3e tranche circuit régional BSL 2019 | Zone4.ca



3e tranche circuit régional BSL 2019

Date: Mar 3, 2019
Official  Results
Location: Saint-Antonin
Host Club: Amiski

Jury
Technical Delegate:   
Chief of Competition:  Daniel Talbot 
Chief of Course:   
Coach:   
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Atome H 0.8 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 2 Élie Methot 0:05:42.47  
2 4 Jean-Michel Gauthier 0:05:54.20 +11.73
3 1 Josh Tremblay 0:07:55.05 +2:12.58
4 3 Arthur Methot 0:12:06.04 +6:23.57

Atome F 0.8 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 5 Alice Harvey 0:05:41.56  
2 6 Janick Lavoie 0:07:58.66 +2:17.10
3 7 Simone Drolet 0:09:26.32 +3:44.76

Mini-midget H 2.4 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 13 Nathael Benoit 0:08:32.42  
2 11 Benjamin Caron 0:10:29.36 +1:56.94
3 25 Adrien Ouellet 0:11:03.78 +2:31.36
4 12 Firmin Roy-Lévesque 0:11:09.34 +2:36.92
5 14 Émile Doray 0:13:21.39 +4:48.97
6 15 Jérémy Latulippe 0:13:39.13 +5:06.71
7 16 Thomas Synnott 0:16:54.41 +8:21.99

Mini-midget F 2.4 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 22 Mathilde Benoit 0:09:35.77  
2 17 Rose Bouchard 0:10:14.67 +38.90
3 21 Florence-Émy Francoeur 0:10:45.17 +1:09.40
4 19 Aurélie Latulippe 0:11:17.14 +1:41.37
5 20 Amïele Bernard 0:12:14.13 +2:38.36
6 18 Kim D'Auteuil 0:17:05.84 +7:30.07

Pee-Wee H 2.4 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 23 Julien Paré 0:10:26.65  
2 24 Ewan Gagné-Duplisea 0:11:32.11 +1:05.46
3 28 Charles-Olivier Voyer 0:20:25.36 +9:58.71
4 29 Vincent St-Onge 0:22:25.53 +11:58.88

Pee-Wee F 2.4 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 27 Emma Deschênes 0:11:04.71  
2 26 Méliane Gauthier 0:17:10.35 +6:05.64

Juvénile H 6.7 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 31 Antoine Beaudoin 0:24:13.94  
2 32 David Mongrain 0:35:42.52 +11:28.58

Juvénile F 6.7 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 34 Marguerite Gagné-Duplisea 0:25:10.06  
2 33 Amélie Harvey 0:47:27.79 +22:17.73

Midget H 4.8 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 42 William Gagné-Duplisea 0:15:39.37  
2 43 Mathis Cormier 0:16:32.64 +53.27
3 41 Alexis Lepage 0:23:23.02 +7:43.65

Midget F 4.8 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 48 Flora Deschênes 0:16:47.54  
2 44 Maude Benoit 0:19:17.72 +2:30.18
3 47 Nelly Lavoie 0:19:27.92 +2:40.38
4 45 Sophia Perreault 0:26:19.18 +9:31.64
5 46 Jeanne Thibeault 0:26:33.15 +9:45.61

Open H 11 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 51 Olivier Deschênes 0:32:05.57  
2 53 Thomas Kisilka 0:32:05.90 +0.33
3 56 Mathieu Rivard 0:35:04.31 +2:58.74
4 54 Marc Beaudoin 0:35:56.64 +3:51.07
5 58 Stéphane Perreault 0:37:58.56 +5:52.99
6 64 Pierre-Luc Fournier 0:41:09.29 +9:03.72
7 63 Jean-Robert Boudreau 0:44:06.51 +12:00.94
8 55 Antony Bérubé 0:47:22.10 +15:16.53
9 57 Martin Bernier 0:50:17.36 +18:11.79
10 60 Michel Harvey 0:50:18.74 +18:13.17
11 52 Arnaud Maurice 1:09:11.83 +37:06.26
12 59 Olivier Milliard 1:18:17.15 +46:11.58

Open F 8.6 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 62 Danielle Amyot 0:34:34.67  
2 61 Rachel Harvey 1:07:36.83 +33:02.16


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4