Ontario Masters | Zone4.ca



Ontario Masters

Date: Feb 23, 2020
Official  Results
Location: North Bay
Host Club: North Bay Nordic Ski Club

Organizing Committee
Event Chair:  Tom Cook 
Chief of Competition:  Andrew Rees 
Chief of Course:  Dave Minden 
Race Secretary:  Rod Sinclair 
Weather:
Snow Cond:  Packed Powder
Air Temp: -2 Weather Cond: Sun/Cloud

10 km Skate Men 10 km. Free Mass Start  3 x 3 km  
PL Bib Name SubCategory Rnk Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time Diff
1 225 Kerry Abols 10 km Skate Men 3 1/5 0:08:19.5 (1) 0:08:19.0 (1) 0:08:29.7 (2) 0:25:08.3  
2 238 Glenn Meeuwisse 10 km Skate Men 5 1/5 0:08:21.4 (2) 0:08:28.1 (2) 0:08:25.2 (1) 0:25:14.8 +6.5
3 221 Petr Jakl 10 km Skate Men 6 1/4 0:08:26.9 (4) 0:08:56.9 (4) 0:08:53.0 (4) 0:26:16.9 +1:08.6
4 243 Neil Phipps 10 km Skate Men 5 2/5 0:08:41.5 (9) 0:08:55.7 (3) 0:08:44.2 (3) 0:26:21.5 +1:13.2
5 244 Glenn Edwards 10 km Skate Men 5 3/5 0:08:25.7 (3) 0:09:11.0 (7) 0:09:15.9 (6) 0:26:52.7 +1:44.4
6 224 PETER Tregunno 10 km Skate Men 3 2/5 0:08:34.2 (6) 0:09:07.1 (5) 0:09:11.7 (5) 0:26:53.2 +1:44.9
7 231 David White 10 km Skate Men 4 1/2 0:08:29.5 (5) 0:09:09.6 (6) 0:09:35.2 (14) 0:27:14.3 +2:06.0
8 237 Mike Banks 10 km Skate Men 3 3/5 0:08:36.7 (7) 0:09:20.3 (11) 0:09:26.9 (12) 0:27:24.0 +2:15.7
9 226 Mark Berger 10 km Skate Men 6 2/4 0:08:53.5 (10) 0:09:13.9 (8) 0:09:17.8 (10) 0:27:25.2 +2:16.9
10 222 Tom Lobsinger 10 km Skate Men 7 1/7 0:08:55.4 (12) 0:09:18.8 (9) 0:09:16.6 (7) 0:27:30.9 +2:22.6
11 247 Allan Magi 10 km Skate Men 6 3/4 0:08:54.2 (11) 0:09:20.7 (12) 0:09:16.6 (7) 0:27:31.6 +2:23.3
12 240 Bryan Dubeau 10 km Skate Men 3 4/5 0:08:40.8 (8) 0:09:29.8 (14) 0:09:22.0 (11) 0:27:32.8 +2:24.5
13 236 Aaron Duquette 10 km Skate Men 4 2/2 0:08:56.3 (13) 0:09:19.7 (10) 0:09:17.1 (9) 0:27:33.2 +2:24.9
14 220 Colin Kiviaho 10 km Skate Men 3 5/5 0:09:06.5 (14) 0:09:20.7 (12) 0:09:29.0 (13) 0:27:56.3 +2:48.0
15 246 Keith Mercer 10 km Skate Men 7 2/7 0:09:20.8 (15) 0:10:00.7 (17) 0:09:54.1 (15) 0:29:15.7 +4:07.4
16 241 Ron Mahler 10 km Skate Men 7 3/7 0:09:32.6 (17) 0:09:54.5 (16) 0:09:54.6 (16) 0:29:21.7 +4:13.4
17 239 Peter Hamilton 10 km Skate Men 6 4/4 0:09:26.4 (16) 0:09:54.4 (15) 0:10:13.1 (21) 0:29:34.0 +4:25.7
18 242 Mike Huet 10 km Skate Men 7 4/7 0:09:42.6 (18) 0:10:03.9 (18) 0:10:07.9 (18) 0:29:54.5 +4:46.2
19 230 Greg Lutick 10 km Skate Men 8 1/4 0:09:49.4 (20) 0:10:12.7 (21) 0:10:07.3 (17) 0:30:09.4 +5:01.1
20 235 Doug Craine 10 km Skate Men 7 5/7 0:09:57.0 (24) 0:10:07.1 (19) 0:10:08.1 (19) 0:30:12.3 +5:04.0
21 232 Daniel Bertini 10 km Skate Men 5 4/5 0:09:53.8 (22) 0:10:09.6 (20) 0:10:10.8 (20) 0:30:14.2 +5:05.9
22 248 Ed deLaplante 10 km Skate Men 8 2/4 0:09:53.0 (21) 0:10:12.7 (21) 0:10:22.9 (22) 0:30:28.7 +5:20.4
23 228 Woody Woods 10 km Skate Men 7 6/7 0:09:55.3 (23) 0:10:46.7 (23) 0:11:16.0 (23) 0:31:58.1 +6:49.8
24 234 Tom  Welsh 10 km Skate Men 5 5/5 0:09:48.9 (19) *** () *** () 0:32:39.1 +7:30.8
25 245 Ed Cottell 10 km Skate Men 8 3/4 0:11:05.5 (25) 0:11:34.3 (24) 0:11:37.3 (24) 0:34:17.2 +9:08.9
26 227 Mike Campbell 10 km Skate Men 7 7/7 0:11:40.1 (26) 0:11:45.9 (25) 0:11:58.7 (25) 0:35:24.8 +10:16.5
27 233 Joseph S Kryger 10 km Skate Men 8 4/4 0:12:09.6 (27) 0:13:46.3 (26) 0:14:24.8 (26) 0:40:20.8 +15:12.5
DNS 223 George Condy 10 km Skate Men 4 * *** (*) *** (*) *** (*) *** ***
DNS 229 Len Pizzey 10 km Skate Men 8 * *** (*) *** (*) *** (*) *** ***

10 km Skate Women 10 km. Free Mass Start  3 x 3 km  
PL Bib Name SubCategory Rnk Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time Diff
1 251 Sara McIlraith 10 km Skate Women 4 1/1 0:09:12.9 (1) 0:09:26.0 (2) 0:09:31.0 (1) 0:28:10.0  
2 253 Chris Huet 10 km Skate Women 6 1/1 0:09:36.0 (2) 0:09:52.1 (3) 0:09:58.0 (2) 0:29:26.2 +1:16.2
3 257 Sandra Kiviaho 10 km Skate Women 3 1/2 0:10:43.4 (3) 0:11:22.1 (5) 0:11:15.4 (4) 0:33:21.1 +5:11.1
4 259 Susan Kaczmarek 10 km Skate Women 7 1/3 0:10:52.2 (4) 0:11:18.9 (4) 0:11:11.5 (3) 0:33:22.7 +5:12.7
5 250 Stephanie Rees-Tregunno 10 km Skate Women 3 2/2 0:11:13.1 (5) 0:11:34.9 (6) 0:11:32.4 (5) 0:34:20.5 +6:10.5
6 252 Mary-Anne Church 10 km Skate Women 7 2/3 0:11:35.7 (7) 0:11:52.6 (7) 0:11:50.9 (6) 0:35:19.4 +7:09.4
7 258 Wendy Grater 10 km Skate Women 8 1/4 0:11:34.1 (6) 0:11:53.0 (8) 0:11:52.6 (7) 0:35:19.7 +7:09.7
8 249 Cathy Cottell 10 km Skate Women 8 2/4 0:12:58.1 (8) 0:13:21.1 (9) 0:13:07.3 (8) 0:39:26.6 +11:16.6
9 255 Ruth Scheel 10 km Skate Women 8 3/4 0:13:08.8 (9) 0:13:52.5 (10) 0:13:50.2 (9) 0:40:51.6 +12:41.6
10 256 Bonnie Blundon 10 km Skate Women 8 4/4 0:14:11.5 (10) 0:14:15.8 (11) 0:14:57.1 (10) 0:43:24.5 +15:14.5
11 254 Deborah de Pass 10 km Skate Women 7 3/3 0:29:09.7 (11) 0:-14:-55.6 (1) 0:30:16.6 (11) 0:44:30.8 +16:20.8
DNS 260 Jane Ravenshaw 10 km Skate Women 6 * *** (*) *** (*) *** (*) *** ***

6 km Skate Men 6 km. Free Mass Start  2 x 3 km  
PL Bib Name SubCategory Rnk Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 264 Brian Berry 6 km Skate Men 9 1/2 0:10:55.2 (2) 0:11:05.1 (1) 0:22:00.4  
2 263 Perry Kirkey 6 km Skate Men 9 2/2 0:10:51.4 (1) 0:11:09.4 (2) 0:22:00.8 +0.4
3 267 Tom Cook 6 km Skate Men 10 1/3 0:11:47.3 (3) 0:12:55.1 (3) 0:24:42.4 +2:42.0
4 261 Dave Minden 6 km Skate Men 10 2/3 0:13:23.9 (4) 0:14:12.8 (4) 0:27:36.7 +5:36.3
5 265 Karel Mika 6 km Skate Men 11 1/1 0:16:30.7 (5) 0:17:34.2 (6) 0:34:05.0 +12:04.6
6 266 Walt Woolvett 6 km Skate Men 10 3/3 0:25:19.9 (7) 0:17:20.0 (5) 0:42:40.0 +20:39.6
7 262 Norman Spinks 6 km Skate Men 12 1/1 0:24:41.3 (6) 0:25:37.7 (7) 0:50:19.0 +28:18.6

6 km Skate Women 6 km. Free Mass Start  2 x 3 km  
PL Bib Name SubCategory Rnk Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 269 Jana Mika 6 km Skate Women 10 1/1 0:15:40.9 (1) 0:17:51.1 (1) 0:33:32.0  
DNS 268 Kit Pizzey 6 km Skate Women 9 * *** (*) *** (*) *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2020 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4