Elementary Nordic Ski Race 2019 | Zone4.ca

Elementary Nordic Ski Race 2019

Date: Mar 6, 2019
Unofficial  Results
Location: Hardwood Ski & Bike
  

 

Para Nordic 1.9 km 1.9 km. Classic    
PL Bib Name School Name Time Diff
1 1 Trajan Hansman Parry Sound Public School 0:13:30.3  
2 2 Ronan Hansman Parry Sound Public School 0:20:09.4 +6:39.1

Junior Girls (gr 4-5) 1.9 km. Classic    
PL Bib Name School Name Time Diff
1 27 Sofia Smith Nobel School 0:07:12.5  
2 22 Mack Fisher Humphrey Public School 0:08:40.3 +1:27.8
3 20 Madison Robertson Nobel School 0:08:42.8 +1:30.3
4 25 Sonia Mehta Bayview Elementary 0:08:58.7 +1:46.2
5 21 Clara Lash Johnson Street Public School 0:09:02.1 +1:49.6
6 23 Rory Fisher Humphrey Public School 0:09:18.1 +2:05.6
7 12 Sydney Larmand Huron Park Public School 0:09:28.6 +2:16.1
8 17 Allie Homick Huron Park Public School 0:09:58.0 +2:45.5
9 11 Islay Lash Johnson Street Public School 0:10:01.2 +2:48.7
10 5 Peyton Jones-Ashawasagai Shawanaga Kinomaugewgamik 0:10:09.1 +2:56.6
11 15 Addison Alpaugh Nobel School 0:10:12.9 +3:00.4
12 7 Laura Shatford Huron Park Public School 0:10:24.7 +3:12.2
13 19 Kayleigh Jones Mundy's Bay 0:10:27.4 +3:14.9
14 10 Mia Proulx Mundy's Bay 0:11:25.0 +4:12.5
15 8 Elea Verstraten Parry Sound Public School 0:11:58.7 +4:46.2
16 24 Cheyenne Butler Parry Sound Public School 0:12:17.8 +5:05.3
17 13 Elizabeth Baker WR Best 0:13:04.9 +5:52.4
18 6 Gwynavere McHugh Huron Park Public School 0:13:32.0 +6:19.5
19 14 Danielle Mullen Parry Sound Public School 0:13:47.4 +6:34.9
20 16 Emerson Wagler wr best 0:15:22.6 +8:10.1
21 9 Ella Lewis Mundy's Bay 0:15:53.6 +8:41.1

Junior boys (gr 4-5) 1.9 km. Classic    
PL Bib Name School Name Time Diff
1 73 Sam Mason Nobel School 0:07:15.5  
2 76 Erik Martin-Padfield Huntsville Public School 0:07:38.2 +22.7
3 74 Jackson Golisky Mundy's Bay 0:07:59.6 +44.1
4 56 Owen McKay Huntsville Public School 0:08:10.5 +55.0
5 64 Tyler Geavert Huntsville Public School 0:08:11.7 +56.2
6 18 Sawyer Clarke Parry Sound Public School 0:08:16.9 +1:01.4
7 55 Desmond Bird Bayview Elementary 0:08:25.2 +1:09.7
8 63 Henry Leeder Huntsville Public School 0:08:39.5 +1:24.0
9 65 Rowan Buckland Nobel School 0:08:41.1 +1:25.6
10 67 Elliot Verheyen Johnson Street Public School 0:08:59.1 +1:43.6
11 59 Marcus Smith Huron Park Public School 0:09:04.3 +1:48.8
12 54 Orion Cooper Parry Sound Public School 0:09:04.4 +1:48.9
13 75 Ewan Verheyen Johnson Street Public School 0:09:08.7 +1:53.2
14 71 Riley Darlington Nobel School 0:09:09.8 +1:54.3
15 60 Ethan Nevison-Vyvyan Bayview Elementary 0:09:41.7 +2:26.2
16 61 Blake Weicker Bayview Elementary 0:09:43.8 +2:28.3
17 52 Campbell Collins Parry Sound Public School 0:09:50.4 +2:34.9
18 66 Hudson King Mundy's Bay 0:09:52.6 +2:37.1
19 69 Riley Blower Parry Sound Public School 0:09:55.7 +2:40.2
20 70 Jackson Middaugh Mundy's Bay 0:10:02.6 +2:47.1
21 53 Simon Norton Parry Sound Public School 0:10:11.4 +2:55.9
22 51 elliot pantrey Bayview Elementary 0:10:26.7 +3:11.2
23 58 oliver pantrey Bayview Elementary 0:11:01.1 +3:45.6
24 26 Lewis Herrgaarden Parry Sound Public School 0:11:21.4 +4:05.9
25 72 Garrett McKewen Parry Sound Public School 0:12:01.1 +4:45.6
26 57 Declan Pierce Mundy's Bay 0:13:58.6 +6:43.1
27 50 Odin McGarrity Mundy's Bay 0:14:19.7 +7:04.2

Junior Para nordic 1.9 km. Classic    
PL Bib Name School Name Time Diff

Intermediate Girls (gr 6-7) 2.9 km. Classic    
PL Bib Name School Name Time Diff
1 111 Mia Smith Parry Sound Intermediate School 0:11:47.2  
2 112 Bethany Marchant Mundy's Bay 0:12:56.2 +1:09.0
3 110 Jenna Anderson Parry Sound Intermediate School 0:13:04.6 +1:17.4
4 108 Gracie Blake Mundy's Bay 0:14:58.2 +3:11.0
5 107 Cameron Baumann Huron Park Public School 0:16:54.7 +5:07.5
6 106 Alyson Leveque Nobel School 0:17:45.2 +5:58.0
7 103 Marley Wonta Huron Park Public School 0:18:56.5 +7:09.3
8 102 Tatum Scanlan Huron Park Public School 0:20:00.7 +8:13.5
9 105 Alexa Campbell Mundy's Bay 0:20:52.9 +9:05.7
10 101 Rachel King Huron Park Public School 0:21:25.3 +9:38.1
11 104 Ashlyn Belanger Nobel School 0:21:33.9 +9:46.7
12 100 Lily Clark WR Best 0:22:16.4 +10:29.2
13 109 Taylor Langford Parry Sound Public School 0:34:10.7 +22:23.5

Intermediate Boys (gr 6-7) 2.9 km. Classic    
PL Bib Name School Name Time Diff
1 160 Erik Vurma Regent Park PS 0:11:28.0  
2 162 Will Poole Parry Sound Intermediate School 0:11:31.1 +3.1
3 165 Simon Graham WR Best 0:11:50.0 +22.0
4 166 Nathan Golisky Bayview Elementary 0:12:05.4 +37.4
5 161 Oliver Collins Parry Sound Intermediate School 0:12:18.5 +50.5
6 157 Oliver Thompson Parry Sound Intermediate School 0:13:37.3 +2:09.3
7 150 Ewan Pengra Parry Sound Public School 0:13:56.6 +2:28.6
8 164 Holden Kidner WR Best 0:15:22.9 +3:54.9
9 158 Mason Hansman Parry Sound Intermediate School 0:15:35.1 +4:07.1
10 156 Bryce Norton Parry Sound Intermediate School 0:15:47.1 +4:19.1
11 154 Owen Fennell WR Best 0:15:51.5 +4:23.5
12 167 Wyatt Hefferman Huntsville Public School 0:16:52.4 +5:24.4
13 151 Marc Moreau Huron Park Public School 0:17:24.3 +5:56.3
14 152 Riley MacLean Parry Sound Intermediate School 0:18:13.9 +6:45.9
15 153 Manius MacGregor Parry Sound Public School 0:18:50.4 +7:22.4
16 155 Jackson Peach Mundy's Bay 0:20:10.0 +8:42.0
17 168 Ryan  Baker WR Best 0:20:49.8 +9:21.8
18 159 Kingsley Campbell Mundy's Bay 0:21:01.7 +9:33.7
19 163 Henry White Parry Sound Public School 0:28:47.0 +17:19.0

Senior Girls (gr 8) 3.5 km. Classic    
PL Bib Name School Name Time Diff
1 209 Anna Jaklova Regent Park PS 0:10:59.4  
2 208 Mya Marshall Huntsville Public School 0:11:56.2 +56.8
3 205 Dale Graham Huntsville Public School 0:13:14.3 +2:14.9
4 200 Emma Ball Parry Sound Intermediate School 0:15:30.2 +4:30.8
5 204 Tessa Hilton WR Best 0:17:36.1 +6:36.7
6 203 Mackinley Mann Parry Sound Intermediate School 0:18:58.0 +7:58.6
7 201 Katie Flemming Huntsville Public School 0:20:06.0 +9:06.6
8 207 Serena Felsman Parry Sound Intermediate School 0:22:36.0 +11:36.6
9 206 Leah Redmond Parry Sound Intermediate School 0:22:51.4 +11:52.0
10 202 Hannah Jones Mundy's Bay 0:25:48.1 +14:48.7

Senior Boys (gr 8) 3.5 km. Classic    
PL Bib Name School Name Time Diff
1 264 Sullivan Macdonald WR Best 0:10:10.3  
2 261 Cooper de Haan WR Best 0:10:34.6 +24.3
3 258 Erik Unger Chemong Public 0:10:44.6 +34.3
4 262 Adam Marshall St Leo 0:11:02.1 +51.8
5 269 Tilson de Haan WR Best 0:11:11.2 +1:00.9
6 263 Evan Armstrong JD Hodgson Elementary 0:11:20.7 +1:10.4
7 268 Joshua Strydom Humphrey Public School 0:12:17.6 +2:07.3
8 265 Matt Kuusk Huntsville Public School 0:12:32.3 +2:22.0
9 266 Simon Anderson independent 0:12:45.3 +2:35.0
10 252 Blake Punchard Huntsville Public School 0:13:31.7 +3:21.4
11 257 Connor MacGregor Parry Sound Intermediate School 0:14:37.2 +4:26.9
12 255 Bradley Spooner Humphrey Public School 0:15:03.5 +4:53.2
13 259 Davis Kidner WR Best 0:15:22.8 +5:12.5
14 260 Troy Von Svoboda WR BEST 0:15:35.6 +5:25.3
15 251 Will Graham WR Best 0:15:47.8 +5:37.5
16 253 Will Tempest Huntsville Public School 0:15:48.1 +5:37.8
17 270 Everett Clarke Mundy's Bay 0:16:14.3 +6:04.0
18 271 Ryan King Mundy's Bay 0:16:35.2 +6:24.9
19 250 Jasper Hopkins Mundy's Bay 0:17:58.5 +7:48.2
20 254 Marshall Perkins Mundy's Bay 0:18:28.0 +8:17.7
21 267 Cooper Mahon Nobel School 0:18:51.3 +8:41.0
22 256 Hayden King Mundy's Bay 0:19:20.6 +9:10.3


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4