Hardwood Fat Bike Race March 10 | Zone4.ca

Hardwood Fat Bike Race March 10

Date: Mar 10, 2019
Unofficial  Results
Location: 
Host Club: 

Jury
Obs. Time:
 

Long Course Chubby (3-3.6) Open 36 km. MTB Race Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Lap4 Rnk Time Diff Delta
DNF 1 Adrian Kleinikkink 0:59:31.0 (*) 0:58:32.3 (*) 1:14:01.3 (*) *** (*) *** ***  
DNF 2 Alan Plata 0:58:35.3 (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** ***  

Long Course Men 19U 36 km. MTB Race Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Lap4 Rnk Time Diff Delta
1 43 Grant Stewart 0:37:18.7 (1) 0:36:53.0 (1) 0:36:24.2 (1) 0:44:25.5 (1) 2:35:01.6   2:35:01

Long Course Men 20-34 36 km. MTB Race Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Lap4 Rnk Time Diff Delta
1 44 Ryan Atkins 0:37:08.7 (2) 0:28:37.6 (1) 0:30:32.0 (2) 0:30:14.9 (1) 2:06:33.4   2:06:33
2 6 Jack Padega 0:37:06.5 (1) 0:29:18.6 (2) 0:30:21.5 (1) 0:32:16.2 (2) 2:09:03.0 +2:29.6 +02:29
3 5 Danny Levin 0:39:26.7 (3) 0:39:57.0 (4) 0:41:29.7 (3) 0:45:51.6 (3) 2:46:45.1 +40:11.7 +40:11
4 7 Mykal Petersen 0:39:56.2 (4) 0:39:34.4 (3) 0:42:24.9 (4) 0:48:47.2 (4) 2:50:42.9 +44:09.5 +44:09
5 42 Will Abell 0:44:14.7 (5) 0:43:52.5 (5) 0:48:26.8 (5) 0:50:41.5 (5) 3:07:15.6 +1:00:42.2 +1:00:42
DNF 41 Brody Sanderson 0:37:08.5 (*) 0:34:17.1 (*) *** (*) *** (*) *** ***  

Long Course Men 35-49 36 km. MTB Race Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Lap4 Rnk Time Diff Delta
1 8 Seth Stewart 0:37:12.6 (1) 0:31:35.0 (1) 0:33:06.1 (1) 0:33:26.7 (1) 2:15:20.6   2:15:20
2 12 Darrell Prillaman 0:37:30.5 (4) 0:33:41.3 (3) 0:35:01.1 (2) 0:36:14.3 (2) 2:22:27.2 +7:06.6 +07:06
3 14 Joe Pearson 0:37:19.6 (2) 0:33:17.5 (2) 0:35:34.7 (3) 0:36:44.1 (3) 2:22:56.0 +7:35.4 +07:35
4 19 Jody Batrynchuk 0:38:08.3 (5) 0:36:08.4 (5) 0:38:03.2 (4) 0:39:32.2 (4) 2:31:52.2 +16:31.6 +16:31
5 11 Robert Stel 0:37:30.0 (3) 0:34:43.4 (4) 0:40:05.2 (6) 0:40:57.0 (6) 2:33:15.7 +17:55.1 +17:55
6 18 Ryan Dewars 0:39:58.6 (6) 0:41:21.3 (6) 0:39:58.7 (5) 0:45:12.0 (8) 2:46:30.8 +31:10.2 +31:10
7 20 Bob Tomsic 0:43:22.8 (8) 0:43:16.4 (8) 0:40:40.5 (7) 0:40:40.8 (5) 2:48:00.8 +32:40.2 +32:40
8 17 matt saunders 0:40:24.5 (7) 0:41:35.2 (7) 0:43:14.1 (8) 0:44:27.6 (7) 2:49:41.6 +34:21.0 +34:21
9 15 Mark Rodgers 0:43:58.2 (9) 0:48:47.1 (10) 0:46:43.0 (9) 0:57:39.2 (10) 3:17:07.7 +1:01:47.1 +1:01:47
10 10 Mathew Gallagher 0:45:26.5 (10) 0:46:16.2 (9) 0:51:40.8 (10) 0:55:55.8 (9) 3:19:19.5 +1:03:58.9 +1:03:58
DNF 13 Daniel Wagner 0:55:34.6 (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** ***  
DNF 16 Mark Cathers *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** ***  
DNF 49 Dan Hendriks 0:45:08.7 (*) 0:46:27.7 (*) 1:01:52.8 (*) *** (*) *** ***  

Long Course Men 50 36 km. MTB Race Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Lap4 Rnk Time Diff Delta
1 25 Alan Kriss 0:37:12.4 (1) 0:31:14.3 (1) 0:33:28.7 (1) 0:32:20.3 (1) 2:14:15.9   2:14:15
2 21 Jeff Shikaze 0:37:19.9 (2) 0:35:20.9 (2) 0:35:41.5 (2) 0:38:09.2 (2) 2:26:31.6 +12:15.7 +12:15
3 30 Tom Steckle 0:40:24.3 (4) 0:38:49.4 (3) 0:39:54.2 (3) 0:44:12.1 (3) 2:43:20.1 +29:04.2 +29:04
4 26 Albert Kleinikkink 0:41:22.3 (5) 0:42:10.2 (4) 0:47:03.3 (4) 0:49:06.3 (4) 2:59:42.3 +45:26.4 +45:26
5 23 Dave van Zeyl 0:41:35.3 (6) 0:44:45.3 (5) 0:47:30.0 (5) 0:53:03.1 (6) 3:06:53.8 +52:37.9 +52:37
6 28 Tim Morrison 0:48:43.8 (7) 0:49:07.7 (6) 0:50:38.3 (6) 0:56:15.6 (7) 3:24:45.6 +1:10:29.7 +1:10:29
7 22 Maroof Mohammed 0:37:58.0 (3) 0:55:17.8 (7) 1:00:06.2 (7) 0:52:16.9 (5) 3:25:39.1 +1:11:23.2 +1:11:23
DNF 24 Joe Fallon *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** ***  

Long Course Women Open 36 km. MTB Race Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Lap4 Rnk Time Diff Delta
1 32 Jenn Jackson 0:37:34.2 (1) 0:34:38.7 (1) 0:37:06.3 (1) 0:36:33.8 (1) 2:25:53.1   2:25:53
2 33 Jocelyn Stel 0:39:45.6 (2) 0:39:57.0 (2) 0:41:47.7 (2) 0:44:41.1 (2) 2:46:11.6 +20:18.5 +20:18
3 40 Alexa Storoniak 0:41:14.0 (3) 0:40:31.1 (3) 0:42:30.7 (3) 0:47:29.9 (3) 2:51:45.9 +25:52.8 +25:52
DNF 31 Karly Dyck *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** ***  

Long Course Single Speed 36 km. MTB Race Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Lap4 Rnk Time Diff Delta
1 34 Jack Bowes 0:39:22.2 (1) 0:40:03.9 (1) 0:40:45.8 (1) 0:41:40.4 (1) 2:41:52.5   2:41:52

Short Course Chubby (3-3.6) Open 18 km. MTB Race Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff Delta
1 50 Kelly Legge 0:48:09.4 (1) 0:47:41.5 (1) 1:35:50.9   1:35:50

Short Course Men 50 18 km. MTB Race Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff Delta
1 52 Adam Zietara 0:39:26.1 (1) 0:42:23.1 (1) 1:21:49.2   1:21:49
2 51 otto wevers 0:46:17.0 (2) 0:46:41.4 (2) 1:32:58.5 +11:09.3 +11:09
3 56 steve bator 0:48:45.8 (3) 0:49:41.1 (3) 1:38:26.9 +16:37.7 +16:37
4 54 Don Gilroy 0:55:17.0 (4) 1:00:39.7 (4) 1:55:56.7 +34:07.5 +34:07
DNF 53 Shawn Hurd *** (*) *** (*) *** ***  
DNF 57 Jamie Nielsen 1:00:38.7 (*) *** (*) *** ***  

Short Course Men 20-34 18 km. MTB Race Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff Delta
1 84 Jacob McClelland 0:32:35.2 (1) 0:31:31.8 (1) 1:04:07.0   1:04:07
2 59 Denver Poole 0:37:07.1 (2) 0:34:56.1 (2) 1:12:03.3 +7:56.3 +07:56
3 58 Oscar Te 0:47:57.3 (3) 0:46:00.9 (3) 1:33:58.2 +29:51.2 +29:51

Short Course Men 35-49 18 km. MTB Race Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff Delta
1 62 Patrick Seguin 0:32:09.9 (1) 0:30:35.3 (1) 1:02:45.3   1:02:45
2 63 Sean Thibeault 0:33:16.8 (2) 0:32:42.3 (2) 1:05:59.1 +3:13.8 +03:13
3 82 Neil Gold 0:41:00.1 (3) 0:40:53.6 (3) 1:21:53.7 +19:08.4 +19:08
4 60 Steve Hunt 0:43:00.8 (4) 0:41:41.2 (4) 1:24:42.0 +21:56.7 +21:56
5 61 John Price 0:44:42.8 (5) 0:44:27.1 (5) 1:29:10.0 +26:24.7 +26:24

Short Course Women Open 18 km. MTB Race Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff Delta
1 73 Jennifer Bennett 0:44:30.8 (1) 0:44:45.0 (2) 1:29:15.8   1:29:15
2 70 Tara Mott 0:44:36.6 (2) 0:44:39.5 (1) 1:29:16.1 +0.3 +00:00
3 66 Kelly Hoffman 0:48:14.8 (3) 0:51:22.7 (3) 1:39:37.6 +10:21.8 +10:21
4 65 Sarah Shikaze 0:53:19.0 (4) 0:51:53.8 (4) 1:45:12.9 +15:57.1 +15:57
DNF 67 Cheryl Ridgers 0:53:28.9 (*) *** (*) *** ***  
DNF 71 Christine Miroslavich *** (*) *** (*) *** ***  

Short Course Men 19U 18 km. MTB Race Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff Delta
1 74 Ian Ackert 0:36:13.5 (1) 0:35:49.7 (1) 1:12:03.2   1:12:03
DNF 75 Everett Wilkinson 0:55:18.8 (*) *** (*) *** ***  


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4