Suntrail Special 2019 | Zone4.ca



Suntrail Special 2019

Date: Feb 17, 2019
Official  Results
Location: Sawmill Nordic Centre
Host Club: Bruce Ski Club

Jury
Technical Delegate:   
Chief of Competition:  Ken Clarke 
Chief of Course:  Ron Downie 
Race Secretary  Fred Schlenker 
Start List Version: 
Obs. Time:
Wind Vel: Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Bunny Boys 800m 0.8 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 11 Angus Dowling Waterloo Nordic 0:05:24 100 0:05:24  
2 14 Calvin Moser Waterloo Nordic 0:06:58 100 0:06:58 +1:34
3 15 Aidan Hodgkinson Bruce Ski Club 0:09:31 100 0:09:31 +4:07
4 12 Lionel Charbonneau Waterloo Nordic 0:10:14 100 0:10:14 +4:50
DNS 13 Stuart Middleton Waterloo Nordic *** 100 *** ***

Bunny Girls 800m 0.8 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 16 Mackenzie Gawne Waterloo Nordic 0:04:37 100 0:04:37  
2 21 Elle Bardelcik Waterloo Nordic 0:09:24 100 0:09:24 +4:47
3 20 Rowan McLaren Waterloo Nordic 0:10:11 100 0:10:11 +5:34
4 19 Scarlett Dawseng Waterloo Nordic 0:13:52 100 0:13:52 +9:15
DNS 17 Aven Truscott Bruce Ski Club *** 100 *** ***
DNS 18 Celeste Payne Waterloo Nordic *** 100 *** ***

Mini Midget Boys 3.5km 3.5 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 83 Simon Graham Lifeski Academy 0:12:44 100 0:12:44  
2 88 Leo Gojic Mono Nordic 0:13:04 100 0:13:04 +20
3 87 Thomas Beukeboom Mono Nordic 0:13:32 100 0:13:32 +48
4 90 James Rowan Mono Nordic Racing 0:14:19 100 0:14:19 +1:35
5 81 Brent Day Georgian Bay Nordic 0:14:21 100 0:14:21 +1:37
6 84 Nicholas Sharkey Waterloo Nordic 0:14:44 100 0:14:44 +2:00
7 89 Owen Kenny Mono Nordic 0:16:06 100 0:16:06 +3:22
8 86 Wes Sloss Waterloo Nordic 0:16:35 100 0:16:35 +3:51
9 85 Percy Wiersma Mono Nordic Racing 0:18:32 100 0:18:32 +5:48
10 82 Adrien Charbonneau Waterloo Nordic 0:26:51 100 0:26:51 +14:07

Mini Midget Girls 3.5km 3.5 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 99 Claire Day Georgian Bay Nordic 0:13:11 100 0:13:11  
2 95 Sabine Cornell Highlands Trailblazers 0:14:32 100 0:14:32 +1:21
3 94 Adeline Latour Waterloo Nordic 0:14:46 100 0:14:46 +1:35
4 231 Lily Robinson Bruce Ski Club 0:15:05 100 0:15:05 +1:54
5 97 Justine Hastings Team Hardwood 0:15:22 100 0:15:22 +2:11
6 96 Hazel Dowling Waterloo Nordic 0:15:45 100 0:15:45 +2:34
7 91 Keira Snelling Georgian Bay Nordic 0:16:01 100 0:16:01 +2:50
8 100 Teagan Gawne Waterloo Nordic 0:16:36 100 0:16:36 +3:25
9 93 Madison Mullin Mono Nordic 0:17:57 100 0:17:57 +4:46
10 230 Willow Michener Highlands 0:18:28 100 0:18:28 +5:17
11 92 Olivia McDonald Bruce Ski Club 0:26:28 100 0:26:28 +13:17
DNF 98 Luna Abbott Bruce Ski Club *** 100 *** ***

Midget Boys 4km 4 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 103 Simon Anderson Georgian Nordic 0:14:06 100 0:14:06  
2 114 Simon Baer Waterloo Nordic 0:14:15 100 0:14:15 +9
3 113 Tenzen Kipps Mono Nordic 0:14:18 100 0:14:18 +12
4 112 William Poole Georgian Nordic PS 0:14:37 100 0:14:37 +31
5 101 Liam Kenny Mono Nordic 0:14:38 100 0:14:38 +32
6 106 Ewan Mackay Georgian Bay Nordic 0:14:54 100 0:14:54 +48
7 107 Nathan Gojic Mono Nordic 0:14:59 100 0:14:59 +53
8 105 Eily Woodman Waterloo Nordic 0:15:20 100 0:15:20 +1:14
9 108 Erik Vurma Team Hardwood 0:15:30 100 0:15:30 +1:24
10 110 Keegan Broadbent Georgian Bay Nordic 0:17:14 100 0:17:14 +3:08
11 109 Tom Mackay Georgian Bay Nordic 0:17:55 100 0:17:55 +3:49
12 111 Zachary Thomson Mono Nordic Racing 0:22:15 100 0:22:15 +8:09
13 104 Scratchy McScratch Scratchville Scratchers *** 100 *** ***
DNS 102 Erik Unger Kawartha Nordic *** 100 *** ***

Midget Girls 4km 4 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 118 Ellen Groh Georgian Bay Nordic 0:13:50 100 0:13:50  
2 116 Ellie Dowling Waterloo Nordic 0:14:11 100 0:14:11 +21
2 125 Genevieve Dubeau Georgian Bay Nordic 0:14:11 100 0:14:11 +21
4 121 Mia Smith Georgian Nordic 0:15:00 100 0:15:00 +1:10
5 124 Hanna Langenberg Waterloo Nordic 0:15:29 100 0:15:29 +1:39
6 126 Jenna Anderson Georgian Nordic 0:16:23 100 0:16:23 +2:33
7 119 Sarah Poole Georgian Bay Nordic 0:17:07 100 0:17:07 +3:17
8 117 Cayla Weiler Waterloo Nordic 0:17:13 100 0:17:13 +3:23
8 123 Tessa Beukeboom Mono Nordic 0:17:13 100 0:17:13 +3:23
10 120 Olivia Muir Bruce Ski Club 0:25:10 100 0:25:10 +11:20
11 122 Rebecca Yuhasz-Bell Bruce Ski Club *** 100 *** ***

Juvenile Boys 5km 5 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 140 Adam DeNeve Individual 0:14:36 100 0:14:36  
2 137 Damien Jevremovic Waterloo Nordic 0:15:17 100 0:15:17 +41
3 138 Daniel Beaton Mono Nordic 0:16:02 100 0:16:02 +1:26
4 139 Emile Rose Bruce Ski Club 0:16:12 100 0:16:12 +1:36
5 135 Lucas Hellyer Bruce Peninsula 0:16:26 100 0:16:26 +1:50
6 132 Nolan Sloss Waterloo Nordic 0:17:00 100 0:17:00 +2:24
7 136 Eric Lougheed No Club 0:19:12 100 0:19:12 +4:36
8 131 Declan Kenny Mono Nordic 0:20:18 100 0:20:18 +5:42
9 134 Jacob Sharkey Waterloo Nordic 0:20:25 100 0:20:25 +5:49
10 133 Alec Beaton Waterloo Nordic 0:21:02 100 0:21:02 +6:26

Juvenile Girls 5km 5 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 143 Sarah Groh Georgian Bay Nordic 0:16:15 100 0:16:15  
2 141 Olivia Rowan Bruce Ski Club 0:18:05 100 0:18:05 +1:50
3 146 Nadia Vorobieva Waterloo Nordic 0:18:37 100 0:18:37 +2:22
4 144 Meghan Rogers Mono Nordic 0:20:02 100 0:20:02 +3:47
5 142 Olivia Lupsa Waterloo Nordic 0:20:51 100 0:20:51 +4:36
6 147 Sydney Baer Waterloo Nordic 0:23:02 100 0:23:02 +6:47
DNS 145 Hannah Weiler Waterloo Nordic *** 100 *** ***

Junior Girls 5km 5 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 153 Lila Yuhasz-Bell Bruce Ski Club/GBN 0:15:40 100 0:15:40  
2 152 Janna Wardell Bruce Ski Club 0:17:16 100 0:17:16 +1:36
3 151 Jessica Rogers Mono Nordic 0:18:17 100 0:18:17 +2:37

Junior Boys 7km 7 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 167 Joel Zandvliet Georgian Bay Nordic 0:18:36 100 0:18:36  
2 164 Reid Locking Bruce Ski Club 0:18:54 100 0:18:54 +18
3 165 Forrest Kipps Mono Nordic 0:20:11 100 0:20:11 +1:35
4 163 Liam DeNeve Individual 0:20:25 100 0:20:25 +1:49
5 161 Joshua Zelek Stratford Central 0:20:47 100 0:20:47 +2:11
6 162 Jacob MacDonald Bruce Ski Club 0:25:16 100 0:25:16 +6:40
7 166 Jacob Oussoren Team Canada 0:29:32 100 0:29:32 +10:56

Junior Women 7km 7 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff

Open Women 7km 7 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 172 Rylee Dawson Georgian Bay Nordic 0:30:01 100 0:30:01  
2 171 Julie Henry Waterloo Nordic 0:42:42 100 0:42:42 +12:41
3 173 Mary Henry Independent 1:13:54 100 1:13:54 +43:53

Master Women 7km 7 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 182 Jillian Flower N/A 0:21:19 91.8 0:19:34  
2 183 Leslie Ransom Bruce Ski Club 0:26:55 80.05 0:21:32 +2:28
3 177 Jennifer Wardell Bruce Ski Club 0:24:05 93.01 0:22:23 +3:03
4 176 Sarah Vurma Team Hardwood 0:24:18 92.48 0:22:28 +3:09
5 184 Anne Marie Rogers Mono Nordic 0:24:57 91.22 0:22:45 +3:30
6 175 Nelvia Van Dorp Bruce Ski Club 0:24:36 95.08 0:23:23 +4:01
7 181 Jana Mika Kincardine XC Ski Club 0:36:40 73.34 0:26:53 +9:59
8 174 Barb Snelling Bruce Ski Club 0:32:14 95.65 0:30:49 +11:47
9 180 Kimberly Scott Bruce Ski Club 0:34:20 93.01 0:31:56 +13:18
10 179 Kyle Gojic Individual 0:42:30 94.04 0:39:58 +21:42
DNS 178 sian Leyshon Highlands Trailblazers *** 83 *** ***

Junior Men 10km 10 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 202 Robin Horsfield Independent 0:32:43 100 0:32:43  
2 201 Evan Lougheed Bruce Ski Club 0:41:30 100 0:41:30 +8:47

Open Men 10km 10 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 206 Roderick Bottrell Georgian Bay Nordic 0:26:11 100 0:26:11  
2 204 Scott Long Bruce Ski Club 0:28:20 100 0:28:20 +2:09
3 205 Mark Brown Independent 0:31:33 100 0:31:33 +5:22
4 203 Bill Henry Waterloo Nordic 0:49:18 100 0:49:18 +23:07

Master Men 10km 10 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 218 Mark Berger Team Hardwood 0:25:26 84.74 0:21:33  
2 216 Stephen Flower N/A 0:24:51 93.01 0:23:06 +1:41
3 213 Woody Woods Bruce Ski Club 0:29:00 80.23 0:23:16 +2:08
4 214 David White Bruce Ski Club 0:25:22 92.37 0:23:25 +2:02
5 219 Douglas Craine Bruce Ski Club 0:29:47 80.93 0:24:06 +3:09
6 211 Cullen Perry Mono Nordic 0:29:28 86.94 0:25:37 +4:41
7 215 Brian Rogers Mono Nordic 0:28:53 90.33 0:26:05 +5:02
8 222 Scott Dowling Waterloo Nordic 0:27:54 94.04 0:26:14 +4:59
9 217 Justin FAULKNER Waterloo Nordic 0:27:34 96.16 0:26:30 +5:09
10 221 George Condy Bruce Ski Club 0:29:38 91.22 0:27:01 +6:01
11 209 Carl Michener Highlands 0:29:50 91.41 0:27:16 +6:15
12 212 Philip Hastings Team Hardwood 0:31:51 87.57 0:27:53 +7:14
13 210 Andrew Howlett Highlands Trailblazers 0:38:39 88.82 0:34:19 +14:23
14 220 Mirko Gojic Individual 0:40:25 91.22 0:36:52 +16:48
15 208 karel mika Kincardine XC Ski Club 0:54:30 70.82 0:38:35 +24:04
DNS 207 mike campbell Bruce Ski Club *** 84.16 *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4