Ontario Cup #3 DAY 1 | Zone4.ca



Ontario Cup #3 DAY 1

Date: Jan 18, 2019
StartList
Location: Naughton Trails
Host Club: Walden Cross Country Fitness Club

Jury
Technical Delegate:  Richard Lemoine 
Chief of Competition:  Mary Waddell 
Coach  Victor Wiltmann 
Obs. Time:
 
Air Temp: Snow Temp:

Junior Boy PN 10 km. Free  Saturday 10k  
Bib Name Licence CCC Club Start Time
10 Rory McDonald 41912 0 Para Nordic Renegades 1:00:00.0

Open Men 10 km. Free  Saturday 10k  
Bib Name SubCategory Licence CCC Club Start Time
11 Scott McCron Senior Men       1:00:15.0
12 Thibaut Lauwers Master Men     Laurentian Nordic 1:00:30.0
13 Brian Rogers Master Men     Mono Nordic 1:00:45.0
14 Isaac Alexander-Cook Senior Men     Waterloo Region 1:01:00.0
15 Lockhart McMann Senior Men     University of Guelph 1:01:15.0
16 Konrad Wiltmann Senior Men     Georgian Nordic 1:01:30.0
17 Steven Tremblay Master Men       1:01:45.0
18 Erich Schultze Senior Men     University of Toronto 1:02:00.0
19 Thomas Gore Senior Men     Laurentian Nordic 1:02:15.0
20 Connor Psiuk Senior Men     Soo Finnish 1:02:30.0
21 Matthew Lubenkov Junior Men     Laurentian Nordic 1:02:45.0
22 Andrew Arndt Junior Men       1:03:00.0
23 Colton Labine Senior Men     Laurentian University 1:03:15.0
24 John Noble Junior Boys     Kawartha Nordic 1:03:30.0
25 Sebastien Tremblay Junior Boys       1:03:45.0
26 Austin Lane Junior Boys     Georgian Nordic 1:04:00.0
27 Brayden Scholey Junior Men 43080 56.67 Kawartha Nordic 1:04:15.0
28 Christian Filan Junior Men 41236 45.92 Waterloo Region 1:04:30.0
29 Kyle Barber Senior Men 37861 53.97 Laurentian Nordic 1:04:45.0
30 Eamon Kelly Junior Men 31879 65.47 Nakkertok Nordic (ON) 1:05:00.0
31 Jason Connelly Senior Men 40385 51.94 Waterloo Region 1:05:15.0
32 Noah Sullivan Junior Men 43082 66.05 North Bay Nordic 1:05:30.0
33 Kendyn Mashinter Junior Boys 42385 64.58 Walden Cross Country 1:05:45.0
34 Forrest Kipps Junior Boys 41251 56.53 Mono Nordic 1:06:00.0
35 Cameron Boland Junior Boys 43054 0 Walden Cross Country 1:06:15.0
36 Jake Douglas Junior Boys 41222 60.69 Kawartha Nordic 1:06:30.0
37 Liam Marshall Junior Boys 41173 63.39 Georgian Nordic 1:06:45.0
38 Joshua Cartmell Senior Men 37691 68.26 Laurentian University 1:07:00.0
39 Mitchell Slobodian Senior Men 29267 66.1 Nakkertok Nordic (ON) 1:07:15.0
40 Nathan Johnstone Senior Men 31798 69.74 Arrowhead Nordic 1:07:30.0
41 Maxim Nicolle Junior Boys 37694 67.92 Nakkertok Nordic (ON) 1:07:45.0
42 Michael Anderson Junior Boys 37685 66.94 Georgian Nordic 1:08:00.0
43 Callum Saravanamuttoo Junior Boys 35309 67.11 Nakkertok Nordic (ON) 1:08:15.0
44 Wesley Schlenker Junior Boys 35296 70.52 Georgian Bay Nordic 1:08:30.0
45 Benjamin Harrington Junior Boys 37799 70.28 Nakkertok Nordic (ON) 1:08:45.0
46 Robert Raikou Junior Boys 36427 71.08 Team Hardwood 1:09:00.0
47 Gavan Barrett Junior Boys 37222 73.81 Soo Finnish 1:09:15.0
48 Max Mahaffy Junior Boys 42386 69.87 Walden Cross Country 1:09:30.0
49 Riley De Gans Junior Boys 37779 71.87 Arrowhead Nordic 1:09:45.0
50 Alexander Maycock Junior Men 33728 84.23 Mono Nordic 1:10:00.0
51 Simon Giasson Junior Men 31894 75.54 Red River Nordic 1:10:15.0
52 Sebastien Gingras Junior Men 29495 77.13 Soo Finnish 1:10:30.0
53 Graham Daly Junior Men 31411 78.88 Nakkertok Nordic (ON) 1:10:45.0
54 Aleksi Luoma Junior Men 31785 78.7 Big Thunder Nordic 1:11:00.0
55 Kayden Sim Senior Men 27437 81.66 Hollyburn Ski Club 1:11:15.0
56 Matteo Reich Senior Men 29478 80.84 Soo Finnish 1:11:30.0
57 Robert Simpson-Spook Senior Men 25730 82.97 Barrie Cross Country 1:11:45.0
58 Dylan Beck Junior Boys 33351 75.58 Georgian Bay Nordic 1:12:00.0
59 Reid Kidner Junior Boys 33746 74.23 Team Hardwood 1:12:15.0
60 Declan Macdougall Junior Boys 34874 79.88 Soo Finnish 1:12:30.0
61 Nick Poole Junior Boys 36483 74.34 Georgian Nordic 1:12:45.0
82 Raphael Guerout Junior Boys 86408 69.2 Pembroke Nordic 1:13:00.0

Open Women 10 km. Free  Saturday 10k  
Bib Name SubCategory Licence CCC Club Start Time
100 Sophie Levasseur Junior Girls 36411   Pembroke Nordic 1:38:15.0
101 Raylan Stroud Senior Women     Arrowhead Nordic 1:38:30.0
102 Katja Zbogar Senior Women     Team Hardwood 1:38:45.0
103 Michal Leckie Senior Women     University of Toronto 1:39:00.0
104 Isabelle Maclean Senior Women     Walden Cross Country 1:39:15.0
105 Marina Tusz Senior Women     Laurentian 1:39:30.0
106 Madeline Aarts Senior Women     University of Guelph 1:39:45.0
107 Marissa Ditoro Senior Women       1:40:00.0
108 Anne Marie Rogers Master Women     Mono Nordic 1:40:15.0
109 Katie Grove Senior Women     Laurentian Nordic 1:40:30.0
110 Anna George Junior Girls     Georgian Nordic 1:40:45.0
111 Miriam Lutes Junior Women     University of Guelph 1:41:00.0
112 Olivia Wolfram Junior Women     Laurentian Nordic 1:41:15.0
113 Emma Lindsay Junior Women     Laurentian Nordic 1:41:30.0
114 Rebekah Gwynn Junior Women       1:41:45.0
115 Lindsay Raymond Junior Women     Georgian Nordic 1:42:00.0
116 Megan Richardson Junior Girls     Walden Cross Country 1:42:15.0
117 Jasmin Tuhkasaari Senior Women     University of Guelph 1:42:30.0
118 Danica Levesque Junior Girls 41168 50.26 Walden Cross Country 1:42:45.0
119 Jessica Rogers Junior Girls 41889 49.95 Mono Nordic 1:43:00.0
120 Jayde Hurley Junior Girls 42410 0 Walden Cross Country 1:43:15.0
121 Kate Redmond Junior Girls 39919 52.66 Georgian Nordic 1:43:30.0
122 Lila Yuhasz-Bell Junior Girls 35272 0 Georgian Bay Nordic 1:43:45.0
123 Lauren Denstedt Junior Women 41181 54.77 Waterloo Region 1:44:00.0
124 Emiko Arai Junior Women 43087 0 Waterloo Warriors 1:44:15.0
125 Claire Parrott Senior Women 38849 0 Waterloo Region 1:44:30.0
126 Rylee Dawson Senior Women 38854 48.93 Georgian Bay Nordic 1:44:45.0
127 Hannah Goodings Senior Women 36410 0 Waterloo Region 1:45:00.0
128 Marlee Sauder Senior Women 29479 0 Wildwood 1:45:15.0
129 Sara McIlraith Master Women 42543 0 Walden Cross Country 1:45:30.0
130 Sophie Tremblay Junior Girls 41899 58.49 Nakkertok Nordic (ON) 1:45:45.0
131 Allison Westbroek Junior Girls 38041 57.28 Kawartha Nordic 1:46:00.0
132 Kristen Kornell Junior Girls 31882 67.89 Porcupine Ski Runners 1:46:15.0
133 Marsha Lane Junior Girls 36491 68.01 Georgian Nordic 1:46:30.0
134 Mary Kate Norman Junior Girls 35342 69.51 Nakkertok Nordic (ON) 1:46:45.0
135 Anna Harris Junior Girls 38029 60.69 Kawartha Nordic 1:47:00.0
136 Fiona Braund Junior Girls 38861 58.73 North Bay Nordic 1:47:15.0
137 Taylor Marshall Junior Girls 38847 64.21 Georgian Nordic 1:47:30.0
138 Anna Bowman Junior Girls 35376 64.8 Nakkertok Nordic (ON) 1:47:45.0
139 Madeleine Stymiest Junior Girls 35299 67.29 Nakkertok Nordic (ON) 1:48:00.0
140 Emerson Bach Junior Women 41189 62.65 North Bay Nordic 1:48:15.0
141 Mariah Hudec Senior Women 24504 68.8 North Highlands Nordic 1:48:30.0
142 Julia Shannon Junior Girls 35317 69.66 Barrie Cross Country 1:48:45.0
143 Caitlyn Stowe Junior Girls 35323 73.7 Nakkertok Nordic (ON) 1:49:00.0
144 Colleen Beck Junior Girls 31855 74.07 Georgian Bay Nordic 1:49:15.0
145 Jasmine Lyons Junior Girls 36501 74.34 Nakkertok Nordic (ON) 1:49:30.0
146 Chandra Rousseau Junior Girls 37670 71.63 Barrie Cross Country 1:49:45.0
147 Katherine Mason Junior Girls 35300 73.57 Nakkertok Nordic (ON) 1:50:00.0
148 Maddie Norman Junior Girls 37709 71.88 Nakkertok Nordic (ON) 1:50:15.0
149 Claudia De Fazio Junior Girls 35273 73.11 Barrie Cross Country 1:50:30.0
150 Allison Caswell Junior Women 34761 71.52 Walden Cross Country 1:50:45.0
151 Sophia Slater Junior Women 37777 70.59 North Bay Nordic 1:51:00.0
152 Emily Drake Senior Women 35751 71.46 North Bay Nordic 1:51:15.0
153 Jessica Roach Senior Women 35355 73.95 Team Hardwood 1:51:30.0

Boys 3k 3 km. Free  Saturday 3k  
Bib Name SubCategory Licence CCC Club Start Time
201 Daniel Beaton Juvenile Boys     Mono Nordic 2:20:15.0
202 Jack Beda Juvenile Boys     Kawartha Nordic 2:20:30.0
203 Owen Duncan Juvenile Boys     Soo Finnish 2:20:45.0
204 Declan Kenny Juvenile Boys     Mono Nordic 2:21:00.0
205 Camren McClenny Midget Boys     Soo Finnish 2:21:15.0
206 Joshua Strydom Midget Boys     Georgian Nordic 2:21:30.0
207 Cailean Valentine Midget Boys     Walden Cross Country 2:21:45.0
208 Callum Wiss Midget Boys     Walden Cross Country 2:22:00.0
209 Will Poole Midget Boys     Georgian Nordic 2:22:15.0
210 Wil Little Midget Boys     Porcupine Ski Runners 2:22:30.0
211 James Rowan Midget Boys     Mono Nordic 2:22:45.0
212 Evan Armstrong Midget Boys     Kawartha Nordic 2:23:00.0
213 Liam Kenny Midget Boys     Mono Nordic 2:23:15.0
214 Kaeden Ward Midget Boys     Walden Cross Country 2:23:30.0
215 Adam King Juvenile Boys 43057 50.25 Team Hardwood 2:23:45.0
216 Martin Macdougall Juvenile Boys 41223 49.37 Soo Finnish 2:24:00.0
217 Sami Chartrand Juvenile Boys 42368 0 Walden Cross Country 2:24:15.0
218 Brandon Radey Juvenile Boys 39985 46.46 Walden Cross Country 2:24:30.0
219 Ian Schaffer Midget Boys 42494 0 Temiskaming 2:24:45.0
220 Simon Anderson Midget Boys 42559 0 Georgian Nordic 2:25:00.0
221 Tenzen Kipps Midget Boys 43028 0 Mono Nordic 2:25:15.0
222 Mitchell Fortin Midget Boys 43147 0 Kawartha Nordic 2:25:30.0
223 Erik Unger Midget Boys 41216 48.63 Kawartha Nordic 2:25:45.0
224 Henri Lefebvre Midget Boys 42369 38.18 Walden Cross Country 2:26:00.0
225 Theodore Ochrym Juvenile Boys 43044 52.27 Team Hardwood 2:26:15.0
226 Gavin Hadfield Juvenile Boys 41198 52.94 Kawartha Nordic 2:26:30.0
227 Patrick Wiss Juvenile Boys 39925 61.77 Walden Cross Country 2:26:45.0
228 Benjamin Rundle Juvenile Boys 37850 61.86 Nakkertok Nordic (ON) 2:27:00.0
229 Oliver Bereznai Juvenile Boys 37714 59.45 Nakkertok Nordic (ON) 2:27:15.0
230 Isaac Fortin Juvenile Boys 41187 61.03 Kawartha Nordic 2:27:30.0
231 Leonard Paradine Juvenile Boys 40349 55.86 Nakkertok Nordic (ON) 2:27:45.0
232 Tilson Dehaan Midget Boys 40353 51.46 Lifeski Academy 2:28:00.0
233 Cooper Dehaan Midget Boys 40354 52.28 Lifeski Academy 2:28:15.0
234 Ethan Aarts Juvenile Boys 41255 62.92 Wildwood 2:28:30.0
235 Luka Custic Juvenile Boys 37851 62.99 Nakkertok Nordic (ON) 2:28:45.0
236 Julien Audet-Welke Juvenile Boys 36508 64.01 Nakkertok Nordic (ON) 2:29:00.0
237 Jeremy Hornung Juvenile Boys 37677 65.37 Nakkertok Nordic (ON) 2:29:15.0
238 Robin Mason Juvenile Boys 37827 71.34 Nakkertok Nordic (ON) 2:29:30.0
239 Patrick Westdal Juvenile Boys 36484 63.16 Nakkertok Nordic (ON) 2:29:45.0
240 Maxim Lee Pottie Juvenile Boys 38850 70.42 Nakkertok Nordic (ON) 2:30:00.0
241 Alex De Fazio Juvenile Boys 38863 66.36 Barrie Cross Country 2:30:15.0
242 Declan McClure Juvenile Boys 37849 65.68 Nakkertok Nordic (ON) 2:30:30.0

Girls 3k 3 km. Free  Saturday 3k  
Bib Name SubCategory Licence CCC Club Start Time
399 Jamie Hopkins Juvenile Girls 43026   Pembroke Nordic 2:35:45.0
300 Finlay Cuza Midget Girls     Walden Cross Country 2:36:00.0
301 Jenna Anderson Midget Girls     Georgian Nordic 2:36:15.0
302 Ava Hodgins Midget Girls     Walden Cross Country 2:36:30.0
303 Erica Rogers Midget Girls     Mono Nordic 2:36:45.0
304 Mia Smith Midget Girls     Georgian Nordic 2:37:00.0
305 Kaitlyn Lapointe Midget Girls     Temiskaming 2:37:15.0
306 Emma Ball Midget Girls     Georgian Nordic 2:37:30.0
307 Leah Redmond Midget Girls     Georgian Nordic 2:37:45.0
308 Ahnika Davey Midget Girls     Soo Finnish 2:38:00.0
309 Ava Meadows Delbel Midget Girls     Soo Finnish 2:38:15.0
310 Madeleine Tremblay Midget Girls       2:38:30.0
311 Olivia Rowan Juvenile Girls 41903 0 Mono Nordic 2:38:45.0
312 Clara Pringle Juvenile Girls 43098 0 Arrowhead Nordic 2:39:00.0
313 Marissa Pladzyk Midget Girls 43120 0 Porcupine Ski Runners 2:39:15.0
314 Maxine Wiss Midget Girls 43022 0 Walden Cross Country 2:39:30.0
315 Alexis Jenkins Midget Girls 43128 0 Kawartha Nordic 2:39:45.0
316 Brielle Charette Midget Girls 41205 34.16 Porcupine Ski Runners 2:40:00.0
317 Jade Shalton Midget Girls 43140 0 Porcupine Ski Runners 2:40:15.0
318 Sarah D'Hondt Juvenile Girls 41192 45.59 Temiskaming 2:40:30.0
319 Meghan Rogers Juvenile Girls 41915 43.52 Mono Nordic 2:40:45.0
320 Brooklin Lowes Juvenile Girls 41913 51.77 Team Hardwood 2:41:00.0
321 Maggie Parks Juvenile Girls 39926 51.67 Walden Cross Country 2:41:15.0
322 Aliksandrea Jones Juvenile Girls 41220 52.5 Kawartha Nordic 2:41:30.0
323 Julia Vodusek Midget Girls 39597 39.82 Porcupine Ski Runners 2:41:45.0
324 Genevieve Dubeau Midget Girls 35268 49.81 Georgian Bay Nordic 2:42:00.0
325 Ellen Groh Midget Girls 37724 38.84 Georgian Bay Nordic 2:42:15.0
326 Chandyn Bachiu Juvenile Girls 40374 55.62 Walden Cross Country 2:42:30.0
327 Kalila Bachiu Juvenile Girls 40375 54.96 Walden Cross Country 2:42:45.0
328 Lucy Thomas Juvenile Girls 37810 59.46 Nakkertok Nordic (ON) 2:43:00.0
329 Rachel Anderson Juvenile Girls 37690 60.17 Georgian Nordic 2:43:15.0
330 Eden Graves Juvenile Girls 38014 57.77 Georgian Nordic 2:43:30.0
331 Katya Semeniuk Juvenile Girls 37785 71.66 Nakkertok Nordic (ON) 2:43:45.0
332 Sarah Groh Juvenile Girls 35285 55.54 Georgian Bay Nordic 2:44:00.0
333 Anna Jaklova Midget Girls 39977 62.74 Lifeski Academy 2:44:15.0

PN Standing Men 3 km. Free  Saturday 3k  
Bib Name Licence CCC Club Start Time
334 Hudson Booth     North Bay Nordic 2:46:00.0

PN Standing Women 3 km. Free  Saturday 3k  
Bib Name Licence CCC Club Start Time
335 Audreanne Soenens     Laurentian Nordic 2:46:15.0
336 Julie Mayer 39944 0 Laurentian Nordic 2:46:30.0

PN Standing Men - Dev 3 km. Free  Saturday 3k  
Bib Name Licence CCC Club Start Time
337 David Barber     Laurentian Nordic 2:46:45.0
338 Logan Lariviere     Laurentian Nordic 2:47:00.0

PN Standing Women - Dev 3 km. Free  Saturday 3k  
Bib Name Licence CCC Club Start Time
339 Dorothy Moorcroft       2:47:15.0

PN Sit Men 3 km. Free  Saturday 3k  
Bib Name Licence CCC Club Start Time
340 Caelan Flannigan 31842 0 Temiskaming 2:47:30.0

PN Sit Women 3 km. Free  Saturday 3k  
Bib Name Licence CCC Club Start Time
341 Tanya Quesnel 25798 0 Laurentian Nordic 2:47:45.0


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4