2020 Blue Sky Loppet | Zone4.ca



2020 Blue Sky Loppet

Date: Feb 16, 2020
Unofficial  Results
Location: North Bay ON
Host Club: North Bay Nordic

Jury
Chief of Competition:  Andrew Rees 
Chief of Course:  Dave Minden 
Chief of Timing:  Henning Helms 
Obs. Time:
Weather:  
Air Temp: Snow Temp:

18k Free 18 km. Free Mass Start  Green  
PL Bib Name SubCategory Rnk Time Diff
1 219 Konrad Wiltmann 18F - M21-35 1/1 0:57:02.7  
2 214 Brian Dubeau 18F - M36-50 1/5 0:57:07.9 +5.2
3 212 Neil Phipps 18F - M36-50 2/5 0:57:53.3 +50.6
4 216 Aaron Duquette 18F - M36-50 3/5 0:59:48.8 +2:46.1
5 211 Sara McIlraith 18F - F36-50 1/2 1:01:34.7 +4:32.0
6 213 Dan McKnight 18F - M51-65 1/3 1:06:07.8 +9:05.1
7 220 Roger Smith 18F - M36-50 4/5 1:06:13.5 +9:10.8
8 218 Brian Wall 18F - M51-65 2/3 1:06:36.3 +9:33.6
9 224 Mark Thomas 18F - M36-50 5/5 1:09:06.5 +12:03.8
10 210 Lauren Green 18F - F21-35 1/1 1:10:48.5 +13:45.8
11 217 Eric Koski-Harja 18F - M17-18 1/1 1:13:36.3 +16:33.6
12 222 Pam Midgley 18F - F51-65 1/2 1:13:54.5 +16:51.8
13 215 Harvey Russel 18F - M51-65 3/3 1:19:38.4 +22:35.7
14 223 Dave Taylor 18F - M>65 1/1 1:22:32.6 +25:29.9
15 221 Aimee Vereecke 18F - F36-50 2/2 1:38:09.0 +41:06.3
16 225 Cathernine Ella 18F - F51-65 2/2 1:39:04.0 +42:01.3

18k Classic 18 km. Classic Mass Start  Green  
PL Bib Name SubCategory Rnk Time Diff

9k Free 9 km. Free Mass Start  Extended Blue  
PL Bib Name SubCategory Rnk Time Diff
1 168 Nadine Perron 9F - F21-35 1/4 0:27:33.0  
2 160 Hudson McCubbin 9F - M19-20 1/1 0:30:47.2 +3:14.2
3 194 Jon Strickland 9F - M36-50 1/2 0:34:02.5 +6:29.5
4 165 Molly Vandermeer 9F - F21-35 2/4 0:35:44.4 +8:11.4
5 190 Korbyn Hand 9F - M15-16 1/2 0:36:24.1 +8:51.1
6 166 Victoria Desfosses 9F - F17-18 1/1 0:36:24.5 +8:51.5
7 195 Doug Braund 9F - M51-65 1/2 0:39:27.0 +11:54.0
8 167 Leigh Fettes 9F - F36-50 1/3 0:40:20.7 +12:47.7
9 196 Aili Smith 9F - F15-16 1/1 0:44:06.2 +16:33.2
10 193 Andrew Koski-Harja 9F - M36-50 2/2 0:44:42.9 +17:09.9
11 169 Joey Postma 9F - M21-35 1/1 0:56:37.1 +29:04.1
11 197 Bonny Perron 9F - F51-65 1/1 0:56:37.1 +29:04.1
13 198 Andy Perron 9F - M51-65 2/2 0:57:37.1 +30:04.1
13 199 Alisha Postma 9F - F21-35 3/4 0:57:37.1 +30:04.1
15 164 Courtney Lawson 9F - F36-50 2/3 1:00:11.4 +32:38.4
16 163 Tom Lawson 9F - M9-10 1/2 1:00:12.7 +32:39.7
17 161 Felix Dubytz 9F - M9-10 2/2 1:27:48.3 +1:00:15.3
18 162 Monique Dubytz 9F - F36-50 3/3 1:27:50.2 +1:00:17.2
19 191 Nick Berube 9F - M15-16 2/2 1:43:14.2 +1:15:41.2
20 192 Andrew Huestis 9F - F21-35 4/4 1:43:14.4 +1:15:41.4

9k Classic 9 km. Classic Mass Start  Extended Blue  
PL Bib Name SubCategory Rnk Time Diff
1 201 Mike Goble 9C - M21-35 1/1 0:27:32.4  
2 200 Tom Cook 9C - M>65 1/1 0:45:01.2 +17:28.8

3k Free 3 km. Free Mass Start  Purple  
PL Bib Name SubCategory Rnk Time Diff
1 151 Matthew Olajos 3F - M11-12 1/1 0:17:05.8  
2 150 Leo Olajos 3F - M7-8 1/1 0:21:30.9 +4:25.1

3k Classic 3 km. Classic Mass Start  Purple  
PL Bib Name SubCategory Rnk Time Diff
1 145 Suzanne Northrup 3C - F9-10 1/2 0:20:58.1  
2 142 Anna Gibson-Olajos 3C - F36-50 1/2 0:21:35.4 +37.3
3 144 Danielle Northrup 3C - F9-10 2/2 0:23:09.4 +2:11.3
4 143 Madeline Northrup 3C - F7-8 1/1 0:25:02.2 +4:04.1
5 146 Renee Northrup 3C - F36-50 2/2 0:25:02.8 +4:04.7

1.3k Free 1.3 km. Free Mass Start  Yellow  
PL Bib Name Time Diff
1 112 Patrick Northrup 0:17:17.4  
2 111 Scott Northrup 0:17:19.9 +2.5


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2020 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4