2018 CCS Provincials - Sprint Qualification Results | Zone4.ca



Free Technique Sprint Qualification

Date: Feb 10, 2018
Official  Results
Location: Wildwood Nordic Centre
Host Club: Saskatoon Nordic Ski Club

Jury
Technical Delegate:  Dan Brisbin 
Chief of Competition:   
Chief of Course:   
Coach:  Kathy Butler 
Coach:  Svenja Belaoussoff 
Obs. Time: 13:00
Wind Vel:  20 kph Wind Dir: West
Air Temp:  -12 Snow Temp:
Weather: Snow Cond: Hard packed

Pee Wee Boys 0.25 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 6 Jamie Farthing   Saskatoon Nordic 0:01:43.00  
2 1 Oliver Bourassa   Saskatoon Nordic 0:01:44.00 +1.00
2 2 Den Nakagawa   Saskatoon Nordic 0:01:44.00 +1.00
4 3 Darnell Ratt   La Ronge Ski Club 0:02:09.00 +26.00
5 5 Matthew Quiring   Sturgeon River Nordic 0:02:17.00 +34.00
6 4 Conor Deegan   Buffalo Narrows 0:02:26.00 +43.00
DNS 7 Taras Beveridge Warick   Saskatoon Nordic *** ***

Pee Wee Girls 0.25 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 10 Natalie Meinert   Saskatoon Nordic 0:01:27.00  
2 8 Anna Crump   Saskatoon Nordic 0:01:43.00 +16.00
3 9 Skye Eninew   La Ronge Ski Club 0:02:48.00 +1:21.00

Atom Boys 0.25 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 14 Lindon Fitch   La Ronge Ski Club 0:02:15.00  
2 15 Lachlan Andrews   La Ronge Ski Club 0:02:22.00 +7.00
3 11 Jon Paul Ratt   La Ronge Ski Club 0:02:30.00 +15.00
4 12 Colm English   Saskatoon Nordic 0:02:50.00 +35.00
5 13 Elliott Bourassa   Saskatoon Nordic 0:03:01.00 +46.00

Atom Girls 0.25 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 16 Sakeji Deegan   Buffalo Narrows 0:02:45.00  
2 19 Amila Andrews   La Ronge Ski Club 0:03:04.00 +19.00
3 18 Bryony Amos   Saskatoon Nordic 0:04:08.00 +1:23.00
DNS 17 Naomi Wall   Saskatoon Nordic *** ***

Midget Boys 0.6 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 22 Logan Amos   Saskatoon Nordic 0:02:05.00  
2 21 Dawson Schigol   Saskatoon Nordic 0:02:18.00 +13.00
3 23 Tomas Patterson   Regina Ski Club 0:02:32.00 +27.00
DNS 20 Timothy Ratt 40316 La Ronge Ski Club *** ***

Midget Girls 0.6 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 29 Jenaya Morrison   Regina Ski Club 0:02:19.00  
2 26 Farren Shirtliffe   Saskatoon Nordic 0:02:27.00 +8.00
3 24 Josie Crump   Saskatoon Nordic 0:02:40.00 +21.00
4 25 Olivia Quiring   Sturgeon River Nordic 0:02:50.00 +31.00
5 28 Emma Smith   Sturgeon River Nordic 0:03:10.00 +51.00
DNS 27 Paris Charles   La Ronge Ski Club *** ***

Bantam Boys 0.6 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 41 Graham Farthing   Saskatoon Nordic 0:02:27.00  
2 38 Alistair English   Saskatoon Nordic 0:02:46.00 +19.00
2 39 Hunter Halkett   La Ronge Ski Club 0:02:46.00 +19.00
4 32 Tod Starnyski   La Ronge Ski Club 0:02:47.00 +20.00
5 35 Alok Regmi   Regina Ski Club 0:02:52.00 +25.00
6 36 Sean Deegan   Buffalo Narrows 0:03:00.00 +33.00
7 33 Kaidan Andrews   La Ronge Ski Club 0:03:11.00 +44.00
8 30 Ethan Fleischhacker   Carlton Trail Ski Club 0:03:15.00 +48.00
9 37 Emmett Patterson   Regina Ski Club 0:03:23.00 +56.00
10 31 Graham Lamontagne   Sturgeon River Nordic 0:03:27.00 +1:00.00
11 40 Jesse Quiring   Sturgeon River Nordic 0:03:36.00 +1:09.00
12 43 Baer Robertson   Regina Ski Club 0:04:30.00 +2:03.00

Bantam Girls 0.6 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 46 Heidi Wall   Saskatoon Nordic 0:02:37.00  
2 50 Claire Gullacher   Carlton Trail Ski Club 0:02:57.00 +20.00
3 47 Julia Bourassa   Saskatoon Nordic 0:03:00.00 +23.00
4 45 Olivia Weiman   Regina Ski Club 0:03:02.00 +25.00
5 52 Demi Ahenakew   La Ronge Ski Club 0:03:06.00 +29.00
6 48 Jennifer Ratt   La Ronge Ski Club 0:03:15.00 +38.00
7 53 Ursula Grundahl   Qu'Appelle Valley 0:03:32.00 +55.00
8 49 Misty Ratt   La Ronge Ski Club 0:05:24.00 +2:47.00
DNS 44 Maryann Finlayson   La Ronge Ski Club *** ***
DNS 51 Annie Beveridge Warick   Saskatoon Nordic *** ***

ParaNordic - LW10-12 Male 0.6 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 55 Charles Devitte   Prince Albert 0:05:07.00  
2 54 Levi Devitte   Sturgeon River Nordic 0:05:21.00 +14.00

ParaNordic - LW10-12 Female 0.6 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 56 Cherish Nontell   Sturgeon River Nordic 0:07:49.00  

Senior Men 1 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 58 Andrew Brisbin 14594 Saskatoon Nordic 0:02:13.00  
2 57 Matt Gill 31418 Sturgeon River Nordic 0:02:19.00 +6.00

Junior Women 1 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 59 Hanne Stadnyk 35347 Saskatoon Nordic 0:02:52.00  

Junior Boys 1 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 63 Brett Down   Regina Ski Club 0:02:13.00  
2 61 Aron Bargen 39685 Elmhurst Jackrabbit  0:02:19.00 +6.00
3 60 Nathan Weiman 35331 Regina Ski Club 0:02:25.00 +12.00
4 62 Cameron Merkowsky 39699 Saskatoon Nordic 0:02:26.00 +13.00
5 64 Josh Smith   Sturgeon River Nordic 0:02:58.00 +45.00

Junior Girls 1 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 66 Janice Grundahl 31893 Qu'Appelle Valley Nordic 0:02:47.00  
2 67 Jessica Gill 38028 Sturgeon River Nordic 0:02:54.00 +7.00
3 65 Carolyn Rathgeber 37708 Regina Ski Club 0:03:00.00 +13.00

Juvenille Boys 1 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 68 Alex Wilson 38920 Sturgeon River Nordic 0:02:34.00  
2 72 David Richard 38001 Flin Flon Ski Club 0:02:50.00 +16.00
3 70 James Grundahl 35469 Qu'Appelle Valley Nordic 0:03:06.00 +32.00
4 74 Grayden Bedford   Flin Flon Ski Club 0:03:14.00 +40.00
5 73 Zackary Halland 40318 La Ronge Ski Club 0:03:16.00 +42.00
6 69 Nicholas Charles 40315 La Ronge Ski Club 0:03:19.00 +45.00
7 71 Nicholas Selinger 40013 Regina Ski Club 0:03:34.00 +1:00.00
8 75 Brayden Amos   Saskatoon Nordic 0:04:13.00 +1:39.00
DNS 76 Brayden Windsor   Regina Ski Club *** ***

ParaNordic - LW2-9 Male 1 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 77 Jesse Ehman 33360 Saskatoon Nordic 0:02:59.00  

Juvenille Girls 1 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 78 Sarah Faktor   Flin Flon Ski Club 0:03:39.00  
2 79 Mattea Patterson   Regina Ski Club 0:03:40.00 +1.00

Master Men 3 1 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 81 Ivan English   Saskatoon Nordic 0:02:22.00  
2 80 Jonathan Quiring   Sturgeon River Nordic 0:02:52.00 +30.00
3 82 Mike Amos   Saskatoon Nordic 0:05:15.00 +2:53.00

Master Men 7 1 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 83 Ken Achtymichuk   Saskatoon Nordic 0:03:12.00  

Master Women 7 1 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 84 Hilary Johnstone   La Ronge Ski Club 0:03:25.00  


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4