2019 CCSAM Provincial Championships Free Technique | Zone4.ca



2019 CCSAM Provincial Championships Free Technique

Date: Feb 10, 2019
Unofficial  Results
Location: Mt Evergreen
Host Club: KNBC

Jury
Technical Delegate:  Ursula Larsson 
Chief of Competition:  Jackie Hummelbrunner 
Chief of Course:  Todd Burkart 
Coach:   
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Atom Boys 1 km. Free Mass Start    
PL Bib Name CCCLicence Time Diff
1 103 Henry Faurschou   0:09:32.9  
2 102 James Wiens   0:12:05.9 +2:33.0
3 101 Josh Wiens   0:14:24.7 +4:51.8
DNF 104 Syelas Hoeppner   *** ***

Atom Girls 1 km. Free Mass Start    
PL Bib Name CCCLicence Time Diff
1 105 Violet Enns yes 0:10:29.8  

Midget Boys 1 2.1 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff
1 237 Hezekiah Hoeppner 3/8   0:08:29.7  
2 235 Isaiah Vanden Berg 4/8   0:08:39.2 +9.5
3 236 Luke Enns 5/8 yes 0:08:56.0 +26.3
4 234 Hayes McMillan 6/8   0:09:17.2 +47.5

Midget Boys 2 2.1 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff
1 232 William Vanden Berg 1/8 42549 0:07:09.2  
2 230 Asher Nadlersmith 2/8 39984 0:07:09.5 +0.3
3 238 Hudson Dent 7/8   0:10:26.5 +3:17.3
4 233 Joseph Muller 8/8   0:12:20.0 +5:10.8

Midget Girls 1 2.1 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff
1 245 Naomi Wiens 2/12   0:09:49.4  
2 252 Kylie Cocks-Loder 4/12   0:10:46.7 +57.3
3 247 Molly Hendy 5/12   0:11:10.6 +1:21.2
4 250 Sarah Madsen 7/12   0:11:28.8 +1:39.4
5 249 Hannah Wintoniw 9/12 42562 0:12:15.6 +2:26.2
6 246 Kiri Breiter 11/12   0:13:44.7 +3:55.3
7 248 Rowan Frith 12/12   0:15:00.5 +5:11.1

Midget Girls 2 2.1 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff
1 243 Mia Sawatsky 1/12 43094 0:08:39.7  
2 244 Ella Kyle 3/12   0:10:03.4 +1:23.7
3 240 Ella Henley 6/12   0:11:10.8 +2:31.1
4 241 Alice Wiebe 8/12   0:11:38.6 +2:58.9
5 242 Anwyn Friesen Kroeker 10/12   0:12:49.4 +4:09.7

Pee Wee Boys 1 2.1 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff
1 115 Paul Wiens 4/6   0:11:14.6  
2 114 Roman Snider 6/6   0:13:14.2 +1:59.6

Pee Wee Boys 2 2.1 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff
1 113 William Wintoniw 3/6   0:10:27.4  

Pee Wee Boys 3 2.1 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff
1 112 Gideon Hoeppner 1/6   0:09:52.0  
2 110 Hudson McMillan 2/6   0:10:14.0 +22.0
3 111 Nelson Faurschou 5/6   0:11:43.8 +1:51.8

Pee Wee Girls 1 2.1 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff
1 130 Gracie Hensrud 2/10   0:12:00.0  
2 132 Kaitlyn Madsen 3/10   0:12:21.4 +21.4
3 131 Chloe Beer 8/10   0:13:41.4 +1:41.4
DNF 129 Adrianna Clarke-Holm *   *** ***

Pee Wee Girls 2 2.1 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff
1 127 Kate Sawatsky 1/10   0:10:47.6  
2 124 Anika Wiens 6/10   0:13:19.4 +2:31.8
3 125 Aneira Breiter 10/10   0:15:14.7 +4:27.1

Pee Wee Girls 3 2.1 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff
1 120 Hannah Snider 4/10   0:12:45.6  
2 122 Amelia Uhmann 5/10   0:12:59.9 +14.3
3 123 Genevieve Muller 7/10   0:13:26.3 +40.7
4 121 Hannah Beer 9/10   0:14:01.2 +1:15.6

U23 Mens 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name CCCLicence Time Diff
1 140 Jesse Bachinsky 34091 0:37:07.4  

Junior Boys 1 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff
1 152 Aaron Warkentine 1/6 36461 0:33:36.1  
2 154 Torin Frith 2/6 38908 0:33:36.5 +0.4
3 151 Lévi Brunelle 3/6 41169 0:36:12.0 +2:35.9
4 155 Declan How 4/6   0:36:17.9 +2:41.8
5 153 Trooper Mann-Baxter 5/6   0:42:24.5 +8:48.4
DNF 156 James Barwinsky * 43101 *** ***

Junior Boys 2 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff
1 150 Matthew Mora 6/6   0:50:46.1  

Juvenile Boys 1 5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff
1 163 Ben Wiens 3/5   0:20:46.7  
2 165 Matthew Nikkel 5/5 43105 0:21:27.8 +41.1
DNF 164 Wesley Nelson *   *** ***

Juvenile Boys 2 5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff
1 161 Scott Brodeur 1/5 40376 0:17:04.8  
2 162 Raphaël Boutroy 2/5 42388 0:19:48.8 +2:44.0
3 160 Thomas Wiebe 4/5   0:21:18.0 +4:13.2

Junior Girls 1 5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff
1 174 Imogen Nadlersmith 1/4 35453 0:19:20.4  
2 175 Emma Malkoske 2/4 43151 0:20:00.7 +40.3
3 173 Shayna Hensrud 4/4 39922 0:22:32.2 +3:11.8

Junior Girls 2 5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff
1 171 Elise Hummelbrunner 3/4 34084 0:21:27.8  
DNF 170 Casey Nelson * 35270 *** ***

Junior Womens 1 5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff
1 177 Tessa Warkentine 1/1 36512 0:23:01.7  

Junior Womens 2 5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff

Juvenile Girls 1 5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff
1 183 Natalya Paypom Beardy 4/5   0:30:10.0  
2 184 Aislyn Breiter 5/5 42477 0:34:36.6 +4:26.6

Juvenile Girls 2 5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff
1 182 Clara Gibbons 1/5 43060 0:25:53.0  
2 180 Nastassja Loiselle 2/5 43124 0:28:20.2 +2:27.2
3 181 Axelle Loiselle 3/5 43123 0:29:19.4 +3:26.4

Senior Womens 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name CCCLicence Time Diff
1 185 Alexandra Loeppky 21020 0:52:47.2  

Master Mens 1 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff

Master Mens 2 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff
1 213 Joel Vanden Berg 1/11   0:32:24.9  
2 214 Charles Madden 6/11   0:45:35.8 +13:10.9

Master Mens 3 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff
1 208 Chris Savage 3/11   0:42:39.5  
2 211 Andrew Vanden Berg 4/11   0:43:39.1 +59.6
3 209 Gavin Faurschou 11/11   0:52:37.1 +9:57.6
DNF 210 Mike Hoeppner *   *** ***

Master Mens 4 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff
1 206 Steven Wiebe 2/11   0:40:51.6  
2 205 Garrick Wiens 5/11   0:45:35.0 +4:43.4

Master Mens 5 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff
1 204 Kenton Frith 9/11   0:48:35.3  

Master Mens 6 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff
1 203 Milan Lovenjak 7/11   0:46:21.3  

Master Mens 7 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff
1 202 David Lawler 8/11 4682 0:47:26.3  
2 201 Earl Isaak 10/11   0:52:06.6 +4:40.3

Master Mens 8 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff

Master Mens 9 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff

Master Womens 1 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff

Master Womens 2 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff

Master Womens 3 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff

Master Womens 4 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff
1 220 Katherine Styrchak 4/4 43125 0:57:28.4  

Master Womens 5 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff
1 223 Susanne Hill 1/4   0:37:01.4  
2 222 Nicole Matiation 2/4   0:54:24.9 +17:23.5

Master Womens 6 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff

Master Womens 7 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff
1 221 Kristin Isaak 3/4   0:55:10.7  

Master Womens 8 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff

Master Womens 9 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall CCCLicence Time Diff

Citizen Mens 5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name CCCLicence Time Diff
1 260 Jeff McMillan   0:20:50.5  
2 261 Darcy Beer   0:27:54.4 +7:03.9

Citizen Womens 5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name CCCLicence Time Diff
1 273 Abby Dent   0:30:01.5  
2 275 Caelyn Taylor   0:32:10.3 +2:08.8
3 276 Sarah Snider   0:32:30.7 +2:29.2
4 271 Joanne Wiebe   0:32:45.4 +2:43.9
5 270 Gina Unger   0:32:55.8 +2:54.3


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4