Hinton AB Cup 4 Classic Technique Mass Start

Jury
Technical DelegateDan Brisbin
CCA Race DirectorMike Neary
Chief of CompetitionAaron Dodds

Junior Men

2 x 5.0km (Green)

DiffsTime
Name
Lap #1 
  • 1 Larkin WasmuthLarkin Wasmuth0:30:04.610:30:04.61
    10:14:32.39
    Bib: 19Open Men: 2Fort SaskatchewanCRTG30250
  • 2 Silas LangSilas Lang0:30:22.500:30:22.50 +17.89
    20:15:06.67
    Bib: 23Open Men: 3Edmonton NordicCRTG25735
  • 3 Tomas MarkTomas Mark0:31:48.200:31:48.20 +1:43.59
    30:15:25.71
    Bib: 22Open Men: 6Muskeg Flyers29297
  • 4 Zachary MalmstenZachary Malmsten0:32:52.690:32:52.69 +2:48.08
    40:16:03.83
    Bib: 30Open Men: 8Wapiti Nordic23643
  • 5 Derek StolleryDerek Stollery0:33:56.170:33:56.17 +3:51.55
    50:16:28.38
    Bib: 27Open Men: 11Camrose Ski ClubCRTG33370

Open Men

2 x 5.0km (Green)

DiffsTime
Name
Lap #1 
  • 1 Lukas MarkLukas Mark0:29:27.240:29:27.24
    10:14:24.97
    Bib: 21Overall Results: 1Muskeg FlyersCRTG25587
  • 2 Jon Arne EnevoldsenJon Arne Enevoldsen0:30:58.800:30:58.80 +1:31.55
    20:15:18.32
    Bib: 33Overall Results: 4Narvik SkiklubbEnevoldsen Sports
  • 3 Abram MeagherAbram Meagher0:31:22.930:31:22.93 +1:55.68
    30:15:25.06
    Bib: 20Overall Results: 5Ptarmigan NordicU of Alberta27481
  • 4 Andy KlemAndy Klem0:31:58.930:31:58.93 +2:31.68
    40:15:43.32
    Bib: 34Overall Results: 7U of A NordicU of Alberta
  • 5 Connor SpeerConnor Speer0:33:13.760:33:13.76 +3:46.51
    50:16:08.90
    Bib: 28Overall Results: 9U of A NordicU of Alberta27077
  • 6 Nils AsfeldtNils Asfeldt0:33:13.900:33:13.90 +3:46.65
    Bib: 25Overall Results: 10Camrose Ski ClubU of A - Augustana23738

Junior Women

2 x 5.0km (Green)

DiffsTime
Name
Lap #1 
  • 1 Sarah TipplesSarah Tipples0:38:59.120:38:59.12
    10:19:05.34
    Bib: 54Open Women: 3Edmonton NordicABST29391

Open Women

2 x 5.0km (Green)

DiffsTime
Name
Lap #1 
  • 1 Anika AsfeldtAnika Asfeldt0:37:10.050:37:10.05
    10:18:27.93
    Bib: 58Overall Results: 1Camrose Ski ClubU of A - Augustana25719
  • 2 Freya HikFreya Hik0:37:53.270:37:53.27 +43.21
    20:18:30.34
    Bib: 53Overall Results: 2U of A NordicU of Alberta33376
  • 3 Maryann HeacockMaryann Heacock0:41:45.110:41:45.11 +4:35.05
    30:20:19.62
    Bib: 55Overall Results: 4Fast Trax Run & Ski13438
  • DNF Ariel RaudseppAriel Raudsepp
    Bib: 56U of A NordicU of Alberta
  • DNS Claire SchneiderClaire Schneider
    Bib: 57Foothills Nordic21446

Masters Men 1&2

2 x 5.0km (Green)

DiffsTime
Name
Lap #1 
  • 1 Paul MoorePaul Moore0:32:33.340:32:33.34
    10:16:14.85
    Bib: 37Masters Men: 1Fast Trax Run & Ski13268
  • 2 Patrick MoorePatrick Moore0:34:51.740:34:51.74 +2:18.39
    20:17:02.65
    Bib: 38Masters Men: 3Fast Trax Run & Ski14428
  • 3 Aaron FalkenbergAaron Falkenberg0:39:51.930:39:51.93 +7:18.58
    30:19:33.73
    Bib: 46Masters Men: 7Fast Trax Run & SkiGCSC

Masters Men 3&4

2 x 5.0km (Green)

DiffsTime
Name
Lap #1 
  • 1 Alaric FishAlaric Fish0:33:12.890:33:12.89
    10:16:13.26
    Bib: 50Masters Men: 2Canmore Nordic
  • 2 Jack CookJack Cook0:37:30.030:37:30.03 +4:17.13
    20:18:13.07
    Bib: 39Masters Men: 5Fast Trax Run & SkiFast Trax2241
  • 3 Timothy HillTimothy Hill0:37:32.000:37:32.00 +4:19.10
    Bib: 51Masters Men: 6Foothills Nordic
  • DNS Colin NormanColin Norman
    Bib: 40Foothills Nordic37793
  • DNS Herb StarkHerb Stark
    Bib: 44U of A NordicU of Alberta

Masters Men 5&6

2 x 5.0km (Green)

DiffsTime
Name
Lap #1 
  • 1 Clarke ShipkaClarke Shipka0:36:31.180:36:31.18
    10:18:01.90
    Bib: 48Masters Men: 4Hinton Nordic
  • 2 Pablo AdamesPablo Adames0:40:18.680:40:18.68 +3:47.49
    Bib: 47Masters Men: 8Calgary Nordic Training Group
  • 3 Russell GottschalkRussell Gottschalk0:40:54.040:40:54.04 +4:22.85
    20:19:57.42
    Bib: 41Masters Men: 9Edmonton Nordic
  • 4 Phillip MeagherPhillip Meagher0:44:04.300:44:04.30 +7:33.11
    30:21:20.25
    Bib: 52Masters Men: 10Ptarmigan Nordic29411
  • 5 George SmithGeorge Smith0:47:35.870:47:35.87 +11:04.68
    40:23:12.05
    Bib: 42Masters Men: 12Calgary Nordic Training Group
  • DNS Sean RickardSean Rickard
    Bib: 43Fast Trax Run & Ski38026
  • DNS Ulf KleppeUlf Kleppe
    Bib: 45Edmonton Nordic5706

Masters Men 7+

2 x 5.0km (Green)

DiffsTime
Name
Lap #1 
  • 1 Mike MappinMike Mappin0:44:13.490:44:13.49
    10:21:27.87
    Bib: 49Masters Men: 11Canmore NordicCanmore Nordic Sport Services

Masters Women 1&2

2 x 5.0km (Green)

DiffsTime
Name
Lap #1 
  • 1 Claudia VelandiaClaudia Velandia0:45:27.710:45:27.71
    10:22:20.98
    Bib: 60Masters Women: 2Calgary Nordic Training Group

Masters Women 3&4

2 x 5.0km (Green)

DiffsTime
Name
Lap #1 
  • DNS Jenia Tishkina-NormanJenia Tishkina-Norman
    Bib: 63Foothills Nordic37794

Masters Women 5&6

2 x 5.0km (Green)

DiffsTime
Name
Lap #1 
  • 1 Wietske EikelenboomWietske Eikelenboom0:41:27.580:41:27.58
    10:20:25.46
    Bib: 62Masters Women: 1Edmonton Nordic
  • 2 Julia KeenlisideJulia Keenliside0:46:10.060:46:10.06 +4:42.47
    20:22:45.19
    Bib: 59Masters Women: 4Edmonton Nordic

Masters Women 7+

2 x 5.0km (Green)

DiffsTime
Name
Lap #1 
  • 1 Judy Buchanan-MappinJudy Buchanan-Mappin0:45:52.570:45:52.57
    10:22:38.90
    Bib: 61Masters Women: 3Canmore NordicCanmore Nordic Sport Services

Juvenile Boys

1 x 5.0km (Green)

DiffsTime
Name
 
  • 1 Xavier McKeeverXavier McKeever0:14:41.190:14:41.19
    Bib: 85Overall Results: 1Foothills Nordic353292003
  • 2 Tom StephenTom Stephen0:14:43.050:14:43.05 +01.85
    Bib: 82Overall Results: 2Foothills Nordic314102002
  • 3 Luke FrickerLuke Fricker0:15:25.750:15:25.75 +44.55
    Bib: 83Overall Results: 3Canmore NordicABDT353812002
  • 4 Samuel ReeSamuel Ree0:15:29.760:15:29.76 +48.56
    Bib: 80Overall Results: 4Vermilion Nordic331342001
  • 5 JP CummingsJP Cummings0:15:30.190:15:30.19 +48.99
    Bib: 77Overall Results: 5Foothills NordicABDT333612001
  • 6 Jordan LundstromJordan Lundstrom0:15:39.970:15:39.97 +58.77
    Bib: 79Overall Results: 6Wapiti Nordic334042001
  • 7 Jack MenziesJack Menzies0:15:57.490:15:57.49 +1:16.29
    Bib: 78Overall Results: 7Canmore Nordic353742001
  • 8 Logan LumbyLogan Lumby0:16:05.900:16:05.90 +1:24.70
    Bib: 95Overall Results: 8Foothills Nordic376692002
  • 9 Jeremy DittrichJeremy Dittrich0:16:36.820:16:36.82 +1:55.62
    Bib: 86Overall Results: 9Foothills Nordic331302002
  • 10 Edan WasmuthEdan Wasmuth0:16:36.900:16:36.90 +1:55.70
    Bib: 91Overall Results: 10Fort SaskatchewanU of Alberta357582002
  • 11 Benjamin EgginkBenjamin Eggink0:17:26.700:17:26.70 +2:45.51
    Bib: 81Overall Results: 11Camrose Ski Club357592001
  • 12 Owen PimmOwen Pimm0:18:12.600:18:12.60 +3:31.40
    Bib: 89Overall Results: 12Red Deer Nordic314632002
  • 13 Finn AndersonFinn Anderson0:18:14.690:18:14.69 +3:33.49
    Bib: 92Overall Results: 13XC Bragg Creek354742002
  • 14 Sam MoodySam Moody0:18:19.270:18:19.27 +3:38.07
    Bib: 84Overall Results: 14U of A NordicU of Alberta365072001
  • 15 Jacob SeubertJacob Seubert0:18:21.850:18:21.85 +3:40.66
    Bib: 88Overall Results: 15Edmonton Nordic357602001
  • 16 Jackson HoferJackson Hofer0:18:35.200:18:35.20 +3:54.00
    Bib: 87Overall Results: 16Foothills Nordic353992001
  • 17 Seamus Ventic-RickettsSeamus Ventic-Ricketts0:20:51.140:20:51.14 +6:09.94
    Bib: 93Overall Results: 17Wapiti Nordic354402002
  • 18 Sean UlrichSean Ulrich0:21:42.710:21:42.71 +7:01.51
    Bib: 94Overall Results: 18Vermilion Nordic354752002
  • DNS Matthew GillettMatthew Gillett
    Bib: 90Canmore Nordic353902002

Juvenile Girls

1 x 5.0km (Green)

DiffsTime
Name
 
  • 1 Anna Macisaac-JonesAnna Macisaac-Jones0:16:46.150:16:46.15
    Bib: 105Overall Results: 1Rocky Mountain RacersABDT308842001
  • 2 Isobel Jane HendryIsobel Jane Hendry0:17:23.400:17:23.40 +37.25
    Bib: 111Overall Results: 2Canmore Nordic353532002
  • 3 Anna PryceAnna Pryce0:17:38.800:17:38.80 +52.65
    Bib: 106Overall Results: 3Foothills NordicABDT333732001
  • 4 Nicole GammieNicole Gammie0:17:55.120:17:55.12 +1:08.97
    Bib: 108Overall Results: 4Foothills NordicABDT340942001
  • 5 Maya FishMaya Fish0:18:04.640:18:04.64 +1:18.49
    Bib: 112Overall Results: 5Canmore NordicABDT353612002
  • 6 Ngaire BarracloughNgaire Barraclough0:18:08.610:18:08.61 +1:22.46
    Bib: 114Overall Results: 6U of A NordicU of Alberta341122002
  • 7 Alison GourleyAlison Gourley0:18:23.030:18:23.03 +1:36.88
    Bib: 107Overall Results: 7Canmore Nordic353912001
  • 8 Makayla SheppardMakayla Sheppard0:18:48.400:18:48.40 +2:02.25
    Bib: 122Overall Results: 8Athabasca Nordic378142002
  • 9 Erin BennettErin Bennett0:19:13.740:19:13.74 +2:27.59
    Bib: 109Overall Results: 9Edmonton NordicCRTG334062001
  • 10 Miliana GiesbrechtMiliana Giesbrecht0:19:33.830:19:33.83 +2:47.68
    Bib: 110Overall Results: 10XC Bragg Creek354682001
  • 11 Abby ElgertAbby Elgert0:19:40.780:19:40.78 +2:54.63
    Bib: 115Overall Results: 11Athabasca Nordic314602002
  • 12 Kathryn Oakey-AyroudKathryn Oakey-Ayroud0:19:48.360:19:48.36 +3:02.21
    Bib: 123Overall Results: 12U of A NordicU of Alberta378122002
  • 13 Sloane FabbroSloane Fabbro0:20:02.060:20:02.06 +3:15.91
    Bib: 120Overall Results: 13Foothills Nordic353962002
  • 14 Marïke HendersonMarïke Henderson0:21:01.460:21:01.46 +4:15.31
    Bib: 116Overall Results: 14Canmore Nordic353832002
  • 15 Helena DenkemaHelena Denkema0:21:34.220:21:34.22 +4:48.07
    Bib: 119Overall Results: 15Wapiti Nordic354322002
  • 16 Grace BertozziGrace Bertozzi0:21:42.400:21:42.40 +4:56.25
    Bib: 118Overall Results: 16Wapiti Nordic354352002
  • 17 Georgia HutchisonGeorgia Hutchison0:22:45.420:22:45.42 +5:59.27
    Bib: 121Overall Results: 17Canmore Nordic353842002
  • 18 Abigail BrownAbigail Brown0:23:59.600:23:59.60 +7:13.45
    Bib: 117Overall Results: 18Edmonton Nordic354712001
  • DNS Astrid StarkAstrid Stark
    Bib: 113U of A NordicU of Alberta357472001
  • DNS Katya DittrichKatya Dittrich
    Bib: 124Foothills Nordic377752001

Junior Boys

2 x 5.0km (Green)

DiffsTime
Name
Lap #1 
  • 1 Rhys JamesRhys James0:30:34.510:30:34.51
    10:14:57.66
    Bib: 24Overall Results: 1Foothills Nordic31873
  • 2 Will RickardWill Rickard0:31:27.240:31:27.24 +52.72
    Bib: 29Overall Results: 2Edmonton Nordic29433
  • 3 Ben PryceBen Pryce0:32:28.810:32:28.81 +1:54.29
    20:15:48.11
    Bib: 26Overall Results: 3Foothills NordicABDT31446
  • 4 Adam PojasokAdam Pojasok0:33:56.820:33:56.82 +3:22.30
    30:16:29.03
    Bib: 31Overall Results: 4Edmonton NordicCRTG35328
  • 5 Daniel BrissonDaniel Brisson0:35:25.200:35:25.20 +4:50.68
    40:17:14.82
    Bib: 32Overall Results: 5Edmonton Nordic35746

Junior Girls

1 x 5.0km (Green)

DiffsTime
Name
 
  • 1 Marin CisloMarin Cislo0:17:07.680:17:07.68
    Bib: 97Overall Results: 1Edmonton NordicABST33409
  • 2 Althea BrolsmaAlthea Brolsma0:18:06.520:18:06.52 +58.83
    Bib: 98Overall Results: 2Foothills NordicABDT33156
  • 3 Tegan BrolsmaTegan Brolsma0:18:32.350:18:32.35 +1:24.66
    Bib: 99Overall Results: 3Foothills Nordic31051
  • 4 Alexandra GottschalkAlexandra Gottschalk0:19:18.310:19:18.31 +2:10.62
    Bib: 100Overall Results: 4Edmonton Nordic33098
  • 5 Samantha GottschalkSamantha Gottschalk0:19:29.720:19:29.72 +2:22.03
    Bib: 101Overall Results: 5Edmonton Nordic33099
  • 6 Sarah HanstockSarah Hanstock0:19:48.020:19:48.02 +2:40.33
    Bib: 103Overall Results: 6Edmonton Nordic31862
  • 7 Anna UlrichAnna Ulrich0:20:35.050:20:35.05 +3:27.36
    Bib: 102Overall Results: 7Vermilion Nordic33723
  • 8 Tatiana TilleyTatiana Tilley0:22:19.660:22:19.66 +5:11.97
    Bib: 104Overall Results: 8Rocky Mountain RacersRMR33127

Midget Boys

2 x 1.25 (Yellow)

DiffsTime
Name
Lap #1 
  • 1 Max StarkMax Stark0:07:12.340:07:12.34
    10:03:28.05
    Bib: 125Overall Results: 1U of A NordicU of Alberta35748
  • 2 Jake GerritseJake Gerritse0:07:23.660:07:23.66 +11.32
    20:03:34.48
    Bib: 128Overall Results: 2Athabasca Nordic35481
  • 3 Noah Weir ChabaNoah Weir Chaba0:07:42.060:07:42.06 +29.71
    60:03:45.40
    Bib: 134Overall Results: 3U of A NordicU of Alberta
  • 4 Graydi WasmuthGraydi Wasmuth0:07:43.690:07:43.69 +31.35
    50:03:45.35
    Bib: 127Overall Results: 4Fort SaskatchewanU of Alberta37774
  • 5 Sebastien ParentSebastien Parent0:07:44.040:07:44.04 +31.70
    70:03:46.66
    Bib: 126Overall Results: 5Canmore Nordic35289
  • 6 Simon MarchinkoSimon Marchinko0:07:45.180:07:45.18 +32.84
    30:03:44.45
    Bib: 130Overall Results: 6Red Deer Nordic37813
  • 7 Mitchell MartinMitchell Martin0:07:55.500:07:55.50 +43.16
    40:03:44.62
    Bib: 131Overall Results: 7XC Bragg Creek37876
  • 8 Caleb ReeCaleb Ree0:08:01.130:08:01.13 +48.79
    80:03:48.00
    Bib: 132Overall Results: 8Vermilion Nordic35397
  • DNS Harrison GiesbrechtHarrison Giesbrecht
    Bib: 129XC Bragg Creek37869
  • DNS Sasha NormanSasha Norman
    Bib: 133Foothills Nordic37792

Midget Girls

2 x 1.25 (Yellow)

DiffsTime
Name
Lap #1 
  • 1 Julia HillJulia Hill0:07:28.620:07:28.62
    10:03:41.12
    Bib: 135Overall Results: 1Foothills Nordic35408
  • 2 Annie BarracloughAnnie Barraclough0:07:55.350:07:55.35 +26.73
    20:03:49.03
    Bib: 137Overall Results: 2U of A NordicU of Alberta37878
  • 3 Alison GartnerAlison Gartner0:07:58.200:07:58.20 +29.58
    40:03:51.29
    Bib: 136Overall Results: 3Foothills Nordic35395
  • 4 Makena PrudenMakena Pruden0:07:59.140:07:59.14 +30.52
    30:03:49.71
    Bib: 140Overall Results: 4Wapiti Nordic35394
  • 5 Riley HughesRiley Hughes0:08:10.390:08:10.39 +41.77
    50:03:52.48
    Bib: 143Overall Results: 5XC Bragg Creek37881
  • 6 Natalie ThainNatalie Thain0:08:10.500:08:10.50 +41.88
    60:03:57.96
    Bib: 138Overall Results: 6Camrose Ski Club35429
  • 7 Jill StephenJill Stephen0:08:27.150:08:27.15 +58.52
    80:04:00.64
    Bib: 141Overall Results: 7Foothills Nordic35423
  • 8 Nadia FishNadia Fish0:08:50.440:08:50.44 +1:21.82
    70:04:00.10
    Bib: 139Overall Results: 8Canmore Nordic37855
  • 9 Tabitha WilliamsTabitha Williams0:09:00.660:09:00.66 +1:32.03
    100:04:19.04
    Bib: 142Overall Results: 9Canmore Nordic37867
  • 10 Aydan BartlettAydan Bartlett0:09:04.560:09:04.56 +1:35.93
    90:04:16.17
    Bib: 153Overall Results: 10Canmore Nordic
  • 11 Emily EgginkEmily Eggink0:09:12.610:09:12.61 +1:43.98
    120:04:30.63
    Bib: 145Overall Results: 11Camrose Ski Club37866
  • 12 Emma HendryEmma Hendry0:09:13.430:09:13.43 +1:44.81
    110:04:29.43
    Bib: 144Overall Results: 12Canmore Nordic37879
  • 13 Taylor SheppardTaylor Sheppard0:09:33.470:09:33.47 +2:04.85
    140:04:40.52
    Bib: 152Overall Results: 13Athabasca Nordic37815
  • 14 Katya LeahKatya Leah0:09:40.020:09:40.02 +2:11.40
    130:04:36.97
    Bib: 146Overall Results: 14Foothills Nordic37807
  • 15 KATE HAWKINSKATE HAWKINS0:09:49.830:09:49.83 +2:21.21
    170:04:50.25
    Bib: 151Overall Results: 15Red Deer Nordic
  • 16 Ileana MoodyIleana Moody0:09:58.210:09:58.21 +2:29.58
    150:04:43.19
    Bib: 149Overall Results: 16U of A NordicU of Alberta37882
  • 17 Charlotte TrainorCharlotte Trainor0:10:00.590:10:00.59 +2:31.96
    160:04:43.74
    Bib: 147Overall Results: 17XC Bragg Creek37984
  • 18 Zaphira EyZaphira Ey0:10:23.370:10:23.37 +2:54.74
    180:04:57.71
    Bib: 150Overall Results: 18Wapiti Nordic35436
  • 19 Kaylene SawickiKaylene Sawicki0:11:11.020:11:11.02 +3:42.40
    190:05:14.88
    Bib: 148Overall Results: 19Camrose Ski Club37979

Mini-Midget Boys

2 x 0.95km (Red)

DiffsTime
Name
Lap #1 
  • 1 Aiden ArmstrongAiden Armstrong0:08:22.320:08:22.32
    10:04:02.54
    Bib: 157Overall Results: 1Wapiti Nordic
  • 2 Francois DenkemaFrancois Denkema0:08:51.440:08:51.44 +29.11
    30:04:23.42
    Bib: 156Overall Results: 2Wapiti Nordic
  • 3 Peter WelshPeter Welsh0:09:04.360:09:04.36 +42.04
    20:04:20.53
    Bib: 161Overall Results: 3U of A Nordic
  • 4 Lukas SeubertLukas Seubert0:09:29.360:09:29.36 +1:07.04
    40:04:35.24
    Bib: 158Overall Results: 4Edmonton Nordic38033
  • 5 Wyatt McGrathWyatt McGrath0:09:56.980:09:56.98 +1:34.66
    50:04:40.54
    Bib: 159Overall Results: 5Fort SaskatchewanENSC37787
  • 6 Stefan ZelkoStefan Zelko0:11:45.870:11:45.87 +3:23.54
    60:05:40.97
    Bib: 160Overall Results: 6Wapiti Nordic
  • 7 Matthew NearyMatthew Neary0:12:00.240:12:00.24 +3:37.92
    70:05:48.12
    Bib: 155Overall Results: 7Strathcona Wilderness

Mini-Midget Girls

2 x 0.95km (Red)

DiffsTime
Name
Lap #1 
  • 1 Alison MackieAlison Mackie0:08:38.160:08:38.16
    30:04:13.94
    Bib: 170Overall Results: 1U of A Nordic
  • 2 Ella PrudenElla Pruden0:08:48.350:08:48.35 +10.18
    10:04:13.44
    Bib: 163Overall Results: 2Wapiti Nordic
  • 3 Amy RedmondAmy Redmond0:09:05.150:09:05.15 +26.98
    20:04:13.79
    Bib: 171Overall Results: 3Wapiti Nordic37982
  • 4 Johanna RedmondJohanna Redmond0:09:30.530:09:30.53 +52.36
    40:04:33.40
    Bib: 165Overall Results: 4Wapiti Nordic37983
  • 5 Sydney MartinSydney Martin0:09:36.200:09:36.20 +58.03
    50:04:36.34
    Bib: 164Overall Results: 5XC Bragg Creek
  • 6 Keira JardineKeira Jardine0:10:38.830:10:38.83 +2:00.66
    60:05:01.76
    Bib: 168Overall Results: 6Athabasca Nordic
  • 7 Caitlyn LynchCaitlyn Lynch0:11:12.760:11:12.76 +2:34.59
    70:05:16.37
    Bib: 173Overall Results: 7Wapiti Nordic
  • 8 Sara JohnstonSara Johnston0:11:15.460:11:15.46 +2:37.30
    80:05:25.66
    Bib: 166Overall Results: 8hinton nordic skiers
  • 9 Julianne SafarJulianne Safar0:11:45.780:11:45.78 +3:07.62
    90:05:31.57
    Bib: 172Overall Results: 9Athabasca Nordic
  • DNS Zoe NormanZoe Norman
    Bib: 167Foothills Nordic
  • DNS Leanne GartnerLeanne Gartner
    Bib: 169Foothills Nordic37860

Peewee Boys

1 x 0.95km (Red)

DiffsTime
Name
 
  • 1 Nathan MackieNathan Mackie0:04:53.790:04:53.79
    Bib: 178Overall Results: 1U of A Nordic
  • 2 Joshua AdamesJoshua Adames0:04:56.430:04:56.43 +02.63
    Bib: 175Overall Results: 2Calgary Nordic Training Group
  • 3 Charlie WilliamsCharlie Williams0:04:58.350:04:58.35 +04.56
    Bib: 176Overall Results: 3Canmore Nordic
  • 4 William ArmstrongWilliam Armstrong0:05:20.180:05:20.18 +26.39
    Bib: 179Overall Results: 4Wapiti Nordic
  • 5 Cooper JohnstonCooper Johnston0:05:26.580:05:26.58 +32.79
    Bib: 177Overall Results: 5Hinton Nordic Skiers

Peewee Girls

1 x 0.95km (Red)

DiffsTime
Name
 
  • 1 Kyra SheppardKyra Sheppard0:04:57.220:04:57.22
    Bib: 181Overall Results: 1Athabasca Nordic
  • 2 Mika RichterMika Richter0:05:16.610:05:16.61 +19.38
    Bib: 183Overall Results: 2Wapiti Nordic
  • 3 Miriam LynchMiriam Lynch0:06:12.000:06:12.00 +1:14.77
    Bib: 182Overall Results: 3Wapiti Nordic

Atom Boys

1 x 0.75km (Pink)

DiffsTime
Name
 
  • 1 Daniel NearyDaniel Neary0:08:08.250:08:08.25
    Bib: 185Overall Results: 1Strathcona Wilderness