Summitfest 2019 - NL Cup #4 - Free Technique | Zone4.ca



Summitfest 2019 - NL Cup #4 - Free Technique

Date: Feb 24, 2019
Unofficial  Results
Location: Clarenville
Host Club: Clarenville Nordic

Jury
Technical Delegate:  Peter Cleary 
Chief of Competition:  Trevor Coates 
Chief of Course:  Keith Barrington 
Coach:  Yolanda Wiersma 
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Novice Girls (2012 & later) - 0.4k 0.4 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 13 Josie Battcock 12/12 0:07:11.5  

Novice Boys (2012 & later) - 0.4k 0.4 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 12 Jack Randell 5/12 0:04:04.0  

Atom Girls (2011-2012) - 0.8k 0.4 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 10 Addison Wells 7/12 0:02:20.3 (1) 0:02:08.5 (1) 0:04:28.9  
2 11 Myah Osmond 8/12 0:02:34.1 (2) 0:02:26.2 (2) 0:05:00.4 +31.5
3 8 Sarah Coates 10/12 0:02:55.8 (4) 0:02:48.0 (3) 0:05:43.9 +1:15.0
4 9 Shakira Russell 11/12 0:02:34.4 (3) 0:03:19.9 (4) 0:05:54.3 +1:25.4

Atom Boys (2011-2012) - 0.8k 0.4 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 2 Luke Evans 1/12 0:01:31.0 (1) 0:01:32.1 (1) 0:03:03.1  
2 6 James Stewart 2/12 0:01:49.7 (2) 0:01:43.2 (2) 0:03:32.9 +29.8
3 5 Zachary Niederhauser 4/12 0:01:55.0 (3) 0:02:05.7 (3) 0:04:00.7 +57.6
4 4 James Primmer 6/12 0:02:09.3 (4) 0:02:11.2 (4) 0:04:20.6 +1:17.5
5 7 Evan Fillier 9/12 0:02:44.2 (5) 0:02:34.6 (5) 0:05:18.8 +2:15.7
DNF 3 Noah Avery * *** (*) *** (*) *** ***

Pee Wee Girls (2009-2010) - 1.2k 0.4 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time Diff
1 1 Madelyn Munro 3/12 0:01:19.7 (1) 0:01:23.1 (1) 0:01:12.4 (1) 0:03:55.3  

Pee Wee Boys (2009-2010) - 1.2k 0.4 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time Diff

Bantam Girls (2007-2008) - 3.3k 3.3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 35 Jocelyn Coates 1/25 0:11:44.7  
2 40 Katie Spurrell 4/25 0:13:11.4 +1:26.7
3 39 Sophie Cote 11/25 0:23:47.9 +12:03.2

Bantam Boys (2007-2008) - 3.3k 3.3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 36 Isaiah Dalton 2/25 0:12:28.6  
2 37 Mark Spurrell 3/25 0:12:39.5 +10.9
3 42 Charlie Cote 6/25 0:14:12.9 +1:44.3
4 38 Isaac Gillingam 7/25 0:17:35.4 +5:06.8

Midget Girls (2005-2006) - 3.3k 3.3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 41 Hannah Dalton 5/25 0:14:07.0  

Midget Boys (2005-2006) - 6.6k 6.6 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 30 Aaron Piercey 12/25 0:12:17.1 (1) 0:13:27.3 (1) 0:25:44.4  

Juvenile Girls (2003-2004) - 6.6k 3.3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 29 Leah Dalton 10/25 0:10:53.2 (1) 0:11:07.1 (1) 0:22:00.3  

Juvenile Boys (2003-2004) - 6.6k 3.3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 22 Tadhg Strand 8/25 0:10:19.7 (1) 0:10:51.3 (2) 0:21:11.0  
2 24 William Sandlos 9/25 0:10:37.7 (2) 0:10:48.5 (1) 0:21:26.3 +15.3

Junior Girls (2001-2002) - 9.9k 3.3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time Diff

Junior Boys (2001-2002) - 9.9k 3.3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time Diff
1 25 Noah Bruce 18/25 0:11:01.9 (1) 0:11:55.7 (1) 0:13:12.2 (1) 0:36:09.9  

Senior/Open Women (1998 & earlier) 3.3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time Diff

Senior/Open Men (1998 & earlier) - 3.3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time Diff
1 26 Daniel Rees 14/25 0:10:35.6 (1) 0:10:55.3 (1) 0:10:56.2 (1) 0:32:27.1  
2 23 Tim Strand 20/25 0:12:19.0 (2) 0:12:44.1 (2) 0:13:24.9 (2) 0:38:28.1 +6:01.0

Master I Women (1979-1988) - 9.9k 3.3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time Diff

Master II Women (1969-1978) - 9.9k 3.3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time Diff
1 33 Sandi Stewart 22/25 0:13:14.9 (1) 0:13:23.5 (1) 0:13:44.4 (1) 0:40:22.8  
2 32 Yolanda Wiersma 24/25 0:14:01.3 (2) 0:14:10.6 (2) 0:14:27.1 (2) 0:42:39.1 +2:16.3

Master III Women (1959-1968) - 9.9k 3.3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time Diff

Master I Men (1979-1988) - 9.9k 3.3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time Diff
1 28 Richard Churchill 16/25 0:10:48.4 (1) 0:11:00.7 (1) 0:11:10.3 (1) 0:32:59.4  
2 44 Ryan Critchley 19/25 0:12:15.5 (2) 0:12:40.9 (2) 0:13:19.9 (2) 0:38:16.4 +5:17.0
3 31 Jonathan Edwards 21/25 0:12:20.6 (3) 0:12:52.6 (3) 0:13:55.0 (3) 0:39:08.2 +6:08.8

Master II Men (1969-1978) - 9.9k 3.3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time Diff
1 27 John Sandlos 17/25 0:11:16.1 (1) 0:11:38.7 (1) 0:11:54.1 (1) 0:34:48.9  
2 34 Glenn Piercey 23/25 0:13:27.7 (3) 0:14:19.6 (2) 0:14:14.3 (2) 0:42:01.6 +7:12.7
3 43 Paul Stewart 25/25 0:13:20.9 (2) 0:14:38.4 (3) 0:15:07.6 (3) 0:43:07.0 +8:18.1

Master III Men (1959-1968) - 9.9k 3.3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time Diff
1 20 Stephen Dyke 13/25 0:09:04.6 (1) 0:09:18.0 (1) 0:09:21.1 (1) 0:27:43.7  
2 21 Blaine Pearce 15/25 0:10:51.3 (2) 0:10:58.5 (2) 0:10:53.7 (2) 0:32:43.6 +4:59.9


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4