Yukon Championships 2018 | Zone4.ca

Yukon Championships 2018

Date: Mar 3, 2018
Official  Results
Location: MMRC, Whitehorse, Yukon
Host Club: Whitehorse Cross Country Ski Club

Jury
Technical Delegate:  Grant Abbott 
Chief of Competition:  Kyle Janzen 
Coach:  Alain Masson 
Obs. Time: 12:00pm
Wind Vel: 10kph Wind Dir: S
Air Temp: -15 C  Snow Temp:  
Weather: clear Snow Cond: new packed

Atom Boys 1 km. Free Mass Start  1 x 1 km  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 202 Kieran Horton 2009 0:03:21.1  
2 205 Logan Tirschmann 2009 0:03:31.7 +10.6
3 204 Sitka Land-Gillis 2010 0:03:56.6 +35.5
4 203 Tammo Waldron 2011 0:04:45.9 +1:24.8
5 201 Oliver Kralisch-Seguin 2012 0:05:26.4 +2:05.3

Atom Girls 1 km. Free Mass Start  1 x 1 km  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 206 Niamh Hupe 2009 0:03:17.3  
2 207 Sian Hamilton 2009 0:04:33.1 +1:15.8
3 210 Morel Graham 2009 0:04:52.3 +1:35.0
4 209 Emily Kralisch-Seguin 2010 0:05:16.6 +1:59.3
DNF 208 Gwendolyn Elliott-Stamp 2009 *** ***

Pee-Wee Boys 2.5 km. Free Mass Start  1 x 2.5 km  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 219 Felix Masson 2006 0:08:57.2  
2 226 Simon Connell 2006 0:09:18.3 +21.1
3 225 Jonah McConnell 2007 0:10:06.8 +1:09.6
4 228 Daniel Phillips-Freedman 2006 0:10:13.3 +1:16.1
5 217 Louis Mouchet 2006 0:10:22.4 +1:25.2
6 227 Misa Svoboda 2006 0:10:45.7 +1:48.5
7 211 Finnegan Gallant 2006 0:11:14.1 +2:16.9
8 231 Nicolas Giangrande 2008 0:11:33.7 +2:36.5
9 215 Ryan O'Farrell 2006 0:11:43.8 +2:46.6
10 232 Myles Terry 2005 0:11:46.2 +2:49.0
11 220 Heron Land-Gillis 2008 0:12:21.4 +3:24.2
12 223 Nicholas Connell 2008 0:12:27.6 +3:30.4
13 214 Colin Diamond 2007 0:13:31.4 +4:34.2
14 229 Reid Sandiford 2008 0:13:57.5 +5:00.3
15 212 Oscar Wolosewich 2008 0:14:47.4 +5:50.2
16 218 Gabriel Thomson 2008 0:15:34.8 +6:37.6
17 230 Noah Bradford 2008 0:16:04.4 +7:07.2
18 221 Finnian Hanley 2008 0:16:09.3 +7:12.1
19 224 Johna Irving-Staley 2008 0:17:17.9 +8:20.7
DNS 213 Finegand Bradford 2008 *** ***
DNS 216 Finnegan Roberts 2006 *** ***
DNS 222 Jan Zumer-Brewis 2007 *** ***

Pee-Wee Girls 2.5 km. Free Mass Start  1 x 2.5 km  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 247 Sophie Molgat 2006 0:11:13.2  
2 234 Sadie Cairns-McDowell 2006 0:11:56.5 +43.3
3 240 Lucy Baxter 2006 0:12:02.6 +49.4
4 248 Tess Cairns-McDowell 2006 0:12:09.9 +56.7
5 239 Aniela Hanley 2006 0:12:32.9 +1:19.7
6 245 Kalia Graham 2006 0:12:39.2 +1:26.0
7 243 Ella Bradford 2006 0:12:47.2 +1:34.0
8 241 Robyn Mueller 2006 0:12:55.7 +1:42.5
9 237 Stella Mueller 2006 0:13:26.2 +2:13.0
10 242 Aramintha Bradford 2008 0:13:49.7 +2:36.5
11 244 Cheyenne Tirschmann 2007 0:14:13.6 +3:00.4
12 238 Sarah Svoboda 2008 0:14:42.1 +3:28.9
13 233 Emma  Waldron 2008 0:16:03.9 +4:50.7
14 246 Juliet Crowe 2008 0:16:51.1 +5:37.9
15 235 Maura Gallant 2008 0:17:29.8 +6:16.6
DNS 236 Callah MacGillivary 2007 *** ***

Midget Boys 3.75 km. Free Mass Start  1 x 3.75 km  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 249 Noah Connell 2004 0:13:50.0  
2 253 Isidore Champagne 2004 0:14:09.9 +19.9
3 250 Ross Sennett 2004 0:14:17.4 +27.4
4 251 Robin Elliot 2004 0:15:47.0 +1:57.0
5 252 Noah Marnik 2004 0:19:26.4 +5:36.4

Midget Girls 3.75 km. Free Mass Start  1 x 3.75 km  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 257 Kate Mason 2004 0:14:19.2  
2 255 Maude Molgat 2004 0:14:29.4 +10.2
3 258 Abigail Jirousek 2005 0:15:22.6 +1:03.4
4 260 Constance Lapointe 2005 0:15:33.0 +1:13.8
5 259 Bella Mouchet 2004 0:15:45.7 +1:26.5
6 261 Isla Hupe 2004 0:15:48.8 +1:29.6
7 254 Sophia Giangrande 2005 0:16:01.8 +1:42.6
8 256 Ava Irving-Staley 2004 0:19:36.8 +5:17.6
9 262 Annie Cable 2004 0:28:07.2 +13:48.0

Open Men 7.5 km. Free Mass Start  1 x 7.5 km  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 264 David Greer 1989 0:23:01.5  
2 263 Matthias Purdon 1989 0:23:40.9 +39.4

Junior Boys 7.5 km. Free Mass Start  1 x 7.5 km  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 265 Nichollis Schmidt 2001 0:25:02.4  
2 268 Jamie Phillips-Freedman 2001 0:26:30.9 +1:28.5
3 267 Jude Slater 2001 0:30:43.4 +5:41.0
DNS 266 Jake Draper 2000 *** ***

Juvenile Boys 7.5 km. Free Mass Start  1 x 7.5 km  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 275 Derek Deuling 2002 0:23:01.2  
2 276 Sasha Masson 2002 0:23:45.4 +44.2
3 274 Victor-Emile Thibeault 2002 0:24:11.0 +1:09.8
4 269 Ben Puskas 2002 0:25:30.9 +2:29.7
5 272 Romeo Champagne 2002 0:26:06.8 +3:05.6
6 277 Aleix Toews 2003 0:30:25.3 +7:24.1
7 273 Aidan Hupe 2002 0:31:54.3 +8:53.1
DNS 270 Curtis Cash 2003 *** ***
DNS 271 Oscar Setterington 2003 *** ***

Junior Girls 7.5 km. Free Mass Start  1 x 7.5 km  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 279 Hannah Jirousek 2000 0:29:52.1  
DNS 278 Amanda Thomson 2000 *** ***

Juvenile Girls 7.5 km. Free Mass Start  1 x 7.5 km  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 281 Sonjaa Schmidt 2002 0:29:05.5  
DNF 280 Dahlia Lapointe 2002 *** ***

Masters Men 7.5 km. Free Mass Start  1 x 7.5 km  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 284 Brian Horton 1981 0:25:00.0  
2 282 Dominic Bradford 1972 0:25:33.9 +33.9
3 286 Chris Schmidt 1968 0:25:53.6 +53.6
4 283 Jean-Paul Molgat 1968 0:27:20.6 +2:20.6
5 285 Rob McConnell 1975 0:28:48.3 +3:48.3
6 287 Jean-Francois Blouin 1967 0:30:57.9 +5:57.9

Masters Women 7.5 km. Free Mass Start  1 x 7.5 km  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 288 Meagan Wilson 1983 0:32:34.2  
2 290 Laura Salmon 1970 0:35:02.9 +2:28.7
3 289 Deb Higgins 1976 0:44:04.1 +11:29.9


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4