Summitfest 2020 - NL Cup 3 - Free Sprint Qualifier | Zone4.ca

Summitfest 2020 - NL Cup 3 - Free Sprint Qualifier

Date: Feb 15, 2020
Official  Results
Location: Clarenville NL
Host Club: Clarenville Nordic

Jury
Technical Delegate:  Peter Cleary 
Chief of Competition:  Trevor Coates 
Chief of Course:  Keith Barrington 
Coach:   
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Open Men (1999 & earlier) - 850m 0.8 km. Free    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 5 Erik Charron 4/33 0:02:18.5  
2 7 Andrew May 7/33 0:02:29.3 +10.8
3 20 Chris Patey 11/33 0:02:34.9 +16.4
4 17 Jason Reid 16/33 0:02:54.3 +35.8
5 15 John Sandlos 17/33 0:02:55.2 +36.7
6 18 Tim Strand 18/33 0:02:58.5 +40.0
7 16 Richard Churchill 22/33 0:03:03.8 +45.3
8 27 Paul Stewart 23/33 0:03:10.8 +52.3
9 28 Glenn Piercey 25/33 0:03:20.7 +1:02.2

Junior Men (2000-2001) - 850m 0.8 km. Free    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 6 Mack Joshua 10/33 0:02:33.7  

Junior Boys (2001-2002) - 850m 0.8 km. Free    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 1 Daley Merrigan 1/33 0:02:01.1  
2 3 Skyler May 2/33 0:02:08.1 +7.0
3 2 Noah Piercey 3/33 0:02:13.8 +12.7
4 4 Tadhg Strand 5/33 0:02:21.1 +20.0

Junior Girls (2002-2003) - 850m 0.8 km. Free    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 11 Chloe Reid 9/33 0:02:33.2  
2 14 Leah Dalton 12/33 0:02:36.2 +3.0
3 13 Clare Youden 14/33 0:02:39.1 +5.9
4 12 Ella Tucker 15/33 0:02:46.5 +13.3

Juvenile Boys (2004-2005) - 850m 0.8 km. Free    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 10 William Sandlos 6/33 0:02:24.4  
2 9 Isaac Merrigan 8/33 0:02:33.0 +8.6
3 24 Aaron Piercey 19/33 0:02:59.8 +35.4
4 32 Joshua Keyte 24/33 0:03:16.9 +52.5
DNF 21 Jack Wareham * *** ***

Juvenile Girls (2004-2005) - 850m 0.8 km. Free    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 8 Jillian Coates 13/33 0:02:37.4  
2 29 Hannah Dalton 30/33 0:03:41.5 +1:04.1

Midget Boys (2006-2007) - 850m 0.8 km. Free    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 22 Isaiah Dalton 21/33 0:03:02.3  
2 33 Mark Spurrell 26/33 0:03:22.6 +20.3
3 31 Charlie Cote 31/33 0:03:51.2 +48.9
DNF 23 Grant Wareham * *** ***

Midget Girls (2006-2007) - 850m 0.8 km. Free    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 26 Jocelyn Coates 20/33 0:03:01.8  
2 30 Katie Spurrell 27/33 0:03:24.8 +23.0

Bantam Girls (2008-2009) - 850m 0.8 km. Free    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 35 Georgia Wiseman 28/33 0:03:29.2  
2 37 Juliet Colbourne 29/33 0:03:35.7 +6.5
3 34 Charlotte Wareham 32/33 0:03:55.9 +26.7

Bantam Boys (2008-2009) - 850m 0.8 km. Free    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 36 Daniel Patey 33/33 0:04:41.0  

Atom Girls (2012-2013) - 600 m 0.6 km. Free    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 45 Addison Wells 3/9 0:03:15.1  
2 46 Sarah Coates 6/9 0:03:45.0 +29.9
3 51 Shakira Russell 8/9 0:04:26.8 +1:11.7

Atom Boys (2012-2013) - 600 m 0.6 km. Free    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 43 James Stewart 1/9 0:02:52.3  
2 44 Zachary Parsons 2/9 0:03:12.5 +20.2
3 48 Noah Avery 4/9 0:03:31.9 +39.6
4 49 Liam Patey 5/9 0:03:38.4 +46.1
5 47 Isaac Colbourne 7/9 0:04:03.1 +1:10.8
6 50 Benjamin Osmond 9/9 0:05:38.9 +2:46.6

Pee Wee Girls (2010-2011) - 600 m 0.6 km. Free    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 41 Myah Osmond 1/4 0:02:29.9  

Pee Wee Boys (2010-2011) - 600m 0.6 km. Free    
PL Bib Name Overall Time Diff
DNF 42 Charles Archibald * *** ***

Novice Girls (2014 & later) - 300 m 0.3 km. Free    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 57 Brynn Osmond 3/4 0:06:02.1  
2 55 Isla Osmond 4/4 0:06:24.1 +22.0

Novice Boys (2014 & later) - 300 m 0.3 km. Free    
PL Bib Name Overall Time Diff
1 58 Jack Randell 2/4 0:03:32.3  
DNF 56 William Parsons * *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2020 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4