Grey Mtn Lions - Don Sumanik Free | Zone4.ca

Grey Mtn Lions - Don Sumanik Free

Date: Dec 1, 2018
Official  Results
Location: MMRC, Whitehorse, Yukon
Host Club: Whitehorse Cross Country Ski Club

Jury
Technical Delegate:  Claude Chabot 
Chief of Competition:  Scott Puskas 
Coach:  Alain Masson 
Obs. Time: 12:00
Wind Vel: 18 kmh Wind Dir: S
Air Temp: -12 C
Weather: Overcast Snow Cond: Hard pack fast

Atom Boys 0.7 km. Free Mass Start  1 x 700m  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 201 Oliver Kralisch-Seguin 2012 0:02:59.5  

Pee-Wee Boys 0.7 km. Free Mass Start  1 x 700m  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 206 Micah McConnell 2009 0:01:36.7  
2 205 Logan Tirschmann 2009 0:01:44.4 +7.7
3 207 Kieran Horton 2009 0:01:44.5 +7.8
4 209 Sitka Land-Gillis 2010 0:01:50.8 +14.1
5 204 Mavik MacKinnon 2010 0:01:54.8 +18.1
6 203 Marc-Andre Gillis 2010 0:01:57.2 +20.5
7 208 Griffin MacGillivray 2010 0:02:01.5 +24.8
8 202 Peter Embacher 2010 0:02:21.7 +45.0

Pee-Wee Girls 0.7 km. Free Mass Start  1 x 700m  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 216 Niamh Hupe 2009 0:01:50.8  
2 215 Morel Graham 2009 0:02:17.5 +26.7
3 212 Sian O'Farrell 2009 0:02:17.7 +26.9
4 210 Mahee Patera Marchand 2010 0:02:30.8 +40.0
5 214 Emily Kralisch-Seguin 2010 0:02:33.4 +42.6
6 213 Josephine Thibeault 2010 0:02:35.7 +44.9
7 211 Natalja Hendriks 2009 0:02:47.6 +56.8

Mini-Midget Boys 1.5 km. Free Mass Start  1 x 1.5  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 220 Jonah McConnell 2007 0:04:43.6  
2 224 Finegand Bradford 2008 0:04:46.9 +3.3
3 223 Nicolas Giangrande 2008 0:04:52.5 +8.9
4 219 Colin Diamond 2007 0:05:03.5 +19.9
5 218 Kyan Morrison 2007 0:05:12.0 +28.4
6 217 Heron Land-Gillis 2008 0:05:12.1 +28.5
7 222 Jan Zumer-Brewis 2007 0:05:20.8 +37.2
8 225 Chris McCarron 2007 0:05:51.1 +1:07.5
9 221 Finnian Hanley 2008 0:06:10.0 +1:26.4

Mini-Midget Girls 1.5 km. Free Mass Start  1 x 1.5  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 226 Aramintha Bradford 2008 0:05:06.9  
2 229 Juliet Crowe 2008 0:05:37.6 +30.7
3 227 Emma  Waldron 2008 0:05:38.1 +31.2
4 231 Cheyenne Tirschmann 2007 0:05:50.8 +43.9
5 230 Callah MacGillivary 2007 0:06:06.5 +59.6
6 228 Sarah Svoboda 2008 0:06:11.6 +1:04.7
7 232 Maura Gallant 2008 0:06:33.4 +1:26.5

Open Long Men 11 km. Free Mass Start  1 x 11  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 236 Matthias Purdon   0:33:03.7  
2 235 Dominic Bradford   0:34:47.8 +1:44.1
3 237 Brian Horton   0:35:44.6 +2:40.9
4 283 Simon Lapointe   0:39:45.2 +6:41.5
5 233 Joseph Graham   0:41:31.4 +8:27.7
6 234 Jean Paul Molgat   0:44:40.3 +11:36.6
7 239 Bill Slater   0:45:18.5 +12:14.8
8 238 Dan Cable   0:58:35.7 +25:32.0

Open Long Women 11 km. Free Mass Start  1 x 11  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 243 Lucy Steele Masson   0:42:16.6  
2 242 Laura Salmon   0:47:04.3 +4:47.7
3 244 Aisha Montgomery   0:47:58.9 +5:42.3
4 241 Lois Johnston   0:48:11.6 +5:55.0
DNS 240 Julie McVicar   *** ***

Junior Boys 6.6 km. Free  2 x 3.3  
PL Bib Name YOB Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 249 Derek Deuling 2002 0:09:29.8 (1) 0:09:41.8 (1) 0:19:11.6  
2 248 Sasha Masson 2002 0:10:04.0 (2) 0:10:30.0 (3) 0:20:34.1 +1:22.5
3 250 Victor-Emile Thibeault 2002 0:10:13.9 (3) 0:10:40.8 (4) 0:20:54.8 +1:43.2
4 251 Jamie Phillips-Freedman 2001 0:10:41.5 (5) 0:10:22.6 (2) 0:21:04.2 +1:52.6
5 245 Ben Puskas 2002 0:10:34.8 (4) 0:10:59.3 (5) 0:21:34.2 +2:22.6
6 247 Nichollis Schmidt 2001 0:11:07.5 (6) 0:10:59.7 (6) 0:22:07.3 +2:55.7
7 246 Jude Slater 2001 0:12:23.2 (7) 0:12:19.7 (7) 0:24:43.0 +5:31.4

Open Men 6.6 km. Free  2 x 3.3  
PL Bib Name YOB Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 252 Caelan McLean 1997 0:10:10.8 (1) 0:10:17.9 (1) 0:20:28.8  

Juvenile Boys 6.6 km. Free  2 x 3.3  
PL Bib Name YOB Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 254 Curtis Cash 2003 0:11:00.3 (1) 0:11:24.9 (1) 0:22:25.3  
2 253 Noah Connell 2004 0:11:45.2 (2) 0:12:48.9 (3) 0:24:34.1 +2:08.8
3 256 Isidore Champagne 2004 0:12:35.6 (3) 0:12:39.6 (2) 0:25:15.2 +2:49.9
4 255 Noah Marnik 2004 0:14:18.5 (4) 0:17:23.7 (4) 0:31:42.3 +9:17.0

Junior Girls 6.6 km. Free  2 x 3.3  
PL Bib Name YOB Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 258 Sonjaa Schmidt 2002 0:12:05.5 (1) 0:12:38.1 (1) 0:24:43.6  
2 257 Dahlia Lapointe 2002 0:12:59.4 (2) 0:13:46.5 (2) 0:26:45.9 +2:02.3

Juvenile Girls 6.6 km. Free  2 x 3.3  
PL Bib Name YOB Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 261 Maude Molgat 2004 0:13:19.3 (1) 0:13:59.9 (1) 0:27:19.2  
2 259 Isla Hupe 2004 0:14:44.6 (2) 0:15:18.4 (2) 0:30:03.0 +2:43.8
3 260 Annie Cable 2004 0:16:00.4 (3) 0:18:00.9 (3) 0:34:01.4 +6:42.2

Midget Boys 3.3 km. Free  1 x 3.3  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 266 Felix Masson 2006 0:12:09.4  
2 262 Simon Connell 2006 0:12:49.7 +40.3
3 269 Cole Germain 2005 0:12:55.0 +45.6
4 270 Daniel Phillips 2006 0:13:47.0 +1:37.6
5 264 Louis Mouchet 2006 0:13:53.8 +1:44.4
6 263 Finnegan Gallant 2006 0:14:17.7 +2:08.3
7 267 Myles Terry 2005 0:15:21.1 +3:11.7
8 265 Benjamin Perreault 2006 0:17:02.0 +4:52.6
DNS 268 Ryan O'Farrell 2006 *** ***
DNS 271 Finnegan Roberts 2005 *** ***

Midget Girls 3.3 km. Free  1 x 3.3  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 275 Constance Lapointe 2005 0:12:34.1  
2 274 Sophia Giangrande 2005 0:12:58.4 +24.3
3 282 Abigail Jirousek 2005 0:13:10.0 +35.9
4 280 Sophie Molgat 2006 0:14:16.7 +1:42.6
5 276 Aniela Hanley 2006 0:15:10.8 +2:36.7
6 272 Tess Cairns-McDowell 2006 0:15:16.2 +2:42.1
7 278 Sadie Cairns-McDowell 2006 0:15:16.4 +2:42.3
8 277 Kalia Graham 2006 0:15:21.0 +2:46.9
9 273 Robyn Mueller 2006 0:16:48.6 +4:14.5
10 279 Lucy Baxter 2006 0:17:38.4 +5:04.3
DNS 281 Stella Mueller 2006 *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4