Blue Sky Loppet | Zone4.ca



Blue Sky Loppet

Date: Feb 3, 2018
Official  Results
Location: North Bay ON
Host Club: North Bay Nordic Ski Club

Jury
Technical Delegate:   
Chief of Competition:  Andrew Rees 
Chief of Course:  Tom Cook 
Chief of Timing:  Henning Helms 
Obs. Time: 10:45
Wind Vel: - Wind Dir: -
Air Temp: -15 Snow Temp: -
Weather: Overcast/sunny Snow Cond:

18km Skate 18 km. Free Mass Start    
PL Bib Name SubCategory Rnk Time Diff
1 404 Kevin Denston male_36-50 1/6 1:02:50.6  
2 402 Aaron Duquette male_36-50 2/6 1:06:52.4 +4:01.8
3 406 Brent Heron male_20-35 1/1 1:08:55.5 +6:04.9
4 403 Peter Tregunno male_36-50 3/6 1:10:45.6 +7:55.0
5 401 Randy Donato male_36-50 4/6 1:10:58.4 +8:07.8
6 407 Roger Smith male_36-50 5/6 1:20:10.2 +17:19.6
7 405 Bob Olajos male_36-50 6/6 1:30:30.8 +27:40.2
8 400 Stoppa Brett male_20- 1/1 1:34:46.9 +31:56.3

18km Classic 18 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name SubCategory Rnk Time Diff
1 302 Bryan Dubeau male.36-50 1/1 1:02:07.4  
2 303 Maija Robinson female.20-35 1/1 1:14:14.1 +12:06.7
3 301 Kelly Wallace female.36-50 1/1 1:30:01.1 +27:53.7
4 300 Michael Herman male.51-70 1/2 1:35:29.1 +33:21.7
5 304 Geoff Sinclair male.51-70 2/2 1:52:46.8 +50:39.4

9km Skate 9 km. Free Mass Start    
PL Bib Name SubCategory Rnk Time Diff
1 431 David Weisskopf male-20-35 1/1 0:38:00.8  
2 430 Eric Koski-Harja male-20- 1/1 0:52:06.7 +14:05.9
3 408 Michael Montagny male-36-50 1/1 1:00:42.8 +22:42.0
4 434 Laurel Herman female-20- 1/3 1:02:28.5 +24:27.7
5 432 Sarah Petrie female-20- 2/3 1:23:54.9 +45:54.1
6 433 Kaitlin Tremblay female-20- 3/3 1:29:22.3 +51:21.5

9km Classic 9 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name SubCategory Rnk Time Diff
1 330 Tom Cook male;70+ 1/2 0:48:30.1  
2 331 Dave Minden male;70+ 2/2 0:53:38.3 +5:08.2
3 332 Angie Petrie female;36-50 1/1 1:27:02.8 +38:32.7

3km Skate 3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name SubCategory Rnk Time Diff
1 462 Genevieve Dubeau female.12-13 1/4 0:14:07.8  
2 478 Aili Smith female.12-13 2/4 0:14:40.2 +32.4
3 461 Sinclair Nate male.10-11 1/1 0:14:51.5 +43.7
4 470 Tyson Edworthy male.14-16 1/3 0:15:39.0 +1:31.2
5 476 Matti Olajos male.9- 1/1 0:16:09.3 +2:01.5
6 467 Simon Gray male.12-13 1/2 0:16:31.4 +2:23.6
7 471 Rochelle Lariviere female.12-13 3/4 0:17:31.2 +3:23.4
8 460 Jewel Herman female.14-16 1/3 0:20:03.7 +5:55.9
9 473 Hudson Booth male.17-19 1/1 0:21:08.4 +7:00.6
10 463 Seraphine Dubeau female.9- 1/1 0:22:45.7 +8:37.9
11 464 Aimee Vereecke female.20-50 1/1 0:22:47.5 +8:39.7
12 475 Kennedy Bond female.14-16 2/3 0:25:00.7 +10:52.9
13 465 Kolton Felski male.14-16 2/3 0:26:08.7 +12:00.9
14 472 Remy Lariviere female.10-11 1/2 0:27:54.1 +13:46.3
15 466 William Andreyechen male.14-16 3/3 0:27:58.5 +13:50.7
16 474 Cam Johnson male.12-13 2/2 0:28:27.8 +14:20.0
17 469 Abigail Lefevbre female.12-13 4/4 0:29:39.8 +15:32.0
18 468 Kyra Breault female.14-16 3/3 0:29:55.0 +15:47.2
19 479 Killian May male.20-50 1/1 0:31:49.7 +17:41.9
20 477 Emily Tremblay female.10-11 2/2 0:33:45.2 +19:37.4
DNS 480 Danielle May female.20-50 * *** ***

3km Classic 3 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name SubCategory Rnk Time Diff
1 360 Harrison Rees male_9- 1/6 0:21:03.5  
2 361 Jean Rees female_20-50 1/1 0:21:25.0 +21.5
3 362 Amy Denston female_9- 1/2 0:22:55.6 +1:52.1
4 368 Rowan May male_9- 2/6 0:27:51.3 +6:47.8
5 367 Sebastian Lawrence male_9- 3/6 0:28:05.3 +7:01.8
6 365 Riley Sykes male_9- 4/6 0:30:53.7 +9:50.2
7 363 Jack Denston male_9- 5/6 0:31:11.9 +10:08.4
8 369 Helena May female_9- 2/2 0:31:47.8 +10:44.3
9 366 Simon Lawrence male_9- 6/6 0:32:22.0 +11:18.5
DNS 364 Savannah OGrady female_9- * *** ***
DNS 370 Peter May male_9- * *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4