Richard Boruta Memorial/Calforex Cup #4 - SUN PM | Zone4.ca

Richard Boruta Memorial/Calforex Cup #4 - SUN PM 

Date: Feb 4, 2018
Final  Results
Location: Canmore
Host Club: Biathlon Alberta

Race Info
Start Time:  14:00 
End Time:  15:15 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Dev 1 - Boys 3 km. Sprint  Black-Black-Black  
PL Bib Name Club B.Y. P P T Time Diff
1 16 Benjamin DREGER Canmore Nordic 2005 0 1 1 0:13:56.8  
2 5 Matus CHLEPKO Foothills Nordic 2006 3 0 3 0:14:43.7 +46.9
3 1 William BRINDLE Foothills Nordic 2006 1 2 3 0:14:59.9 +1:03.1
4 4 Massimo CHEN Foothills Nordic 2004 1 3 4 0:15:09.2 +1:12.4
5 14 Tomas QUINTILIO Foothills Nordic    1 1 2 0:15:20.4 +1:23.6
6 28 Soma CSONKA Foothills Nordic 2005 1 3 4 0:15:27.2 +1:30.4
7 10 Gustavo GROENEVELD Calgary Biathlon Racers 2005 0 1 1 0:15:27.4 +1:30.6
8 21 Nicolas NIELSEN Foothills Nordic 2004 0 0 0 0:15:32.7 +1:35.9
9 11 Jack PAUL Canmore Nordic 2004 1 3 4 0:15:50.5 +1:53.7
10 9 Bodhi WALKER Hinton Nordic 2004 2 0 2 0:16:03.6 +2:06.8
11 23 Tor MENZIES Canmore Nordic 2005 0 5 5 0:16:14.3 +2:17.5
12 7 Jasper FLEMING Edmonton Nordic 2005 2 0 2 0:16:21.0 +2:24.2
13 8 Berg ELLIS Foothills Nordic 2004 3 2 5 0:16:24.7 +2:27.9
14 27 Mason LUMBY Foothills Nordic 2006 4 2 6 0:16:50.6 +2:53.8
15 30 Peter ROJKOVSKI Foothills Nordic 2004 5 0 5 0:17:14.9 +3:18.1
16 22 Shane LAFLAMME Foothills Nordic 2005 3 1 4 0:17:39.2 +3:42.4
17 26 Beckett WIEBE Canmore Nordic 2006 1 2 3 0:17:53.2 +3:56.4
18 13 Maxime BOUCHER Foothills Nordic 2005 3 3 6 0:17:56.9 +4:00.1
19 15 Ian SNYDMILLER Camrose Vikings 2005 1 1 2 0:18:57.3 +5:00.5
20 29 Ben THOMPSON Canmore Nordic 2005 2 5 7 0:19:02.2 +5:05.4
21 6 Dale MULLIGAN Canmore Nordic 2006 3 3 6 0:19:03.5 +5:06.7
22 12 Aaron MAGLIOCCO Foothills Nordic 2005 4 2 6 0:19:05.6 +5:08.8
23 3 Thomas HENGEL Hinton Nordic 2005 3 3 6 0:19:25.7 +5:28.9
24 18 Nico WIEBE Canmore Nordic 2006 3 4 7 0:19:58.3 +6:01.5
25 2 Enzo MARINO Canmore Nordic 2007 4 4 8 0:19:59.6 +6:02.8
26 17 Thomas PAUL Canmore Nordic 2005 2 3 5 0:20:12.1 +6:15.3
27 24 Griffin SCOTT Edmonton Nordic 2005 1 3 4 0:21:28.4 +7:31.6
28 19 Yoshi DREGER Canmore Nordic 2007 4 2 6 0:23:20.2 +9:23.4
DNS 20 Max CLEMENT Canmore Nordic 2007 0 0   *** ***
DNS 25 Fraser GLEIG Canmore Nordic 2006 0 0   *** ***
Jury Decisions
Bib: 19 Time: 0:02:00.0 Notes: BA Annex F: Missed Penalty Loops
Bib: 23 Time: 0:01:00.0 Notes: BA Annex F: Missed Penalty Loop
Bib: 30 Time: 0:04:00.0 Notes: BA Annex F: Missed Penalty Loops

Air Rifle 1 - Boys 2.25 km. Sprint  Purple-Purple-Purple  
PL Bib Name Club B.Y. P P T Time Diff
1 39 Max SIEMENS Foothills Nordic 2007 0 2 2 0:11:04.3  
2 33 Levi COOK Foothills Nordic 2007 0 0 0 0:11:41.3 +37.0
3 35 Avery BRINDLE Foothills Nordic 2007 0 0 0 0:12:25.0 +1:20.7
4 37 Simon MATSON Foothills Nordic 2007 0 0 0 0:12:45.9 +1:41.6
5 31 Koen SCHEBESCH Foothills Nordic 2008 0 0 0 0:14:09.5 +3:05.2
6 36 Rian MCCORKINDALE Foothills Nordic 2007 0 0 0 0:17:33.2 +6:28.9
7 34 Gavin BURKE Foothills Nordic 2007 0 2 2 0:17:43.1 +6:38.8
8 32 Reid CROISDALE Foothills Nordic 2007 1 2 3 0:21:15.0 +10:10.7
9 38 Griffin DEJONG Foothills Nordic 2009 3 3 6 0:36:27.2 +25:22.9
DNS 40 Kiran WHITNEY Foothills Nordic 2006 0 0   *** ***
Jury Decisions
Bib: 34 Time: 0:01:00.0 Notes: BA Annex F: Missed Penalty Loop

Air Rifle 1 - Girls 2.25 km. Sprint  Purple-Purple-Purple  
PL Bib Name Club B.Y. P P T Time Diff
1 49 Clara VAN MELLE Foothills Nordic 2008 0 0 0 0:12:32.9  
2 50 Isabella QUINTILIO Foothills Nordic    0 0 0 0:13:01.7 +28.8
3 51 Ava SEKORA Devon Nordic Bears 2008 1 1 2 0:17:06.2 +4:33.3

Dev 1 - Girls 3 km. Sprint  Black-Black-Black  
PL Bib Name Club B.Y. P P T Time Diff
1 62 Aimee-Rae MORIN Devon Nordic Bears 2006 0 0 0 0:14:04.1  
2 66 Grace ELANDER Foothills Nordic 2004 0 1 1 0:14:29.7 +25.6
3 65 Antija QUINTILIO Crazy Mare Ranch Biathlon 2006 1 2 3 0:14:49.4 +45.3
4 56 Isabel MCLURG Canmore Nordic 2005 0 1 1 0:15:27.5 +1:23.4
5 64 Wallis SIEMENS Foothills Nordic 2005 0 0 0 0:15:36.2 +1:32.1
6 69 Ileana MOODY Crazy Mare Ranch Biathlon 2003 2 2 4 0:15:36.4 +1:32.3
7 58 Allyson THAIN Camrose Vikings 2005 1 2 3 0:15:51.8 +1:47.7
8 60 Leanne GARTNER Foothills Nordic 2006 3 4 7 0:17:19.3 +3:15.2
9 57 Anna LESLIE Canmore Nordic 2005 3 2 5 0:18:04.9 +4:00.8
10 63 Amelie BURKINSHAW Hinton Nordic 2004 2 3 5 0:18:08.4 +4:04.3
11 61 Caroline LARSON Foothills Nordic 2004 2 2 4 0:18:28.4 +4:24.3
12 67 Hannah JOHNSEN Foothills Nordic 2005 2 2 4 0:20:32.4 +6:28.3
13 68 Skye PAUL Canmore Nordic 2005 4 2 6 0:21:48.6 +7:44.5
14 59 Emma JOHNSEN Foothills Nordic 2002 1 1 2 0:23:48.4 +9:44.3

Dev 2 - Girls 3.75 km. Sprint  Pink-Pink-Pink  
PL Bib Name Club B.Y. P P T Time Diff
1 48 Anna MARINO Canmore Nordic 2004 3 0 3 0:14:32.2  
2 44 Keelyn THOROGOOD Calgary Biathlon Racers 2004 0 1 1 0:14:51.6 +19.4
3 46 Ana GROENEVELD Calgary Biathlon Racers 2003 0 0 0 0:14:55.3 +23.1
4 47 Danika BURKE Calgary Biathlon Racers 2003 1 4 5 0:16:32.2 +2:00.0
5 45 Kate HARROP Calgary Biathlon Racers 2004 5 2 7 0:17:45.2 +3:13.0
6 41 Anna PERRY Foothills Nordic 2003 3 4 7 0:18:13.0 +3:40.8
7 42 Dani BREWSTER Devon Nordic Bears 2004 3 2 5 0:18:28.0 +3:55.8
DNS 43 Liv JENSEN Fast & Fossil 2004 0 0   *** ***

Air Rifle 2 - Girls 3 km. Sprint  Black-Black-Black  
PL Bib Name Club B.Y. P P T Time Diff
1 55 Annalise MORIN Devon Nordic Bears 2009 0 4 4 0:15:21.5  
2 53 Sage TAYLOR Foothills Nordic 2006 2 1 3 0:19:16.4 +3:54.9
3 52 Faith VAN MELLE Foothills Nordic 2006 2 1 3 0:19:19.9 +3:58.4
4 54 Nadia KLAFKI Foothills Nordic 2006 2 2 4 0:19:41.3 +4:19.8
Jury Decisions
Bib: 53 Time: 0:00:-25.0 Notes: Range Credit

Air Rifle 2 - Boys 3 km. Sprint  Black-Black-Black  
PL Bib Name Club B.Y. P P T Time Diff
1 75 Judah SUTHERLAND Edmonton Nordic 2004 0 0 0 0:15:11.6  
2 71 Luke HULSHOF Foothills Nordic 2006 1 2 3 0:15:29.6 +18.0
3 76 Kase REPP Foothills Nordic 2006 1 2 3 0:15:32.5 +20.9
4 74 Rory WILSON Foothills Nordic 2006 1 4 5 0:15:49.8 +38.2
5 79 Ethan INNES Foothills Nordic 2007 2 2 4 0:16:08.7 +57.1
6 72 Dennis ROJKOVSKI Foothills Nordic 2006 1 3 4 0:17:13.3 +2:01.7
7 73 Payton BENNEWEIS Edmonton Nordic 2006 1 2 3 0:20:01.0 +4:49.4
8 70 Salem SUTHERLAND Edmonton Nordic 2004 3 3 6 0:25:25.4 +10:13.8
9 77 Aidan ANDERSON Foothills Nordic 2006 3 4 7 0:32:25.0 +17:13.4
Jury Decisions
Bib: 72 Time: 0:00:-45.0 Notes: Range Credit
Bib: 74 Time: 0:00:-30.0 Notes: Range Credit

Dev 2 - Boys 3.75 km. Sprint  Pink-Pink-Pink  
PL Bib Name Club B.Y. P P T Time Diff
1 81 Sam MOODY Crazy Mare Ranch Biathlon 2001 1 3 4 0:13:32.7  
2 91 Gavin KERR Rocky Mountain Racers 2002 2 0 2 0:13:37.8 +5.1
3 95 Aidan LATIMER Foothills Nordic 2004 2 2 4 0:14:14.2 +41.5
4 94 Henrik QUINTILIO Crazy Mare Ranch Biathlon 2003 3 2 5 0:14:29.9 +57.2
5 90 Liam TINWORTH Wapiti Nordic 2004 3 1 4 0:14:43.0 +1:10.3
6 93 Avry NIVEN Camrose Vikings 2004 1 2 3 0:14:52.3 +1:19.6
7 84 Bjorn BAERGEN Canmore Nordic 2004 1 2 3 0:14:56.7 +1:24.0
8 85 Euan MCCORKINDALE Foothills Nordic 2003 3 2 5 0:15:22.0 +1:49.3
9 88 Callum CROSS Canmore Nordic 2004 3 3 6 0:16:10.1 +2:37.4
10 83 Felix CLÉMENT Canmore Nordic 2004 4 3 7 0:16:21.7 +2:49.0
11 86 Willem DEJONG Foothills Nordic 2003 3 3 6 0:16:35.3 +3:02.6
12 82 Lance SEKORA Devon Nordic Bears 2003 2 3 5 0:16:42.4 +3:09.7
13 92 Ariel SUTHERLAND Edmonton Nordic 2002 3 1 4 0:17:11.1 +3:38.4
14 87 Michael SCHROEDER Camrose Vikings 2002 5 2 7 0:18:37.3 +5:04.6
DNS 89 Tryton BAIER Devon Nordic Bears 2001 0 0   *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4