Hardwood Fischer Loppet March 7, 2020 | Zone4.ca

Hardwood Fischer Loppet March 7, 2020

Date: Mar 7, 2020
Unofficial  Results
Location: Hardwood Ski and Bike
Host Club: 

Jury
Technical Delegate:   
Chief of Competition:   
Chief of Course:   
Coach:   
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

15 km Cl Women 19 & under 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 100 Miranda Crabtree 1:09:05.4  

15 km Cl Women 20-34 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff

15 km Cl Women 35-49 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 101 Christine Kohut 1:25:10.6  
2 102 Claire Gralton 1:36:47.3 +11:36.7

15 km Cl Women 50-64 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 406 Marion Tilstra 1:06:24.0  
2 105 Elaine Hardy 1:15:43.9 +9:19.9
3 104 Sarah Pihel 1:26:49.2 +20:25.2
4 103 Galina Zilberberg 1:35:19.1 +28:55.1
5 106 Noelle Smith 1:38:29.7 +32:05.7
6 107 Teresa Godin 1:42:03.5 +35:39.5

15 km Cl Women 65 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 109 Patricia Konantz 1:15:19.6  

15 km Cl Men 19 & under 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 326 Adam Marshall 0:53:43.3  

15 km Cl Men 20-34 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 112 Finn Dodgson 0:43:27.5  
2 111 Kyle Richardson 1:03:46.1 +20:18.6
3 113 Duncan Crabtree 1:56:29.6 +1:13:02.1

15 km Cl Men 35-49 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 114 Sebastien Bouffard 0:52:48.2  
2 118 Shawn Marshall 1:01:58.7 +9:10.5
3 115 Tim Hanlon 1:18:24.4 +25:36.2
4 117 Mark Hamilton 1:19:43.1 +26:54.9
5 134 Sean Grimes 1:21:30.5 +28:42.3
6 342 Adam Debiasio 1:30:27.8 +37:39.6
7 116 Edmund Gralton 1:37:00.3 +44:12.1

15 km Cl Men 50-64 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 127 Ivan MacKenzie 0:52:52.4  
2 121 pasi Maatta 0:59:12.6 +6:20.2
3 119 Daniel Bertini 0:59:27.5 +6:35.1
4 126 Rob Crabtree 0:59:41.4 +6:49.0
5 128 Paul Kadziora 1:02:55.0 +10:02.6
6 120 Glenn Orton 1:03:08.4 +10:16.0
7 125 Ray Fischer 1:04:20.0 +11:27.6
8 122 Paul Lowes 1:09:58.5 +17:06.1
9 124 David Robinson 1:14:56.3 +22:03.9
10 123 mark alger 1:44:30.6 +51:38.2

15 km Cl Men 65 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 131 Rauno Makinen 1:11:24.7  
2 135 George Wallace 1:28:23.1 +16:58.4
3 130 Brian Wallace 1:28:40.7 +17:16.0
4 129 Walt Woolvett 1:55:02.8 +43:38.1
5 110 Nicholas Karpov 1:58:49.0 +47:24.3

30 km Cl Women 16-19 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 200 Lila Yuhasz-Bell 1:14:52.8 (1) 1:17:54.5 (1) 2:32:47.4  

30 km Cl Women 20-34 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 201 Elise Huet 0:57:19.7 (1) 1:00:23.7 (1) 1:57:43.5  

30 km Cl Women 35-49 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 202 Michelle Gordon 1:09:11.2 (1) 1:14:54.4 (1) 2:24:05.7  

30 km Cl Women 50-64 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

30 km Cl Women 65 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

30 km Cl Men 16-19 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

30 km Cl Men 20-34 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 208 Austin Valjas 0:51:03.4 (1) 0:51:06.8 (1) 1:42:10.2  

30 km Cl Men 35-49 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 209 Roman Kurmoza 0:51:14.9 (1) 0:51:19.7 (1) 1:42:34.7  
2 203 Christopher Young 0:55:15.9 (2) 0:58:54.0 (2) 1:54:09.9 +11:35.2

30 km Cl Men 50-64 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 205 Allan Magi 0:51:15.7 (1) 0:54:58.7 (1) 1:46:14.5  
2 204 Chuck Johnston 1:03:53.6 (2) 1:10:35.8 (2) 2:14:29.4 +28:14.9
3 206 John Beebe 1:06:02.6 (3) 1:15:16.7 (3) 2:21:19.4 +35:04.9
4 207 Arek Bieniewski 1:16:34.6 (4) 1:30:13.2 (4) 2:46:47.8 +1:00:33.3

30 km Cl Men 65 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

5km Youth Loppet Girls 10 & under 5 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 46 Kara Copeland 0:20:07.8  
DNF 133 Karstin Picken *** ***

5km Youth Loppet Boys 10 & under 5 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 1 Elliot Verheyen 0:19:37.0  
2 3 Matthew Howard 0:20:16.5 +39.5
3 13 Philip Merkin 0:26:51.1 +7:14.1
4 4 Evan Kavcic 0:27:03.0 +7:26.0
5 2 Jasper Robertson-Ronn 0:31:28.7 +11:51.7

5km Youth Loppet Girls Ages 11+ 5 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 47 Dana Copeland 0:24:14.5  
2 8 Camden Scott 0:32:39.1 +8:24.6
3 9 Sophie Fischer 0:32:43.8 +8:29.3
4 7 similan debray 0:37:44.9 +13:30.4
5 6 maya debray 0:39:21.8 +15:07.3

5km Youth Loppet Boys Ages 11+ 5 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 12 Miles Carreau 0:19:01.3  
2 14 Arseniy Merkin 0:19:51.9 +50.6
3 15 Samuel Otazo 0:20:35.7 +1:34.4
4 5 Griffin Dauphinee 0:23:26.6 +4:25.3
5 132 Calvin Picken 0:36:15.7 +17:14.4
6 16 Andrew Jutzi 0:53:30.2 +34:28.9

2.5 km Kids Loppet Girls 10 & under 2.7 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 23 Ailsa Miller 0:13:40.9  
2 24 Nastya Velichko 0:14:34.2 +53.3
3 19 Evelyn Rose 0:17:51.8 +4:10.9
4 20 Kristina Fraser 0:17:53.0 +4:12.1
5 21 Iza Szymczyk 0:18:33.3 +4:52.4
6 17 Eva Feher 0:19:10.9 +5:30.0
7 22 Tatjana Berlier 0:19:13.1 +5:32.2
8 25 Isla Otazo 0:20:56.0 +7:15.1
9 18 Kara Godber 0:21:57.0 +8:16.1

2.5 km Kids Loppet Boys 10 & under 2.7 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 30 Tomas Scott 0:12:25.6  
2 35 Rhys Podhradsky 0:16:27.6 +4:02.0
3 31 Nathan da Costa 0:16:34.3 +4:08.7
4 26 Harrison Sibley 0:17:40.1 +5:14.5
5 33 Bryce Fischer 0:18:05.9 +5:40.3
6 27 Bennett Sibley 0:22:13.4 +9:47.8
7 32 Connor Kavcic 0:22:24.3 +9:58.7
8 28 noah debray 0:30:01.6 +17:36.0
9 36 Soren Podhradsky 0:30:58.9 +18:33.3

5km Social Ski Women 5 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 39 Brigitte Brennan 0:32:43.9  
2 38 Doris Neculoiu 0:38:38.5 +5:54.6
3 41 Talena Kraus 0:49:13.6 +16:29.7
4 40 Lesley Kraus 1:02:56.4 +30:12.5

5km Social Ski Men 5 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 42 George Milne 0:36:08.5  
2 43 Peter Kraus 1:00:33.2 +24:24.7

30 km Sk Women 16-19 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

30 km Sk Women 20- 34 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 400 Sarah Thompson 0:55:21.9 (1) 1:05:28.8 (1) 2:00:50.7  

30 km Sk Women 35-49 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 403 Sara McIlraith 0:46:21.1 (1) 0:48:26.1 (1) 1:34:47.2  
2 401 Colleen Mortimer 0:48:22.3 (2) 0:50:51.6 (2) 1:39:13.9 +4:26.7
3 402 Heather Sherwin 0:52:28.6 (3) 0:56:06.1 (3) 1:48:34.7 +13:47.5

30 km Sk Women 50- 64 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 405 Chris Huet 0:49:42.8 (1) 0:53:37.4 (1) 1:43:20.2  
2 404 Kirsten Cooper 0:56:35.6 (2) 0:58:26.4 (2) 1:55:02.1 +11:41.9

30 km Sk Women 65 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

30 km Sk Men 16-19 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

30 km Sk Men 20-34 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 407 Nick Croker 0:48:14.9 (1) 0:50:25.0 (1) 1:38:39.9  
DNF 431 Maxwell McEachin 1:00:57.6 (*) *** (*) *** ***

30 km Sk Men 35-49 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 414 Sean Bechtel 0:40:14.9 (1) 0:42:22.9 (1) 1:22:37.8  
2 410 Stephen Flower 0:40:15.3 (2) 0:42:39.2 (2) 1:22:54.6 +16.8
3 413 Bryan Dubeau 0:43:31.2 (3) 0:46:28.7 (3) 1:30:00.0 +7:22.2
4 408 Alex Smith 0:44:06.6 (4) 0:48:24.0 (5) 1:32:30.7 +9:52.9
5 415 Jason Vurma 0:45:21.4 (6) 0:48:00.1 (4) 1:33:21.6 +10:43.8
6 409 David White 0:44:24.4 (5) 0:49:43.0 (6) 1:34:07.4 +11:29.6
7 44 Dan Michaluk 0:48:00.9 (7) 0:50:11.2 (7) 1:38:12.2 +15:34.4
8 416 Scott Whitmore 0:49:30.7 (8) 0:54:06.8 (8) 1:43:37.5 +20:59.7
9 412 Robert Carreau 0:51:10.7 (9) 0:56:27.9 (9) 1:47:38.6 +25:00.8
10 417 Mark Brown 0:51:56.2 (10) 0:58:04.5 (10) 1:50:00.8 +27:23.0
11 430 Markku Viitala 1:02:02.3 (11) 1:07:18.2 (11) 2:09:20.5 +46:42.7
12 411 nicolas debray 1:07:45.8 (12) 1:12:42.2 (12) 2:20:28.1 +57:50.3

30 km Sk Men 50-64 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 427 Mark Berger 0:43:49.9 (1) 0:45:40.3 (1) 1:29:30.3  
2 425 Neil Phipps 0:44:13.2 (2) 0:48:50.9 (4) 1:33:04.2 +3:33.9
3 419 Petr Jakl 0:44:50.4 (3) 0:48:32.6 (3) 1:33:23.0 +3:52.7
4 420 Jack Simpson 0:45:22.8 (4) 0:49:02.8 (5) 1:34:25.7 +4:55.4
5 421 Cameron Mahon 0:46:17.3 (6) 0:48:08.6 (2) 1:34:25.9 +4:55.6
6 424 Darren Barber 0:46:06.7 (5) 0:49:29.5 (6) 1:35:36.3 +6:06.0
7 426 Bruce Day 0:46:38.2 (7) 0:51:10.4 (7) 1:37:48.7 +8:18.4
8 422 Stephen Gentles 0:48:58.0 (8) 0:53:23.5 (8) 1:42:21.5 +12:51.2
9 423 Mike Huet 0:49:51.0 (9) 0:55:44.7 (9) 1:45:35.7 +16:05.4
10 418 Myles Magner 1:03:10.3 (10) 1:06:36.9 (10) 2:09:47.2 +40:16.9

30 km Sk Men 65 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 428 Paul Corrigan 0:54:12.9 (1) 1:01:17.4 (1) 1:55:30.3  
2 429 Anson Lake 0:55:42.5 (2) 1:03:27.9 (2) 1:59:10.5 +3:40.2

15 km Sk Women 19 and under 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 300 Sierra Macdonald 0:50:53.6  
2 304 Emily Gordon 0:53:14.6 +2:21.0
3 302 Genevieve Dubeau 0:53:39.3 +2:45.7
4 301 Brooklin Lowes 0:59:30.5 +8:36.9
5 303 Abbygale Davidson 1:01:49.7 +10:56.1

15 km Sk Women 20-34 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 308 Jessica Roach 0:46:00.9  
2 307 Daphne Doble 0:51:10.9 +5:10.0
3 305 Sarah Hill 0:58:52.7 +12:51.8
4 309 Katie Ozolins 1:07:24.5 +21:23.6
5 306 Stephanie Cholyk 1:11:42.2 +25:41.3

15 km Sk Women 35-49 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 310 Jillian Flower 0:48:49.8  

15 km Sk Women 50-64 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 314 Kathryn Sulllivan 0:57:19.7  
2 313 Sandy Metzger 1:04:01.2 +6:41.5
3 312 Christine Jonas-Simpson 1:11:59.6 +14:39.9
4 315 Janice Robinson 1:15:11.3 +17:51.6

15 km Sk Women 65 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff

15 km Sk Men 19 & under 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 322 Theodore Ochrym 0:39:50.7  
2 316 Riley De Gans 0:39:52.0 +1.3
3 324 Robert Raikou 0:42:14.8 +2:24.1
4 320 Cooper de Haan 0:42:20.3 +2:29.6
5 325 Leon Ewald 0:42:22.6 +2:31.9
6 319 Tilson de Haan 0:42:33.7 +2:43.0
7 321 Cameron Lowes 0:45:02.5 +5:11.8
8 318 CJ Buelow 0:48:28.2 +8:37.5
9 323 Reid MacKinnon 0:50:21.1 +10:30.4
10 327 Jasper Young 0:54:20.2 +14:29.5
11 317 Ewan Verheyen 1:02:15.1 +22:24.4

15 km Sk Men 20-34 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 328 Troy Martel 0:39:53.1  
2 330 Ivan Molotkov 0:49:49.0 +9:55.9
3 332 Robin Horsfield 0:52:58.5 +13:05.4

15 km Sk Men 35-49 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 333 Dave Edwards 0:44:16.5  
2 336 Owen Gray 0:45:02.3 +45.8
3 340 George Condy 0:45:26.1 +1:09.6
4 334 Andrew Watson 0:48:23.1 +4:06.6
5 337 Andrew Gubbels 0:48:25.0 +4:08.5
6 335 jeff edwards 0:48:51.9 +4:35.4
7 341 Keith MacKinnon 0:52:53.1 +8:36.6
8 339 Ryan Krook 0:56:56.5 +12:40.0
9 338 Chong Zheng 1:29:24.8 +45:08.3

15 km Sk Men 50-64 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 353 Glenn Edwards 0:45:38.1  
2 360 Scott Good 0:48:24.6 +2:46.5
3 344 Doug Craine 0:50:00.4 +4:22.3
4 348 Phil Hastings 0:51:35.2 +5:57.1
5 355 Peter Dauphinee 0:53:05.1 +7:27.0
6 346 Don Hill 0:53:14.3 +7:36.2
7 347 Sam Cohen 0:58:32.9 +12:54.8
8 352 Tony Berlier 0:58:46.4 +13:08.3
9 345 risto ylipahkala 0:59:46.8 +14:08.7
10 350 Greg Davidson 1:01:50.1 +16:12.0
11 361 Michael Copeland 1:03:23.3 +17:45.2
12 356 Nick Pimlott 1:04:03.0 +18:24.9
13 354 Dwayne Barber 1:09:10.4 +23:32.3
14 349 Alex Ochrym 1:09:44.1 +24:06.0
15 351 Steve Ruttan 1:10:40.1 +25:02.0

15 km Sk Men 65 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 358 robert cheskey 0:56:29.5  
2 359 Michael Brennan 0:59:57.2 +3:27.7
3 357 Ian Fyfe 1:29:32.9 +33:03.4


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2020 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4