2019 Mono Nordic Race @ Highlands | Zone4.ca

2019 Mono Nordic Race @ Highlands

Date: Jan 26, 2019
Official  Results
Location: Highlands Nordic
Host Club: Mono Nordic

Jury
Technical Delegate:  Al White 
Chief of Competition:  Cullen Perry 
Obs. Time: 11:00
 
Air Temp: -14 Snow Temp: -11
Snow Cond: Great

Junior Boys 7.5 km. Free  1 lap RED Course  
PL Bib Name DOB Club Gender Time
1 9 Reid Kidner 2002 Team Hardwood M 0:23:06.1
2 3 Robert Raikou 2002 Team Hardwood M 0:23:21.8
3 11 Joe Hutton 2001   M 0:23:33.4
4 6 Joel Zandvliet 2002 Georgian Bay Nordic M 0:24:34.8
5 4 Forrest Kipps 2002 Mono Nordic M 0:25:56.3
6 12 Mike Bahen 2000 St. Andrew's College (high school) M 0:27:39.3
7 5 Thomas Childerhose 2001 St. Andrew's College (high school) M 0:30:13.2
8 7 Quinn Everett 2001 ODSS M 0:30:32.6
9 1 Theo Guenther 2002 Mono Nordic M 0:31:36.7
10 2 Reese Enderlein 2002 St. Andrew's College (high school) M 0:32:49.0
11 10 Jake Korpi 2001   M 0:32:50.5
12 8 Carlos Solloa 2002 St. Andrew's College (high school) M 0:48:48.9

Junior Women 7.5 km. Free  1 lap RED Course  
PL Bib Name DOB Club Gender Time
DNS 23 Rebecca Gywnn 2000   F ***

Senior Women 7.5 km. Free  1 lap RED Course  
PL Bib Name DOB Club Gender Time
1 22 Jessica Roach 1998 Team Hardwood F 0:25:11.6
2 29 Marissa Ditoro 1997   F 0:33:40.6
3 28 Krystal Plaxton 1988   F 0:33:50.4
4 24 Anik Graves 1998   F 0:52:57.5

Master Women Age adjusted 7.5 km. Free  1 lap RED Course  
PL Bib Name DOB Club Gender Time
1 25 Anne Marie Rogers 1972 Mono Nordic F 0:27:26.2
2 26 KIM GETTY 1973 Team Hardwood F 0:30:04.9
3 30 Deb Baille 1964   F 0:31:08.3
4 21 Maria Moreau 1961 Mono Nordic F 0:31:41.5
5 27 Erin Kennedy 1976 Mono Nordic F 0:33:33.2

Junior Men 10 km. Free  2 laps BLUE Course  
PL Bib Name DOB Club Gender Time
1 36 Robin Horsfield 1999   M 0:41:00.2
2 34 Andrew Arndt 2000   M 0:41:20.3

Senior Men 10 km. Free  2 laps BLUE Course  
PL Bib Name DOB Club Gender Time
1 253 Dave Lomas 1989   M 0:30:52.8
2 31 Scott McCron 1986   M 0:31:58.7
DNS 252 Declan Barber 1999 Team Hardwood M ***

Master Men Age adjusted 10 km. Free  2 laps BLUE Course  
PL Bib Name DOB Club Gender Time
1 254 Mark Berger 1960 Team Hardwood M 0:26:03.7
2 255 Petr Jakl 1964 Lifeski Academy M 0:27:24.1
3 45 Bryan Dubeau 1975 Bruce Ski Club M 0:28:17.6
4 38 David White 1974 Bruce Ski Club M 0:28:35.7
5 50 Martin Rydlo 1970 Highlands Trailblazers M 0:28:54.9
6 251 JM Gamble 1979 Highlands Trailblazers M 0:30:10.6
7 37 Stephen Gentles 1970 Mono Nordic M 0:31:26.9
8 33 Brian Rogers 1970 Mono Nordic M 0:32:11.1
9 41 Daniel Bertini 1966 Team Hardwood M 0:32:26.4
10 46 Ray Ryan 1973 Team Hardwood M 0:32:57.3
11 47 George Condy 1972 Bruce Ski Club M 0:33:27.4
12 40 Philip Hastings 1965 Team Hardwood M 0:34:06.9
13 44 Justin Faulkner 1981     0:34:08.5
14 49 eric RYAN De Groote 1980 Mono Nordic M 0:34:50.0
15 35 Matthew Nelson 1972 Georgian Bay Nordic M 0:36:52.9
16 48 Jay Baillie 1972     0:37:20.2
17 32 Mark Brown 1984   M 0:37:29.1
18 42 Keith MacKinnon 1976 Team Hardwood M 0:38:52.2
19 256 Rob Cheskey 1954     0:39:37.3
DNF 39 Glenn edwards 1967 Mono Nordic M ***
DNS 43 Paul Tolomiczenko 1967 Highlands M ***

Juvenile Boys 5 km. Free  1 lap BLUE Course  
PL Bib Name DOB Club Gender Time
1 59 Ethan AARTS 2003 wildwood M 0:14:27.4
2 67 Adrian Grocott 2004 Highlands Trailblazers M 0:14:49.9
3 70 Hayden McCulloch 2003 Collingwood Collegiate Institute M 0:14:54.9
4 55 Robert Bougai 2003 Highlands Trailblazers M 0:16:01.6
5 64 Ben Cornell 2004 Highlands Trailblazers M 0:16:02.9
6 51 Sage Fry 2003 Highlands Trailblazers M 0:16:06.1
7 60 Oliver Czerny 2003 Highlands Trailblazers M 0:16:11.7
8 62 Theodore Ochrym 2004 Team Hardwood M 0:16:25.2
9 53 Leon Ewald 2003 Team Hardwood M 0:16:50.1
10 57 Damien Jevremovic 2003 Waterloo Region M 0:17:42.1
11 66 Theo De Groote 2004 ODSS M 0:17:43.2
12 73 Braxton Dickie   Highlands   0:17:46.0
13 52 Adam DeNeve 2003 Individual M 0:17:59.7
14 71 Adam Bailey 2003 ODSS M 0:19:09.1
15 72 Simon Lindsay 2003 ODSS M 0:19:33.3
16 56 Nolan Sloss 2003 Waterloo Region M 0:19:50.7
17 69 Daniel Beaton 2003 Mono Nordic M 0:20:00.3
18 61 Declan Kenny 2004 Mono Nordic M 0:24:19.1
19 68 Alec Beaton 2003 Waterloo Region M 0:24:46.4
20 54 Johannes Folttmann 2003 St. Andrew's College (high school) M 0:27:07.0
21 63 Jacob Sharkey 2004 Waterloo Region Nordic M 0:27:11.6
DNS 58 Cameron Lowes 2003 Team Hardwood M ***
DNS 65 Jake Littlejohn 2004 individual M ***

Junior Girls 5 km. Free  1 lap BLUE Course  
PL Bib Name DOB Club Gender Time
1 86 Ruari Milne 2002 Highlands Trailblazers F 0:17:25.2
2 93 Quinlan Czerny 2001 Highlands Trailblazers F 0:17:25.6
3 88 SIERRA MACDONALD 2002 Team Hardwood F 0:17:44.9
4 94 Majken Bergstrom 2001 Highlands Trailblazers F 0:18:12.0
5 81 Lily Wortley 2002 Highlands Trailblazers F 0:18:21.1
6 92 Elizabeth Drake 2001   F 0:18:46.2
7 85 Maeve Conaghan 2002 Team Hardwood F 0:19:17.6
8 89 Lily Burgess 2001 ODSS F 0:20:49.5
9 95 Josie Murray 2001   F 0:21:08.8
10 87 Jessica Rogers 2002 Mono Nordic F 0:21:43.1
11 98 Hannah MacLeod 2001 ODSS F 0:22:04.6
12 82 Madelynn Lett 2001   F 0:24:33.2
13 91 Rebecca Olvet 2001   F 0:24:44.6
14 99 Sam Reidy 2001   F 0:25:08.4
15 84 Nathalie DiBerardino 2001 ODSS F 0:25:12.0
16 83 Regan Murphy 2001 Lorne Park SS F 0:26:41.9
DNS 90 Molly Hingorani 2002   F ***
DNS 97 Leyla Barber 2002 Team Hardwood F ***

Midget Boys 3.4 km. Free  2 laps BLACK Course  
PL Bib Name DOB Club Gender Time
1 127 Cooper de Haan 2005 Lifeski Academy M 0:08:18.0
2 109 Erik Unger 2005 Kawartha Nordic M 0:08:18.9
3 121 SULLIVAN MACDONALD 2005 Team Hardwood M 0:08:26.9
4 122 Tilson de Haan 2005 Lifeski Academy M 0:08:29.3
5 123 Joshua Strydom 2005 Georgian Nordic M 0:09:14.0
6 105 Liam Ryan 2006 Team Hardwood M 0:09:14.2
7 114 Aidan Nelson 2005 Georgian Bay Nordic M 0:09:14.5
8 116 Adam Marshall 2005 Team Hardwood M 0:09:20.3
9 125 Malcolm McCulloch 2006 Highlands Trailblazers M 0:09:21.4
10 129 Simon Anderson 2005 Georgian Nordic M 0:09:23.0
11 112 Peter Earl 2005 Highlands Trailblazers M 0:09:27.0
12 106 Finn Cheung 2005 Highlands Trailblazers M 0:10:25.6
13 102 Liam Kenny 2006 Mono Nordic M 0:10:37.5
14 126 Erik Vurma 2006 Team Hardwood M 0:10:39.0
15 120 Levi Dittman 2006 Mono Nordic M 0:10:44.6
16 104 Simon Baer 2005 WRNSC M 0:10:50.8
17 101 Eily Woodman 2006 Waterloo Region M 0:10:55.4
18 103 Phoenix Varieur 2006 Highlands Trailblazers M 0:11:03.8
19 128 Jasper Young 2005 Team Hardwood M 0:11:11.5
20 107 Nathan Gojic 2005 Mono Nordic M 0:11:32.1
21 108 Gus De Groote 2006 Mono Nordic M 0:11:34.7
22 118 Max Nilsson 2005 Highlands Trailblazers M 0:12:14.3
23 119 Keegan Broadbent 2005 Georgian Bay Nordic M 0:12:18.7
24 110 Robert Campbell 2005 Waterloo Region M 0:12:45.6
25 113 Reid MacKinnon 2005 Team Hardwood M 0:12:53.1
26 115 Tenzen Kipps 2006 Mono Nordic M 0:14:01.3
27 124 Zachary Thomson 2006 Mono Nordic M 0:16:04.7
28 117 Rishab Sharma 2005 Mono Nordic M 0:19:33.9
DNS 111 William Poole 2006 Georgian Nordic M ***

Juvenile Girls 3.4 km. Free  2 lapS BLack Course  
PL Bib Name DOB Club Gender Time
1 139 Sophia Marshall 2003 Highlands Trailblazers F 0:08:33.5
2 136 Lewin Isabel 2003 Highlands Trailblazers F 0:09:24.7
3 131 Hannah Rydlo 2003 Highlands Trailblazers F 0:09:35.0
4 141 Sadie Campbell 2003 Highlands Trailblazers F 0:09:38.3
5 137 Brooklin Lowes 2003 Team Hardwood F 0:10:24.0
6 135 Olivia Rowan 2003 Mono Nordic F 0:10:49.1
7 138 Monica Foley 2003 Collingwood Collegiate Insitute F 0:11:30.1
8 132 Vladimir Kitaev 2003 Waterloo Region F 0:11:32.3
9 134 Abbie MacLeod 2003 ODSS F 0:11:33.9
10 143 Meghan Rogers 2004 Mono Nordic F 0:12:15.5
11 142 Sydney Baer 2003 WRNSC F 0:13:17.6
12 144 Anna Guenther 2004 Mono Nordic F 0:16:50.7
DNS 133 Marie-Anne Dods 2003 Waterloo Region F ***
DNS 140 Emma Cornell 2003 Highlands Trailblazers F ***

Midget Girls 3.4 km. Free  2 laps BLACK Course  
PL Bib Name DOB Club Gender Time
1 154 Anna Jaklova 2005 Lifeski Academy F 0:09:00.4
2 160 Sophie Lau 2005 Highlands Trailblazers F 0:09:32.5
3 159 Genevieve Dubeau 2005 Georgian Bay Nordic F 0:09:54.7
4 157 Ellen Groh 2006 Georgian Bay Nordic F 0:10:15.7
5 162 Emily Gordon 2005 Team Hardwood F 0:10:16.0
6 164 Ellie Dowling 2006 Waterloo Region F 0:10:25.5
7 168 Mia Smith 2006 Georgian Nordic F 0:10:48.5
8 152 Jenna Anderson 2006 Georgian Nordic F 0:11:05.6
9 158 Hanna Langenberg 2006 Waterloo Region F 0:11:21.4
10 151 Yarrow Sopinka 2006 Highlands Trailblazers F 0:11:39.6
11 169 Sarah Poole 2005 Georgian Bay Nordic F 0:11:48.0
12 153 Gigi Wortley 2006 Highlands Trailblazers F 0:11:49.8
13 166 Marina Sobotka 2006 Highlands Trailblazers F 0:11:56.1
14 156 Tessa Beukeboom 2006 Mono Nordic F 0:12:31.5
15 167 Erica Rogers 2006 Mono Nordic F 0:12:39.0
16 161 Hanna Lewin 2006 Highlands Trailblazers F 0:12:41.2
17 165 Leah Redmond 2005 Georgian Nordic F 0:13:16.2
18 163 Serena Felsman 2005 Georgian Nordic F 0:13:48.2
19 155 Alice Dale 2005 Highlands Trailblazers F 0:16:45.2

PN Standing 1.7 km. Free  1 lap BLACK Course  
PL Bib Name DOB Club Gender Time
1 171 Brian Eaton 1999 Waterloo Region M 0:06:07.6

Mini-Midget Boys 1.7 km. Free  1 lap BLACK Course  
PL Bib Name DOB Club Gender Time
1 181 Andrew Bougai 2007 Highlands Trailblazers M 0:04:46.5
2 190 Leo Gojic 2007 Mono Nordic M 0:05:06.9
3 194 Thomas Beukeboom 2007 Mono Nordic M 0:05:11.1
4 183 James Rowan 2007 Mono Nordic M 0:05:18.6
5 195 Jerome Dittman 2007 Mono Nordic M 0:05:28.0
6 189 Brent Day 2008 Georgian Bay Nordic M 0:05:29.8
7 186 Quinn Cheung 2007 Highlands Trailblazers M 0:05:30.2
8 193 Nicholas Sharkey 2007 Waterloo Region Nordic M 0:05:36.2
9 182 Scott Gamble 2007 Highlands Trailblazers M 0:05:42.2
10 185 Percy Wiersma 2008 Mono Nordic M 0:05:53.4
11 184 Owen Kenny 2008 Mono Nordic M 0:06:14.3
12 188 Wes Sloss 2007 Waterloo Region M 0:06:27.1
13 191 Peter Kaminski 2008 Highlands Trailblazers M 0:08:17.2
14 192 Ritvik Sharma 2008 Mono Nordic M 0:10:04.3
DNS 187 Simon Graham 2007 Lifeski Academy M ***

Pee Wee Boys 1.7 km. Classic  1 lap BLACK Course  
PL Bib Name DOB Club Gender Time
1 261 Carl De Groote 2009 Mono Nordic M 0:06:49.1
2 262 Will Gojic 2010 Mono Nordic M 0:08:13.9

Mini-Midget Girls 1 km. Free  1 lap BLACK Course  
PL Bib Name DOB Club Gender Time
1 208 Claire Day 2007 Georgian Bay Nordic F 0:04:52.9
2 216 Aleida Nelson 2007 Georgian Bay Nordic F 0:05:01.3
3 210 Sabine Cornell 2008 Highlands Trailblazers F 0:05:21.0
4 204 Vera Sobotka 2007 Highlands Trailblazers F 0:05:32.1
5 209 Lia Fransson 2007 Highlands Trailblazers F 0:05:44.6
6 212 Alex Timms 2007 Highlands Trailblazers F 0:05:50.5
7 207 Justine Hastings 2007 Team Hardwood F 0:05:50.6
8 206 Lily Robinson 2007 Georgian Bay Nordic F 0:06:00.7
9 203 Anikka Guyon 2007 Highlands Trailblazers F 0:06:20.8
10 215 Hazel Dowling 2008 Waterloo Region F 0:06:22.2
11 214 Holly Ryan 2008 Team Hardwood F 0:06:31.7
12 213 Clover Young 2008 Team Hardwood F 0:06:32.8
13 217 Teagan Gawne 2008 Waterloo Region F 0:06:47.3
14 202 Dairinn Milne 2007 Highlands Trailblazers F 0:06:50.1
15 201 Natalie Faulkner 2008     0:06:55.5
16 211 Madison Mullin 2007 Mono Nordic F 0:07:00.1
17 218 Rebecca Thomson 2007 Mono Nordic F 0:07:03.6
18 205 Willow Michener 2007 Highlands Trailblazers F 0:07:33.7

Pee Wee Girls 1.7 km. Classic  1 lap BLACK Course  
PL Bib Name DOB Club Gender Time
1 232 Anna Liisa Vurma 2009 Team Hardwood F 0:06:20.6
2 236 Seraphine Dubeau 2009 Georgian Bay Nordic F 0:07:53.8
3 235 Anna Hunt 2009 Highlands Trailblazers F 0:08:42.8
4 241 Riley Cheung 2010 Highlands Trailblazers F 0:09:13.0
5 240 Katherine Thomson 2010 Mono Nordic F 0:09:18.0
6 231 Ciara Kenny 2010 Mono Nordic F 0:09:19.3
7 239 Poppy Dowling 2010 Waterloo Region F 0:09:25.0
8 238 Isla Sloss 2010 Waterloo Region F 0:09:31.8
9 234 Kaija Guyon 2009 Highlands F 0:09:49.8
DNS 233 Sofia Smith 2009 Georgian Nordic F ***
DNS 237 Elora Stauder 2009 Mono Nordic F ***

Atom Girls 1.7 km. Classic  1 lap BLACK Course  
PL Bib Name DOB Club Gender Time
1 242 Kaelyn Gawne 2011 Waterloo Region F 0:09:10.7
2 245 Mackenzie Gawne 2013 Waterloo Region F 0:11:05.7
3 243 Josephine De Groote 2012 Mono Nordic F 0:11:57.2

Atom Boys 1.7 km. Classic  1 lap BLACK Course  
PL Bib Name DOB Club Gender Time
1 244 Miles Faulkner 2012     0:11:33.5


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4