2018 Ontario Youth Championships | Zone4.ca



2018 Ontario Youth Championships

Date: Feb 17, 2018
Official  Results
Location: North Bay, ON
Host Club: North Bay Nordic Ski Club

Jury
Technical Delegate:  Len Pizzey 
Chief of Competition:  Andrew Rees 
Chief of Course:  Dave Minden 
Coach:  Katja Mathys  
Obs. Time:
 

Midget Boys 4.5 km. Classic    
PL Bib Name CCCLicence Year Of Birth Club Time Diff
1 332 Thomas Fairhead 37684 2004 Nakkertok Nordic 0:14:02.2  
2 337 Owen Brooks 37992 2004 Nakkertok Nordic 0:14:03.6 +1.4
3 330 Patrick Wiss 39925 2004 Walden Cross Country 0:14:07.2 +5.0
4 331 Alexander Woodford 38851 2004 Nakkertok Nordic 0:14:17.8 +15.6
5 346 Adrian Grocott 39918 2004 Highlands Trailblazers 0:14:17.9 +15.7
6 309 Sully Macdonald   2005 Team Hardwood 0:14:19.8 +17.6
7 343 Matthew Randall 36421 2004 Big Thunder 0:14:33.2 +31.0
8 329 Russel Niedre   2004 Kanata Nordic 0:14:48.0 +45.8
9 347 Patrick Harrington 38013 2004 Nakkertok Nordic 0:14:51.6 +49.4
10 333 Eric Good 40009 2004 Team Hardwood 0:15:07.0 +1:04.8
10 349 Parker Bray-Jones 39958 2004 Nakkertok Nordic 0:15:07.0 +1:04.8
12 338 Jeremy Strachan 37692 2004 Nakkertok Nordic 0:15:15.1 +1:12.9
13 334 Cooper Dehaan 40354 2005 Lifeski Academy 0:15:19.9 +1:17.7
14 306 Tilsen Dehaan 40353 2005 Lifeski Academy 0:15:21.5 +1:19.3
15 348 Ben Cornell 40346 2004 Highlands Trailblazers 0:15:23.9 +1:21.7
16 351 Zari Hoferek 41254 2004 Nakkertok Nordic 0:15:24.9 +1:22.7
17 305 Joel Haering   2005 Big Thunder 0:15:34.9 +1:32.7
18 341 Oliver Waddington 38937 2004 Nakkertok Nordic 0:15:44.3 +1:42.1
19 344 Thomas Larson 40356 2004 Team Hardwood 0:15:45.4 +1:43.2
20 321 Theodore De Groote   2004 Mono Nordic 0:15:46.6 +1:44.4
21 335 Erik Unger 41216 2005 Kawartha Nordic 0:16:01.2 +1:59.0
22 303 Aidan Nelson   2005 Georgian Bay Nordic 0:16:05.5 +2:03.3
23 352 Liam McDonald 40311 2006 Pembroke Nordic 0:16:16.6 +2:14.4
24 319 Joshua Strydom   2005 Georgian Nordic 0:16:45.5 +2:43.3
25 312 Adam Marshall   2005 Team Hardwood 0:16:48.2 +2:46.0
26 320 Sam Plestid   2004 Kanata Nordic 0:16:58.1 +2:55.9
27 327 Mikko Henry   2004 Georgian Nordic 0:16:58.9 +2:56.7
28 315 Davis Kidner   2005 Team Hardwood 0:17:02.2 +3:00.0
29 308 Simon Anderson   2005 Georgian Nordic 0:17:05.3 +3:03.1
30 301 Finley O'Brien   2005 Georgian Nordic 0:17:06.6 +3:04.4
31 316 Saer Edwards 39970 2005 Nakkertok Nordic 0:17:06.8 +3:04.6
32 324 Logan Chabot   2004 Georgian Nordic 0:17:10.7 +3:08.5
33 314 Evan Armstrong   2005 Haliburton Nordic 0:17:11.7 +3:09.5
34 339 Gavin Hadfield 41198 2004 Kawartha Nordic 0:17:12.1 +3:09.9
35 350 Braxton Dickey 40379 2004 Highlands Trailblazers 0:17:20.2 +3:18.0
36 340 Micah Byman 41885 2005 Soo Finnish Nordic 0:17:30.2 +3:28.0
37 311 Jasper Young   2005 Team Hardwood 0:17:30.4 +3:28.2
38 310 Peter Earl   2005 Highlands Trailblazers 0:17:46.3 +3:44.1
39 323 Micah Peake   2004 Soo Finnish Nordic 0:18:01.2 +3:59.0
40 336 Shail Giroux 41893 2004 Soo Finnish Nordic 0:18:04.8 +4:02.6
41 345 Brandon Radey 39985 2004 Sudbury Nordic Racers 0:18:07.6 +4:05.4
42 322 Owen Duncan   2004 Soo Finnish Nordic 0:18:12.4 +4:10.2
43 342 Evan Hovorka 40362 2005 Nakkertok Nordic 0:18:56.4 +4:54.2
44 328 Thomas Bushey   2004 Georgian Nordic 0:19:07.5 +5:05.3
45 300 Finn Cheung   2005 Highlands Trailblazers 0:19:18.2 +5:16.0
46 304 Mitchell Fortin   2005 Kawartha Nordic 0:21:47.1 +7:44.9
47 326 Declan Kenny   2004 Mono Nordic 0:23:30.2 +9:28.0
48 325 Jacob Sharkey   2004 Walden Cross Country 0:23:58.7 +9:56.5
DNS 302 Noah Boyce   2005 Nakkertok Nordic *** ***
DNS 313 Jamie Taylor   2005 Nakkertok Nordic *** ***
DNS 317 Seamus William 39954 2005 Nakkertok Nordic *** ***
DNS 318 Connor Macgregor   2005 Georgian Nordic *** ***

Midget Girls 4.5 km. Classic    
PL Bib Name CCCLicence Year Of Birth Club Time Diff
1 374 Anna Jaklova 39977 2005 Lifeski Academy 0:14:13.7  
2 376 Carley Kiiskila 38921 2004 Big Thunder 0:14:23.8 +10.1
3 394 Amalia Tinmouth 37993 2004 Nakkertok Nordic 0:15:04.2 +50.5
4 384 Annika Hess 37722 2004 Nakkertok Nordic 0:15:06.8 +53.1
5 389 Harriet Smith 37693 2004 Nakkertok Nordic 0:15:12.9 +59.2
6 388 Anna Semeniuk 39950 2005 Nakkertok Nordic 0:15:13.1 +59.4
7 392 Paige Saravanamuttoo 38923 2004 Nakkertok Nordic 0:15:37.8 +1:24.1
8 397 Clara Hegan 39930 2005 Nakkertok Nordic 0:15:43.7 +1:30.0
9 378 Mya Marshall 37668 2005 Highlands Trailblazers 0:15:58.9 +1:45.2
10 372 Jayde Lavergne 38878 2004 Nakkertok Nordic 0:16:27.0 +2:13.3
11 371 Aubrey Smith   2004 Big Thunder 0:16:29.0 +2:15.3
12 390 Genevieve Dubeau 35268 2005 Georgian Bay Nordic 0:16:34.1 +2:20.4
13 385 Kaia Rebane 41219 2005 Nakkertok Nordic 0:16:38.3 +2:24.6
14 366 Sarah Cullinan   2004 Big Thunder 0:16:38.5 +2:24.8
15 391 Sarah Norman 40331 2005 Nakkertok Nordic 0:16:54.8 +2:41.1
16 379 Camilla Bowman 39594 2004 Nakkertok Nordic 0:17:14.3 +3:00.6
17 368 Helen Meculligh   2004 Kanata Nordic 0:17:18.8 +3:05.1
18 383 Erin Doble 37838 2004 Lifeski Academy 0:17:19.8 +3:06.1
19 357 Sophie Lau   2005 Highlands Trailblazers 0:17:22.3 +3:08.6
20 387 Maggie Parks 39926 2004 Walden Cross Country 0:17:25.4 +3:11.7
21 377 Aliksandrea Jones 41220 2004 Kawartha Nordic 0:17:26.2 +3:12.5
22 375 Sarah Groh 35285 2004 Georgian Bay Nordic 0:17:29.1 +3:15.4
23 354 Dale Graham   2005 Arrowhead Nordic 0:17:30.1 +3:16.4
24 358 Roxanna Welsh   2005 Lifeski Academy 0:17:31.2 +3:17.5
25 398 Jemima Saravanamuttoo 39929 2005 Nakkertok Nordic 0:17:45.6 +3:31.9
26 361 Emily Gordon   2005 Team Hardwood 0:18:06.7 +3:53.0
27 382 Sarah D'Hondt 41192 2004 Temiskaming Nordic 0:18:07.5 +3:53.8
28 373 Danika Whitaker 41891 2004 Big Thunder 0:18:11.8 +3:58.1
29 369 Rosalie Vigneron   2004 Kanata Nordic 0:18:18.5 +4:04.8
30 396 Anna Beedell 39928 2005 Nakkertok Nordic 0:18:22.5 +4:08.8
31 395 Rochelle Lariviere 40372 2004 Walden Cross Country 0:18:38.7 +4:25.0
32 380 Kiki Nussbaum 37871 2004 Nakkertok Nordic 0:18:44.1 +4:30.4
33 393 Amelia Stojdl 38927 2004 Nakkertok Nordic 0:18:57.3 +4:43.6
34 381 Kaia Thomas 39931 2005 Nakkertok Nordic 0:19:01.7 +4:48.0
35 359 Leah Redmond   2005 Georgian Nordic 0:19:02.6 +4:48.9
36 370 Rebecca Stecher   2004 Kanata Nordic 0:19:10.6 +4:56.9
37 363 Flora Fabus   2004 Georgian Nordic 0:19:13.9 +5:00.2
38 386 Meghan Rogers 41915 2004 Mono Nordic 0:19:32.0 +5:18.3
39 355 Emily Angell   2005 Arrowhead Nordic 0:19:34.9 +5:21.2
40 364 Alaina Dunn   2004 Kanata Nordic 0:19:43.3 +5:29.6
41 365 Arwyn Macintosh   2004 Big Thunder 0:20:25.2 +6:11.5
42 360 Emma Ball   2005 Georgian Nordic 0:21:16.4 +7:02.7
43 356 Isobel Stewart   2005 Big Thunder 0:21:46.6 +7:32.9
44 367 Gemma Bunn   2004 Georgian Nordic 0:21:58.4 +7:44.7
45 362 Serena Felsman   2005 Georgian Nordic 0:22:05.2 +7:51.5
46 353 Emma Warner   2005 Kanata Nordic 0:24:10.4 +9:56.7

Pee Wee Boys 3 km. Classic    
PL Bib Name CCCLicence Year Of Birth Club Time Diff
1 453 Liam Ryan   2006 Team Hardwood 0:11:05.8  
2 452 Malcolm McCullogh 41237 2006 Highlands Trailblazers 0:11:33.4 +27.6
3 443 Will Poole   2006 Georgian Nordic 0:11:38.6 +32.8
4 410 Callum Wiss   2008 Walden Cross Country 0:11:58.1 +52.3
5 432 Andrew Bougai   2007 Lifeski Academy 0:12:37.5 +1:31.7
6 441 Willem Van Duyn   2006 Big Thunder 0:12:47.5 +1:41.7
7 440 Tenzen Kipps   2006 Mono Nordic 0:12:49.9 +1:44.1
8 428 Charlie Larson   2007 Team Hardwood 0:12:57.9 +1:52.1
9 438 Nate Sinclair   2006 North Bay Nordic 0:13:16.7 +2:10.9
10 450 Ian Schaffer   2006 Temiskaming Nordic 0:13:19.1 +2:13.3
11 412 Nolan Nyitrai   2008 Big Thunder 0:13:22.8 +2:17.0
12 448 Phoenix Varieur   2006 Highlands Trailblazers 0:13:32.2 +2:26.4
13 437 Levi Dittman   2006 Mono Nordic 0:13:37.5 +2:31.7
14 425 Thomas Beukeboom   2007 Mono Nordic 0:13:54.3 +2:48.5
15 451 Jackson Smith 41229 2006 Arrowhead Nordic 0:13:55.9 +2:50.1
16 447 Liam Kenny   2006 Mono Nordic 0:14:37.5 +3:31.7
17 449 Augustus De Groote   2006 Mono Nordic 0:14:52.2 +3:46.4
18 434 Jerome Dittman   2007 Mono Nordic 0:14:52.5 +3:46.7
19 414 Matthew Olajos   2008 North Bay Nordic 0:14:53.3 +3:47.5
20 409 Jonah Warner   2008 Kanata Nordic 0:14:55.8 +3:50.0
21 416 James Rowan   2007 Mono Nordic 0:15:02.3 +3:56.5
22 431 Seth Bishop   2007 Soo Finnish Nordic 0:15:15.9 +4:10.1
23 408 Percy Wiersma   2008 Mono Nordic 0:15:31.1 +4:25.3
24 422 Quinn Cheung   2007 Highlands Trailblazers 0:15:33.4 +4:27.6
25 435 Ewan Pengra   2007 Georgian Nordic 0:15:33.7 +4:27.9
26 444 Isaak Redman   2006 Highlands Trailblazers 0:15:39.3 +4:33.5
27 404 Harrison Rees   2009 North Bay Nordic 0:15:40.6 +4:34.8
28 411 Myles Desilets   2008 Temiskaming Nordic 0:15:41.4 +4:35.6
29 421 Tanner Harris Barton   2007 Kawartha Nordic 0:15:48.8 +4:43.0
30 439 Camren McClenny   2006 Soo Finnish Nordic 0:15:49.5 +4:43.7
31 442 Eamonn Rushon Martineau   2006 Soo Finnish Nordic 0:16:00.2 +4:54.4
32 436 Isaac Desilets   2006 Temiskaming Nordic 0:16:05.4 +4:59.6
33 406 Brent Day   2008 Georgian Bay Nordic 0:16:07.0 +5:01.2
34 418 George Elcombe   2007 Kawartha Nordic 0:16:11.6 +5:05.8
35 407 William Trotter   2008 Deep River Cross Country Ski 0:16:26.5 +5:20.7
36 420 Nicholas Sharkey   2007 Walden Cross Country 0:16:46.3 +5:40.5
37 429 Manius Macgregor   2007 Georgian Nordic 0:16:53.2 +5:47.4
38 415 Owen Kenny   2008 Mono Nordic 0:17:07.8 +6:02.0
39 426 Griff Dunkin   2007 Kawartha Nordic 0:17:08.2 +6:02.4
40 413 Hector Loiselle   2008 Laurentian Nordic 0:17:09.2 +6:03.4
41 427 Remy Lariviere   2007 Walden Cross Country 0:17:16.3 +6:10.5
42 430 Kavi Giroux   2007 Soo Finnish Nordic 0:17:24.0 +6:18.2
43 445 Morley Matthews   2006 Georgian Nordic 0:17:33.8 +6:28.0
44 417 Matthew Hill   2007 Kawartha Nordic 0:17:40.5 +6:34.7
44 423 Palmer Lew   2007 Kawartha Nordic 0:17:40.5 +6:34.7
46 419 Justin Todd   2007 Kawartha Nordic 0:17:46.4 +6:40.6
47 433 Isaac Smith   2007 Kawartha Nordic 0:17:51.2 +6:45.4
48 403 Chesley Godwin   2009 Laurentian Nordic 0:18:49.3 +7:43.5
49 424 Cailean Valentine   2007 Walden Cross Country 0:19:09.4 +8:03.6
50 402 Eden Abols   2010 Laurentian Nordic 0:19:13.5 +8:07.7
51 400 Cian McDonough   2010 North Bay Nordic 0:20:10.3 +9:04.5
52 446 Zachary Thomson   2006 Mono Nordic 0:20:36.1 +9:30.3
53 405 Keir Gauld   2008 Laurentian Nordic 0:26:35.6 +15:29.8
DNS 401 Tom Towle   2010 Soo Finnish Nordic *** ***

Pee Wee Girls 3 km. Classic    
PL Bib Name CCCLicence Year Of Birth Club Time Diff
1 492 Sally Stewart 39906 2006 Big Thunder 0:12:05.7  
2 480 Ella Niedre   2006 Kanata Nordic 0:12:30.0 +24.3
3 495 Julia Vodusek 39597 2006 Porcupine Ski Runners 0:12:41.9 +36.2
4 493 Ellen Groh 37724 2006 Georgian Bay Nordic 0:13:02.2 +56.5
5 463 Sarah Kiiskila   2007 Big Thunder 0:13:14.8 +1:09.1
6 485 Mia Smith   2006 Georgian Nordic 0:13:17.5 +1:11.8
7 479 Ellie Dowling   2006 Mono Nordic 0:13:19.4 +1:13.7
8 483 Maxine Wiss   2006 Walden Cross Country 0:13:23.4 +1:17.7
9 465 Aleida Nelson   2007 Georgian Bay Nordic 0:13:43.7 +1:38.0
10 469 Claire Day   2007 Georgian Bay Nordic 0:13:50.0 +1:44.3
11 457 Nicole Kukulka   2008 Porcupine Ski Runners 0:13:55.5 +1:49.8
12 491 Allysha Gray 41900 2006 Porcupine Ski Runners 0:14:00.2 +1:54.5
13 466 Mari Luhta   2007 Porcupine Ski Runners 0:14:06.5 +2:00.8
14 459 Chantal Kukulka   2008 Porcupine Ski Runners 0:14:15.8 +2:10.1
15 487 Isabelle Thomas   2006 North Bay Nordic 0:14:23.1 +2:17.4
16 477 Yarrow Sopinka   2006 Highlands Trailblazers 0:14:26.6 +2:20.9
17 486 Tessa Beukeboom   2006 Mono Nordic 0:14:31.4 +2:25.7
18 489 Jenna Anderson   2006 Georgian Nordic 0:14:33.1 +2:27.4
19 490 Marina Sobotka   2006 Highlands Trailblazers 0:14:43.0 +2:37.3
20 476 Marissa Pladzyk   2006 Porcupine Ski Runners 0:14:46.3 +2:40.6
21 494 Brielle Charette 41205 2006 Porcupine Ski Runners 0:15:00.3 +2:54.6
22 475 Hanna Lewin   2006 Highlands Trailblazers 0:15:06.9 +3:01.2
23 471 Lia Fransson   2007 Highlands Trailblazers 0:15:11.0 +3:05.3
24 468 Jenna Jolliffe   2007 North Bay Nordic 0:15:13.3 +3:07.6
25 460 Sabine Cornell   2008 Highlands Trailblazers 0:15:19.4 +3:13.7
26 467 Chloe Young   2007 Porcupine Ski Runners 0:15:22.5 +3:16.8
27 472 Vera Sobotka   2007 Highlands Trailblazers 0:16:07.2 +4:01.5
28 484 Kytalyn Smith   2006 Big Thunder 0:16:16.9 +4:11.2
29 482 Kaitlyn Lapointe   2006 Temiskaming Nordic 0:16:27.7 +4:22.0
30 478 Alexis Dibben   2006 North Bay Nordic 0:16:28.3 +4:22.6
31 464 Lily Robinson   2007 Georgian Bay Nordic 0:16:31.2 +4:25.5
32 458 Kate De Beer   2008 Soo Finnish Nordic 0:16:42.9 +4:37.2
33 474 Anna Towle   2006 Soo Finnish Nordic 0:16:50.0 +4:44.3
34 473 Olivia Humphries   2006 Haliburton Nordic 0:17:04.8 +4:59.1
35 481 Erica Rogers   2006 Mono Nordic 0:17:09.0 +5:03.3
36 470 Rebecca Thomson   2007 Mono Nordic 0:17:11.2 +5:05.5
37 456 Hazel Dowling   2008 Mono Nordic 0:18:09.2 +6:03.5
38 461 Violet Humphries   2008 Haliburton Nordic 0:19:39.7 +7:34.0
39 462 Isabella Bravo   2007 Kawartha Nordic 0:20:50.1 +8:44.4
40 454 Jenna De Beer   2010 Soo Finnish Nordic 0:20:55.7 +8:50.0
41 455 Sophie Loiselle   2010 Laurentian Nordic 0:24:47.4 +12:41.7
DNF 488 Allison Morrow   2006 Temiskaming Nordic *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4