2020 OWG Day 1 Prologue | Zone4.ca



2020 OWG Day 1 Prologue

Date: Feb 27, 2020
Unofficial  Results
Location: Hardwood Ski & Bike
Host Club: Highlands Trailblazers

Jury
Technical Delegate:  Al White 
Chief of Competition:  Richard Lemoine 
Coach  Katja Mathys 
First Start  09:30:00 
Obs. Time:
Wind Vel:  36km/hr Wind Dir: NW
Air Temp: -8C Snow Temp:
Weather: Snowing Snow Cond: Fresh

ParaNordic 1.1 km. Classic\Free  Prologue 1 lap 1.1 km  
PL Bib FirstName LastName SubCategory CCCLic DOB Club district Time Diff
1 135 Madison Mullin PN Standing Female 41910 2007 Para Nordic Renegades NOD 0:05:18.62  
2 133 Logan Lariviere PN Standing Male 41235 2006 Laurentian Nordic NOD 0:05:36.18 +17.56
3 132 James Butcher PN Standing Male 41234 2005 Laurentian Nordic NOD 0:05:37.06 +18.44
4 131 Brian Eaton PN Standing Male 41224 1999 Waterloo Region SOD 0:06:02.03 +43.41
5 134 David Barber PN Standing Male 41232 2003 Laurentian Nordic NOD 0:07:23.01 +2:04.39
6 136 Audreanne Soenens PN Standing Female 38853 2000 Laurentian Nordic NOD 0:07:37.90 +2:19.28
7 137 Christina Picton PN Sitting Female 44600 1993 Para Nordic Renegades SOD 0:07:47.23 +2:28.61

BOYS 1.1 km. Free  Prologue 1 lap 1.1 km  
PL Bib FirstName LastName SubCategory CCCLic DOB Club district Time Diff
1 6 Theodore Ochrym YOB 2004 Boys 43044 2004 Team Hardwood SOD 0:03:11.15  
2 7 Patrick Wiss YOB 2004 Boys 39925 2004 Walden Cross Country NOD 0:03:12.32 +1.17
3 3 Alexander Woodford YOB 2004 Boys 38851 2004 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:03:16.06 +4.91
4 5 Owen Brooks YOB 2004 Boys 37992 2004 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:03:16.13 +4.98
5 4 Zari Hoferek YOB 2004 Boys 41254 2004 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:03:18.48 +7.33
6 2 Antoine Gauthier YOB 2004 Boys 39946 2004 Skinouk (ON) NCD 0:03:19.50 +8.35
7 1 Thomas Trudel YOB 2004 Boys 38021 2004 Chelsea Nordiq (ON) NCD 0:03:20.09 +8.94
8 8 Sullivan Macdonald YOB 2005 Boys 38045 2005 Team Hardwood SOD 0:03:26.80 +15.65
9 11 Parker Bray-Jones YOB 2004 Boys 39958 2004 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:03:27.67 +16.52
10 15 Erik Unger YOB 2005 Boys 41216 2005 Kawartha Nordic SOD 0:03:29.93 +18.78
11 17 Kai Nener YOB 2004 Boys 45786 2004 Walden Cross Country NOD 0:03:35.19 +24.04
12 9 Cooper De Haan YOB 2005 Boys 40354 2005 Lifeski Academy SOD 0:03:35.60 +24.45
13 27 Joel Haering YOB 2005 Boys 43112 2005 Big Thunder Nordic LSSD 0:03:35.94 +24.79
14 10 Russell Niedre YOB 2004 Boys 42470 2004 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:03:36.13 +24.98
15 14 Joshua Strydom YOB 2005 Boys 45135 2005 Georgian Nordic SOD 0:03:38.61 +27.46
16 12 Tilson De Haan YOB 2005 Boys 40353 2005 Lifeski Academy SOD 0:03:40.18 +29.03
17 29 Oliver Mason YOB 2006 Boys 42445 2006 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:03:42.33 +31.18
18 40 Sebastien Doucet YOB 2006 Boys 43117 2006 Lappe Nordic LSSD 0:03:42.58 +31.43
19 13 Matthew Randall YOB 2004 Boys 36421 2004 Big Thunder Nordic LSSD 0:03:44.03 +32.88
20 28 Evan Custic YOB 2006 Boys 42401 2006 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:03:44.17 +33.02
21 25 Micah Byman YOB 2005 Boys 41885 2005 Soo Finnish NOD 0:03:44.94 +33.79
22 20 Kaeden Ward YOB 2005 Boys 45871 2005 Walden Cross Country NOD 0:03:48.61 +37.46
23 23 Brandon Radey YOB 2004 Boys 39985 2004 Walden Cross Country NOD 0:03:49.46 +38.31
24 42 Willem Van Duyn YOB 2006 Boys 42384 2006 Big Thunder Nordic LSSD 0:03:49.88 +38.73
25 24 Aidan Nelson YOB 2005 Boys 42521 2005 Georgian Bay Nordic SOD 0:03:50.57 +39.42
26 38 Cedric Martel YOB 2006 Boys 43085 2006 Lappe Nordic LSSD 0:03:51.11 +39.96
27 16 Edgar Sarrazin YOB 2005 Boys 46984 2005 Lappe Nordic LSSD 0:03:51.72 +40.57
28 46 Eric Jamsa YOB 2006 Boys 46996 2006 Lappe Nordic LSSD 0:03:51.77 +40.62
29 19 Saer Edwards YOB 2005 Boys 39970 2005 Chelsea Nordiq (ON) NCD 0:03:52.28 +41.13
30 21 Simon Anderson YOB 2005 Boys 42559 2005 Georgian Nordic SOD 0:03:53.64 +42.49
31 56 Eagan Symonds YOB 2005 Boys 46999 2005 Big Thunder Nordic LSSD 0:03:54.23 +43.08
32 30 Trysten Kahtava YOB 2005 Boys 45980 2005 Soo Finnish NOD 0:03:59.53 +48.38
33 18 Liam McDonald YOB 2005 Boys 40311 2005 Pembroke Nordic NCD 0:04:01.04 +49.89
34 47 Josiah Weber YOB 2006 Boys 43122 2006 Big Thunder Nordic LSSD 0:04:01.31 +50.16
35 36 Sami Chartrand YOB 2004 Boys 42368 2004 Walden Cross Country NOD 0:04:02.05 +50.90
36 44 Cameron Cino YOB 2006 Boys 42397 2006 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:04:02.86 +51.71
37 31 Ian Morris YOB 2005 Boys 45195 2005 Chelsea Nordiq (ON) NCD 0:04:04.05 +52.90
38 26 Micah Peake YOB 2004 Boys 45969 2004 Soo Finnish NOD 0:04:04.87 +53.72
39 39 Tristan Vanlenthe YOB 2005 Boys 43111 2005 Big Thunder Nordic LSSD 0:04:04.96 +53.81
40 50 Merrick Weselak YOB 2006 Boys 42439 2006 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:04:10.37 +59.22
41 37 Kiefer Melinz Dupuis YOB 2006 Boys 43070 2006 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:04:10.57 +59.42
42 49 Cole Norman YOB 2006 Boys 42403 2006 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:04:11.04 +59.89
43 45 Tenzen Kipps YOB 2006 Boys 43028 2006 Mono Nordic SOD 0:04:12.31 +1:01.16
44 33 Levi Dittman YOB 2006 Boys 44590 2006 Mono Nordic SOD 0:04:13.48 +1:02.33
45 22 Owen Duncan YOB 2004 Boys 45911 2004 Soo Finnish NOD 0:04:13.58 +1:02.43
46 35 Dylan Frappier YOB 2005 Boys 45958 2005 Porcupine Ski Runners NOD 0:04:15.45 +1:04.30
47 43 Mitchell Fortin YOB 2005 Boys 43147 2005 Kawartha Nordic SOD 0:04:17.09 +1:05.94
48 34 Wil Little YOB 2005 Boys 45975 2005 Porcupine Ski Runners NOD 0:04:18.62 +1:07.47
49 52 Henley Baird YOB 2006 Boys 45190 2006 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:04:26.12 +1:14.97
50 53 Nate Sinclair YOB 2006 Boys 44642 2006 North Bay Nordic NOD 0:04:26.89 +1:15.74
51 51 Reid Mackinnon YOB 2005 Boys 45133 2005 Team Hardwood SOD 0:04:28.52 +1:17.37
52 48 Michael Butcher YOB 2005 Boys 45917 2005 Laurentian Nordic NOD 0:04:35.46 +1:24.31
53 32 Liam Kyle YOB 2005 Boys 46014 2005 Lappe Nordic LSSD 0:04:38.55 +1:27.40
54 41 Ian Schaffer YOB 2006 Boys 42494 2006 Temiskaming NOD 0:04:47.42 +1:36.27
55 54 William Fairhead YOB 2006 Boys 42392 2006 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:04:50.79 +1:39.64
56 55 Erik Kary YOB 2006 Boys 45913 2006 Soo Finnish NOD 0:05:08.93 +1:57.78
Jury Decisions
Bib: 41 Time: 0:00:01.00 Notes: Runing Start

GIRLS 1.1 km. Free  Prologue 1 lap 1.1 km  
PL Bib FirstName LastName SubCategory CCCLic DOB Club district Time Diff
1 69 Hannah Zavitz YOB 2004 Girls 41884 2004 Lappe Nordic LSSD 0:03:48.95  
2 67 Anna Jaklova YOB 2005 Girls 39977 2005 Lifeski Academy SOD 0:03:51.24 +2.29
3 68 Annika Hess YOB 2004 Girls 37722 2004 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:03:51.43 +2.48
4 64 Brooke Ailey YOB 2004 Girls 41188 2004 Lappe Nordic LSSD 0:03:52.96 +4.01
5 61 Clara Hegan YOB 2005 Girls 39930 2005 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:03:54.72 +5.77
6 62 Sarah Cullinan YOB 2004 Girls 42382 2004 Big Thunder Nordic LSSD 0:03:55.32 +6.37
7 73 Sarah Norman YOB 2005 Girls 40331 2005 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:03:55.67 +6.72
8 84 Claire Allan YOB 2006 Girls 42378 2006 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:03:56.20 +7.25
9 63 Carley Kiiskila YOB 2004 Girls 38921 2004 Big Thunder Nordic LSSD 0:03:56.34 +7.39
10 71 Amalia Tinmouth YOB 2004 Girls 37993 2004 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:03:58.41 +9.46
11 70 Anna Semeniuk YOB 2005 Girls 39950 2005 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:03:59.25 +10.30
12 65 Paige Saravanamuttoo YOB 2004 Girls 38923 2004 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:04:00.65 +11.70
13 87 Ruth Zavitz YOB 2006 Girls 43100 2006 Lappe Nordic LSSD 0:04:00.98 +12.03
14 75 Helen McCulligh YOB 2004 Girls 42461 2004 Kanata Nordic NCD 0:04:01.29 +12.34
15 92 Ciara Westdal YOB 2006 Girls 42399 2006 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:04:02.02 +13.07
16 66 Mya Marshall YOB 2005 Girls 37668 2005 Highlands Trailblazers SOD 0:04:02.28 +13.33
17 72 Harriet Smith YOB 2004 Girls 37693 2004 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:04:05.41 +16.46
18 88 Ellie Dowling YOB 2006 Girls 42372 2006 Waterloo Region SOD 0:04:06.52 +17.57
19 78 Jamie Hopkins YOB 2004 Girls 43026 2004 Pembroke Nordic NCD 0:04:07.84 +18.89
20 100 Josefine Bereznai YOB 2006 Girls 42412 2006 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:04:10.06 +21.11
21 77 Amelia Stojdl YOB 2004 Girls 38927 2004 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:04:11.44 +22.49
22 79 Jemima Saravanamuttoo YOB 2005 Girls 39929 2005 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:04:12.21 +23.26
23 85 Kaitlin Dustin YOB 2006 Girls 42557 2006 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:04:14.40 +25.45
24 90 Charlotte Brooks YOB 2006 Girls 42394 2006 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:04:15.02 +26.07
25 93 Mia Smith YOB 2006 Girls 45140 2006 Georgian Nordic SOD 0:04:16.69 +27.74
26 80 Sophie Lau YOB 2005 Girls 36486 2005 Highlands Trailblazers SOD 0:04:17.30 +28.35
27 76 Kaia Thomas YOB 2005 Girls 39931 2005 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:04:17.37 +28.42
28 91 Maaritta Puiras YOB 2006 Girls 43092 2006 Lappe Nordic LSSD 0:04:21.07 +32.12
29 112 Alexis Jenkins YOB 2005 Girls 43128 2005 Kawartha Nordic SOD 0:04:22.15 +33.20
30 111 Mattea Hakanen YOB 2006 Girls 43114 2006 Lappe Nordic LSSD 0:04:24.33 +35.38
31 83 Isobel Stewart YOB 2005 Girls 45209 2005 Big Thunder Nordic LSSD 0:04:26.58 +37.63
32 81 Katherine Nussbaum YOB 2004 Girls 37871 2004 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:04:27.07 +38.12
33 99 Simone Audet-Welke YOB 2006 Girls 42444 2006 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:04:28.94 +39.99
34 103 Frederica Heggtveit YOB 2006 Girls 42413 2006 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:04:29.06 +40.11
35 86 Emily Gordon YOB 2005 Girls 45967 2005 Team Hardwood SOD 0:04:29.71 +40.76
36 120 Tihana Vidjen YOB 2005 Girls 47515 2005 Big Thunder Nordic LSSD 0:04:30.80 +41.85
37 89 Maggie Parks YOB 2004 Girls 39926 2004 Walden Cross Country NOD 0:04:31.22 +42.27
38 109 Charlotte Sarrazin YOB 2006 Girls 46997 2006 Lappe Nordic LSSD 0:04:32.49 +43.54
39 82 Genevieve Dubeau YOB 2005 Girls 35268 2005 Georgian Bay Nordic SOD 0:04:34.57 +45.62
40 110 Kytalyn Smith YOB 2006 Girls 43107 2006 Big Thunder Nordic LSSD 0:04:37.69 +48.74
41 74 Camilla Bowman YOB 2004 Girls 39594 2004 Nakkertok Nordic (ON) NCD 0:04:38.71 +49.76
42 95 Sarah D'Hondt YOB 2004 Girls 41192 2004 Temiskaming NOD 0:04:38.86 +49.91
43 101 Jade Shalton YOB 2005 Girls 43140 2005 Porcupine Ski Runners NOD 0:04:39.60 +50.65
44 107 Hanna Langenberg YOB 2006 Girls 45179 2006 Waterloo Region SOD 0:04:43.23 +54.28
45 108 Finlay Cuza YOB 2006 Girls 45142 2006 Walden Cross Country NOD 0:04:45.75 +56.80
46 102 Jenna Anderson YOB 2006 Girls 42457 2006 Georgian Nordic SOD 0:04:48.27 +59.32
47 118 Kaitlyn Lapointe YOB 2006 Girls 46016 2006 Temiskaming NOD 0:04:51.69 +1:02.74
48 97 Julia Vodusek YOB 2006 Girls 39597 2006 Porcupine Ski Runners NOD 0:04:51.80 +1:02.85
49 117 Maxine Wiss YOB 2006 Girls 43022 2006 Walden Cross Country NOD 0:04:53.52 +1:04.57
50 96 Celena Cossette-Chan YOB 2005 Girls 45111 2005 Skinouk (ON) NCD 0:04:53.86 +1:04.91
50 98 Ava Meadows Delbel YOB 2005 Girls 45970 2005 Soo Finnish NOD 0:04:53.86 +1:04.91
52 106 Marissa Pladzyk YOB 2006 Girls 43120 2006 Porcupine Ski Runners NOD 0:04:56.09 +1:07.14
53 94 Danika Whitaker YOB 2004 Girls 41891 2004 Big Thunder Nordic LSSD 0:04:57.11 +1:08.16
54 104 Brielle Charette YOB 2006 Girls 41205 2006 Porcupine Ski Runners NOD 0:04:57.47 +1:08.52
55 113 Meghan Rogers YOB 2004 Girls 41915 2004 Mono Nordic SOD 0:04:57.67 +1:08.72
56 105 Ahnika Davey YOB 2006 Girls 45994 2006 Soo Finnish NOD 0:05:01.26 +1:12.31
57 114 Erica Rogers YOB 2006 Girls 45998 2006 Mono Nordic SOD 0:05:05.69 +1:16.74
58 119 Anna Towle YOB 2006 Girls 45104 2006 Soo Finnish NOD 0:05:07.45 +1:18.50
59 116 Ava Hodgins YOB 2006 Girls 45132 2006 Walden Cross Country NOD 0:05:08.65 +1:19.70
60 121 Aubrey Smith YOB 2004 Girls 47518 2004 Big Thunder Nordic LSSD 0:05:13.97 +1:25.02
61 115 Helena Schoahs YOB 2006 Girls 45968 2006 Soo Finnish NOD 0:05:17.73 +1:28.78


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2020 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4