Suntrail Special 2018 | Zone4.ca



Suntrail Special 2018

Date: Feb 11, 2018
Official  Results
Location: Sawmill Nordic Centre
Host Club: Bruce Ski Club

Jury
Technical Delegate:   
Chief of Competition:  Ken Clarke 
Chief of Course:  Fred Scheel 
Start List Version: 
Obs. Time:
Wind Vel: Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Bunny Girls 0.8 km. Free    
PL Bib Name DOB Club Gender RealTime Diff
1 9 Isabelle Latour 2012 Waterloo Region Nordic Sports Club F 0:05:13.6  
2 13 Nova Koop 2012 Bruce Ski Club F 0:06:01.6 +48.0
3 18 Avery Sachs 2012 Bruce Ski Club F 0:06:25.7 +1:12.1
4 14 Erica Davies 2012 Bruce Ski Club F 0:07:14.9 +2:01.3
5 17 Josephine De Groote 2012 Bruce Ski Club F 0:07:55.3 +2:41.7
6 16 Mackenzie Gawne 2013 Waterloo Region Nordic F 0:10:31.9 +5:18.3
7 12 Kathryn McLaren 2012 Waterloo Region Nordic Sports Club F 0:10:38.0 +5:24.4
8 15 Rowan McLaren 2014 Waterloo Region Nordic Sports Club F 0:17:33.4 +12:19.8

Bunny Boys 0.8 km. Free    
PL Bib Name DOB Club Gender RealTime Diff
1 19 Angus Dowling 2013 Waterloo Nordic M 0:07:00.6  
2 20 Finley Matthies 2012 Bruce Ski Club M 0:07:24.8 +24.2
3 11 Miles FAULKNER 2012 Waterloo Region M 0:08:06.9 +1:06.3

Atom Girls 1.2 km. Free    
PL Bib Name DOB Club Gender RealTime Diff
1 41 Seraphine Dubeau 2009 Bruce Ski Club F 0:04:54.8  
2 38 Lorelei Angus 2009 Bruce Ski Club F 0:05:32.4 +37.6
3 34 Sarah Welsh 2010 Waterloo Nordic F 0:05:44.6 +49.8
4 36 Riley Cheung 2010 Highlands Trailblazers F 0:06:39.8 +1:45.0
5 39 Bethany Muir 2009 Bruce Ski Club F 0:06:47.6 +1:52.8
6 35 Sydney Snelling 2010 Bruce Ski Club F 0:06:50.5 +1:55.7
7 42 Isla Sloss 2010 Waterloo Region Nordic F 0:07:22.1 +2:27.3
8 40 Kaelyn Gawne 2011 Waterloo Region Nordic F 0:07:33.8 +2:39.0
9 31 Poppy Dowling 2010 Waterloo Nordic F 0:07:38.8 +2:44.0
10 32 Eloise Farla 2010 Bruce Ski Club F 0:08:04.1 +3:09.3
11 33 Olivia Abbott 2010 Bruce Ski Club F 0:08:37.2 +3:42.4
12 37 Sequoia Koop 2009 Bruce Ski Club F 0:09:52.8 +4:58.0

Atom Boys 1.2 km. Free    
PL Bib Name DOB Club Gender RealTime Diff
1 43 Carlyle De Groote 2009 Bruce Ski Club M 0:04:43.9  
2 45 Anderson Haugh 2009 Bruce Ski Club M 0:06:20.8 +1:36.9
3 48 Michael Kitaev 2010 Waterloo Region Nordic Ski Club M 0:06:40.7 +1:56.8
4 51 Ian Mackay 2009 Bruce Ski Club M 0:06:41.5 +1:57.6
5 44 Lucas Muir 2011 Bruce Ski Club M 0:07:04.6 +2:20.7
6 50 Lukas FAULKNER 2010 Waterloo Region M 0:07:17.6 +2:33.7
7 47 Lyndon McDonald 2010 Waterloo Region Nordic M 0:07:55.1 +3:11.2
8 52 Beckett Haugh 2010 Bruce Ski Club M 0:08:48.1 +4:04.2
9 46 Mackenzie Angus 2011 Bruce Ski Club M 0:08:51.7 +4:07.8
10 49 scratch scratch       *** ***

Pee Wee Girls 2.5 km. Free    
PL Bib Name DOB Club Gender RealTime Diff
1 62 Ellen Groh 2006 Georgian Bay Nordic F 0:10:54.3  
2 69 Ellie Dowling 2006 Mono Nordic F 0:11:53.3 +59.0
3 75 Hanna Langenberg 2006 Waterloo Region Nordic Sports Club F 0:12:03.3 +1:09.0
4 65 Claire Day 2007 Bruce Ski Club F 0:12:15.5 +1:21.2
5 72 Sabine Cornell 2008 Highlands Trailblazers F 0:12:26.7 +1:32.4
6 78 Marina Sobotka 2006 Highlands Trailblazers F 0:12:51.2 +1:56.9
7 67 Hanna Lewin 2006 Highlands Trailblazers F 0:12:53.6 +1:59.3
8 66 Adeline Latour 2008 Waterloo Region Nordic Sports Club F 0:13:34.4 +2:40.1
9 68 Vera Sobotka 2007 Highlands Trailblazers F 0:14:12.9 +3:18.6
10 63 Lily Robinson 2007 Bruce Ski Club F 0:15:05.4 +4:11.1
11 71 Luna Abbott 2007 Bruce Ski Club F 0:15:47.2 +4:52.9
12 76 Teagan Gawne 2008 Waterloo Region Nordic F 0:16:42.3 +5:48.0
13 77 Olivia Muir 2006 Bruce Ski Club F 0:17:53.0 +6:58.7
14 73 Keira Snelling 2008 Bruce Ski Club F 0:18:29.6 +7:35.3
15 74 Caelyn McLaren 2007 Waterloo Region Nordic Sports Club F 0:32:26.2 +21:31.9
DNS 61 Natalie FAULKNER 2008 Waterloo Region F *** ***
DNS 64 Catherine Avery 2008 Bruce Ski Club F *** ***
DNS 70 Elizabeth Davies 2006 Bruce Ski Club F *** ***

Pee Wee Boys 2.5 km. Free    
PL Bib Name DOB Club Gender RealTime Diff
1 85 Malcolm McCulloch 2006 Highlands Trailblazers M 0:09:34.5  
2 94 Andrew Bougai 2007 Lifeski Academy M 0:10:29.5 +55.0
3 82 Tenzen Kipps 2006 Bruce Ski Club M 0:10:53.8 +1:19.3
4 81 Peter Welsh 2006 Waterloo Nordic M 0:11:26.0 +1:51.5
5 93 Augustus De Groote 2006 Bruce Ski Club M 0:11:56.5 +2:22.0
6 84 Liam Kenny 2006 Mono Nordic M 0:12:34.4 +2:59.9
7 88 Quinn Cheung 2007 Highlands Trailblazers M 0:12:50.3 +3:15.8
8 89 Scott Gamble 2007 Highlands Trailblazers M 0:13:19.5 +3:45.0
9 96 Brent Day 2009 Bruce Ski Club M 0:13:27.0 +3:52.5
10 86 James Wheeler 2007 Bruce Ski Club M 0:13:45.0 +4:10.5
11 92 Percy Wiersma 2008 Mono Nordic Racing M 0:13:57.3 +4:22.8
12 83 James Rowan 2007 Mono Nordic Racing M 0:14:09.9 +4:35.4
13 91 Tom Mackay 2006 Bruce Ski Club M 0:15:05.3 +5:30.8
14 87 Wes Sloss 2007 Waterloo Region Nordic M 0:15:16.7 +5:42.2
15 90 Zachary Thomson 2006 Mono Nordic Racing M 0:16:32.0 +6:57.5
16 95 Owen Kenny 2008 Mono Nordic M 0:16:52.3 +7:17.8

Special 2.5km 2.5 km. Free    
PL Bib Name DOB Club Gender RealTime Diff
1 99 Jonathan Wardrop 1990 Waxwings M 0:22:38.3  

Midget Girls 4 km. Free    
PL Bib Name DOB Club Gender RealTime Diff
1 101 Sarah Groh 2004 Georgian Bay Nordic F 0:16:14.9  
2 107 Sophie Lau 2005 Highlands Trailblazers F 0:16:20.9 +6.0
3 103 Genevieve Dubeau 2005 Bruce Ski Club F 0:16:27.2 +12.3
4 105 Anna Zandvliet 2004 Georgian Bay Nordic F 0:17:23.7 +1:08.8
5 106 Grace Wheeler 2005 Bruce Ski Club F 0:18:12.9 +1:58.0
6 104 scratch scratch       *** ***
DNS 102 Erin Doble 2004 LifeSki Academy F *** ***

Midget Boys 4 km. Free    
PL Bib Name DOB Club Gender RealTime Diff
1 116 Cooper deHaan 2005 Lifeski Academy M 0:14:33.9  
1 118 Theodore De Groote 2004 Bruce Ski Club M 0:14:33.9  
3 119 Tilson DeHaan 2005 Lifeski Academy M 0:15:32.2 +58.3
4 111 Ben Cornell 2004 Highlands Trailblazers M 0:15:45.3 +1:11.4
5 113 Peter Earl 2005 Highlands Trail Blazers M 0:16:21.6 +1:47.7
6 117 Braxton Dickey 2004 Highlands Trailblazers M 0:16:34.4 +2:00.5
7 112 Finn Cheung 2005 Highlands Trailblazers M 0:17:26.9 +2:53.0
8 114 Simon Baer 2005 Waterloo Region Nordic Sports Club M 0:17:59.3 +3:25.4
9 115 Declan Kenny 2004 Mono Nordic M 0:23:32.2 +8:58.3

Special 5km 5 km. Free    
PL Bib Name DOB Club Gender RealTime Diff
1 120 Anne Howlett 2000 Waxwings F 0:56:46.8  

Juvenile Girls 5 km. Free    
PL Bib Name DOB Club Gender RealTime Diff
1 124 Julia Shannon 2002 Bruce Ski Club F 0:17:38.4  
2 121 Lily Wortley 2002 Highlands Trailblazers F 0:19:36.6 +1:58.2
3 126 Brooklin Lowes 2003 Team Hardwood F 0:20:38.2 +2:59.8
4 125 Olivia Rowan 2003 Mono Nordic Racing F 0:20:48.3 +3:09.9
5 123 Nadia Vorobieva 2003 Waterloo Region Nordic Ski Club F 0:23:00.9 +5:22.5
6 122 Sydney Baer 2003 Waterloo Region Nordic Sports Club F 0:23:43.2 +6:04.8
7 127 Hannah Weiler 2003 Waterloo Region Nordic Ski F 0:24:56.4 +7:18.0

Junior Girls 5 km. Free    
PL Bib Name DOB Club Gender RealTime Diff
1 128 Stephanie Svaikauskas 2001 Highlands Trailblazers F 0:19:32.7  
DNS 129 Michelle Davies Straby 2001 Bruce Ski Club F *** ***

Para Men 5km 5 km. Free    
PL Bib Name DOB Club Gender RealTime Diff
1 130 Brian Eaton 1999 Waterloo Region Nordic Ski Club M 0:27:51.4  

Juvenile Boys 7.5 km. Free    
PL Bib Name DOB Club Gender RealTime Diff
1 135 Ethan Aarts 2003 independant M 0:21:44.9  
2 141 Alex De Fazio 2003 Barrie XC M 0:22:12.7 +27.8
3 139 Robert Bougai 2003 Lifeski Academy M 0:23:16.0 +1:31.1
4 142 Forrest Kipps 2002 Bruce Ski Club M 0:24:29.2 +2:44.3
5 133 Oliver Czerny 2003 Highlands Trailblazers M 0:24:54.1 +3:09.2
6 140 Leon Ewald 2003 Team Hardwood M 0:25:57.1 +4:12.2
7 138 Damien Jevremovic 2003 Waterloo Region Nordic M 0:26:04.7 +4:19.8
8 143 Cameron Lowes 2003 Team Hardwood M 0:26:58.8 +5:13.9
9 131 Emile Rose 2003 Geogian bay nordic M 0:27:18.1 +5:33.2
10 137 Sacha McDonald 2003 Waterloo Region Nordic M 0:29:26.8 +7:41.9
11 134 Nolan Sloss 2003 Waterloo Region Nordic M 0:29:31.5 +7:46.6
12 132 Rowan McDonald 2003 Waterloo Region Nordic M 0:31:40.9 +9:56.0
DNS 136 Joel Zandvliet 2002 Georgian Bay Nordic M *** ***

Junior Boys 7.5 km. Free    
PL Bib Name DOB Club Gender RealTime Diff
1 145 Spencer Vreugdenhil-Beaucler 2000 Georgian Bay Nordic M 0:21:42.1  
2 147 Wesley Schlenker 2001 Bruce Ski Club M 0:22:39.4 +57.3
3 146 Jamie Kuhl 2001 Bruce Ski Club M 0:33:36.1 +11:54.0
4 144 Dawson Kelly 2001 Bruce Ski Club M 0:44:29.0 +22:46.9

Junior Women 7.5 km. Free    
PL Bib Name DOB Club Gender RealTime Diff
1 171 Claudia De Fazio 2001 Barrie XC F 0:24:00.3  

Open Women 7.5 km. Free    
PL Bib Name DOB Club Gender RealTime Diff

Junior Men 10 km. Free    
PL Bib Name DOB Club Gender RealTime Diff

Open Men 10 km. Free    
PL Bib Name DOB Club Gender RealTime Diff
1 202 Bryan Dubeau 1987 Georgian Bay Nordic M 0:28:18.9  
2 201 Stephen Flower 1987 Highlands Nordic M 0:29:05.1 +46.2


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4