2018 NL Provincial Championships/NL Cup 5 Free | Zone4.ca

2018 NL Provincial Championships/NL Cup 5 Free

Date: Apr 15, 2018
Official  Results
Location: St. Anthony
Host Club: Aurora Nordic

Jury
Technical Delegate:   
Chief of Competition:  George Pink 
Chief of Course:  George Smith 
Coach:  Michelle Tucker 
Coach:  Geoff Wareham 
Obs. Time:
Wind Vel: Wind Dir: West
Air Temp: -3 Snow Temp: -1
Weather: Overcast, Windy Snow Cond: New Snow

Atom Girl 0.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 1 Lilli Genge Aurora Nordic 0:04:33.0  

Peewee Girl 1.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 4 Kailey  Tucker Aurora Nordic 0:06:54.9  
2 2 Georgia Wiseman Blow Me Down 0:08:26.2 +1:31.3
3 3 Charlotte Wareham Blow Me Down 0:08:27.0 +1:32.1

Peewee Boy 1.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 5 Mark  Spurrell Clarenville Nordic 0:07:03.3  

Mini Midgets Girl 2.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 7 Jocelyn Coates Clarenville Nordic 0:09:58.2  
2 8 Mia Kuhne Menihek Nordic 0:10:09.3 +11.1
3 9 Katie Spurrell Clarenville Nordic 0:10:47.1 +48.9
4 6 Kaitlyn Hughes Aurora Nordic 0:11:46.2 +1:48.0

Mini Midgets Boy 2.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 10 Evan  May Blow Me Down 0:08:57.1  
2 11 Grant Wareham Blow Me Down 0:09:42.5 +45.4

Midget Girl 5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 13 Jillian Coates Clarenville Nordic 0:18:33.9  
2 12 Barbara Krupski Aurora Nordic 0:24:09.2 +5:35.3

Midget Boy 5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 16 Isaac  Merrigan Blow Me Down 0:16:51.8  
2 17 Graham Zilkowsky Blow Me Down 0:17:39.1 +47.3
3 15 William Sandlos Avalon Nordic 0:18:46.3 +1:54.5
4 18 Jack Wareham Blow Me Down 0:19:50.8 +2:59.0
5 14 Alexander  Cronhelm Aurora Nordic 0:20:17.3 +3:25.5

Juvenile Girl 5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 21 Clare Youden Avalon Nordic 0:18:43.6  
2 20 Hilary Pilgrim Aurora Nordic 0:18:50.1 +6.5
DNS 19 Chloe Reid Blow Me Down *** ***

Juvenile Boy 5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 26 Daley Merrigan Blow Me Down 0:13:52.8  
2 27 Skyler May Blow Me Down 0:15:50.3 +1:57.5
3 23 Samuel Parsons Whaleback Nordic 0:16:47.9 +2:55.1
4 24 Tadhg Strand Avalon Nordic 0:17:15.4 +3:22.6
5 25 Cameron Salomon de Friedberg Menihek Nordic 0:17:27.9 +3:35.1
DNS 22 Noah Piercey Avalon Nordic *** ***

Junior Girl 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 28 Angela Cronhelm Aurora Nordic 0:36:51.2  

Junior Boy 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 30 Hugh Warkentin Blow Me Down 0:27:29.7  
2 29 Isaac Blundon Whaleback Nordic 0:31:52.9 +4:23.2

Master 1 Men 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 32 Luke Dunphy Blow Me Down 0:29:09.8  
2 31 Erik Charron Avalon Nordic 0:33:20.3 +4:10.5

Master 2 Men 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 36 James Merrigan Blow Me Down 0:29:45.5  
2 35 Trevor Coates Clarenville Nordic 0:29:52.6 +7.1
3 37 Andrew May Blow Me Down 0:30:55.0 +1:09.5
4 34 Terry Taylor Aurora Nordic 0:36:47.0 +7:01.5
DNS 33 Jason Reid Blow Me Down *** ***

Master 3 Women 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 38 Rhonda  Lawrence Mehihek Nordic 0:36:07.0  

Master 4 Men 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 39 Alfred  Parsons Menihek Nordic 0:30:22.7  


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4