4 ième Tranche Circuit Demers Castor-Kanik | Zone4.ca

4 ième Tranche Circuit Demers Castor-Kanik

Date: Mar 10, 2018
Unofficial  Results
Location: Centre Castor (Valcartier)
Host Club: Castor-Kanik

Jury
Aviseur technique  Jean-François Magnan 
Directeur  Louis St-Laurent 
Chef de piste  Louis St-Laurent 
Chef Chrono  Gilbert Bissonnette 
Secrétaire épreuve  Gilles Tardif 
Chef Stade   
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Atome G 0.9 km. Classic Mass Start  2 fois parcours vert (plateau)  
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Time Diff
1 1 Zachari MOREAU Atome G3 2009 1/17 Club Nordique MSA 0:04:42.6  
2 9 Rafael Lemire Atome G2 2010 1/7 Club Nordique MSA 0:04:55.6 +13.0
3 10 Ilan Bergeron-Toole Atome G3 2009 2/17 Blizzard 0:05:11.5 +28.9
4 2 Henrik Beauchamp Atome G3 2009 3/17 Club Nordique MSA 0:05:17.7 +35.1
5 32 Hubert Rochette Atome G3 2009 4/17 Hus-ski 0:05:20.8 +38.2
6 16 Samuel Massé Atome G3 2009 5/17 Hus-ski 0:05:21.6 +39.0
7 4 Charlie Sévigny Atome G3 2009 6/17 Hus-ski 0:05:40.7 +58.1
8 7 Ismaël Hardy Atome G2 2010 2/7 Castor-Kanik 0:05:41.4 +58.8
9 3 Emile Dugal Atome G3 2009 7/17 Hus-ski 0:05:42.6 +1:00.0
10 23 Alexis Lavoie Atome G3 2009 8/17 Nordski 0:06:05.6 +1:23.0
11 12 Marin Derome Atome G3 2009 9/17 Club Nordique du Moulin 0:06:11.3 +1:28.7
12 6 Mathias Harvey Atome G3 2009 10/17 Club Nordique du Moulin 0:06:12.6 +1:30.0
13 5 Louis Simard Atome G3 2009 11/17 Hus-ski 0:06:16.2 +1:33.6
14 15 Émile Rivard Atome G3 2009 12/17 Club sportif les Appalaches 0:06:30.0 +1:47.4
15 20 Julien Bergeron Atome G3 2009 13/17 Club Nordique du Moulin 0:06:42.1 +1:59.5
16 8 Charles-Antoine Brillant Atome G3 2009 14/17 Club Nordique du Moulin 0:06:47.8 +2:05.2
17 17 Mathias BERNARD Atome G3 2009 15/17 Castor-Kanik 0:06:52.2 +2:09.6
18 18 Philippe Beaudet Atome G2 2010 3/7 Castor-Kanik 0:06:55.1 +2:12.5
19 33 Généreux Thomas Atome G3 2009 16/17 Castor-Kanik 0:07:06.7 +2:24.1
20 35 Daniel Spatacean Atome G2 2010 4/7 Blizzard 0:07:07.6 +2:25.0
21 36 Justin Roy-Saadi Atome G3 2009 17/17 Castor-Kanik 0:07:10.6 +2:28.0
22 19 Gabriel Simard Atome G2 2010 5/7 Blizzard 0:07:40.9 +2:58.3
23 22 Matteo Ung Atome G1 2011-2012 1/11 Hus-ski 0:07:43.3 +3:00.7
24 21 Christophe Muylaert Atome G1 2011-2012 2/11 Castor-Kanik 0:07:53.8 +3:11.2
25 30 Maxime Myette Atome G2 2010 6/7 Club Nordique du Moulin 0:07:59.9 +3:17.3
26 11 Naël Sévigny Atome G1 2011-2012 3/11 Hus-ski 0:08:07.7 +3:25.1
27 28 Desjardins Jérôme Atome G1 2011-2012 4/11 Castor-Kanik 0:08:30.3 +3:47.7
28 24 Antoine Cantin Atome G1 2011-2012 5/11 Blizzard 0:09:21.4 +4:38.8
29 34 Raphaël Thériault Atome G1 2011-2012 6/11 Castor-Kanik 0:09:25.7 +4:43.1
30 14 Charles Jacques Atome G2 2010 7/7 Club Nordique du Moulin 0:09:53.5 +5:10.9
31 26 Émile Gagnon Atome G1 2011-2012 7/11 Blizzard 0:11:19.5 +6:36.9
32 13 Maverick Sirois-dompierre Atome G1 2011-2012 8/11 Castor-Kanik 0:12:08.1 +7:25.5
33 52 Noah Fillion Atome G1 2011-2012 9/11 Castor-Kanik 0:14:48.7 +10:06.1
34 27 eli giasson Atome G1 2011-2012 10/11 Blizzard 0:15:17.8 +10:35.2
35 31 Charles-Antoine Rancourt Atome G1 2011-2012 11/11 Castor-Kanik 0:17:05.1 +12:22.5

Atome F 0.9 km. Classic Mass Start  2 fois parcours vert (plateau)  
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Time Diff
1 37 Julia Renaud Atome F3 2009 1/7 Club Nordique MSA 0:05:46.8  
2 38 Alexia Beland Atome F2 2010 1/9 Club Nordique MSA 0:06:00.9 +14.1
3 39 Éloïse Saindon Atome F3 2009 2/7 Club Nordique MSA 0:06:21.2 +34.4
4 50 Noémie Lambert Atome F3 2009 3/7 Nordski 0:06:21.4 +34.6
5 40 Florence Dupuis Atome F2 2010 2/9 Hus-ski 0:06:41.1 +54.3
6 47 Noémie Souveton Atome F2 2010 3/9 Club Nordique MSA 0:06:57.7 +1:10.9
7 45 Jeanne Desjardins Atome F2 2010 4/9 Club Nordique MSA 0:07:01.1 +1:14.3
8 41 Juliette Gagnon Atome F2 2010 5/9 Castor-Kanik 0:07:07.8 +1:21.0
9 59 Léane St-Laurent Atome F2 2010 6/9 Castor-Kanik 0:07:12.3 +1:25.5
10 42 Noémie Levasseur Atome F2 2010 7/9 Léviski-La Balade 0:07:15.3 +1:28.5
11 56 Rose-Aimée Marchand Atome F3 2009 4/7 Club Nordique MSA 0:07:15.5 +1:28.7
12 43 Clara Flamand Atome F2 2010 8/9 Club Nordique du Moulin 0:07:26.8 +1:40.0
13 55 Anna-Eve Lavoie Atome F3 2009 5/7 Blizzard 0:07:31.6 +1:44.8
14 48 Annette Côté Atome F3 2009 6/7 Castor-Kanik 0:07:47.9 +2:01.1
15 53 Maria Genest Atome F3 2009 7/7 Léviski-La Balade 0:07:51.5 +2:04.7
16 44 Rosalie Gagnon Atome F1 2011-2012 1/6 Castor-Kanik 0:08:14.7 +2:27.9
17 46 Élizabeth Dupuis Atome F1 2011-2012 2/6 Hus-ski 0:08:27.4 +2:40.6
18 57 Eva Roy-Saadi Atome F1 2011-2012 3/6 Castor-Kanik 0:09:47.2 +4:00.4
19 51 Emilie Charrois Atome F2 2010 9/9 Castor-Kanik 0:10:15.6 +4:28.8
20 49 Sophie Beaudet Atome F1 2011-2012 4/6 Castor-Kanik 0:10:31.4 +4:44.6
21 58 Marilie Rancourt Atome F1 2011-2012 5/6 Castor-Kanik 0:10:41.4 +4:54.6
22 54 Ève Tremblay Atome F1 2011-2012 6/6 Castor-Kanik 0:11:36.4 +5:49.6

Pee-Wee G 2.5 km. Classic Mass Start  1 fois parcours bleu (3)  
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Time Diff
1 61 Tristan Grandmont Peewee G3 2006 1/17 Club Nordique MSA 0:08:54.6  
2 60 carl truffer Peewee G3 2006 2/17 Club Nordique MSA 0:08:58.9 +4.3
3 63 Alexandre Fournier Peewee G2 2007 1/17 Club Nordique du Moulin 0:08:59.7 +5.1
4 62 Albert Raymond Peewee G2 2007 2/17 Club Nordique du Moulin 0:09:01.1 +6.5
5 64 Thomas Béland Peewee G2 2007 3/17 Club Nordique MSA 0:09:08.7 +14.1
6 65 Thierry Olivier Peewee G2 2007 4/17 Club Nordique du Moulin 0:09:13.3 +18.7
7 68 Arnaud Lapointe Peewee G2 2007 5/17 Léviski-La Balade 0:09:24.1 +29.5
8 67 Louis-Philippe Labbe Peewee G3 2006 3/17 Léviski-La Balade 0:09:28.2 +33.6
9 69 Nathan Levasseur Peewee G2 2007 6/17 Léviski-La Balade 0:09:31.2 +36.6
10 66 Édouard Drolet Peewee G2 2007 7/17 Club Nordique MSA 0:09:40.7 +46.1
11 262 Élliot Robichaud Peewee G3 2006 4/17 Castor-Kanik 0:09:47.7 +53.1
12 71 Louis-Philippe Gervais Peewee G3 2006 5/17 Léviski-La Balade 0:09:55.6 +1:01.0
13 70 Tristan Soucy Peewee G3 2006 6/17 Léviski-La Balade 0:09:59.1 +1:04.5
14 81 Mathias Bégin Peewee G3 2006 7/17 Castor-Kanik 0:10:04.1 +1:09.5
15 82 Milo Desbiens Peewee G2 2007 8/17 Club Nordique MSA 0:10:08.0 +1:13.4
16 72 Camille DEROME Peewee G3 2006 8/17 Club Nordique du Moulin 0:10:35.0 +1:40.4
17 90 Cédric Lambert Peewee G2 2007 9/17 Nordski 0:10:38.4 +1:43.8
17 97 Maxence Pouliot Peewee G3 2006 9/17 Nordski 0:10:38.4 +1:43.8
19 87 Léo Hardy Peewee G2 2007 10/17 Castor-Kanik 0:10:40.8 +1:46.2
20 83 Simon Berthiaume Peewee G1 2008 1/10 Blizzard 0:10:45.1 +1:50.5
21 78 Louis BERNARD Peewee G3 2006 10/17 Castor-Kanik 0:10:49.9 +1:55.3
22 77 Vincent Déry Peewee G3 2006 11/17 Club Nordique du Moulin 0:10:53.0 +1:58.4
23 76 Édouard Castonguay Peewee G3 2006 12/17 Léviski-La Balade 0:10:54.8 +2:00.2
24 75 Olivier Rochette Peewee G3 2006 13/17 Hus-ski 0:10:59.8 +2:05.2
25 100 Ludovick Lavoie Peewee G3 2006 14/17 Blizzard 0:11:02.7 +2:08.1
26 73 Mathieu LOBEL Peewee G3 2006 15/17 Léviski-La Balade 0:11:06.2 +2:11.6
26 84 Cosmos Bergeron-Toole Peewee G3 2006 15/17 Blizzard 0:11:06.2 +2:11.6
28 74 Victor Turenne Peewee G1 2008 2/10 Club Nordique du Moulin 0:11:11.1 +2:16.5
29 85 Philippe Marcotte Peewee G1 2008 3/10 Castor-Kanik 0:11:15.1 +2:20.5
30 92 Siméon Roy Peewee G2 2007 11/17 Nordski 0:11:19.5 +2:24.9
31 88 Laurent Marcotte Peewee G3 2006 17/17 Castor-Kanik 0:11:21.0 +2:26.4
32 89 Félix-Arthur Morin-Boily Peewee G2 2007 12/17 Club Nordique du Moulin 0:11:29.0 +2:34.4
33 86 Hubert Duval Peewee G2 2007 13/17 Castor-Kanik 0:11:40.9 +2:46.3
34 95 Zachary Myette Peewee G1 2008 4/10 Club Nordique du Moulin 0:11:55.8 +3:01.2
35 91 Adrien Ouellet Peewee G2 2007 14/17 Club sportif les Appalaches 0:11:57.6 +3:03.0
36 94 Antoine Rivard Peewee G2 2007 15/17 Club sportif les Appalaches 0:12:13.3 +3:18.7
37 102 Elliot St-Laurent Peewee G1 2008 5/10 Castor-Kanik 0:12:51.3 +3:56.7
38 101 Dominic Charrois Peewee G2 2007 16/17 Castor-Kanik 0:12:55.7 +4:01.1
39 80 Théodore OTIS Peewee G1 2008 6/10 Léviski-La Balade 0:13:02.1 +4:07.5
40 79 Cédrik Soucy Peewee G1 2008 7/10 Léviski-La Balade 0:13:10.8 +4:16.2
41 29 Jérémy Latulippe Peewee G1 2008 8/10 Club sportif les Appalaches 0:14:30.7 +5:36.1
42 98 Christophe Vezina Peewee G2 2007 17/17 Blizzard 0:15:07.4 +6:12.8
43 96 Philippe Bédard Peewee G1 2008 9/10 Castor-Kanik 0:15:19.8 +6:25.2
44 99 Mathéo Rancourt Peewee G1 2008 10/10 Castor-Kanik 0:16:11.0 +7:16.4
DNF 93 Émile Doray Peewee G1 2008 * Club sportif les Appalaches *** ***

Pee-Wee F 2.5 km. Classic Mass Start  1 fois parcours bleu (3)  
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Time Diff
1 103 Emmanuelle Moreau Peewee F3 2006 1/13 Club Nordique MSA 0:09:05.2  
2 104 Mégan Lebel Peewee F3 2006 2/13 Castor-Kanik 0:09:10.8 +5.6
3 106 Marianne Brillant Peewee F3 2006 3/13 Club Nordique du Moulin 0:09:28.4 +23.2
4 107 Frédérique Guérin Peewee F2 2007 1/27 Club Nordique du Moulin 0:09:28.7 +23.5
5 105 vanessa truffer Peewee F3 2006 4/13 Club Nordique MSA 0:09:39.8 +34.6
6 108 Béatrice Côté Peewee F3 2006 5/13 Léviski-La Balade 0:10:24.7 +1:19.5
7 109 Marie Dubois Peewee F2 2007 2/27 Club Nordique MSA 0:10:28.3 +1:23.1
8 110 Lauriane Flamand Peewee F3 2006 6/13 Club Nordique du Moulin 0:10:32.5 +1:27.3
9 111 béatrice landry Peewee F2 2007 3/27 Club Nordique MSA 0:10:34.6 +1:29.4
10 117 Kim Boucher Peewee F2 2007 4/27 Léviski-La Balade 0:10:40.1 +1:34.9
11 114 Maëlle Souveton Peewee F3 2006 7/13 Club Nordique MSA 0:10:41.5 +1:36.3
12 115 Alix Lachance Peewee F2 2007 5/27 Léviski-La Balade 0:10:43.5 +1:38.3
13 132 Emma Pelletier Peewee F3 2006 8/13 Club Nordique du Moulin 0:10:53.3 +1:48.1
14 131 Florence Duchesne Peewee F2 2007 6/27 Club Nordique du Moulin 0:10:55.5 +1:50.3
15 112 Juliette Raymond Peewee F2 2007 7/27 Club Nordique du Moulin 0:10:58.1 +1:52.9
16 113 Sofia Renaud Peewee F2 2007 8/27 Club Nordique MSA 0:11:23.6 +2:18.4
17 134 Éloïse Bégin Peewee F1 2008 1/13 Castor-Kanik 0:11:42.9 +2:37.7
18 133 Cassandre Baillargeon Peewee F2 2007 9/27 Club Nordique du Moulin 0:11:43.3 +2:38.1
19 119 Marie-Eve Simard Peewee F2 2007 10/27 Hus-ski 0:11:58.1 +2:52.9
20 139 Élyse Bergeron Peewee F2 2007 11/27 Club Nordique du Moulin 0:12:01.3 +2:56.1
21 154 Sarah Lecours Peewee F2 2007 12/27 Club Nordique MSA 0:12:02.3 +2:57.1
22 140 Aurélie Latulippe Peewee F2 2007 13/27 Club sportif les Appalaches 0:12:13.0 +3:07.8
23 122 Charlotte Thiffeault Peewee F2 2007 14/27 Club Nordique MSA 0:12:15.4 +3:10.2
24 148 Béatrice Charrois Peewee F3 2006 9/13 Castor-Kanik 0:12:17.8 +3:12.6
25 129 Eva Sévigny Peewee F2 2007 15/27 Hus-ski 0:12:17.9 +3:12.7
26 120 Laurie Gagnon Peewee F2 2007 16/27 Castor-Kanik 0:12:19.0 +3:13.8
27 151 Rosalie Fontaine Peewee F3 2006 10/13 Castor-Kanik 0:12:25.0 +3:19.8
28 126 Florence Flamand Peewee F1 2008 2/13 Club Nordique du Moulin 0:12:37.4 +3:32.2
29 128 Alicia Julien Peewee F2 2007 17/27 Léviski-La Balade 0:12:39.1 +3:33.9
29 149 Maxime Dion Peewee F1 2008 3/13 Nordski 0:12:39.1 +3:33.9
31 123 Logane Lemire Peewee F2 2007 18/27 Club Nordique du Moulin 0:12:41.9 +3:36.7
32 155 Eugénie Marchand Peewee F2 2007 19/27 Club Nordique MSA 0:12:42.0 +3:36.8
33 121 Frédérique Desmeules Peewee F1 2008 4/13 Club Nordique MSA 0:12:42.8 +3:37.6
34 125 Justine Héroux Peewee F1 2008 5/13 Léviski-La Balade 0:12:48.4 +3:43.2
35 141 Sandrine Dion Peewee F3 2006 11/13 Nordski 0:12:55.0 +3:49.8
36 135 Gabrielle Dugal Peewee F3 2006 12/13 Hus-ski 0:13:01.6 +3:56.4
37 147 Justine Thériault Peewee F1 2008 6/13 Castor-Kanik 0:13:11.0 +4:05.8
38 142 Bianca Lambert Peewee F2 2007 20/27 Nordski 0:13:14.1 +4:08.9
39 127 Cybil Deshaies Peewee F2 2007 21/27 Castor-Kanik 0:13:24.1 +4:18.9
40 137 Madeleine Côté Peewee F2 2007 22/27 Castor-Kanik 0:13:26.3 +4:21.1
41 124 Clémence LOBEL Peewee F1 2008 7/13 Léviski-La Balade 0:13:33.3 +4:28.1
42 118 Catherine Arsenault Peewee F2 2007 23/27 Castor-Kanik 0:13:43.2 +4:38.0
43 136 Marie Pelletier Peewee F1 2008 8/13 Club Nordique du Moulin 0:13:57.4 +4:52.2
44 143 Catherine Farrell Peewee F1 2008 9/13 Castor-Kanik 0:14:08.7 +5:03.5
44 144 Roxanne Farrell Peewee F2 2007 24/27 Castor-Kanik 0:14:08.7 +5:03.5
46 130 Geraldine Deshaies Peewee F1 2008 10/13 Castor-Kanik 0:14:09.1 +5:03.9
47 146 Emma Genest Peewee F2 2007 25/27 Léviski-La Balade 0:14:24.1 +5:18.9
48 150 Spatacean Elena Peewee F2 2007 26/27 Blizzard 0:14:39.1 +5:33.9
49 152 Frédérique Fontaine Peewee F1 2008 11/13 Castor-Kanik 0:14:48.8 +5:43.6
50 153 Annabelle lavoie Peewee F3 2006 13/13 Nordski 0:14:54.6 +5:49.4
51 145 Camille Rochon Peewee F1 2008 12/13 Castor-Kanik 0:15:40.6 +6:35.4
52 138 Maryon Sirois-dompierre Peewee F1 2008 13/13 Castor-Kanik 0:15:46.6 +6:41.4
53 116 Juliette Tanguay Peewee F2 2007 27/27 Léviski-La Balade 0:18:57.3 +9:52.1

Midget G 4 km. Classic Mass Start  1 fois parcours rouge (4)  
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Time Diff
1 156 Charles-Olivier Lachance Midget G2 2004 1/9 Léviski-La Balade 0:13:43.1  
2 158 Nicolas Claveau-Laviolette Midget G1 2005 1/14 Léviski-La Balade 0:13:59.3 +16.2
3 157 Rémi Boilard Midget G2 2004 2/9 Hus-ski 0:14:01.8 +18.7
4 159 Julien Rochon Midget G1 2005 2/14 Castor-Kanik 0:14:05.1 +22.0
5 160 Jules Lapointe Midget G1 2005 3/14 Léviski-La Balade 0:14:06.0 +22.9
6 162 Louis Bibeau Midget G2 2004 3/9 Hus-ski 0:14:16.8 +33.7
7 163 Jérôme Lafrenière Midget G2 2004 4/9 Léviski-La Balade 0:14:32.2 +49.1
8 167 Alexandre Arsenault Midget G1 2005 4/14 Castor-Kanik 0:14:41.1 +58.0
9 161 joseph Perreault Midget G1 2005 5/14 Léviski-La Balade 0:14:46.2 +1:03.1
10 166 Alexis Quintin Midget G2 2004 5/9 Club Nordique MSA 0:15:03.6 +1:20.5
11 164 Félix Olivier Midget G1 2005 6/14 Club Nordique du Moulin 0:15:04.8 +1:21.7
12 168 Zachary Turgeon Midget G1 2005 7/14 Club Nordique du Moulin 0:15:13.8 +1:30.7
13 179 Etienne Lambert Midget G2 2004 6/9 Nordski 0:15:18.1 +1:35.0
14 165 Bastien Lemire Midget G2 2004 7/9 Club Nordique du Moulin 0:15:19.1 +1:36.0
15 172 Maxime Harvey Midget G1 2005 8/14 Club Nordique du Moulin 0:15:21.1 +1:38.0
16 169 Nicolas Laflamme Midget G2 2004 8/9 Léviski-La Balade 0:15:57.3 +2:14.2
17 170 Félix Duhaime Midget G1 2005 9/14 Léviski-La Balade 0:15:58.2 +2:15.1
18 171 Edouard Renaud Midget G1 2005 10/14 Club Nordique MSA 0:16:01.5 +2:18.4
19 173 Olivier Bonin Midget G2 2004 9/9 Léviski-La Balade 0:16:22.1 +2:39.0
20 174 Nathan Guérin Midget G1 2005 11/14 Club Nordique du Moulin 0:16:49.6 +3:06.5
21 175 Julien Desmeules Midget G1 2005 12/14 Club Nordique MSA 0:17:21.7 +3:38.6
22 178 Alexis Lavoie Midget G1 2005 13/14 Blizzard 0:17:46.6 +4:03.5
23 176 Augustin OTIS Midget G1 2005 14/14 Léviski-La Balade 0:19:41.6 +5:58.5
DNF 177 François Quenneville Midget G2 2004 * Club Nordique du Moulin *** ***

Midget F 4 km. Classic Mass Start  1 fois parcours rouge (4)  
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Time Diff
1 180 Virginie Magnan Midget F2 2004 1/10 Hus-ski 0:13:54.4  
2 181 Romy Sinotte Midget F2 2004 2/10 Léviski-La Balade 0:14:27.7 +33.3
3 182 Elie-Anne Tremblay Midget F2 2004 3/10 Léviski-La Balade 0:14:29.7 +35.3
4 185 Ophélie Grandmont Midget F2 2004 4/10 Club Nordique MSA 0:14:54.4 +1:00.0
5 183 Anabelle Drouin Midget F1 2005 1/7 Club Nordique MSA 0:15:08.5 +1:14.1
6 186 Magalie Trempe Midget F2 2004 5/10 Léviski-La Balade 0:15:30.4 +1:36.0
7 188 Florence Harrisson Midget F1 2005 2/7 Club Nordique du Moulin 0:15:41.9 +1:47.5
8 192 Béatrice Blanchard Midget F1 2005 3/7 Club Nordique du Moulin 0:15:44.9 +1:50.5
9 184 Juliane Dorval Midget F1 2005 4/7 Club Nordique MSA 0:16:06.0 +2:11.6
10 196 Juliette Jamet Midget F2 2004 6/10 Hus-ski 0:16:12.2 +2:17.8
11 187 Juliette Turenne Midget F2 2004 7/10 Club Nordique du Moulin 0:16:12.5 +2:18.1
12 190 Florence Morin-Boily Midget F2 2004 8/10 Club Nordique du Moulin 0:16:13.7 +2:19.3
13 194 Charlotte Guay Julien Midget F2 2004 9/10 Léviski-La Balade 0:16:31.8 +2:37.4
13 195 Florence Lecours Midget F2 2004 9/10 Club Nordique MSA 0:16:31.8 +2:37.4
15 189 Marianne Héroux Midget F1 2005 5/7 Léviski-La Balade 0:16:35.3 +2:40.9
16 191 Annabelle Héroux Midget F1 2005 6/7 Léviski-La Balade 0:17:29.4 +3:35.0
17 197 Daphné Soucy Midget F1 2005 7/7 Léviski-La Balade 0:19:36.5 +5:42.1
DNF 193 Julia Gosselin Midget F2 2004 * Club Nordique du Moulin *** ***

Juvénile G 5 km. Classic Mass Start  1 fois parcours jaune (5)  
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Time Diff
1 206 Marc-Antoine Berthiaume Juvenile G2 2002 1/4 Castor-Kanik 0:16:10.6  
2 198 Aimé Perreault Juvenile G1 2003 1/6 Léviski-La Balade 0:16:58.6 +48.0
3 200 Fabrice Lemieux Juvenile G2 2002 2/4 Club Nordique du Moulin 0:16:58.8 +48.2
4 201 Philippe Bégin Juvenile G1 2003 2/6 Castor-Kanik 0:18:05.3 +1:54.7
5 207 Elliot Fiset Juvenile G2 2002 3/4 Club Nordique MSA 0:18:48.4 +2:37.8
6 199 Olivier Soucy Juvenile G1 2003 3/6 Léviski-La Balade 0:18:51.3 +2:40.7
7 204 Vincent Pouliot Juvenile G2 2002 4/4 Nordski 0:19:01.2 +2:50.6
8 203 Léandre Fournier Juvenile G1 2003 4/6 Léviski-La Balade 0:20:35.5 +4:24.9
9 202 Olivier Gervais Juvenile G1 2003 5/6 Léviski-La Balade 0:20:41.0 +4:30.4
10 205 Simon Maurice Juvenile G1 2003 6/6 Club sportif les Appalaches 0:24:53.1 +8:42.5

Juvénile F 5 km. Classic Mass Start  1 fois parcours jaune (5)  
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Time Diff
1 215 Anaeve Buell Juvenile F1 2003 1/6 Léviski-La Balade 0:19:04.1  
2 208 Léa Drouin Juvenile F1 2003 2/6 Club Nordique MSA 0:19:52.9 +48.8
3 209 Maé Sinotte Juvenile F2 2002 1/3 Léviski-La Balade 0:19:58.0 +53.9
4 214 Lorie-Ann Drolet Juvenile F1 2003 3/6 Club Nordique MSA 0:20:01.3 +57.2
5 210 Juliette Fiset Juvenile F1 2003 4/6 Club Nordique MSA 0:20:48.0 +1:43.9
6 211 Annabel Côté Juvenile F1 2003 5/6 Léviski-La Balade 0:21:42.8 +2:38.7
7 212 Lauriane Fafard Juvenile F2 2002 2/3 Léviski-La Balade 0:22:26.4 +3:22.3
8 216 Juliette Caron Juvenile F1 2003 6/6 Léviski-La Balade 0:23:05.4 +4:01.3
9 213 Anne-Sophie Ratte Juvenile F2 2002 3/3 Léviski-La Balade 0:23:31.2 +4:27.1

Junior BH 15 km. Classic Mass Start  3 fois parcours jaune (5)  
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Time Diff
1 219 Felix Dubois Junior B H1 2001 1/2 Club Nordique MSA 0:55:48.3  
2 220 Jérémie Trottier Junior B H1 2001 2/2 Nordski 0:56:52.5 +1:04.2

Junior AH 15 km. Classic Mass Start  3 fois parcours jaune (5)  
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Time Diff
1 217 Emile Chamard Junior A H1 1999 1/2 Blizzard 0:53:29.6  
2 218 Frédéric Berthiaume Junior A H1 1999 2/2 Castor-Kanik 0:57:06.1 +3:36.5

Open H 15 km. Classic Mass Start  3 fois parcours jaune (5)  
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Time Diff

Maitre H 31-40 15 km. Classic Mass Start  3 fois parcours jaune (5)  
PL Bib Name Club Time Diff
1 225 Yves St-Louis Indépendant 0:50:46.9  
2 236 Olivier Bégin Castor-Kanik 0:50:47.0 +0.1
3 226 Frédéric Brochu Castor-Kanik 0:51:35.1 +48.2
4 222 Yohann Deshaies Castor-Kanik 0:53:36.4 +2:49.5
5 223 Guillaume Raymond Indépendant 0:54:40.4 +3:53.5
6 233 Mathieu Lavoie Blizzard 0:57:46.7 +6:59.8
7 263 Étienne Robichaud Castor-Kanik 0:58:07.5 +7:20.6
8 228 Christian Héroux Léviski-La Balade 0:58:54.8 +8:07.9
9 224 Jean-Sébastien Lapointe Léviski-La Balade 0:59:44.6 +8:57.7
10 235 Nicolas Derome Indépendant 1:00:02.8 +9:15.9
11 227 Yannick de Ladurantaye Indépendant 1:03:01.9 +12:15.0
12 231 Francois Beaudet Castor-Kanik 1:03:06.9 +12:20.0
13 229 Bruno Turcotte Primo Isolation 1:03:32.8 +12:45.9
14 232 Guillaume Roy Léviski-La Balade 1:03:37.0 +12:50.1
15 230 David Tanguay Blizzard 1:25:11.4 +34:24.5
DNF 234 Marc Andre Fillion Castor-Kanik *** ***

Maitre H 41-50 15 km. Classic Mass Start  3 fois parcours jaune (5)  
PL Bib Name Club Time Diff
1 245 Gabriel Babin Primo Isolation 0:50:27.5  
2 237 Patrick Béland Club Nordique MSA 0:50:28.4 +0.9
3 243 Hugues BERNARD Castor-Kanik 0:53:26.7 +2:59.2
4 242 Luc Massé Indépendant 0:56:13.4 +5:45.9
5 238 Dominic Raby Léviski-La Balade 0:56:38.9 +6:11.4
6 239 Marc Lemieux Club Nordique du Moulin 0:57:29.4 +7:01.9
7 240 Martin Cote Léviski-La Balade 0:57:38.0 +7:10.5
8 244 Pierre Arsenault Castor-Kanik 1:00:02.8 +9:35.3
9 248 Paul Berthiaume Castor-Kanik 1:00:48.7 +10:21.2
10 246 Dominique Fiset Indépendant 1:01:04.5 +10:37.0
11 247 Martin Claveau Léviski-La Balade 1:04:17.4 +13:49.9
12 261 Hugues Laroche Castor-Kanik 1:15:52.5 +25:25.0

Maitre H 51-60 15 km. Classic Mass Start  3 fois parcours jaune (5)  
PL Bib Name Club Time Diff
1 249 Marc Sinotte Léviski-La Balade 0:57:07.0  
2 252 Alain Roseberry Léviski-La Balade 1:00:40.1 +3:33.1
3 253 Yvan Boilard Hus-ski 1:01:18.1 +4:11.1
4 250 Pierre Laflamme Castor-Kanik 1:02:18.0 +5:11.0
DNF 251 Pierrot Bernier Castor-Kanik *** ***

Maitre H 61-70 15 km. Classic Mass Start  3 fois parcours jaune (5)  
PL Bib Name Club Time Diff
1 256 Normand Mireault Primo Isolation 0:59:11.8  
2 255 daniel bélanger Club sportif les Appalaches 1:15:58.0 +16:46.2

Junior BF 10 km. Classic Mass Start  2 fois parcours jaune (5)  
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Time Diff

Junior AF 10 km. Classic Mass Start  2 fois parcours jaune (5)  
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Time Diff
1 221 Leya Masson Junior A F1 1999 1/1 Club Nordique MSA 0:42:32.9  

Open F 10 km. Classic Mass Start  2 fois parcours jaune (5)  
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Time Diff

Maitre F 31-40 10 km. Classic Mass Start  2 fois parcours jaune (5)  
PL Bib Name Club Time Diff
1 257 Johannie Marceau Castor-Kanik 0:55:24.1  

Maitre F 41-50 10 km. Classic Mass Start  2 fois parcours jaune (5)  
PL Bib Name Club Time Diff
1 258 Manon Gaudreault Castor-Kanik 0:39:55.1  

Maitre F 51-60 10 km. Classic Mass Start  2 fois parcours jaune (5)  
PL Bib Name Club Time Diff
1 259 claudette collin Léviski-La Balade 0:48:49.6  
2 260 Marie-Christine Gauvreau Léviski-La Balade 0:53:56.0 +5:06.4

Maitre F 61-70 10 km. Classic Mass Start  2 fois parcours jaune (5)  
PL Bib Name Club Time Diff

Maitre H 71 10 km. Classic Mass Start  2 fois parcours jaune (5)  
PL Bib Name Club Time Diff

Maitre F 71 10 km. Classic Mass Start  2 fois parcours jaune (5)  
PL Bib Name Club Time Diff

Participation H 5 km. Classic Mass Start  1 fois parcours jaune (5)  
PL Bib Name Club Time Diff

Participation F 5 km. Classic Mass Start  1 fois parcours jaune (5)  
PL Bib Name Club Time Diff

No Catégorie 2.75 km. Free  1 fois parcours jaune (5)  
PL Bib Name Club Time Diff


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4