Grey Mtn Lions - Don Sumanik Classic | Zone4.ca

Grey Mtn Lions - Don Sumanik Classic

Date: Dec 2, 2018
Official  Results
Location: MMRC, Whitehorse, Yukon
Host Club: Whitehorse Cross Country Ski Club

Jury
Technical Delegate:  Claude Chabot 
Chief of Competition:  Scott Puskas 
Coach:  Alain Masson 
Obs. Time: 12:00
Wind Vel: 7 kph Wind Dir: SSW
Air Temp: -10 C
Weather: Overcast Snow Cond: Hard Manmade

SOY 1km 1 km. Classic  1 x 1  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 201 Ernest Chua  (SOY) 1990 0:07:19.1  
2 202 Larissa Beavan  (SOY) 2001 0:10:52.0 +3:32.9

Junior Boys 7.5 km. Classic  5 x 1.5  
PL Bib Name YOB Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Lap4 Rnk Lap5 Rnk Time Diff
1 209 Derek Deuling 2002 0:03:47.5 (1) 0:03:51.3 (1) 0:03:51.5 (1) 0:03:53.1 (1) 0:03:52.3 (1) 0:19:15.8  
2 208 Victor-Emile Thibeault 2002 0:03:55.2 (2) 0:04:04.3 (2) 0:04:03.4 (2) 0:04:10.7 (2) 0:04:11.5 (4) 0:20:25.3 +1:09.5
3 206 Ben Puskas 2002 0:04:03.3 (6) 0:04:05.0 (3) 0:04:13.1 (3) 0:04:17.5 (5) 0:04:11.0 (2) 0:20:50.2 +1:34.4
4 207 Sasha Masson 2002 0:04:00.5 (3) 0:04:10.4 (4) 0:04:16.1 (4) 0:04:12.3 (3) 0:04:11.9 (5) 0:20:51.3 +1:35.5
5 204 Jamie Phillips-Freedman 2001 0:04:00.9 (4) 0:04:13.2 (5) 0:04:19.0 (5) 0:04:20.7 (6) 0:04:11.3 (3) 0:21:05.3 +1:49.5
6 203 Nichollis Schmidt 2001 0:04:02.4 (5) 0:04:20.4 (6) 0:04:19.1 (6) 0:04:13.8 (4) 0:04:12.5 (6) 0:21:08.4 +1:52.6
7 205 Jude Slater 2001 0:04:52.4 (7) 0:04:56.4 (7) 0:04:57.1 (7) 0:04:56.3 (7) 0:04:57.3 (7) 0:24:39.8 +5:24.0

Open Men 7.5 km. Classic  5 x 1.5  
PL Bib Name YOB Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Lap4 Rnk Lap5 Rnk Time Diff
1 210 Caelan McLean 1997 0:03:47.3 (1) 0:03:49.6 (1) 0:03:54.3 (1) 0:03:57.4 (1) 0:03:51.9 (1) 0:19:20.6  
DNS 211 Brian Horton 1981 *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** ***

Masters Men 7.5 km. Classic  5 x 1.5  
PL Bib Name YOB Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Lap4 Rnk Lap5 Rnk Time Diff
1 212 Dominic Bradford 1972 0:04:16.9 (1) 0:04:23.8 (1) 0:04:21.9 (1) 0:04:23.1 (1) 0:04:24.1 (1) 0:21:50.0  

Juvenile Boys 7.5 km. Classic  5 x 1.5  
PL Bib Name YOB Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Lap4 Rnk Lap5 Rnk Time Diff
1 213 Curtis Cash 2003 0:04:11.4 (1) 0:04:20.8 (1) 0:04:24.3 (1) 0:04:23.6 (1) 0:04:25.5 (1) 0:21:45.8  
2 215 Noah Connell 2004 0:04:28.0 (2) 0:04:34.3 (2) 0:04:45.9 (3) 0:04:53.0 (3) 0:04:56.4 (3) 0:23:37.8 +1:52.0
3 214 Isidore Champagne 2004 0:04:47.9 (3) 0:04:43.8 (3) 0:04:39.8 (2) 0:04:45.6 (2) 0:04:45.3 (2) 0:23:42.7 +1:56.9

SOY Long 7.5 km. Classic  5 x 1.5  
PL Bib Name YOB Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Lap4 Rnk Lap5 Rnk Time Diff
1 217 Darby McIntyre 2000 0:05:06.7 (1) 0:05:05.6 (1) 0:05:03.1 (1) 0:05:15.3 (1) 0:05:16.3 (1) 0:25:47.2  
2 216 Owen Munroe 1987 0:07:14.3 (2) 0:07:56.2 (2) 0:08:04.6 (2) 0:08:29.6 (2) 0:08:30.5 (2) 0:40:15.4 +14:28.2

Junior Girls 6 km. Classic  4 x 1.5  
PL Bib Name YOB Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Lap4 Rnk Time Diff
1 219 Sonjaa Schmidt 2002 0:04:29.1 (1) 0:04:33.3 (1) 0:04:43.5 (1) 0:04:37.8 (1) 0:18:23.9  
2 218 Dahlia Lapointe 2002 0:04:43.9 (2) 0:04:50.1 (2) 0:04:45.4 (2) 0:04:53.8 (2) 0:19:13.3 +49.4

Masters Women 6 km. Classic  4 x 1.5  
PL Bib Name YOB Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Lap4 Rnk Time Diff
1 220 Lois Johnston 1952 0:05:21.4 (1) 0:05:34.1 (1) 0:05:33.1 (1) 0:05:32.9 (1) 0:22:01.6  

Juvenile Girls 6 km. Classic  4 x 1.5  
PL Bib Name YOB Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Lap4 Rnk Time Diff
1 222 Maude Molgat 2004 0:04:47.6 (1) 0:05:03.5 (1) 0:05:11.3 (1) 0:05:12.4 (1) 0:20:14.9  
2 221 Isla Hupe 2004 0:05:16.4 (2) 0:05:22.1 (2) 0:05:25.1 (2) 0:05:26.7 (2) 0:21:30.5 +1:15.6
3 223 Annie Cable 2004 0:05:58.1 (3) 0:06:17.7 (3) 0:06:26.6 (3) 0:06:24.2 (3) 0:25:06.6 +4:51.7

Midget Boys 3 km. Classic  2 x 1.5  
PL Bib Name YOB Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 228 Simon Connell 2006 0:05:02.9 (2) 0:05:12.4 (1) 0:10:15.3  
2 224 Felix Masson 2006 0:05:02.8 (1) 0:05:20.1 (2) 0:10:22.9 +7.6
3 226 Daniel Phillips 2006 0:05:22.7 (3) 0:05:35.2 (3) 0:10:57.9 +42.6
4 225 Cole Germain 2005 0:05:27.7 (4) 0:05:56.0 (5) 0:11:23.7 +1:08.4
5 227 Finnegan Gallant 2006 0:05:40.2 (5) 0:05:47.8 (4) 0:11:28.0 +1:12.7

Midget Girls 3 km. Classic  2 x 1.5  
PL Bib Name YOB Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 232 Sophia Giangrande 2005 0:05:13.4 (2) 0:05:13.2 (2) 0:10:26.6  
2 231 Constance Lapointe 2005 0:05:20.0 (3) 0:05:10.5 (1) 0:10:30.5 +3.9
3 233 Abigail Jirousek 2005 0:05:12.1 (1) 0:05:21.2 (3) 0:10:33.4 +6.8
4 236 Sadie Cairns-McDowell 2006 0:05:55.1 (4) 0:05:57.4 (5) 0:11:52.6 +1:26.0
5 235 Sophie Molgat 2006 0:06:00.5 (5) 0:05:54.7 (4) 0:11:55.3 +1:28.7
6 234 Tess Cairns-McDowell 2006 0:06:17.7 (6) 0:06:09.8 (6) 0:12:27.5 +2:00.9
7 229 Lucy Baxter 2006 0:06:35.6 (8) 0:06:30.3 (7) 0:13:06.0 +2:39.4
8 230 Robyn Mueller 2006 0:06:28.5 (7) 0:06:48.7 (8) 0:13:17.2 +2:50.6
DNS 237 Stella Mueller 2006 *** (*) *** (*) *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4