Yukon Ski Marathon 2019 | Zone4.ca

Yukon Ski Marathon 2019

Date: Mar 2, 2019
Official  Results
Location: MMRC, Whitehorse, Yukon
Host Club: Whitehorse Cross Country Ski Club

Officials
Technical Delegate:  Allan Frostad 
Chief of Competition:  Colin Abbott 
Chief of Course:  Grant Abbott 
Timing & Results:  Beth Hawkings 
Race Secretary:  Susan Tinevez 
Obs. Time: 10:00
Wind Vel: 0, later 20kph Wind Dir: South
Air Temp: -17 C Snow Temp:
Weather: Overcast Snow Cond: Wonderful!

22 km Senior Male 22 km. Free Mass Start  Mt Lorne to Wolf Cr  
PL Bib Name Overall YOB City Prov Time Diff
1 201 jerome BOSSERT 1/34 1976 Whitehorse YT 1:31:18.9  
2 202 Andre Gagne 16/34 1975 Whitehorse YT 2:07:23.8 +36:04.9
DNS 13 Vincent Larochelle *   Whitehorse YT *** ***
DNS 203 Brad Heron * 1983 Dawson City YT *** ***
DNS 204 Michael White * 1965 Whitehorse YT *** ***

22 km Senior Female 22 km. Free Mass Start  Mt Lorne to Wolf Cr  
PL Bib Name Overall YOB City Prov Time Diff
1 223 Sara Nielsen 4/34 1979 Whitehorse YT 1:38:40.2  
2 218 Bryn Knight 5/34 1989 Whitehorse YT 1:40:21.3 +1:41.1
3 208 Michelle Christensen 6/34 1978 Whitehorse YT 1:42:38.0 +3:57.8
4 212 Eva Goering 7/34 2002 Juneau AK 1:47:10.0 +8:29.8
5 217 Anna Iverson 8/34 2002 Juneau AK 1:49:31.6 +10:51.4
6 207 Stephanie Buchanan 9/34 1971 Whitehorse YT 1:52:11.8 +13:31.6
7 210 Nadin Doerksen 11/34 1979 Whitehorse YT 1:55:58.3 +17:18.1
8 225 Tammy Reis 12/34 1971 Whitehorse YT 1:56:26.6 +17:46.4
9 230 Diane Wilson 13/34 1978 Whitehorse YT 1:58:48.2 +20:08.0
10 219 Jocelyn Land-Murphy 14/34 1980 Whitehorse YT 2:01:30.6 +22:50.4
11 221 Katie McKenna 17/34 2002 Juneau AK 2:08:14.2 +29:34.0
12 213 Janice Hall 18/34 1970 Whitehorse YT 2:08:56.0 +30:15.8
13 215 Hayley Henderson-Thur 19/34 1970 Whitehorse YT 2:11:22.2 +32:42.0
14 220 Karen McKenna 20/34 1955 Whitehorse YT 2:15:24.3 +36:44.1
15 228 Erin Spiewak 21/34 1976 Whitehorse YT 2:17:30.4 +38:50.2
16 206 Susanne Behrens 22/34 1975 Whitehorse YT 2:17:33.3 +38:53.1
17 224 Lily Otsea 23/34 2001 Juneau AK 2:17:51.4 +39:11.2
18 227 Cara Sandulak 24/34 1978 Whitehorse YT 2:20:42.2 +42:02.0
19 211 Dessa Gerger 25/34 2001 Juneau AK 2:23:10.5 +44:30.3
20 216 Keltie Hollingdale 26/34 1969 Whitehorse YT 2:25:05.5 +46:25.3
21 226 Claudia Riveros 27/34 1968 Whitehorse YT 2:27:17.3 +48:37.1
22 229 Sophie Villeneuve 29/34 1985 Whitehorse YT 2:34:45.2 +56:05.0
23 222 Grace Newman 31/34 2001 Juneau AK 2:47:28.5 +1:08:48.3
24 214 Christie Harper 32/34 1980 Whitehorse YT 3:22:14.8 +1:43:34.6
25 205 Kristina Beckmann 33/34 1981 Whitehorse YT 3:22:29.5 +1:43:49.3
DNS 209 Lauren Crooks * 1960 Whitehorse YT *** ***
DNS 233 Dahlia Lapointe * 2002 Whitehorse YT *** ***

22 km Junior Male 22 km. Free Mass Start  Mt Lorne to Wolf Cr  
PL Bib Name Overall YOB City Prov Time Diff
1 231 Callahan Croteau 10/34 2003 Juneau AK 1:52:44.0  
2 232 Leif St. Clair 28/34 2005 Juneau AK 2:30:10.2 +37:26.2

22 km Junior Female 22 km. Free Mass Start  Mt Lorne to Wolf Cr  
PL Bib Name Overall YOB City Prov Time Diff
1 237 Bella Mouchet 2/34 2004 Whitehorse YT 1:31:41.5  
2 236 Maude Molgat 3/34 2004 Whitehorse YT 1:34:22.1 +2:40.6
3 234 Linnea Lentfer 15/34 2003 Juneau AK 2:03:43.2 +32:01.7
4 235 Addy Mallot 30/34 2004 Juneau AK 2:40:32.5 +1:08:51.0
5 238 Ella Schwartz 34/34 2005 Juneau AK 3:30:34.9 +1:58:53.4

50 km Senior Male 50 km. Free Mass Start  Mt Lorne to Mt Mac  
PL Bib Name Overall YOB City Prov 22km Leg 1 Rnk 28km Leg 2 Rnk Time Diff
1 314 David Greer 1/52 1989 Whitehorse YT 1:08:46.0 (1) 1:23:54.2 (1) 2:32:40.2  
2 306 Dominic Bradford 2/52 1972 Whitehorse YT 1:09:14.3 (2) 1:26:09.6 (2) 2:35:24.0 +2:43.8
3 327 Caelan Pangman McLean 3/52 1997 Whitehorse YT 1:09:22.8 (3) 1:26:21.5 (3) 2:35:44.4 +3:04.2
4 329 JOHN PARRY 4/52 1988 Whitehorse YT 1:09:30.9 (4) 1:30:58.4 (4) 2:40:29.4 +7:49.2
5 319 Jonas Jensen 5/52 1981 Nuuk, Greenland   1:19:10.0 (8) 1:39:33.7 (5) 2:58:43.7 +26:03.5
6 316 Brian Healy 6/52 1972 Whitehorse YT 1:18:47.9 (5) 1:41:33.3 (9) 3:00:21.3 +27:41.1
7 320 David Kerr 7/52 1975 Whitehorse YT 1:19:09.3 (7) 1:41:13.5 (8) 3:00:22.9 +27:42.7
8 321 Simon Lapointe 9/52 1976 Whitehorse YT 1:19:08.9 (6) 1:45:56.3 (12) 3:05:05.2 +32:25.0
9 323 Robert McConnell 10/52 1975 Whitehorse YT 1:25:32.8 (11) 1:39:49.2 (6) 3:05:22.0 +32:41.8
10 305 Harry Borlase 11/52 1983 Whitehorse YT 1:25:36.8 (12) 1:40:37.1 (7) 3:06:13.9 +33:33.7
11 326 Philippe Mouchet 12/52 1972 Whitehorse YT 1:23:41.7 (9) 1:42:48.9 (10) 3:06:30.6 +33:50.4
12 304 Jeff Bond 15/52 1970 Whitehorse YT 1:31:19.5 (18) 1:44:10.5 (11) 3:15:30.0 +42:49.8
13 310 Daniel Dreiseitl 16/52 1984 Whitehorse YT 1:30:41.4 (14) 1:46:06.3 (13) 3:16:47.8 +44:07.6
14 309 Mark Connell 19/52 1975 Whitehorse YT 1:31:13.7 (16) 1:52:23.6 (14) 3:23:37.4 +50:57.2
15 328 Ian Parker 20/52 1973 Whitehorse YT 1:31:11.4 (15) 1:55:25.8 (15) 3:26:37.2 +53:57.0
16 313 JOSEPH GRAHAM 21/52 1977 Whitehorse YT 1:27:15.8 (13) 1:59:43.6 (18) 3:26:59.4 +54:19.2
17 302 William Bell 22/52 1987 Whitehorse YT 1:25:10.3 (10) 2:02:28.0 (20) 3:27:38.4 +54:58.2
18 303 Tim Blust 23/52 1959 Juneau AK 1:31:19.2 (17) 1:57:53.2 (16) 3:29:12.4 +56:32.2
19 317 Dave Hildes 24/52 1968 Whitehorse YT 1:34:55.1 (20) 1:57:55.0 (17) 3:32:50.1 +1:00:09.9
20 308 Marc Champagne 26/52 1971 Whitehorse YT 1:34:53.1 (19) 2:01:37.2 (19) 3:36:30.3 +1:03:50.1
21 324 Jean-Paul Molgat 29/52 1968 Whitehorse YT 1:39:52.5 (21) 2:10:24.7 (22) 3:50:17.3 +1:17:37.1
22 331 Chris Ross 32/52 1969 Whitehorse YT 1:40:50.4 (22) 2:13:41.2 (25) 3:54:31.7 +1:21:51.5
23 332 Daniel Shier 33/52 1961 Whitehorse YT 1:46:44.7 (24) 2:10:09.1 (21) 3:56:53.8 +1:24:13.6
24 312 Gavin Grace 38/52 1992 Fort St. John BC 1:47:12.9 (25) 2:11:56.2 (24) 3:59:09.1 +1:26:28.9
25 318 Sandro Holzinger 40/52 1968 Whitehorse YT 1:49:56.2 (27) 2:11:39.3 (23) 4:01:35.5 +1:28:55.3
26 322 Hank Lentfer 43/52 1966 Gustavus AK 1:43:01.6 (23) 2:26:43.7 (26) 4:09:45.4 +1:37:05.2
27 333 Michael Smith 44/52 1950 Whitehorse YT 1:49:43.7 (26) 2:30:56.8 (27) 4:20:40.6 +1:48:00.4
28 325 Joe Morrison 49/52 1967 Whitehorse YT 2:06:50.5 (28) 2:34:31.6 (28) 4:41:22.2 +2:08:42.0
29 315 Geof Harries 52/52 1974 Whitehorse YT 2:08:44.0 (29) 3:11:38.1 (29) 5:20:22.2 +2:47:42.0
DNF 301 Riel Allain * 1992 Chelsea PQ 2:05:17.3 (*) *** (*) *** ***
DNF 311 John Dutchak * 1973 Victoria BC 2:21:38.5 (*) *** (*) *** ***
DNS 307 Kent Bretzlaff * 1990 Whitehorse YT *** (*) *** (*) *** ***
DNS 330 Petr Polivka * 1977 Whitehorse YT *** (*) *** (*) *** ***

50 km Senior Female 50 km. Free Mass Start  Mt Lorne to Mt Mac  
PL Bib Name Overall YOB City Prov 22km Leg 1 Rnk 28km Leg 2 Rnk Time Diff
1 340 Jane Hollenberg 8/52 1990 Whitehorse YT 1:20:10.7 (1) 1:43:20.8 (2) 3:03:31.5  
2 349 Lucy Steele Masson 13/52 1969 Whitehorse YT 1:24:34.7 (2) 1:42:35.6 (1) 3:07:10.4 +3:38.9
3 351 Maura Sullivan 14/52 1976 Whitehorse YT 1:25:34.1 (3) 1:46:29.2 (3) 3:12:03.3 +8:31.8
4 353 Meagan Wilson 25/52 1983 Whitehorse YT 1:35:05.4 (4) 1:58:56.8 (4) 3:34:02.2 +30:30.7
5 344 Pippa Lawson 27/52 1962 Whitehorse YT 1:37:56.1 (5) 2:00:18.1 (5) 3:38:14.2 +34:42.7
6 343 Anett Kralisch 30/52 1975 Whitehorse YT 1:42:59.2 (6) 2:07:59.6 (7) 3:50:58.9 +47:27.4
7 346 Aisha Montgomery 31/52 1974 Whitehorse YT 1:47:28.8 (9) 2:03:56.5 (6) 3:51:25.3 +47:53.8
8 339 Deb Higgins 34/52 1976 Whitehorse YT 1:48:25.8 (11) 2:08:29.8 (8) 3:56:55.6 +53:24.1
9 348 Laura Salmon 35/52 1970 Whitehorse YT 1:48:27.7 (12) 2:08:30.1 (9) 3:56:57.8 +53:26.3
10 335 Merry Ellefson 36/52 1961 Douglas AK 1:46:34.5 (7) 2:10:40.8 (11) 3:57:15.4 +53:43.9
11 336 Tiffani Fraser 37/52 1970 Whitehorse YT 1:47:05.7 (8) 2:10:25.7 (10) 3:57:31.4 +53:59.9
12 341 Sarah Johnson 39/52 1980 Whitehorse YT 1:47:30.0 (10) 2:12:40.1 (12) 4:00:10.2 +56:38.7
13 347 Michelle Rigoni 41/52 1974 Whitehorse YT 1:48:35.2 (14) 2:13:22.0 (13) 4:01:57.2 +58:25.7
14 337 Catherine Fussell 42/52 1976 Whitehorse YT 1:48:31.3 (13) 2:13:28.1 (14) 4:01:59.5 +58:28.0
15 352 Leyla Weston 45/52 1971 Whitehorse YT 1:56:28.8 (18) 2:29:23.8 (15) 4:25:52.6 +1:22:21.1
16 350 Shaunagh Stikeman 46/52 1979 Whitehorse YT 1:54:43.9 (17) 2:31:09.2 (16) 4:25:53.1 +1:22:21.6
17 345 Christine McConnell 47/52 1976 Whitehorse YT 1:54:28.6 (16) 2:31:24.8 (17) 4:25:53.4 +1:22:21.9
18 342 Charlotte Kerjean 48/52 1987 Whitehorse YT 1:49:54.3 (15) 2:39:06.1 (18) 4:29:00.4 +1:25:28.9
DNS 334 Diane Billingsley * 1973 Whitehorse YT *** (*) *** (*) *** ***
DNS 338 Linda Hamilton * 1971 Whitehorse YT *** (*) *** (*) *** ***

50 km Junior Male 50 km. Free Mass Start  Mt Lorne to Mt Mac  
PL Bib Name Overall YOB City Prov 22km Leg 1 Rnk 28km Leg 2 Rnk Time Diff
1 354 Curtis Cash 17/52 2003 Whitehorse YT 1:35:12.5 (3) 1:44:32.3 (1) 3:19:44.9  
2 355 Noah Connell 18/52 2004 Whitehorse YT 1:35:11.5 (2) 1:44:37.2 (2) 3:19:48.7 +3.8
3 356 Aleix Toews 28/52 2003 Whitehorse YT 1:35:09.9 (1) 2:12:50.5 (3) 3:48:00.4 +28:15.5

50 km Junior Female 50 km. Free Mass Start  Mt Lorne to Mt Mac  
PL Bib Name Overall YOB City Prov 22km Leg 1 Rnk 28km Leg 2 Rnk Time Diff
1 358 Isla Hupé 50/52 2004 Whitehorse YT 2:07:16.5 (1) 3:07:13.9 (2) 5:14:30.4  
2 357 Annie Cable 51/52 2004 Whitehorse YT 2:07:17.7 (2) 3:07:13.0 (1) 5:14:30.7 +0.3

Relay Open 50 km. Free Mass Start  Mt Lorne to Mt Mac  
PL Bib Name Overall YOB City Prov 22km Leg 1 Rnk 28km Leg 2 Rnk Time Diff
1 9 Man Ski Episode V: Return of the Jedi (Ashwin Freyne/Colin Abbott) 1/22   Whitehorse YT 1:22:53.7 (5) 1:14:48.8 (1) 2:37:42.6  
2 2 Goats of Anarchy (Stephen Waterreus/Dave Brook) 2/22   Whitehorse YT 1:08:46.4 (1) 1:29:11.6 (5) 2:37:58.0 +15.4
3 6 Man Ski 2: no name yet (Logan Potter/Ian Weir) 3/22   Whitehorse YT 1:18:47.6 (4) 1:23:28.6 (3) 2:42:16.3 +4:33.7
4 5 Man Ski 1: Beer Pressure (Kyle Power/Michael Abbott) 4/22   Whitehorse YT 1:18:47.0 (3) 1:28:50.0 (4) 2:47:37.0 +9:54.4
5 8 Man Ski 4: The Wreckoning (Malkolm Boothroyd/Matthias Purdon) 5/22   Whitehorse YT 1:31:40.4 (7) 1:17:59.8 (2) 2:49:40.3 +11:57.7
6 7 Man Ski 3: Dicey D's (David Gonda/Derek Cronmiller) 6/22   Whitehorse YT 1:11:43.9 (2) 1:41:29.2 (10) 2:53:13.2 +15:30.6
7 1 Dos Amigos (Aaron Blust/Finn Morley) 7/22   Juneau AK 1:25:08.2 (6) 1:39:34.2 (9) 3:04:42.4 +26:59.8
8 14 We Love Skiing! (Valerie Bussieres/Gjermund RØsholt) 8/22   Whitehorse YT 1:55:25.5 (11) 1:33:01.2 (6) 3:28:26.7 +50:44.1
9 3 JT Skaters (Justin Gorczyca/Tom Ullyett) 9/22   Whitehorse YT 1:42:40.2 (8) 1:50:09.6 (11) 3:32:49.8 +55:07.2
10 12 Passing Wind (Koa Doddridge/Arne Ellefson Carnes) 10/22   Juneau AK 2:00:36.8 (12) 1:38:53.0 (8) 3:39:29.9 +1:01:47.3
11 10 Not finished yet (Jim Bell/Stuart Hamilton) 12/22   Whitehorse YT 2:02:29.8 (13) 1:38:12.4 (7) 3:40:42.3 +1:02:59.7
12 15 Workout (Georg Buchhardt/Ambrose Bucy) 13/22   Juneau AK 1:45:39.2 (9) 1:57:18.7 (13) 3:42:58.0 +1:05:15.4
13 4 Just For Fun (Morgan Michels/Scott Doddridge) 14/22   Juneau AK 1:53:08.1 (10) 1:51:59.5 (12) 3:45:07.6 +1:07:25.0
14 11 Olatrom (Duchane Richard/Paul Kishchuk) 19/22   Whitehorse YT 2:13:36.8 (14) 2:33:52.8 (14) 4:47:29.6 +2:09:47.0

Relay Female Open 50 km. Free Mass Start  Mt Lorne to Mt Mac  
PL Bib Name Overall YOB City Prov 22km Leg 1 Rnk 28km Leg 2 Rnk Time Diff
1 25 Will Ski For Beer (Vesta Mather/Jennifer MacKeigan) 11/22   Whitehorse YT 1:30:57.6 (1) 2:09:12.7 (3) 3:40:10.4  
2 23 Snow Much Fun - Bourbon Nights (Haley Digel/Vanessa Scharf) 15/22   Whitehorse YT 1:35:09.3 (2) 2:15:25.4 (4) 3:50:34.7 +10:24.3
3 21 S & M (Marina Milligan/Heather Milligan) 16/22   Whitehorse YT 2:12:46.8 (4) 2:02:38.9 (2) 4:15:25.8 +35:15.4
4 16 Chix on Stix (Annika Schwartz/Lindsey McTague) 17/22   Juneau AK 2:08:15.2 (3) 2:22:15.4 (5) 4:30:30.7 +50:20.3
5 19 Losing grip (Janet Clarke/Susan Bogle) 18/22   Whitehorse YT 2:13:40.9 (5) 2:32:32.9 (6) 4:46:13.8 +1:06:03.4
6 18 Klister Sisters (Leslie Gomm/Jan Downing) 20/22   Whitehorse YT 2:54:32.7 (8) 1:54:20.2 (1) 4:48:53.0 +1:08:42.6
7 20 Magnificent Macaroni Penguins (Mari Bell/Melia Lu Trousil) 21/22   Juneau AK 2:49:45.5 (7) 2:56:18.4 (7) 5:46:04.0 +2:05:53.6
8 17 Costco Free Samples (Tahlia Gerger/Celia Wheeler) 22/22   Juneau AK 2:40:32.3 (6) 3:06:52.7 (8) 5:47:25.0 +2:07:14.6
DNS 24 The Masters (Julie McVicar/Sarah Murray) *   Whitehorse YT *** (*) *** (*) *** ***

Relay Leg 2 Only 28 km. Free Mass Start  Wolf Cr to Mt Mac  
PL Bib Name YOB City Prov 22km Leg 1 Rnk 28km Leg 2 Rnk Time Diff
1 22 Ski Relaxed (Wendy Nixon-DNF/Tracee Vickerman)   Whitehorse YT 0:00:00.1 (1) 2:31:01.2 (1) 2:31:01.3  

10 km Squad Boys 10 km. Free Mass Start  Stadium to Mt Mac  
PL Bib Name Overall YOB City Prov Time Diff
1 112 Felix Masson 1/29 2006 Whitehorse YT 0:36:30.9  
2 103 Simon Connell 2/29 2006 Whitehorse YT 0:36:31.8 +0.9
3 117 Louis Mouchet 6/29 2006 Whitehorse YT 0:39:18.0 +2:47.1
4 107 Nicolas Giangrande 7/29 2008 Whitehorse YT 0:41:24.6 +4:53.7
5 105 Finnegan Gallant 9/29 2006 Whitehorse YT 0:41:54.4 +5:23.5
6 115 Jonah McConnell 10/29 2007 Whitehorse YT 0:42:18.9 +5:48.0
7 101 Finegand Bradford 11/29 2008 Whitehorse YT 0:44:20.6 +7:49.7
8 102 Nicholas Connell 12/29 2008 Whitehorse YT 0:44:24.1 +7:53.2
9 116 Kyan Morrison 13/29 2007 Whitehorse YT 0:45:35.3 +9:04.4
10 118 Jan Zumer-Brewis 16/29 2007 Whitehorse YT 0:46:58.2 +10:27.3
11 114 Micah McConnell 17/29 2009 Whitehorse YT 0:50:17.8 +13:46.9
12 110 Heron Land-Gillis 18/29 2008 Whitehorse YT 0:50:19.0 +13:48.1
13 113 Chris McCarron 21/29 2007 Whitehorse YT 0:58:10.1 +21:39.2
14 109 Sitka Land-Gillis 22/29 2010 Whitehorse YT 0:58:26.3 +21:55.4
15 104 Peter Embacher 23/29 2010 Whitehorse YT 0:58:28.7 +21:57.8
16 111 Griffin MacGillivray 24/29 2010 Whitehorse YT 1:09:03.5 +32:32.6
17 108 Marc-Andre Gillis 28/29 2010 Whitehorse YT 1:40:14.3 +1:03:43.4
DNS 106 Cole Germain * 2005 Whitehorse YT *** ***

10 km Squad Girls 10 km. Free Mass Start  Stadium to Mt Mac  
PL Bib Name Overall YOB City Prov Time Diff
1 122 Sophia Giangrande 3/29 2005 Whitehorse YT 0:36:53.5  
2 128 Constance Lapointe 4/29 2005 Whitehorse YT 0:36:53.9 +0.4
3 126 Abigail Jirousek 5/29 2005 Whitehorse YT 0:37:00.4 +6.9
4 119 Aramintha Bradford 8/29 2008 Whitehorse YT 0:41:25.1 +4:31.6
5 124 Kalia Graham 14/29 2006 Whitehorse YT 0:45:42.5 +8:49.0
6 131 Sophie Molgat 15/29 2006 Whitehorse YT 0:45:42.9 +8:49.4
7 129 Stella Mueller 19/29 2006 Whitehorse YT 0:50:25.7 +13:32.2
8 130 Emma Tomke Waldron 20/29 2008 Whitehorse YT 0:56:51.6 +19:58.1
9 121 Maura Gallant 25/29 2008 Whitehorse YT 1:23:25.7 +46:32.2
10 125 Natalja Hendriks 26/29 2009 Whitehorse YT 1:24:22.7 +47:29.2
11 123 Morel Graham 27/29 2009 Whitehorse YT 1:24:30.0 +47:36.5
12 127 Emily Kralisch-Seguin 29/29 2010 Whitehorse YT 1:44:41.5 +1:07:48.0
DNS 120 Juliet Crowe * 2008 Whitehorse YT *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4