Fischer Loppet 2019 | Zone4.ca

Fischer Loppet 2019

Date: Mar 9, 2019
Unofficial  Results
Location: Hardwood Ski & Bike
 

 

30 km Sk Women 16-19 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

30 km Sk Women 20- 34 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 2 Marlee Sauder 0:51:54.9 (1) 0:54:08.0 (1) 1:46:03.0  
2 1 Daphne Doble 0:57:47.5 (2) 0:59:05.6 (2) 1:56:53.2 +10:50.2

30 km Sk Women 35-49 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 4 Jamie Roos 1:02:47.2 (1) 1:03:51.9 (1) 2:06:39.2  
2 3 Laura Guenther 1:19:45.8 (2) 1:23:50.1 (2) 2:43:35.9 +36:56.7

30 km Sk Women 50- 64 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 7 Jane Ravenshaw 0:55:38.6 (1) 0:57:46.5 (1) 1:53:25.1  
2 6 Kirsten Cooper 1:01:03.5 (2) 1:03:20.7 (3) 2:04:24.2 +10:59.1
3 5 Dawn Williams 1:02:02.9 (3) 1:03:16.6 (2) 2:05:19.5 +11:54.4

30 km Sk Women 65 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 8 nancy manning 1:06:56.1 (1) 1:06:24.2 (1) 2:13:20.3  

30 km Sk Men 16-19 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 11 Finn Dodgson 0:42:08.6 (1) 0:42:57.7 (1) 1:25:06.3  
2 12 Ian McGuire 0:46:04.3 (2) 0:46:27.2 (2) 1:32:31.5 +7:25.2
3 10 jack hulsey 0:50:20.0 (3) 0:54:25.7 (3) 1:44:45.7 +19:39.4
4 9 Theo Guenther 1:19:50.5 (4) 1:02:22.9 (4) 2:22:13.5 +57:07.2

30 km Sk Men 20-34 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 13 Konrad Wiltmann 0:46:21.5 (1) 0:46:33.4 (1) 1:32:55.0  
2 14 Michael Nangle 0:53:20.2 (2) 0:55:18.2 (2) 1:48:38.4 +15:43.4
3 15 Jimmy Truong 1:09:35.9 (3) 1:13:03.8 (3) 2:22:39.8 +49:44.8

30 km Sk Men 35-49 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 22 Jakob Van Dorp 0:46:26.3 (1) 0:52:37.3 (2) 1:39:03.6  
2 19 David White 0:47:03.6 (2) 0:53:37.3 (4) 1:40:40.9 +1:37.3
3 109 Stacey Wall 0:49:47.4 (3) 0:52:05.2 (1) 1:41:52.6 +2:49.0
4 16 Jason Vurma 0:50:36.0 (4) 0:52:56.5 (3) 1:43:32.5 +4:28.9
5 21 Gary Pluim 0:50:59.3 (5) 0:54:34.2 (6) 1:45:33.5 +6:29.9
6 20 Stephen Gentles 0:52:06.6 (6) 0:53:50.0 (5) 1:45:56.7 +6:53.1
7 17 Mark Brown 0:56:30.0 (7) 0:59:26.5 (7) 1:55:56.5 +16:52.9
8 18 Steven Waslander 0:59:50.0 (8) 1:04:34.6 (8) 2:04:24.6 +25:21.0
9 23 Dan Guenther 1:19:47.0 (9) 1:23:47.2 (9) 2:43:34.2 +1:04:30.6

30 km Sk Men 50-64 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 28 Richard Thomas 0:46:19.1 (1) 0:46:41.4 (2) 1:33:00.5  
2 30 Mark Berger 0:46:24.2 (3) 0:46:37.0 (1) 1:33:01.2 +0.7
3 33 Petr Jakl 0:46:23.6 (2) 0:50:49.9 (4) 1:37:13.5 +4:13.0
4 25 Tom Lobsinger 0:49:25.5 (4) 0:49:44.7 (3) 1:39:10.2 +6:09.7
5 32 Cameron Mahon 0:50:19.2 (5) 0:52:46.4 (5) 1:43:05.6 +10:05.1
6 26 Don Hill 0:54:56.7 (7) 0:56:53.6 (7) 1:51:50.3 +18:49.8
7 31 Justin Gabreski 0:55:42.5 (8) 0:56:46.0 (6) 1:52:28.5 +19:28.0
8 35 Bruce Day 0:53:14.8 (6) 1:00:06.1 (8) 1:53:21.0 +20:20.5
9 29 Tomas Valis 1:05:41.8 (9) 1:07:01.1 (9) 2:12:42.9 +39:42.4
DNF 27 Bernie Gardner 1:04:35.9 (*) *** (*) *** ***
DNF 34 Mike Tan 1:37:10.2 (*) *** (*) *** ***

30 km Sk Men 65 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 37 Paul Corrigan 0:57:42.6 (1) 1:00:52.9 (1) 1:58:35.6  
2 36 David Heath 1:12:49.3 (2) 1:14:58.2 (2) 2:27:47.5 +29:11.9

15 km Sk Women 19 and under 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 60 Brooklin Lowes 0:57:30.6  
2 61 Anna Guenther 1:47:52.7 +50:22.1

15 km Sk Women 20-34 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff

15 km Sk Women 35-49 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 62 Leah Valvo 0:59:25.2  

15 km Sk Women 50-64 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff

15 km Sk Women 65 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff

15 km Sk Men 19 & under 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 63 CJ Buelow 0:50:28.0  
2 66 Will Eby 0:53:40.9 +3:12.9
3 65 Michael Feeley 0:53:52.0 +3:24.0
4 67 Cameron Lowes 0:55:50.0 +5:22.0
5 64 Ryan Dailor 0:55:56.0 +5:28.0

15 km Sk Men 20-34 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 68 Robin Horsfield 0:57:22.5  

15 km Sk Men 35-49 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 70 Andrew Watson 0:49:17.5  
2 71 Alejandro Dada Ortiz 1:19:44.5 +30:27.0
3 69 Hootan Tamizi 1:31:26.6 +42:09.1

15 km Sk Men 50-64 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 79 Darren Barber 0:49:04.5  
2 83 Glenn Edwards 0:49:46.7 +42.2
3 77 Steve Sauder 0:51:10.7 +2:06.2
4 75 Mike Alderdice 0:51:26.6 +2:22.1
5 82 Doug Craine 0:53:23.7 +4:19.2
6 80 David Valvo 0:53:43.4 +4:38.9
7 78 Woods Woods 0:53:56.8 +4:52.3
8 72 rob cheskey 0:58:15.4 +9:10.9
9 76 John Ferguson 1:07:19.8 +18:15.3
10 86 Mark Williams 1:10:52.5 +21:48.0

15 km Sk Men 65 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 85 John Sexton 1:21:59.4  
2 84 Ian Fyfe 1:29:15.8 +7:16.4

30 km Cl Men 16-19 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

30 km Cl Men 20-34 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

30 km Cl Men 35-49 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 101 Christopher Young 0:59:44.4 (1) 1:03:03.2 (1) 2:02:47.6  
2 100 Rob Sidhu 1:04:15.3 (2) 1:10:20.1 (2) 2:14:35.5 +11:47.9
3 108 Mike Cole 1:19:56.5 (3) 1:33:14.0 (3) 2:53:10.6 +50:23.0

30 km Cl Men 50-64 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 103 Ivan MacKenzie 1:00:16.9 (1) 1:05:13.3 (1) 2:05:30.2  
2 104 Chuck Johnston 1:07:40.8 (2) 1:15:11.2 (2) 2:22:52.0 +17:21.8
3 102 JOHN RODEN 1:12:50.5 (3) 1:19:37.0 (3) 2:32:27.5 +26:57.3

30 km Cl Men 65 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

30 km Cl Women 16-19 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

30 km Cl Women 20-34 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

30 km Cl Women 35-49 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 110 Shannon Bedard 1:15:03.1 (1) 1:22:38.7 (1) 2:37:41.8  

30 km Cl Women 50-64 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

30 km Cl Women 65 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

15 km Cl Men 19 & under 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 151 Ethan Aarts 0:54:42.5  
2 150 Jasper Young 1:10:20.9 +15:38.4

15 km Cl Men 20-34 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 152 Kyle Richardson 1:13:16.6  
2 153 Shaun Morton 1:43:22.7 +30:06.1

15 km Cl Men 35-49 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 154 Adrian Butscher 1:31:23.8  

15 km Cl Men 50-64 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 161 Daniel Bertini 1:06:23.7  
2 158 Paul Lowes 1:16:54.4 +10:30.7
3 160 Dwayne Barber 1:22:04.9 +15:41.2
4 81 David Robinson 1:22:09.3 +15:45.6
5 159 Stephen Cater 1:25:26.0 +19:02.3
6 157 Joel Winter 1:26:41.7 +20:18.0
7 156 Len Cater 1:53:24.0 +47:00.3

15 km Cl Men 65 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 163 Rauno Makinen 1:09:41.3  
2 171 George Wallace 1:33:40.8 +23:59.5
3 162 Brian Wallace 1:40:33.7 +30:52.4
4 164 Walt Woolvett 1:56:54.6 +47:13.3
5 165 George Milne 2:13:33.2 +1:03:51.9

15 km Cl Women 19 & under 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff

15 km Cl Women 20-34 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff

15 km Cl Women 35-49 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 169 Christine Kohut 1:25:32.5  
2 166 Jennifer Hayes 1:41:27.1 +15:54.6
3 168 Larysa Marfei 1:53:41.3 +28:08.8

15 km Cl Women 50-64 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 170 Francisca Quinn 1:35:35.7  

15 km Cl Women 65 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4