2018 Teck BC Midgets Sprint Qual Free | Zone4.ca

2018 Teck BC Midgets Sprint Qual Free

Date: Mar 4, 2018
Unofficial  Results
Location: Revelstoke
Host Club: Revelstoke Nordic Ski Club

Jury
Technical Delegate:  Jillian Stamp 
Chief of Competition:  Mike Thomas 
Chief of Course:  Ryan Gill 
Chief of Timing  Richard Brittin 
Race Secretary  Koreen Morrone 
Obs. Time: 9:00
Wind Vel:  Calm Wind Dir:
Air Temp: -2 C Snow Temp: -3C
Weather: Snow Cond: Packed Powder

2008 Girls 300m  0.3 km. Free    
PL Bib Name Club Time
1 4 Gillian Galik Strathcona Nordics 0:00:41.34
2 7 Marit Nelson Methow Valley 0:00:45.59
3 11 Aleah Smith Nelson Nordic Club 0:00:46.25
4 3 Fiona Woodman Revelstoke 0:00:48.46
5 8 Romy Hansen Overlander 0:00:50.91
6 2 Maya Royle Revelstoke 0:00:51.85
7 10 Georgia MacKenzie 100 Mile Nordics 0:00:52.36
8 6 Talia MacPhail-McGrady Strathcona Nordics 0:00:52.67
9 9 Rowan Adia Vibe-Coleman Valhalla Hills Nordic 0:01:04.84
10 1 Jordyn Meville 100 Mile Nordics 0:01:13.62

2008 Boys 300m  0.3 km. Free    
PL Bib Name Club Time
1 33 Ben Kaufman Methow Valley 0:00:38.84
2 35 Findlay Whittick Toby Creek Nordic 0:00:42.36
3 36 Asher Zuidhof Larch Hills Nordic 0:00:42.88
4 31 Kian Smith Larch Hills Nordic 0:00:42.90
5 15 West Pollock Hollyburn 0:00:43.57
6 16 Simon Heidt Sovereign Lake Nordic 0:00:43.70
7 20 Cedar Jacob Revelstoke 0:00:44.25
8 26 Everett Wells Strathcona Nordics 0:00:44.33
9 18 Kai Flanagan Sovereign Lake Nordic 0:00:44.37
10 27 Lukas Grieve Toby Creek Nordic 0:00:44.71
11 34 Riley Hobbs Hollyburn 0:00:45.07
12 25 Peter Liebich Larch Hills Nordic 0:00:45.51
13 19 Andreas Inkster Hollyburn 0:00:47.11
14 30 Tuzo Sevigny Nelson Nordic Club 0:00:47.82
15 22 Andrew Lawson Hollyburn 0:00:49.24
16 28 Kieran MacIntosh Revelstoke 0:00:49.62
17 24 Emil Schkrohowsky Methow Valley 0:00:49.68
18 32 Noah Wilson Hollyburn 0:00:50.42
19 37 Eamonn Hawksbee Valhalla Hills Nordic 0:00:51.71
20 21 Luke Mackie Sea to Sky Nordic 0:00:52.07
21 23 Tyler Rallison Hollyburn 0:00:58.16
22 17 Zane Khosla Nelson Nordic Club 0:01:06.88
23 29 Oliver Turpin Overlander 0:01:13.85

2007 Girls 300m 0.3 km. Free    
PL Bib Name Club Time
1 75 Isobel Wilson Revelstoke 0:00:40.45
2 61 Katherine McCleary Overlander 0:00:40.48
3 73 Jeremia Bucher Larch Hills Nordic 0:00:40.67
4 55 Eva Rosen Sovereign Lake Nordic 0:00:42.50
5 58 Sophie Joerissen Sovereign Lake Nordic 0:00:42.65
6 59 Breena Wolgram Revelstoke 0:00:43.04
7 49 Sierra Munroe Sovereign Lake Nordic 0:00:43.05
8 44 Nikita Filanovsky Strathcona Nordics 0:00:43.60
9 41 Natalia Morrone Revelstoke 0:00:44.14
10 76 Sylvie Achtem Telemark 0:00:44.34
11 62 Feron Wallace Overlander 0:00:44.46
12 52 Ava Kwiatkowski Overlander 0:00:44.95
13 42 Lutza Berkenbosch Revelstoke 0:00:45.29
14 74 Monika Weisinger Larch Hills Nordic 0:00:45.48
15 56 Lia Morrow Revelstoke 0:00:45.66
16 48 Chloe Witso Caledonia Nordic 0:00:46.08
17 45 Anna Segelken Hollyburn 0:00:46.14
18 70 Eden Heckrodt Larch Hills Nordic 0:00:46.21
19 50 Kiara Pighin Sovereign Lake Nordic 0:00:46.52
20 47 Evan Smith Revelstoke 0:00:47.24
21 67 Jessabelle Atkinson-Trelenberg Williams Lake Cross Country Ski Clu 0:00:47.47
22 71 Alice Chubey Larch Hills Nordic 0:00:48.24
23 72 Gabrielle Giesbrecht Larch Hills Nordic 0:00:48.31
24 53 Ayla Kipkie Valhalla Hills Nordic 0:00:48.50
25 54 Sara Worton Larch Hills Nordic 0:00:48.71
26 64 Yana Doeschner-Fretts Strathcona Nordics 0:00:49.76
27 60 Jayda Meerza Larch Hills Nordic 0:00:51.31
28 46 Alina Polyakh Larch Hills Nordic 0:00:52.36
29 63 Tomi Wilson Larch Hills Nordic 0:00:53.53
30 57 Peyton Major Larch Hills Nordic 0:00:54.72
31 51 Joelle Waldner Kuyek 100 Mile Nordics 0:00:55.22
32 65 Cynthia Pigott Valhalla Hills Nordic 0:01:01.52
33 66 Marta Schkrohowsky Methow Valley 0:03:41.48

2007 Boys 300m  0.3 km. Free    
PL Bib Name Club Time
1 89 Lucas Gitt Hollyburn 0:00:38.04
2 100 Gavin Chatterton Strathcona Nordics 0:00:41.18
3 81 Tarn Bazley Black jack 0:00:41.52
4 101 Max Calkins Larch Hills Nordic 0:00:42.03
5 86 Colby Cadden Larch Hills Nordic 0:00:42.40
6 95 Tobin Gill Revelstoke 0:00:42.45
7 87 Andrew Blackburn Caledonia Nordic 0:00:43.13
8 88 Aidan Cotter Caledonia Nordic 0:00:43.37
9 97 Daniel Neil Larch Hills Nordic 0:00:44.59
10 85 Dawson Bond Larch Hills Nordic 0:00:44.64
11 93 Jonas Roberts Larch Hills Nordic 0:00:44.82
12 82 Jackpine Dainard Toby Creek Nordic 0:00:44.90
13 92 Michael Johnson Toby creek Nordic 0:00:44.96
14 99 Liam Reusch Caledonia Nordic 0:00:45.51
15 84 Tanner McConkey Caledonia Nordic 0:00:46.75
16 90 Cole Bukmeier Larch Hills Nordic 0:00:47.67
17 80 Cole O'Connor Sovereign Lake Nordic 0:00:47.89
18 96 Zaydah Cameron-Harding Revelstoke 0:00:48.81
19 91 AJ Acton Revelstoke 0:00:51.23
20 94 Kai McGregor Meilleur Hollyburn 0:00:51.57
21 98 Taus Kristenson Overlander 0:00:58.23

2006 Girls 300m 0.3 km. Free    
PL Bib Name Club Time
1 117 Ruby Serrouya Revelstoke 0:00:36.73
2 109 Jasmine Filatow telemark 0:00:37.98
3 119 Meya Musseau Revelstoke 0:00:38.31
4 112 Dashe McCabe Methow Valley 0:00:38.50
5 118 Madelaine Galik Strathcona Nordics 0:00:39.04
6 128 Alessia Galvagno Telemark 0:00:39.16
7 123 Sofia Maturo Black Jack 0:00:39.32
8 107 Samantha Peterson Larch Hills Nordic 0:00:40.95
9 121 leki albright methow valley 0:00:40.96
10 136 Carly Ram Strathcona Nordics 0:00:41.23
11 133 Molly Mackie Hollyburn 0:00:42.59
12 108 Tianna Zuidhof Larch Hills Nordic 0:00:42.69
13 127 Brooklyn Burki Kimberley Nordic 0:00:43.36
14 113 Makayla Cadden Larch Hills Nordic 0:00:43.56
15 132 Ines Boiridy-Graves Black Jack 0:00:43.64
16 116 Isabella Pighin Sovereign Lake Nordic 0:00:43.72
17 125 Claire Nagle Strathcona Nordics 0:00:44.28
18 110 Sophie van Oort Hollyburn 0:00:44.55
19 135 Virginia Denchuk Toby Creek Nordic 0:00:44.58
20 131 Abby Maloney Revelstoke 0:00:45.69
21 124 Amelie Ewanyshyn Larch Hills Nordic 0:00:46.10
22 106 Vanessa Cortat Toby Creek Nordic 0:00:46.14
23 115 Rachel Rallison Hollyburn 0:00:46.62
24 130 Maeve Hawksbee Black Jack 0:00:46.91
25 129 Heidi Liebich Larch Hills Nordic 0:00:47.16
26 134 Aya Sentesy Telemark 0:00:47.87
27 126 Katie McAlpine Hollyburn 0:00:49.53
28 111 Hazel Brooks Larch Hills Nordic 0:00:49.67
29 120 Emma Muddiman Larch Hills Nordic 0:00:50.36
30 122 Brynne Smith Larch Hills Nordic 0:00:50.38
31 114 Bronwyn Arkesteijn Hollyburn 0:00:55.29

2006 Boys 300m  0.3 km. Free    
PL Bib Name Club Time
1 142 Finn Redman Telemark 0:00:36.21
2 165 RALEIGH TARTE Kimberley Nordic 0:00:37.15
3 152 Jonathan Breugem Larch Hills Nordic 0:00:37.44
4 159 Axel Hansen Overlander 0:00:37.60
5 161 Eamon Wilson Hollyburn 0:00:38.51
6 163 roan Christie Kimberley Nordic 0:00:39.04
7 155 Wade Kanigan Overlander 0:00:39.19
7 166 Kaelum Smith Nelson Nordic Club 0:00:39.19
9 144 Odin Witso Caledonia Nordic 0:00:39.44
10 154 Joe Kitamura Overlander 0:00:39.90
11 160 Max Ritchie Overlander 0:00:40.07
12 162 Xavier Wallace Overlander 0:00:40.17
13 147 Oliver Kvick Hollyburn 0:00:40.80
14 153 Oliver Bell Black jack 0:00:40.84
15 148 Rowan Musselman Bell Telemark 0:00:40.92
16 141 Benjamin Milne Larch Hills Nordic 0:00:41.24
17 157 Ian Van Bergeyk Larch Hills Nordic 0:00:41.87
18 151 Callum Orchard Larch Hills Nordic 0:00:43.18
19 150 Lucas Hansen Larch Hills Nordic 0:00:44.60
20 145 Joaquim MacPhail-McGrady Strathcona Nordics 0:00:45.69
21 149 Nolan Stiven Sovereign Lake Nordic 0:00:48.92
22 158 Mekhi Turpin Overlander 0:00:50.32
23 167 Logan Cox Kimberly Nordics 0:00:50.72
24 156 Luca Weir 100 Mile Nordics 0:00:52.25
25 164 William MacKenzie 100 Mile Nordics 0:00:57.10

2005 Girls 300m 0.3 km. Free    
PL Bib Name Club Time
1 175 Hilary Vukadinovic Larch Hills Nordic 0:00:36.56
2 179 Carly Nickurak Toby Creek Nordic 0:00:37.03
3 174 Emmylou Grieve Toby Creek Nordic 0:00:37.08
4 188 Madeleine Pollock Hollyburn 0:00:37.49
5 181 Nyssa Thomas Revelstoke 0:00:38.29
6 187 Stella Scholz Methow Valley 0:00:38.79
7 173 Aislin Buchanan Revelstoke 0:00:38.80
8 178 Maeve Macleod Revelstoke 0:00:39.06
9 184 Camille Hanry Sovereign Lake Nordic 0:00:39.33
10 177 Sofie steinruck Telemark 0:00:39.42
11 180 Tessa Elliott Larch Hills Nordic 0:00:40.21
12 176 Kaelin Urness Telemark 0:00:40.56
13 189 Sadie DeMars Kimberley Nordic 0:00:40.88
14 170 Taylor Parker Larch Hills Nordic 0:00:41.29
15 186 Kendra Shaw Telemark 0:00:41.73
16 172 mya Blackburn Caledonia Nordic 0:00:41.99
17 190 juliet pulfrey hollyburn 0:00:42.79
18 185 Thomasin Schkrohowsky Methow Valley 0:00:43.16
19 191 Caitlyn Michael Nickel Plate 0:00:43.38
20 192 Ingrid Li Hollyburn 0:00:43.97
21 182 Vivianne Lemay Strathcona nordics 0:00:44.42
22 171 zoe pulfrey hollyburn 0:00:46.51
23 183 Halle Simpson Revelstoke 0:00:54.78

2005 Boys 300m 0.3 km. Free    
PL Bib Name Club Time
1 217 Adam Heale Black Jack 0:00:35.60
2 222 Liam Williamson Caledonia Nordic 0:00:36.15
3 198 Ryan Goodwin Hollyburn 0:00:36.51
4 220 Evan Sadesky Sovereign Lake Nordic 0:00:37.08
5 209 Eli Decker Larch Hills Nordic 0:00:37.72
6 205 Fynn Collins Mann Strathcona Nordics 0:00:37.80
7 200 Eric Moore Larch Hills Nordic 0:00:37.98
8 211 Nate Hardy Sovereign Lake Nordic 0:00:38.08
9 215 Dustin Hay Hollyburn 0:00:38.42
10 199 Frankie Ayotte Larch Hills Nordic 0:00:38.44
11 214 Brodie Gillies Toby Creek Nordic 0:00:38.56
12 212 Rory Bratrud Strathcona Nordics 0:00:38.74
13 197 Finn Hepher Fernie Nordic 0:00:38.92
14 201 Nathan Achtem Telemark 0:00:38.93
15 204 Justin Siever Telemark 0:00:38.94
16 196 Samuel Calkins Larch Hills Nordic 0:00:39.35
17 206 Jacob Miller Telemark 0:00:40.17
18 210 Jonah Hawes Telemark 0:00:40.49
19 202 Kaden O'Connor Sovereign Lake Nordic 0:00:40.83
20 213 Cullumn Hawksbee Black Jack 0:00:40.84
21 208 Kai Wilson Larch Hills Nordic 0:00:41.38
22 207 Simon Bakker Larch Hills Nordic 0:00:41.59
23 221 Wes Robinson-Shaw Fernie Nordic 0:00:42.16
24 216 Micah Jacob Revelstoke 0:00:42.18
25 219 Cale McConkey Caledonia Nordic 0:00:44.27
26 203 Elias Lampimaki Valhalla Hills Nordic 0:00:51.62


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4