40th Annual Porcupine Ski Runners Loppet | Zone4.ca



40th Annual Porcupine Ski Runners Loppet

Date: Feb 29, 2020
Unofficial  Results
Location: Timmins
Host Club: Porcupine Ski Runners

Jury
Technical Delegate:   
Chief of Competition:  Christine Dorion 
Chief of Course:  Peter Lanzellotti 
Coach:   
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

1km F Classic Adult (18 and older) 1 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 7 Haley Brooks 0:26:26.4  

1km M Classic Adult (18 and older) 1 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 1 Justin Standeven 0:24:56.8  

1km F Classic Youth (17 and under) 1 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 24 Riley Luhta 0:09:53.5  
2 22 Audrey Franchuk 0:16:00.1 +6:06.6
3 27 Aurore Forget 0:19:21.6 +9:28.1
4 23 Annabelle Howard 0:22:42.0 +12:48.5
5 25 Molly Brooks 0:25:50.2 +15:56.7
6 26 Wynn Brooks 0:26:33.9 +16:40.4

1km M Classic Youth (17 and under) 1 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 14 Nathan Deschatelets 0:11:07.4  
2 13 Alexandre Bergeron 0:11:37.2 +29.8
3 15 Markus Franchuk 0:15:15.7 +4:08.3
4 16 Jensen Standeven 0:24:54.6 +13:47.2

3km F Classic Adult (18 and older) 3 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 46 Nathalie Barsalou 0:12:06.3  
2 41 Aileen Felsher 0:29:41.2 +17:34.9
3 47 Amanda Roy 0:39:03.4 +26:57.1
4 44 Crystal Tulloch 0:44:10.0 +32:03.7
5 45 Karrie Shea 0:47:48.5 +35:42.2

3km M Classic Adult (18 and older) 3 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 34 Jason Porritt 0:38:54.6  
2 35 Jim Bielek 0:44:11.0 +5:16.4
3 33 Daniel Girard 0:44:28.2 +5:33.6

3km F Classic Youth (17 and under) 3 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 67 Nicole Kukulka 0:13:46.2  
2 75 Claire Young 0:15:57.4 +2:11.2
3 74 Eloise Couture 0:18:51.1 +5:04.9
4 73 Phée Trépanier 0:21:29.2 +7:43.0
5 80 Muriel Wray 0:24:43.7 +10:57.5
6 72 Liv Trépanier 0:24:48.6 +11:02.4
7 68 Mattie Labrosse 0:30:31.4 +16:45.2
8 79 Anna Wray 0:35:16.0 +21:29.8
9 66 Elliot Wawrzaszek 0:35:26.3 +21:40.1
10 69 Julianna Howard 0:38:15.1 +24:28.9
11 71 Lydia Porritt 0:38:53.7 +25:07.5
12 70 Elisabeth Girard 0:42:46.6 +29:00.4
13 76 Harper Tulloch 0:44:07.9 +30:21.7
14 78 Addison Shea 0:46:59.6 +33:13.4
15 77 Kate Cribbs *** ***

3km M Classic Youth (17 and under) 3 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 56 Tyler Frappier 0:21:03.0  
2 60 Bryson Warne 0:27:03.3 +6:00.3
3 53 Ryan Felsher 0:30:22.9 +9:19.9
4 59 Xander Roy 0:30:30.1 +9:27.1
5 57 Tyson Dionne 0:33:39.5 +12:36.5
6 54 Joseph Girard 0:44:26.7 +23:23.7
7 58 Quinton Shea 0:47:45.5 +26:42.5

3km F Skate Adult (18 and older) 3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 93 Lindsey Russell 0:30:31.9  

3km M Skate Adult (18 and older) 3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 86 Derrick Cremin 0:14:56.2  
2 87 Karl Labrosse 0:20:25.3 +5:29.1

3km F Skate Youth (17 and under) 3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 112 Julia Vodusek 0:11:18.0  
2 116 Brielle Charette 0:11:42.8 +24.8
3 117 Mari Luhta 0:11:56.9 +38.9
4 114 Marissa Pladzyk 0:11:59.1 +41.1
5 111 Olivia Vodusek 0:12:01.4 +43.4
6 118 Chloe Young 0:12:02.8 +44.8
7 113 Chantal Kukulka 0:12:03.2 +45.2
8 115 Amber Pietila 0:14:32.9 +3:14.9
9 110 Emma Deschatelets 0:21:14.2 +9:56.2

3km M Skate Youth (17 and under) 3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 99 Louis-Thomas Bergeron 0:12:02.4  
2 104 Léon Trépanier 0:16:46.3 +4:43.9
3 102 Jules Barbes 0:17:48.1 +5:45.7
4 100 Dion Labrosse 0:20:26.5 +8:24.1

8km F Classic Adult (18 and older) 8 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 145 LouAnn Visconti 0:54:09.7  
2 144 DIANE LUHTA 0:54:16.7 +7.0
3 142 Marilyn McRae 0:55:25.8 +1:16.1
4 143 Lise Mason 0:56:12.1 +2:02.4
5 141 Kathryn Cossar 0:58:19.1 +4:09.4
6 146 Beth Strickland 1:12:43.3 +18:33.6

8km M Classic Adult (18 and older) 8 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 125 David Vodusek 0:42:14.0  
2 130 Chad Palik 0:44:56.3 +2:42.3
3 129 Doug Arnold 0:45:50.7 +3:36.7
4 136 Robert White 0:46:06.2 +3:52.2
5 134 LORNE LUHTA 0:46:57.1 +4:43.1
6 124 Stanley Jeram 0:51:05.6 +8:51.6
7 135 Denis Laurin 0:54:15.1 +12:01.1
8 127 Bert Paquin 1:03:02.0 +20:48.0
9 131 Jacob Dallaire 1:06:22.7 +24:08.7
10 133 Gary Perkins 1:06:23.4 +24:09.4
11 132 Karlo Komesarovic 1:15:01.2 +32:47.2

8km F Skate Adult (18 and older) 8 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 178 Johanna Toffanello 0:39:49.7  
2 175 Chantalle Lavigne 0:40:24.6 +34.9
3 174 Lee-Ann Wearing 0:41:11.3 +1:21.6
4 176 Sarah Campbell 0:42:09.2 +2:19.5

8km M Skate Adult (18 and older) 8 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 163 Erik Luhta 0:32:51.1  
2 166 Michael Young 0:33:59.3 +1:08.2
3 168 Ray Denis 0:36:01.6 +3:10.5
4 165 Frederic Couture 0:38:14.6 +5:23.5
5 162 Tony Leggett 0:38:52.0 +6:00.9
6 164 Tim Brooks 0:42:54.4 +10:03.3
7 167 John Sullivan 1:15:00.2 +42:09.1

8km F Skate Youth (17 and under) 8 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 198 Jade Shalton 0:31:57.2  
2 197 Megane Couture 0:53:10.1 +21:12.9
3 196 Justine Trepanier 0:59:32.9 +27:35.7
4 195 Ava Desrochers 1:10:46.3 +38:49.1

8km M Skate Youth (17 and under) 8 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 189 Dylan Frappier 0:30:14.9  
2 187 Wil Little 0:31:51.2 +1:36.3
3 101 Cole Ruddell 0:32:36.3 +2:21.4
4 184 Éloi Trépanier 0:38:47.1 +8:32.2
5 186 Nathan Trepanier 0:38:47.9 +8:33.0
6 185 Kayson Pamplin 1:38:32.7 +1:08:17.8

20 km F Classic Adult (18+) 20 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 217 elizabeth groleau 1:50:31.4  
2 215 Jennifer Malek 1:59:16.3 +8:44.9

20 km M Classic Adult (18+) 20 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 206 Rhys Lucas 1:25:12.9  
2 209 Pierre Moses 1:34:35.7 +9:22.8
3 208 Raphael Delli Quadri 1:35:56.4 +10:43.5
4 207 François Groleau 1:42:24.3 +17:11.4
5 205 Deryk Morrish 1:59:18.2 +34:05.3

20 km M Skate Adult (18 and older) 20 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 242 Donald Trépanier 1:07:48.1  
2 238 Guillaume Barbes-Morin 1:09:07.6 +1:19.5
3 240 Benoit Trepanier 1:09:31.1 +1:43.0
4 234 Rick Demers 1:15:36.8 +7:48.7
5 237 David Kapias 1:20:19.8 +12:31.7
6 239 Sonny Trépanier 1:22:17.5 +14:29.4
7 235 claude castilloux 1:25:07.9 +17:19.8
8 243 Nick Kanya-Forstner 1:41:54.2 +34:06.1
9 233 Alan Heino 1:51:48.5 +44:00.4
10 236 Stan Vasiliauskas 1:58:15.3 +50:27.2

20 km F Skate Adult (18 and older) 20 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 248 Caroline Guimont 1:22:15.2  
2 249 Brenda Smith 1:44:55.6 +22:40.4
3 216 Brenda Vodusek 1:46:52.4 +24:37.2

20 km M Skate Youth (17 and under) 20 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 246 Xavier Barbes 1:13:49.2  
2 188 Alexander Frappier 1:21:19.0 +7:29.8
3 245 Carter Demers 2:33:14.0 +1:19:24.8


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2020 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4