Hardwood Fat Bike Race March 1 | Zone4.ca

Hardwood Fat Bike Race March 1

Date: Mar 1, 2020
Unofficial  Results
Location: Hardwood Ski and Bike
Host Club: 

Jury
Technical Delegate:   
Chief of Competition:   
Chief of Course:   
Coach:   
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Long Course Chubby (3-3.6) Open 34.8 km. Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Lap4 Rnk Time Diff Delta
1 1 Barry Cox 0:39:58.1 (1) 0:44:28.9 (1) 0:43:34.0 (2) 0:42:59.8 (2) 2:51:00.9   2:51:00
2 31 Bret Waghorn 0:48:49.0 (2) 0:45:26.6 (2) 0:40:53.9 (1) 0:38:36.6 (1) 2:53:46.2 +2:45.3 +02:45

Long Course Men 19U 34.8 km. Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Lap4 Rnk Time Diff Delta
DNF 24 Grant Stewart 0:29:20.6 (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** ***  

Long Course Men 20-34 34.8 km. Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Lap4 Rnk Time Diff Delta
1 30 Michael Hermanovsky 0:27:05.1 (2) 0:29:57.3 (1) 0:30:23.6 (1) 0:30:37.5 (1) 1:58:03.6   1:58:03
2 3 Danny Levin 0:27:04.4 (1) 0:32:28.9 (3) 0:33:21.1 (2) 0:33:50.2 (3) 2:06:44.7 +8:41.1 +08:41
3 4 Jamie Boyes 0:29:00.7 (3) 0:32:10.0 (2) 0:33:43.7 (3) 0:33:29.7 (2) 2:08:24.1 +10:20.5 +10:20
4 28 Mark Timpson 0:32:08.0 (4) 0:36:43.6 (4) 0:40:39.9 (4) 0:37:27.7 (4) 2:26:59.3 +28:55.7 +28:55

Long Course Men 35-49 34.8 km. Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Lap4 Rnk Time Diff Delta
1 5 Mark Brusso 0:25:05.2 (1) 0:29:06.6 (1) 0:29:23.5 (1) 0:29:02.2 (1) 1:52:37.6   1:52:37
2 9 Darrell Prillaman 0:27:05.7 (4) 0:29:57.3 (3) 0:30:23.8 (2) 0:30:05.7 (2) 1:57:32.6 +4:55.0 +04:55
3 25 Seth Stewart 0:26:06.0 (2) 0:30:30.8 (4) 0:31:15.7 (3) 0:30:15.8 (3) 1:58:08.4 +5:30.8 +05:30
4 8 Kevin Mahood 0:27:18.2 (6) 0:30:53.3 (5) 0:31:56.5 (5) 0:31:08.8 (5) 2:01:16.8 +8:39.2 +08:39
5 27 Ondrej Benjik 0:27:16.8 (5) 0:31:00.9 (6) 0:32:32.4 (6) 0:30:59.3 (4) 2:01:49.5 +9:11.9 +09:11
6 6 Nathan Silverthorn 0:26:06.7 (3) 0:29:45.8 (2) 0:31:51.6 (4) 0:39:06.2 (8) 2:06:50.5 +14:12.9 +14:12
7 7 Jody Batrynchuk 0:29:37.7 (7) 0:33:41.0 (7) 0:33:58.2 (7) 0:36:35.3 (6) 2:13:52.4 +21:14.8 +21:14
8 21 Tim Zimmerman 0:29:41.0 (8) 0:34:22.4 (8) 0:37:04.8 (8) 0:37:45.2 (7) 2:18:53.5 +26:15.9 +26:15
9 22 Clint Schiafone 0:33:00.4 (9) 0:38:16.5 (9) 0:38:47.8 (9) 0:40:53.3 (10) 2:30:58.1 +38:20.5 +38:20
10 26 Paul Potvin 0:40:56.5 (10) 0:41:29.9 (10) 0:39:47.0 (10) 0:40:52.7 (9) 2:43:06.2 +50:28.6 +50:28
DNF 11 Jason LeBel 0:56:23.2 (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** ***  

Long Course Men 50 34.8 km. Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Lap4 Rnk Time Diff Delta
1 15 Jeff Shikaze 0:27:16.0 (1) 0:31:25.9 (1) 0:31:26.8 (1) 0:30:48.0 (1) 2:00:56.8   2:00:56
2 17 Joe Fallon 0:29:25.5 (2) 0:33:59.0 (2) 0:33:10.5 (2) 0:31:36.3 (2) 2:08:11.4 +7:14.6 +07:14
3 16 Albert Kleinikkink 0:32:03.5 (4) 0:36:35.6 (3) 0:39:03.1 (4) 0:38:52.4 (4) 2:26:34.8 +25:38.0 +25:38
4 12 Hal Judd 0:35:20.0 (6) 0:37:18.5 (4) 0:38:29.2 (3) 0:37:27.0 (3) 2:28:34.9 +27:38.1 +27:38
5 14 Guy Leclair 0:31:39.0 (3) 0:38:09.8 (5) 0:43:50.4 (6) 0:42:53.1 (6) 2:36:32.5 +35:35.7 +35:35
6 18 Andy McKean 0:34:15.3 (5) 0:41:13.6 (6) 0:41:41.4 (5) 0:41:19.8 (5) 2:38:30.3 +37:33.5 +37:33

Long Course Single Speed 34.8 km. Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Lap4 Rnk Time Diff Delta

Long Course Women Open 34.8 km. Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Lap4 Rnk Time Diff Delta
1 29 Donna Winters 0:33:08.2 (1) 0:38:28.1 (1) 0:38:10.0 (1) 0:37:19.5 (1) 2:27:05.9   2:27:05
2 19 Cass Kobayashi 0:38:05.0 (2) 0:44:23.6 (2) 0:44:29.2 (2) 0:44:03.6 (2) 2:51:01.5 +23:55.6 +23:55
3 20 Heather Brown 0:40:20.3 (3) 0:45:03.7 (3) 0:46:03.7 (3) 0:47:30.3 (3) 2:58:58.1 +31:52.2 +31:52

Short Course Chubby (3-3.6) Open 17.4 km. Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff Delta
1 51 Adrian Kleinikkink 0:56:02.1 (1) 0:56:46.1 (1) 1:52:48.2   1:52:48

Short Course Men 19U 17.4 km. Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff Delta
1 53 Troy Von Svoboda 0:30:16.2 (1) 0:34:17.8 (1) 1:04:34.1   1:04:34
2 52 Everett Wilkinson 0:41:03.1 (2) 1:05:36.0 (2) 1:46:39.1 +42:05.0 +42:05

Short Course Men 20-34 17.4 km. Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff Delta
1 56 Louis Cormier 0:26:42.1 (1) 0:29:36.1 (1) 0:56:18.3   0:56:18
2 55 Mykal Petersen 0:31:43.3 (2) 0:35:53.9 (2) 1:07:37.2 +11:18.9 +11:18
3 54 Oscar Te 0:40:19.2 (3) 0:44:34.8 (3) 1:24:54.0 +28:35.7 +28:35

Short Course Men 35-49 17.4 km. Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff Delta
1 69 Chris Pfaff 0:26:04.0 (1) 0:29:47.3 (1) 0:55:51.3   0:55:51
2 57 matt saunders 0:29:52.3 (2) 0:33:02.5 (2) 1:02:54.9 +7:03.6 +07:03
3 67 Chris Long 0:32:59.6 (3) 0:34:41.7 (3) 1:07:41.3 +11:50.0 +11:50
4 73 Ben Pye 0:33:04.5 (4) 0:35:53.3 (4) 1:08:57.9 +13:06.6 +13:06
5 72 Slu Cureton 0:36:33.3 (5) 0:40:59.9 (5) 1:17:33.3 +21:42.0 +21:42
6 74 Mike Spagnova 0:42:14.1 (6) 0:45:25.7 (6) 1:27:39.8 +31:48.5 +31:48
7 32 Colin MacLellan 0:51:36.0 (7) 0:52:47.7 (7) 1:44:23.8 +48:32.5 +48:32
8 58 Sam Tomarchio 0:54:07.5 (8) 1:08:33.1 (8) 2:02:40.7 +1:06:49.4 +1:06:49

Short Course Men 50 17.4 km. Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff Delta
1 61 Rick Andersen 0:34:50.5 (1) 0:38:43.2 (1) 1:13:33.8   1:13:33
2 64 Otto Wevers 0:35:53.6 (2) 0:40:17.1 (2) 1:16:10.7 +2:36.9 +02:36
3 59 David Ogryzlo 0:36:38.8 (3) 0:41:25.3 (3) 1:18:04.1 +4:30.3 +04:30
4 62 Don Gilroy 0:40:30.2 (4) 0:44:25.3 (4) 1:24:55.6 +11:21.8 +11:21
5 63 Jamie Nielsen 0:40:55.0 (5) 0:46:03.6 (5) 1:26:58.7 +13:24.9 +13:24
6 23 John Dempsey 0:43:22.8 (6) 0:49:29.8 (7) 1:32:52.7 +19:18.9 +19:18
7 70 Yasuhiro Oka 0:45:48.2 (6) 0:47:12.7 (6) 1:33:00.9 +19:27.1 +19:27
8 71 Carl Bull 0:45:50.2 (7) 0:49:30.9 (7) 1:35:21.1 +21:47.3 +21:47
9 13 Bob Sica 0:52:54.2 (8) 1:02:21.7 (8) 1:55:15.9 +41:42.1 +41:42

Short Course Women Open 17.4 km. Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff Delta
1 66 Sarah Shikaze 0:36:25.9 (1) 0:40:47.8 (1) 1:17:13.8   1:17:13
2 68 Tania Zimmerman 0:41:04.1 (3) 0:43:29.2 (2) 1:24:33.3 +7:19.5 +07:19
3 65 Cheryl Ridgers 0:41:03.8 (2) 0:48:40.8 (3) 1:29:44.6 +12:30.8 +12:30


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2020 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4