2018 ROPSSAA Qualifier | Zone4.ca

2018 ROPSSAA Qualifier

Date: Feb 13, 2018
Unofficial  Results
Location: Highlands Nordic
 

Officials
Convenor  Ian Coulson 
Chief of Competition:  Richard Lemoine 
Race Secretary  Debra Friendly 
First Start  10:30 a.m. 
Relays start  2:00 p.m. 
Obs. Time:
Wind Vel:  low Wind Dir:
Air Temp: -14 Snow Temp:
Weather: sunny Snow Cond: machiine grm

Para-Nordic Standing Skier - Open 2.3 km. Classic\Free    
PL Bib Name School Time Diff
1 141 Rory McDonald Mayfield Secondary S 0:13:26.67  
2 142 Max Gunter Humberview 0:15:21.80 +1:55.13

Novice Girls - High School 2.3 km. Free    
PL Bib Name School Time Diff

Novice Boys - High School 2.3 km. Free    
PL Bib Name School Time Diff
1 146 Nijaanth Thayalan North Park S.S. 0:10:06.00  
2 148 James Hicks Clarkson Secondary S 0:10:59.90 +53.90
3 147 Tyler Lee Clarkson Secondary S 0:11:30.70 +1:24.70
4 149 Bowen Zhu Glenforest Secondary 0:11:44.80 +1:38.80
5 144 Ethan Chan Clarkson Secondary S 0:13:47.40 +3:41.40

Junior Girls - Open 4 km. Free    
PL Bib Name Overall School Time Diff

Junior Girls - High School 4 km. Free    
PL Bib Name Overall School Time Diff
1 173 Jillian McDermott 1/22 Humberview 0:15:02.20  
2 156 Julia Michaud 2/22 Lorne Park 0:16:06.10 +1:03.90
3 171 Katrina Kobal 3/22 Lorne Park 0:17:25.90 +2:23.70
4 163 Macy Schultz 4/22 Humberview 0:17:39.00 +2:36.80
5 167 Kristen Till 5/22 Lorne Park 0:17:53.60 +2:51.40
6 165 Lexy Maurice 6/22 Humberview 0:18:22.50 +3:20.30
7 160 Addy Proulx 7/22 Humberview 0:18:24.88 +3:22.68
8 155 Mackie Enns 8/22 Humberview 0:18:39.70 +3:37.50
9 159 Kate Levesque 9/22 Lorne Park 0:18:58.10 +3:55.90
10 162 Alexandria MacDonald 10/22 Lorne Park 0:19:27.60 +4:25.40
11 152 Danielle Brooks 11/22 Lorne Park 0:20:05.30 +5:03.10
12 168 Issie McCloskey 12/22 Mayfield Secondary S 0:20:37.89 +5:35.69
13 153 Jodie Leung 13/22 Lorne Park 0:20:44.80 +5:42.60
14 154 Mackenzie Brooks 14/22 Mayfield Secondary S 0:21:00.30 +5:58.10
15 169 Rachel Kim 15/22 Lorne Park 0:21:25.80 +6:23.60
16 164 Megan Speight 16/22 Humberview 0:22:04.90 +7:02.70
17 161 Sierra Black 17/22 Humberview 0:22:22.70 +7:20.50
18 158 Alexia Vallettas 18/22 Lorne Park 0:22:49.10 +7:46.90
19 157 Maria Vallettas 19/22 Lorne Park 0:24:24.00 +9:21.80
20 172 Yvonne Chen 20/22 Lorne Park 0:26:46.10 +11:43.90
21 166 Rheanna Bowler 21/22 Clarkson Secondary S 0:29:13.10 +14:10.90
22 170 Anna Glavic 22/22 Lorne Park 0:30:58.90 +15:56.70

Junior Boys - Open 5 km. Free    
PL Bib Name Overall School Time Diff

Junior Boys - High School 5 km. Free    
PL Bib Name Overall School Time Diff
1 193 Matthew Shaw 1/16 Mayfield Secondary S 0:16:53.10  
2 186 Brendan Younker-Tsaltas 2/16 Lorne Park 0:18:10.30 +1:17.20
3 190 Jackson Wood 3/16 Mayfield Secondary S 0:19:11.60 +2:18.50
4 187 Tyler Mihkelson 4/16 Mayfield Secondary S 0:19:15.90 +2:22.80
5 194 Daniel Reynolds 5/16 Humberview 0:19:58.50 +3:05.40
6 188 Anatoliy Duko 6/16 Glenforest Secondary 0:20:06.60 +3:13.50
7 192 Lucas Machowski 7/16 Clarkson Secondary S 0:20:26.70 +3:33.60
8 191 Andrus Kaarid 8/16 Mayfield Secondary S 0:20:38.50 +3:45.40
9 189 Marco Reid 9/16 Mayfield Secondary S 0:21:37.60 +4:44.50
10 195 Ivan Yevenko 10/16 Lorne Park 0:21:58.60 +5:05.50
11 197 Colby Younker-Tsaltas 11/16 Lorne Park 0:22:29.10 +5:36.00
12 181 Sayansh Verma 12/16 Mayfield Secondary S 0:23:35.30 +6:42.20
13 185 Thomas Beer 13/16 Lorne Park 0:23:45.00 +6:51.90
14 182 Zander Castro Wiese 14/16 Lorne Park 0:23:49.90 +6:56.80
15 184 Justin Jelaca 15/16 Humberview 0:28:01.10 +11:08.00
16 183 Yaroslav Feshchenko 16/16 Lorne Park 0:33:02.60 +16:09.50

Senior Girls - Open 5 km. Free    
PL Bib Name Overall School Time Diff
1 219 Emma Grove 1/1 Mayfield Secondary S 0:19:02.10  

Senior Girls - High School 5 km. Free    
PL Bib Name Overall School Time Diff
2 216 Jessica Patterson 1/17 Humberview 0:19:53.30 +51.20
3 210 Olivia Cadieux 2/17 Humberview 0:20:47.40 +1:45.30
4 217 Katya Dondi 3/17 Mayfield Secondary S 0:21:32.90 +2:30.80
5 209 Emma Wilson 4/17 Mayfield Secondary S 0:21:47.90 +2:45.80
6 215 Ashley Skinkle 5/17 Mayfield Secondary S 0:22:25.80 +3:23.70
7 214 Sandra Bojic 6/17 Clarkson Secondary S 0:22:38.90 +3:36.80
8 208 Justina Srebrnjak 7/17 Humberview 0:22:44.40 +3:42.30
9 212 Amanda Brooks 8/17 Lorne Park 0:23:34.70 +4:32.60
10 220 Madelynn Lett 9/17 Lorne Park 0:23:38.10 +4:36.00
11 207 Megan McKenzie 10/17 Humberview 0:23:57.60 +4:55.50
12 218 Tina Han 11/17 Glenforest Secondary 0:24:40.90 +5:38.80
13 213 Kady Wellman 12/17 Mayfield Secondary S 0:25:29.50 +6:27.40
14 203 Karina McDonald 13/17 Mayfield Secondary S 0:26:11.30 +7:09.20
15 202 Bridget Doyle 14/17 Lorne Park 0:28:27.80 +9:25.70
16 211 Sonja Rankin 15/17 Lorne Park 0:29:11.00 +10:08.90
17 201 Katya Marenich 16/17 Clarkson Secondary S 0:29:32.50 +10:30.40
18 206 Abby Mathews 17/17 Humberview 0:32:14.90 +13:12.80

Senior Boys - Open 7.5 km. Free    
PL Bib Name Overall School Time Diff

Senior Boys - High School 7.5 km. Free    
PL Bib Name Overall School Time Diff
1 228 Karson Proulx 1/9 Humberview 0:25:09.50  
2 227 Justin Vanstone 2/9 Mayfield Secondary S 0:25:38.60 +29.10
3 223 John Milkovich 3/9 Mayfield Secondary S 0:27:30.80 +2:21.30
4 225 Josh Mihkelson 4/9 Mayfield Secondary S 0:28:21.90 +3:12.40
5 230 William Wootton 5/9 Mayfield Secondary S 0:28:28.35 +3:18.85
6 226 Nicholas Klymciw 6/9 Mayfield Secondary S 0:28:52.10 +3:42.60
7 222 Andrew Smissen 7/9 Humberview 0:30:26.60 +5:17.10
8 221 Robert Helka 8/9 Lorne Park 0:31:24.80 +6:15.30
9 224 Bill Li 9/9 Glenforest Secondary 0:43:48.30 +18:38.80

Para-Nordic/DDD Guide 2.3 km. Classic\Free    
PL Bib Name School Time Diff
DNF 1000 John Milkovich Mayfield Secondary S *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4