Boutet Midget G2 2004 Club Nordique MSA N 0:09:56.9 +1:29.4
14 132 Ismael Thomas Midget G2 2004 Léviski-La Balade S 0:10:00.2 +1:32.7
15 131 Edouard Renaud Midget G1 2005 Club Nordique MSA N 0:10:05.1 +1:37.6
16 117 Xavier Normandin Midget G1 2005 Léviski-La Balade N 0:10:11.1 +1:43.6
17 121 Félix Duhaime Midget G1 2005 Léviski-La Balade S 0:10:11.4 +1:43.9
18 148 Félix Olivier Midget G1 2005 Club Nordique du Moulin N 0:10:12.2 +1:44.7
19 149 Bastien Lemire Midget G2 2004 Club Nordique du Moulin N 0:10:12.7 +1:45.2
20 136 Alexis Quintin Midget G2 2004 Club Nordique MSA N 0:10:16.2 +1:48.7
21 125 Francois Quenneville Midget G2 2004 Club Nordique du Moulin N 0:10:22.9 +1:55.4
22 130 Nicolas Laflamme Midget G2 2004 Léviski-La Balade S 0:10:24.2 +1:56.7
23 134 Zachary Turgeon Midget G1 2005 Club Nordique du Moulin N 0:10:26.6 +1:59.1
24 145 Mathis Langlois Midget G2 2004 Club de biathlon la poursuite S 0:10:37.6 +2:10.1
25 142 Olivier Bonin Midget G2 2004 Léviski-La Balade S 0:10:50.2 +2:22.7
26 129 Nathan Guérin Midget G1 2005 Club Nordique du Moulin N 0:10:57.0 +2:29.5
27 135 Jacob Ouellette Midget G1 2005 Club de biathlon la poursuite S 0:11:20.3 +2:52.8
28 150 Julien Desmeules Midget G1 2005 Club Nordique MSA N 0:11:30.9 +3:03.4
29 138 Maxime Harvey Midget G1 2005 Club Nordique du Moulin N 0:11:56.6 +3:29.1
30 141 Augustin OTIS Midget G1 2005 Léviski-La Balade S 0:12:47.3 +4:19.8
31 123 Justin Gosselin Midget G1 2005 Léviski-La Balade S 0:13:41.1 +5:13.6
32 143 Guillaume Labonté Midget G1 2005 Léviski-La Balade S 0:14:15.6 +5:48.1
33 119 justin boudreau-fallou Midget G1 2005 Léviski-La Balade S 0:14:45.7 +6:18.2
34 146 Jérémie Lavoie Midget G1 2005 Blizzard N 0:15:53.9 +7:26.4
DNS 140 Côté Raphaël Midget G2 2004 Club Nordique du Moulin N *** ***

Midget F 2.75 km. Free Mass Start    
PL Bib FirstName LastName SubCategory Club Division Time Diff
1 169 Virginie Magnan Midget F2 2004 Hus-ski N 0:08:50.6  
2 165 Anabelle Drouin Midget F1 2005 Club Nordique MSA N 0:09:13.3 +22.7
3 166 Elie-Anne Tremblay Midget F2 2004 Léviski-La Balade S 0:09:21.0 +30.4
4 160 Romy Sinotte Midget F2 2004 Léviski-La Balade N 0:09:21.2 +30.6
5 155 Ophélie Grandmont Midget F2 2004 Club Nordique MSA N 0:09:22.9 +32.3
6 161 Juliane Dorval Midget F1 2005 Club Nordique MSA N 0:09:38.4 +47.8
7 163 catherine truffer Midget F2 2004 Club Nordique MSA N 0:09:48.9 +58.3
8 154 Clara Giguère Midget F1 2005 Club Nordique du Moulin N 0:09:56.8 +1:06.2
9 159 Trempe Magalie Midget F2 2004 Léviski-La Balade S 0:10:12.0 +1:21.4
10 151 Sophie Audet Midget F2 2004 Club Nordique du Moulin N 0:10:24.4 +1:33.8
11 157 Charlotte Guay Julien Midget F2 2004 Léviski-La Balade S 0:10:31.3 +1:40.7
12 162 julia gosselin Midget F2 2004 Club Nordique du Moulin N 0:10:45.0 +1:54.4
13 152 Florence Lecours Midget F2 2004 Club Nordique MSA N 0:10:51.1 +2:00.5
14 167 Béatrice Blanchard Midget F1 2005 Club Nordique du Moulin N 0:10:55.4 +2:04.8
15 164 Marianne Héroux Midget F1 2005 Léviski-La Balade S 0:10:58.4 +2:07.8
16 153 Florence Harrisson Midget F1 2005 Club Nordique du Moulin N 0:11:01.5 +2:10.9
17 158 Juliette Turenne Midget F2 2004 Club Nordique du Moulin N 0:11:06.5 +2:15.9
18 156 Annabelle Héroux Midget F1 2005 Léviski-La Balade S 0:11:39.1 +2:48.5
19 172 Juliette Jamet Midget F2 2004 Club Nordique du Moulin N 0:11:40.8 +2:50.2
20 168 Élya Étienne Midget F1 2005 Léviski-La Balade N 0:11:59.9 +3:09.3
21 171 Anne-Éloïse E. Gélineau Midget F2 2004 Castor-Kanik N 0:12:22.8 +3:32.2
22 170 Florence Morin-Boily Midget F2 2004 Club Nordique du Moulin N 0:12:40.7 +3:50.1
23 173 Sarah-Michèle Dugal Midget F2 2004 Hus-ski N 0:14:16.6 +5:26.0

Juvénile G 5.5 km. Free Mass Start    
PL Bib FirstName LastName SubCategory Club Division Time Diff
1 179 maxime Dorval Juvenile G2 2002 Club Nordique MSA N 0:16:20.6  
2 182 Aimé Perreault Juvenile G1 2003 Léviski-La Balade S 0:16:46.1 +25.5
3 178 Fabrice Lemieux Juvenile G2 2002 Club Nordique du Moulin N 0:16:52.0 +31.4
4 185 Hugo Vermette Juvenile G2 2002 Club Nordique MSA N 0:17:01.2 +40.6
5 174 Vincent Pouliot Juvenile G2 2002 Nordski A 0:17:14.9 +54.3
6 183 Alec Charbonneau Juvenile G2 2002 Club Nordique MSA N 0:17:52.3 +1:31.7
7 181 Maxim Lévesque Juvenile G2 2002 Mont Climont A 0:18:29.3 +2:08.7
8 180 Olivier Soucy Juvenile G1 2003 Léviski-La Balade S 0:18:30.4 +2:09.8
9 177 THOMAS PARADIS Juvenile G1 2003 Club Nordique MSA N 0:19:26.4 +3:05.8
10 184 Olivier Gervais Juvenile G1 2003 Léviski-La Balade S 0:22:25.3 +6:04.7
DNS 175 Léandre Fournier Juvenile G1 2003 Léviski-La Balade S *** ***
DNS 176 Philippe Bégin Juvenile G1 2003 Castor-Kanik N *** ***

Juvénile F 5.5 km. Free Mass Start    
PL Bib FirstName LastName SubCategory Club Division Time Diff
1 202 Liliane Gagnon Juvenile F2 2002 Léviski-La Balade N 0:17:30.9  
2 198 Marion Turenne Juvenile F2 2002 Club Nordique du Moulin N 0:18:04.2 +33.3
3 188 Emmanuelle Simard Juvenile F2 2002 Hus-ski N 0:18:05.3 +34.4
4 197 Anaeve Buell Juvenile F1 2003 Léviski-La Balade S 0:19:21.6 +1:50.7
5 195 Léa Drouin Juvenile F1 2003 Club Nordique MSA N 0:19:24.6 +1:53.7
6 200 Juliette Fiset Juvenile F1 2003 Club Nordique MSA N 0:19:37.4 +2:06.5
7 194 Lorie-Ann Drolet Juvenile F1 2003 Club Nordique MSA N 0:19:58.3 +2:27.4
8 196 Emy Dubois Juvenile F1 2003 Club Nordique du Moulin N 0:20:07.9 +2:37.0
9 186 Maé Sinotte Juvenile F2 2002 Léviski-La Balade N 0:20:23.9 +2:53.0
10 203 Marie Audet Juvenile F2 2002 Club Nordique du Moulin N 0:20:54.0 +3:23.1
11 199 Ariane Caron Juvenile F2 2002 Montériski A 0:21:07.0 +3:36.1
12 187 Annabel Côté Juvenile F1 2003 Léviski-La Balade S 0:22:23.5 +4:52.6
13 190 Noémie Thériault Juvenile F1 2003 Mont Climont A 0:22:31.5 +5:00.6
14 192 Juliette Caron Juvenile F1 2003 Léviski-La Balade S 0:23:21.0 +5:50.1
15 189 Anne-Sophie Didier Juvenile F1 2003 Mont Climont A 0:23:45.3 +6:14.4
16 193 Lauriane Fafard Juvenile F2 2002 Léviski-La Balade S 0:26:20.9 +8:50.0
17 201 Leyla Bélanger Juvenile F1 2003 Léviski-La Balade S 0:26:25.0 +8:54.1
18 191 Anne-Sophie Ratte Juvenile F2 2002 Léviski-La Balade S 0:27:04.2 +9:33.3

Junior BH 8.25 km. Free Mass Start    
PL Bib FirstName LastName SubCategory Club Division Time Diff
1 205 Charles Duhaime Junior B H2 2000 Léviski-La Balade S 0:25:07.6  
2 209 Jérémie Trottier Junior B H1 2001 Autre A 0:25:37.0 +29.4
3 211 Felix Dubois Junior B H1 2001 Club Nordique MSA N 0:26:25.1 +1:17.5
4 210 Tayo Chalifour Junior B H1 2001 Mont Climont A 0:26:46.5 +1:38.9
5 207 Étienne Coulombe Lamarche Junior B H1 2001 Mont Climont A 0:27:18.9 +2:11.3
6 206 Ludovic Pelletier Junior B H1 2001 Léviski-La Balade S 0:27:21.2 +2:13.6
7 208 Olivier Beaudoin Junior B H2 2000 Autre A 0:28:46.6 +3:39.0
DNF 204 SÉDRICK FRANCOEUR Junior B H1 2001 Mont Climont A *** ***

Junior BF 5.5 km. Free Mass Start    
PL Bib FirstName LastName SubCategory Club Division Time Diff
1 214 Roxane Vermette Junior B F2 2000 Club Nordique MSA N 0:16:57.8  
2 213 ANAÏS PARADIS Junior B F1 2001 Club Nordique MSA N 0:18:38.0 +1:40.2
3 212 Valérie Thériault Junior B F1 2001 Mont Climont A 0:22:39.6 +5:41.8
4 297 Marianne Marquis Junior B F2 2000     0:25:24.2 +8:26.4

Junior AH 8.25 km. Free Mass Start    
PL Bib FirstName LastName SubCategory Club Division Time Diff

Junior AF 5.5 km. Free Mass Start    
PL Bib FirstName LastName SubCategory Club Division Time Diff
1 215 Marianne Scherrer Junior A F2 1998 Léviski-La Balade S 0:16:54.2  

Open H 11 km. Free Mass Start    
PL Bib FirstName LastName SubCategory Club Division Time Diff
1 221 Frédéric Touchette Senior H Club Nordique MSA N 0:29:20.9  
2 217 Félix-Olivier Moreau Senior H Club Nordique MSA N 0:30:21.0 +1:00.1
3 216 David Grégoire Senior H Club Nordique MSA N 0:31:19.8 +1:58.9
4 223 Jérémie Giguère Senior H Club Nordique MSA N 0:32:28.4 +3:07.5
5 219 Laurent Dansereau Senior H Club Nordique MSA A 0:32:44.7 +3:23.8
6 222 Julien Levesque Senior H Vie Sportive A 0:33:32.3 +4:11.4
7 218 Guillaume Bertrand Senior H Biathlon Estrie A 0:33:55.0 +4:34.1
8 220 félix belhumeur Senior U23 H Indépendant N 0:35:44.0 +6:23.1

Open F 8.25 km. Free Mass Start    
PL Bib FirstName LastName SubCategory Club Division Time Diff
1 225 Marie-Pier Lamontagne Senior U23 F Club Nordique du Moulin N 0:26:38.0  
2 224 Marianne St-Louis-Morneau Senior U23 F Léviski-La Balade S 0:29:27.4 +2:49.4

Maitre H 31-40 11 km. Free Mass Start    
PL Bib FirstName LastName Club Division Time Diff
1 228 Jonathan Tremblay Tour mont valin Vo2 A 0:30:41.7  
2 238 St-Louis Yves Indépendant N 0:32:06.5 +1:24.8
3 227 Yohann Deshaies Castor-Kanik N 0:34:18.9 +3:37.2
4 230 Yannick de Ladurantaye Indépendant N 0:35:12.0 +4:30.3
5 229 Guillaume Raymond Indépendant N 0:35:44.8 +5:03.1
6 235 Frédéric Brochu Castor-Kanik N 0:35:50.2 +5:08.5
7 234 Etienne Robichaud Castor-Kanik N 0:37:21.4 +6:39.7
8 237 Bruno Turcotte Primo Isolation N 0:38:47.7 +8:06.0
9 231 Jean-Sébastien Lapointe Léviski-La Balade S 0:39:34.0 +8:52.3
10 236 stephane Lajoie Autre A 0:41:23.5 +10:41.8
11 232 David Tanguay Blizzard N 0:45:15.0 +14:33.3
12 298 Hugo Royer     0:45:30.7 +14:49.0
13 226 Jean-Sébastien Woerly Castor-Kanik N 0:47:07.2 +16:25.5
14 233 Bruno Ethier Indépendant N 1:19:21.1 +48:39.4

Maitre H 41-50 11 km. Free Mass Start    
PL Bib FirstName LastName Club Division Time Diff
1 241 Sylvain Poitras Castor-Kanik N 0:32:46.3  
2 244 Jean Philippe Garceau Indépendant N 0:33:16.7 +30.4
3 249 Patrick Levasseur Léviski-La Balade S 0:33:16.9 +30.6
4 265 Patrick Béland Club Nordique MSA N 0:33:27.3 +41.0
5 250 Jasmin Bergeron Indépendant N 0:34:25.1 +1:38.8
6 240 Christian Fournier Club Nordique du Moulin N 0:34:41.4 +1:55.1
7 258 François Blouin Club Nordique MSA N 0:34:47.9 +2:01.6
8 251 Eric Blais Indépendant S 0:35:05.3 +2:19.0
9 239 Dominic Raby Léviski-La Balade S 0:35:40.2 +2:53.9
10 246 Bruno Caron Montériski A 0:35:40.9 +2:54.6
11 256 Claude Gauvin Léviski-La Balade S 0:35:57.7 +3:11.4
12 252 Laurent Martel Indépendant A 0:36:28.5 +3:42.2
13 263 Daniel Desroches Indépendant A 0:37:05.4 +4:19.1
14 245 Louis Turenne Club Nordique du Moulin N 0:37:27.0 +4:40.7
15 261 pascal normandin Léviski-La Balade N 0:37:32.3 +4:46.0
16 300 Hugues BERNARD Castor-Kanik N 0:38:03.6 +5:17.3
17 264 Nicolas Derome Indépendant N 0:38:46.9 +6:00.6
18 254 Stéphane Lemire Indépendant N 0:40:15.0 +7:28.7
19 253 Marc Lemieux Club Nordique du Moulin N 0:41:03.0 +8:16.7
20 257 Pierre Arsenault Castor-Kanik N 0:41:06.1 +8:19.8
21 247 Martin Côté Léviski-La Balade S 0:41:56.0 +9:09.7
22 242 Germain Hebert Castor-Kanik N 0:42:17.8 +9:31.5
23 260 Patrick Mathieu Club Nordique du Moulin N 0:42:24.4 +9:38.1
24 255 Stephane Boily Castor-Kanik N 0:44:37.7 +11:51.4
25 262 Eric Hamel Léviski-La Balade S 0:45:46.2 +12:59.9
26 248 Hugues Laroche Castor-Kanik N 0:46:46.7 +14:00.4
DNF 243 Erick Gosselin Opticite-Coureur nordique N *** ***

Maitre H 51-60 11 km. Free Mass Start    
PL Bib FirstName LastName Club Division Time Diff
1 269 claude chaput Indépendant N 0:32:32.8  
2 271 Michel Leblanc Isolation primo S 0:33:10.5 +37.7
3 275 Marc Sinotte Léviski-La Balade N 0:37:53.8 +5:21.0
4 272 René Goulet Castor-Kanik N 0:37:55.6 +5:22.8
5 268 marc belhumeur Indépendant N 0:38:12.0 +5:39.2
6 266 Pierrot Bernier Castor-Kanik N 0:40:08.8 +7:36.0
7 274 Bertrand Normand Indépendant N 0:40:16.8 +7:44.0
8 267 Pierre Laflamme Castor-Kanik N 0:41:24.6 +8:51.8
9 270 Alain Roseberry Léviski-La Balade S 0:42:29.3 +9:56.5
10 273 Gilbert Bissonnette Castor-Kanik N 0:49:52.7 +17:19.9

Maitre H 61-70 11 km. Free Mass Start    
PL Bib FirstName LastName Club Division Time Diff
1 278 Pierre Ethier AMSF N 0:39:33.8  
2 276 Denis Bouchard Nordski A 0:40:01.0 +27.2
3 277 Mario Brochu Castor-Kanik N 0:40:45.5 +1:11.7
4 280 Gilles Tardif Castor-Kanik N 0:43:32.3 +3:58.5
5 281 Rene Levesque Castor-Kanik N 0:43:38.1 +4:04.3
6 279 Bernard Fruteau de Laclos Indépendant N 0:51:58.0 +12:24.2

Maitre F 31-40 8.25 km. Free Mass Start    
PL Bib FirstName LastName Club Division Time Diff
1 282 Isabelle Dumais Indépendant N 0:30:23.3  

Maitre F 41-50 8.25 km. Free Mass Start    
PL Bib FirstName LastName Club Division Time Diff
1 287 Isabelle Dubé Castor-Kanik N 0:27:50.9  
2 284 Manon Gaudreault Castor-Kanik N 0:28:49.5 +58.6
3 285 Mélanie Gauthier Indépendant A 0:29:36.8 +1:45.9
4 288 Katherine Guay Léviski-La Balade S 0:34:59.8 +7:08.9
5 286 Julie Grenier Léviski-La Balade N 0:35:11.2 +7:20.3
6 283 Marie-Claude Lemonde Léviski-La Balade N 0:37:22.6 +9:31.7

Maitre F 51-60 8.25 km. Free Mass Start    
PL Bib FirstName LastName Club Division Time Diff
1 289 Nathalie Godbout Club Nordique MSA N 0:29:39.5  
2 291 Louise Martineau Club Nordique MSA N 0:29:45.2 +5.7
3 295 Claudette Collin Léviski-La Balade S 0:38:16.0 +8:36.5

Maitre F 61-70 8.25 km. Free Mass Start    
PL Bib FirstName LastName Club Division Time Diff
1 292 Denise Leahy Autre A 0:54:40.4  

Maitre H 71 8.25 km. Free Mass Start    
PL Bib FirstName LastName Club Division Time Diff
1 293 Bernard Carré Léviski-La Balade S 0:35:59.7  

Maitre F 71 5.5 km. Free Mass Start    
PL Bib FirstName LastName Club Division Time Diff

Participation H 2.75 km. Free Mass Start    
PL Bib FirstName LastName Club Division Time Diff

Participation F 2.75 km. Free Mass Start    
PL Bib FirstName LastName Club Division Time Diff
1 294 Melissa Forgues Léviski-La Balade S 0:17:37.8  

No Catégorie 2.75 km. Free Mass Start    
PL Bib FirstName LastName Club Division Time Diff


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4