Coupe Québec Subaru Bishop's 2018 Sprint Samedi | Zone4.ca

Coupe Québec Subaru Bishop's 2018 Sprint Samedi

Date: Feb 24, 2018
Official  Results
Location: Université Bishop
Host Club: Club Mont-Orford

Jury
Délégué technique :  Jim McCarthy 
Ass délégué technique :  Daniel Deschênes 
Directeur d'épreuve :  Charles-Olivier Saint-Jean 
Président comité organisateur :  René Pomerleau 
Obs. Time: 11h00
Wind Vel: 14 km/h Wind Dir: West
Air Temp: 2.3 C Snow Temp: 0.3 C
Weather: Cloudy Snow Cond: Granular 

Open Homme 1.4 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence FISLicence Round QualifyTime
1 301 Alexis Morin 24486 3100297 A Final 0:03:27.33
2 306 David Grégoire     A Final 0:03:34.12
3 303 Nicolas Beaulieu 27403 3100333 A Final 0:03:29.74
4 312 Zachary Cristofanilli 25576 3100291 A Final 0:03:44.22
5 307 Antoine Briand 23624 3100314 A Final 0:03:35.07
6 310 Pierrick Sarthou 25578 3100420 B Final 0:03:39.64
7 311 Vincent Landry 31850 3100422 B Final 0:03:43.39
8 314 Pascal Côté 36419   B Final 0:03:46.19
9 319 Nicolas Moncion-Groulx 31042   B Final 0:03:58.87
10 313 Erikson Moore 36436   B Final 0:03:45.47
11 308 Nicholas Pigeon     B Final 0:03:37.48
12 316 John Lindfors 31840   Quarterfinal 0:03:50.64
13 317 Jacob Hamelin 34114 3424139 Quarterfinal 0:03:53.84
14 322 Kevin Lantz 31853   Quarterfinal 0:04:09.67
15 315 Laurent Dansereau 34119   Quarterfinal 0:03:50.27
16 318 Edward Petelle 31872   Quarterfinal 0:03:58.53
17 320 Christopher Blakeney     Quarterfinal 0:04:01.52
18 324 Emile Chamard 31849   Quarterfinal 0:04:16.46
19 329 Dawson Lyon     Quarterfinal 0:05:14.96
20 321 Liam Powers-Kelly 31049   Quarterfinal 0:04:06.42
21 325 Jean-Christophe Lacasse 42011   Quarterfinal 0:04:18.93
22 327 Thierry Laliberté     Quarterfinal 0:04:57.10
23 328 Bruno Caron 33155   Quarterfinal 0:05:01.29
24 323 Mykal Bakker-Westeinde 31812   Quarterfinal 0:04:10.09
25 326 Guillaume Gagnier-Michel 30239   Quarterfinal 0:04:25.38
26 302 Olivier Hamel 25623 3100316 Quarterfinal 0:03:27.70
27 304 Philippe Boucher 27362 3100331 Quarterfinal 0:03:30.13
28 309 Alexis Dumas 23580 3100321 Quarterfinal 0:03:37.60
DSQ 305 Dominique Moncion-Groulx 19561 3100251 Semifinal ***
Jury Decisions
Bib: 305 Notes: RCC 343.10 dépassement

Open_Femme 1.1 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence FISLicence Round QualifyTime
1 332 Sophie Carrier-Laforte 24472 3105194 A Final 0:03:05.32
2 334 Anne-Marie Petitclerc 34117 3105305 A Final 0:03:10.56
3 337 Justine Browne 35753   A Final 0:03:14.43
4 333 Alexandra Racine 29499 3105245 A Final 0:03:06.40
5 331 Roxane Vermette 34123   A Final 0:03:00.08
6 339 Noémie Wolfe 35458   A Final 0:03:16.72
7 335 Marianne Scherrer 29469 3105253 B Final 0:03:10.65
8 340 Bronwyn Williams 31834   B Final 0:03:19.16
9 336 Lotte Kallio 33385   B Final 0:03:13.92
10 343 Mahée Brochu 36423   B Final 0:03:20.65
11 341 Stéphanie Bégin-Dion 36480   B Final 0:03:19.63
12 338 Jeanne Carrier Carpentier 31793 3105284 B Final 0:03:16.38
13 346 Elisabeth PETITCLERC 31406 3105304 Quarterfinal 0:03:23.47
14 347 Laurie-Jeanne Sauvé Chevalier 35472   Quarterfinal 0:03:23.92
15 349 Carly Little 33363 3105298 Quarterfinal 0:03:26.13
16 342 Sandrine Leveille 35774 3105301 Quarterfinal 0:03:20.27
17 344 Chloé Landry 36450   Quarterfinal 0:03:21.55
18 348 Anabelle Martineau 36426   Quarterfinal 0:03:25.77
19 350 Marianne St-Louis-Morneau 25613 3105223 Quarterfinal 0:03:29.60
20 351 Charlotte St-Jean Perron 35444   Quarterfinal 0:03:30.59
21 352 Ellicyane Paradis 36438   Quarterfinal 0:03:30.96
22 353 Chloe GAY-GUERIN 31792 3105285 Quarterfinal 0:03:46.99
23 354 Charlie Cournoyer 41244   Quarterfinal 0:04:11.98
24 345 Katherine Denis 25762 3105240 Quarterfinal 0:03:22.33
DNF   Marie-Philippe Huot 38894   Qualification ***

Junior B homme (2000-2001) 1100 m 1.1 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence FISLicence Round QualifyTime
1 401 Felix-Olivier Moreau 35448 3100442 A Final 0:02:38.71
2 402 Olivier LEVEILLE 34101 3100409 A Final 0:02:43.73
3 403 Justin Croteau 33131   A Final 0:02:43.86
4 404 Jérémie Giguère 35777   A Final 0:02:50.10
5 426 Marc-Olivier Lozier 36446   A Final 0:04:03.31
6 409 Parker Courte Rathwell 36522   A Final 0:02:59.66
7 407 Mats Halvorsen 33375 3100415 B Final 0:02:57.02
8 406 Tristan Poulin 35455   B Final 0:02:55.66
9 413 Charles Duhaime 34121   B Final 0:03:03.56
10 405 Alexis Lacroix 33359   B Final 0:02:50.78
11 410 Alexis Pellerin 36429   B Final 0:03:00.57
12 408 Grant Scarratt 34865   B Final 0:02:59.57
13 412 Xavier Martin 35446   Quarterfinal 0:03:02.72
14 414 Casey Brennan-Raab 35450   Quarterfinal 0:03:05.03
15 421 Xavier Bourbeau 37215   Quarterfinal 0:03:17.51
16 411 Olivier Despatis 36455   Quarterfinal 0:03:00.71
17 416 Tayo Chalifour 38902   Quarterfinal 0:03:06.91
18 417 Axel Gref 35343 3100433 Quarterfinal 0:03:09.79
19 419 Félix  Dubois 38910   Quarterfinal 0:03:14.51
20 423 Theo Mallett 35780   Quarterfinal 0:03:26.69
21 415 Timothé Yung-Hing Rainville 33749   Quarterfinal 0:03:05.76
22 418 Charles Séguin 38858   Quarterfinal 0:03:13.63
23 420 Aubert Tremblay 35487   Quarterfinal 0:03:14.80
24 422 Étienne Coulombe-Lamarche 38897   Quarterfinal 0:03:26.62
25 424 Angus Aitken 34867   Quarterfinal 0:03:32.77
26 425 Étienne Tremblay-Gravel 33372   Quarterfinal 0:03:35.58

Juvénile garçon (2002-2003) 1100 m 1.1 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence FISLicence Round QualifyTime
1 441 Benjamin Croteau 35322   A Final 0:02:53.52
2 444 Arthur Petelle 36451   A Final 0:02:57.18
3 442 Marc-Antoine Berthiaume 36470   A Final 0:02:54.06
4 443 Theo McElligott 37853   A Final 0:02:57.01
5 447 Nicolas Syrros 37225   A Final 0:03:02.95
6 452 Hugo Barrette 36515   A Final 0:03:06.27
7 445 Liam Varin-Grégoire 36448   B Final 0:02:57.84
8 453 Gabriel Lamothe 37238   B Final 0:03:06.96
9 456 Vincent-Alexis Grégoire 39595   B Final 0:03:08.77
10 451 Edward Laforte 36503   B Final 0:03:06.00
11 448 Antoine Nicol 40319   B Final 0:03:03.70
12 450 Thomas Allard-Vertriest 39947   B Final 0:03:05.33
13 455 William Bérubé 38845   Quarterfinal 0:03:07.66
14 457 Maxime Dorval 38864   Quarterfinal 0:03:08.97
15 459 Alexandre Bourque 40340   Quarterfinal 0:03:11.65
16 446 Matisse Julien 40286   Quarterfinal 0:03:02.19
17 449 Florent Banos 38007   Quarterfinal 0:03:04.86
18 461 Jeremy Ricard 38004   Quarterfinal 0:03:13.33
19 463 Fabrice Lemieux 38866   Quarterfinal 0:03:13.71
20 464 Mathis Desbaumes 39915   Quarterfinal 0:03:15.02
21 454 Xavier Lefebvre 39914   Quarterfinal 0:03:07.65
22 458 Antoine Martin     Quarterfinal 0:03:09.36
23 460 Alec Charbonneau 38904   Quarterfinal 0:03:13.05
24 465 Jérémie Tessier 40373   Quarterfinal 0:03:15.72
25 469 Thomas Paradis 41179   Quarterfinal 0:03:20.44
26 466 Anthony Pin-Jodoin 41203   Quarterfinal 0:03:16.36
27 467 Hugo Vermette 36481   Quarterfinal 0:03:17.07
28 468 Olivier Deschênes 41176   Quarterfinal 0:03:17.56
29 470 Thomas Larocque 38027   Quarterfinal 0:03:23.15
30 462 Simon Lantz 38855   Quarterfinal 0:03:13.51
31   Mathys Larocque 40289   Qualification 0:03:23.25
32   Benjamin Paradis 39905   Qualification 0:03:23.34
33   Xavier Lépine 40309   Qualification 0:03:24.22
34   Philip St-Cyr 37784   Qualification 0:03:25.41
35   Xavier Gagnon     Qualification 0:03:29.41
36   Fréderic Lemire 41249   Qualification 0:03:30.73
37   Laurent Fortin Lacroix 36479   Qualification 0:03:30.74
38   Jules Saint-Jean 39593   Qualification 0:03:31.55
39   Antoine Ranger 36472   Qualification 0:03:35.05
40   Eloi Peloquin 41175   Qualification 0:03:35.44
41   Hubert Fiset-Renaud 40338   Qualification 0:03:36.69
42   Trevor Aitken 38895   Qualification 0:03:36.88
43   Guillaume Chartier 37797   Qualification 0:03:42.45
DNF   Aidan Raynor 39955   Qualification ***
DNF   Sacha Parenteau-Laurin 36449   Qualification ***

Juvénile fille (2002-2004) 1100 m 1.1 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence FISLicence Round QualifyTime
1 471 Liliane Gagnon 36478   A Final 0:03:00.42
2 472 Magalie Daoust 36422   A Final 0:03:16.45
3 475 Stella Duncan 36523   A Final 0:03:22.86
4 478 Sienna Brennan-Raab 37801   A Final 0:03:24.93
5 474 Corinne Mélançon 39600   A Final 0:03:21.19
6 473 Marion Turenne 36468   A Final 0:03:21.00
7 493 Ariane Caron 36453   B Final 0:03:39.80
8 480 Mallory Williams 35345   B Final 0:03:27.56
9 476 Anaïs Paradis 37999   B Final 0:03:23.01
10 482 Anaeve Buell 36471   B Final 0:03:29.35
11 477 Emmanuelle Simard 36465   B Final 0:03:24.49
12 479 Isabel Izquierdo-Bernier 38872   B Final 0:03:26.07
13 481 Emy Dubois 39923   Quarterfinal 0:03:29.14
14 484 Britt Halvorsen 36482   Quarterfinal 0:03:32.31
15 485 Louise Allard-Vertriest 37990   Quarterfinal 0:03:33.06
16 483 Mathilde Laroche 36489   Quarterfinal 0:03:31.49
17 486 Rose D'Auteuil-Legault 35761   Quarterfinal 0:03:34.53
18 487 Ariane Blouin 37808   Quarterfinal 0:03:35.41
19 491 Maisie Haddrell-Anning 37805   Quarterfinal 0:03:37.38
20 499 Georgia Boldt 37696   Quarterfinal 0:03:47.10
21 488 Juliane Jolicoeur 38876   Quarterfinal 0:03:36.24
22 490 Marie-Pierre Dufresne 38865   Quarterfinal 0:03:37.35
23 492 Coralie Levesque     Quarterfinal 0:03:38.80
24 495 Jazmine Lavergne 37847   Quarterfinal 0:03:41.86
25 497 Émilie St-Pierre 39945   Quarterfinal 0:03:45.30
26 489 Abigail Paquin-Breault 38871   Quarterfinal 0:03:36.75
27 494 Genevieve Scopelleti 40291   Quarterfinal 0:03:40.24
28 496 Alexia Grenon 36516   Quarterfinal 0:03:42.51
29 498 Rosalie Sylvestre 36520   Quarterfinal 0:03:46.45
30 500 Annabel Côté 42000   Quarterfinal 0:03:47.96
31   Morgan St-Martin 40002   Qualification 0:03:50.86
32   Marguerite Gagné-Duplisea 40358   Qualification 0:03:51.42
33   Victoria Gay-Guérin 37804   Qualification 0:03:52.54
34   Noémie Thériault 38900   Qualification 0:03:54.20
35   Kéliane Johnston 38870   Qualification 0:03:54.60
36   Mikelli McKenna-L'Abbe 40330   Qualification 0:03:58.01
37   Juliette Caron 39927   Qualification 0:03:59.08
38   Isabelle Gay-Guérin 37803   Qualification 0:04:00.98

Midget garçon (2003-2005) 800 m 0.8 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence FISLicence Round QualifyTime
1 501 Gabriel Poulin     A Final 0:02:19.28
2 507 Philippe Joly 40290   A Final 0:02:43.03
3 502 Émile Regnault 41904   A Final 0:02:35.45
4 504 Xavier Normandeau     A Final 0:02:38.31
5 503 Justin Boudreau     B Final 0:02:37.49
6 508 Henri Cavanagh     B Final 0:02:50.59
7 506 William Sylvestre 42001   B Final 0:02:40.77
8 505 Nathan Lozier 42002   B Final 0:02:40.43
9 510 Xavier Quidoz  Paradis     Quarterfinal 0:02:58.11
10 511 Maxime St-Onge     Quarterfinal 0:03:00.90
11 512 Marius Bélisle     Quarterfinal 0:03:02.25
12 509 Nikolai Alekseev 42006   Quarterfinal 0:02:51.15

Midget fille (2004-2006) 800 m 0.8 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence FISLicence Round QualifyTime
1 521 Frédérique Caron 39907   A Final 0:02:41.88
2 524 Flora Deschênes 42010   A Final 0:02:55.56
3 523 Emmanuelle Paquet     A Final 0:02:52.08
4 522 Émie Robert     A Final 0:02:51.57
5 527 Marick Dufresne     B Final 0:02:57.06
6 526 Laurie Séguin 40332   B Final 0:02:57.01
7 525 Béatrice Jolicoeur 41888   B Final 0:02:56.64
8 528 Laurie St-Pierre     B Final 0:03:15.90
9 529 Camille Doyon     Quarterfinal 0:03:19.10
10 530 Marie-Fay St-Onge 41997   Quarterfinal 0:03:19.24
11 531 Clara Ugland     Quarterfinal 0:03:27.06
12 532 Alice Denis     Quarterfinal 0:03:44.04
DNF   Lilya Charron 40010   Qualification ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4