BtBB2018 | Zone4.ca

BtBB2018

Date: Mar 4, 2018
Official  Results
Location: Strathcona Wilderness Centre
Host Club: Strathcona Wilderness Centre

Jury
Technical Delegate:  Jack Cook 
Chief of Competition:  Michael Neary 
Chief of Course:  Triston Oluper 
Coach:   
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel:  light Wind Dir:
Air Temp: -8 Snow Temp: -10
Weather: overcast Snow Cond: fresh/soft

24 km Open Women FT 24 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 106 Nancy Burden 2:00:00.4  
2 105 Kristina Givens 2:08:01.0 +8:00.6
3 102 Wietske Eikelenboom 2:11:20.8 +11:20.4
4 100 Joy Mekechuk 2:11:21.6 +11:21.2
5 110 Jay Smith 2:11:36.9 +11:36.5
6 109 Carolene Kuschminder 2:27:27.5 +27:27.1
7 107 Emily Lynes 2:33:54.1 +33:53.7
DNF 101 Colleen Mortimer *** ***
DNF 103 Emily Young *** ***
DNF 104 Chantell Widney *** ***
DNF 108 Julia Keenliside *** ***

24 km Open Men FT 24 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 117 Jason Redfern 1:44:09.3  
2 134 Herb Stark 1:44:31.3 +22.0
3 124 Brent Welsh 1:44:50.0 +40.7
4 115 Mathieu Bilodeau 1:46:08.1 +1:58.8
5 128 Robin Baillie 1:48:59.9 +4:50.6
6 127 Ulf Kleppe 1:52:39.3 +8:30.0
7 126 Aaron Schooler 1:53:46.0 +9:36.7
8 119 Dan Utting 1:56:36.0 +12:26.7
9 120 Andrei Petrov 2:01:16.9 +17:07.6
10 125 Michael Buss 2:02:51.5 +18:42.2
11 116 Russell Gottschalk 2:07:31.4 +23:22.1
12 130 Robert Burden 2:08:39.2 +24:29.9
13 122 Murray Aubin 2:08:40.4 +24:31.1
14 121 Paul Zimmermann 2:09:21.3 +25:12.0
15 135 Paul Cayer 2:11:39.4 +27:30.1
16 129 Dean zarudenec 2:12:53.7 +28:44.4
17 118 Trent Lavens 2:13:16.0 +29:06.7
18 132 Helge Halvorsen 2:14:14.9 +30:05.6
19 133 Nicholas Utting 2:18:24.3 +34:15.0
20 123 Thomas Lane 2:22:54.9 +38:45.6
DNF 131 Edward Heacock *** ***

16 km Open Women FT 16 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 140 Aaron Falkenberg 1:22:35.9  
2 144 Jessica Paterson 1:25:56.2 +3:20.3
3 146 Monika Owczarek 1:40:47.3 +18:11.4
4 143 Donna Mae Mohrmann 1:59:11.7 +36:35.8
5 148 Kelli Palfy 2:02:27.1 +39:51.2
6 142 Marion Mayerhofer 2:03:55.9 +41:20.0
DNF 141 Sharron Oakey *** ***
DNF 145 Laura Maser *** ***
DNF 147 Astrid Stark *** ***

16 km Open Men FT 16 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 162 Larkin Wasmuth 1:07:39.4  
2 163 Lukas Mark 1:08:07.2 +27.8
3 166 Tomas Mark 1:16:47.5 +9:08.1
4 164 Bob Werner 1:24:42.5 +17:03.1
5 165 kevin fitzgerald 1:29:16.3 +21:36.9
6 155 James Morrison 1:29:16.7 +21:37.3
7 157 Brian Loehr 1:29:36.3 +21:56.9
8 175 David Jaeger 1:34:05.0 +26:25.6
9 156 Robert Gilchrist 1:34:40.9 +27:01.5
10 173 Olivier Matheson 1:35:26.2 +27:46.8
11 169 Richard Thompson 1:37:40.1 +30:00.7
12 158 JOhn Seubert 1:38:56.0 +31:16.6
13 151 Stephen  Spencer 1:40:46.1 +33:06.7
14 154 Jordan Soprovich 1:47:23.2 +39:43.8
15 168 Richard Camicioli 1:49:19.7 +41:40.3
16 176 Miles Gibson 1:54:45.5 +47:06.1
17 160 Morrie Hosford 1:57:41.8 +50:02.4
18 174 Carl Covello 1:59:12.1 +51:32.7
19 172 Clayton Parent 2:10:09.3 +1:02:29.9
20 167 Robert Gephart 2:18:36.2 +1:10:56.8
21 153 Mike Wipf 2:28:17.1 +1:20:37.7
DNF 150 Jonathan Farr *** ***
DNF 152 Bob AtLee *** ***
DNF 159 Andrew Gough *** ***
DNF 161 Morgan Davies *** ***
DNS 171 Vaughn Cooper *** ***

8 km Open Women FT 8 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 180 Freya Hik 0:44:34.6  
2 181 Carole Cheslock 1:05:19.8 +20:45.2
3 183 Karen Stix 1:21:06.6 +36:32.0
DNF 182 Christine Brown *** ***

8 km Open Men FT 8 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 190 Abram Meagher 0:35:55.3  
2 195 Connor Speer 0:39:03.7 +3:08.4
3 187 Derek Stollery 0:39:17.4 +3:22.1
4 186 Zachary Malmsten 0:41:16.0 +5:20.7
5 193 Tristan Oluper 0:46:54.8 +10:59.5
6 185 Mitchell Davy 0:54:03.1 +18:07.8
7 170 Mike Stern 1:00:38.4 +24:43.1
8 189 Craig Lukie 1:02:49.6 +26:54.3
9 192 Alex Brown 1:08:01.5 +32:06.2
10 191 Garry Stone 1:08:35.3 +32:40.0
DNF 188 Conor Lunty *** ***
DNF 194 Darrell Stix *** ***

8 km Junior Women FT 8 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 201 Sarah Hanstock 0:48:04.3  
2 200 Kathryn Oakey 0:51:35.0 +3:30.7
3 203 Abi Brown 0:52:41.6 +4:37.3
DNF 202 Samantha Gottschalk *** ***

8 km Junior Men FT 8 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 208 Matjaz Cigler 0:39:02.2  
2 205 Will Rickard 0:40:01.3 +59.1
3 207 Rory Milligan Fox 0:40:33.5 +1:31.3
4 206 Edan Wasmuth 0:42:11.5 +3:09.3
5 210 Max Stark 0:44:02.7 +5:00.5
DNF 209 Simon Lukie *** ***
DNF 211 Daniel Brisson *** ***

16 km Sit Ski Open 16 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 215 Jacob Wouters 2:13:02.7  

8 km Para Standing F 8 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff

4 km Youth Girls FT 4 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 1 Erin Bennett 0:24:41.6  

4 km Youth Boys FT 4 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 8 Graydi Wasmuth 0:26:00.7  
2 10 Lukas Seubert 0:28:18.3 +2:17.6
3 12 Kian Bishop 0:28:53.6 +2:52.9
4 15 Sam Thompson 0:33:01.7 +7:01.0
5 7 Thomas Blades 0:38:38.2 +12:37.5
6 6 Josiah Ziprick 0:38:52.2 +12:51.5
7 13 Matthew Neary 0:38:55.2 +12:54.5
8 11 Breaux Wilson 0:41:57.0 +15:56.3
9 14 Noah Sanderson-MacDonald 0:44:26.7 +18:26.0
10 9 Russell Neary 1:07:32.8 +41:32.1
DNF 5 Ethan Davy *** ***

4 km Sit Ski Sport 4 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff

4 km Para Standing S 4 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 221 Logan Farr 0:42:01.3  
DNF 0 Laurie Hunt *** ***

2 km Jackrabbit Girl 2 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 20 Sadie Kennedy 0:22:31.9  
2 21 Sophia Lane 0:25:22.8 +2:50.9
3 22 Julianna Lane 0:26:10.7 +3:38.8

2 km Jackrabbit Boys 2 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 29 Benjamin Utting 0:17:19.0  
2 26 Samuel Dean 0:19:37.3 +2:18.3
3 28 Timothy Utting 0:22:25.7 +5:06.7
4 27 Daniel Neary 0:26:08.5 +8:49.5
5 25 Troy Lunty 0:33:02.6 +15:43.6

No Category 1 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4