Hinton AB Cup 3 Free Technique Interval Start

Open Men

2 x 5.0km (Green)

DiffsTime
Name
Lap #2Lap #1 
  • 1 Lukas MarkLukas Mark0:26:32.10:26:32.1
    20:13:13.2 10:13:18.9
    Bib: 81994U23 Men: 1Muskeg FlyersCRTG25587
  • 2 Abram MeagherAbram Meagher0:26:47.60:26:47.6 +15.5
    30:13:14.1 20:13:33.4
    Bib: 101996U23 Men: 2Ptarmigan NordicU of Alberta27481
  • 3 Silas LangSilas Lang0:27:01.40:27:01.4 +29.3
    10:13:07.3 30:13:54.1
    Bib: 91997Junior Men: 1Edmonton NordicCRTG25735
  • 4 Larkin WasmuthLarkin Wasmuth0:27:46.50:27:46.5 +1:14.4
    40:13:38.1 40:14:08.3
    Bib: 61997Junior Men: 2Fort SaskatchewanCRTG30250
  • 5 Andy KlemAndy Klem0:29:50.60:29:50.6 +3:18.5
    70:14:42.0 50:15:08.5
    Bib: 11991Senior Men: 1U of A NordicU of Alberta
  • 6 Tomas MarkTomas Mark0:29:52.30:29:52.3 +3:20.2
    60:14:39.9 60:15:12.3
    Bib: 71998Junior Men: 3Muskeg Flyers29297
  • 7 Derek StolleryDerek Stollery0:30:01.10:30:01.1 +3:29.0
    50:14:35.0 70:15:26.0
    Bib: 31998Junior Men: 4Camrose Ski ClubCRTG33370
  • 8 Nils AsfeldtNils Asfeldt0:31:02.10:31:02.1 +4:30.0
    100:15:12.7 80:15:49.3
    Bib: 51995U23 Men: 3Camrose Ski ClubU of A - Augustana23738
  • 9 Connor SpeerConnor Speer0:31:03.60:31:03.6 +4:31.5
    90:15:08.6 90:15:55.0
    Bib: 41993Senior Men: 2U of A NordicU of Alberta27077
  • 10 Zachary MalmstenZachary Malmsten0:31:11.70:31:11.7 +4:39.6
    80:15:02.9 100:16:08.7
    Bib: 21998Junior Men: 5Wapiti Nordic23643

Masters Men

2 x 5.0km (Green)

DiffsTime
Name
Lap #2Lap #1 
  • 1 Paul MoorePaul Moore0:30:32.00:30:32.0
    10:15:12.5 10:15:19.5
    Bib: 461985Masters Men 1&2: 1Fast Trax Run & Ski13268
  • 2 Alaric FishAlaric Fish0:31:11.90:31:11.9 +39.9
    20:15:33.6 20:15:38.3
    Bib: 391969Masters Men 3&4: 1Canmore Nordic
  • 3 Clarke ShipkaClarke Shipka0:32:26.40:32:26.4 +1:54.4
    30:15:59.6 30:16:26.7
    Bib: 371958Masters Men 5&6: 1Hinton Nordic
  • 4 Kirk LobergKirk Loberg0:34:30.10:34:30.1 +3:58.1
    40:16:35.7 50:17:54.4
    Bib: 471973Masters Men 3&4: 2Foothills Nordic4027
  • 5 Aaron FalkenbergAaron Falkenberg0:34:54.60:34:54.6 +4:22.5
    50:17:08.7 40:17:45.8
    Bib: 411983Masters Men 1&2: 2Fast Trax Run & SkiGCSC
  • 6 Russell GottschalkRussell Gottschalk0:36:57.10:36:57.1 +6:25.1
    60:17:56.5 60:19:00.6
    Bib: 401964Masters Men 5&6: 2Edmonton Nordic
  • 7 Pablo AdamesPablo Adames0:40:15.60:40:15.6 +9:43.5
    80:19:51.1 70:20:24.5
    Bib: 431965Masters Men 5&6: 3Calgary Nordic Training Group
  • 8 Phillip MeagherPhillip Meagher0:40:41.80:40:41.8 +10:09.8
    70:19:32.8 100:21:08.9
    Bib: 481961Masters Men 5&6: 4Ptarmigan Nordic29411
  • 9 George SmithGeorge Smith0:40:45.10:40:45.1 +10:13.1
    90:19:56.8 80:20:48.3
    Bib: 421960Masters Men 5&6: 5Calgary Nordic Training Group
  • 10 Mike MappinMike Mappin0:41:16.90:41:16.9 +10:44.9
    100:20:13.6 90:21:03.3
    Bib: 381954Masters Men 7+: 1Canmore NordicCanmore Nordic Sport Services
  • DNS Colin NormanColin Norman
    Bib: 441976Foothills Nordic37793

Open Women

2 x 5.0km (Green)

DiffsTime
Name
Lap #2Lap #1 
  • 1 Ember LargeEmber Large0:33:53.80:33:53.8
    10:16:27.2 10:17:26.5
    Bib: 211995U23 Women: 1U of A NordicU of Alberta23731
  • 2 Freya HikFreya Hik0:34:30.20:34:30.2 +36.4
    20:17:01.2 20:17:29.0
    Bib: 221995U23 Women: 2U of A NordicU of Alberta33376
  • 3 Anika AsfeldtAnika Asfeldt0:35:34.50:35:34.5 +1:40.7
    30:17:32.1 30:18:02.4
    Bib: 191996U23 Women: 3Camrose Ski ClubU of A - Augustana25719
  • 4 Sarah TipplesSarah Tipples0:37:14.40:37:14.4 +3:20.6
    40:18:25.9 40:18:48.5
    Bib: 231998Junior Women: 1Edmonton NordicABST29391
  •   Megan HopkinsMegan Hopkins
    Bib: 1411997Wapiti Nordic23644
  • DNS Claire SchneiderClaire Schneider
    Bib: 201994Foothills Nordic21446

Masters Women

2 x 5.0km (Green)

DiffsTime
Name
Lap #2Lap #1 
  • 1 Wietske EikelenboomWietske Eikelenboom0:38:27.00:38:27.0
    10:18:47.9 10:19:39.1
    Bib: 491961Masters Women 5&6: 1Edmonton Nordic
  • 2 Joy MekechukJoy Mekechuk0:39:09.60:39:09.6 +42.5
    20:19:13.7 20:19:55.9
    Bib: 531959Masters Women 5&6: 2Edmonton Nordic5301
  • 3 Judy Buchanan-MappinJudy Buchanan-Mappin0:43:31.10:43:31.1 +5:04.1
    30:21:18.0 30:22:13.1
    Bib: 501952Masters Women 7+: 1Canmore NordicCanmore Nordic Sport Services
  • 4 Julia KeenlisideJulia Keenliside0:43:59.50:43:59.5 +5:32.5
    40:21:44.8 40:22:14.7
    Bib: 511963Masters Women 5&6: 3Edmonton Nordic
  • 5 Claudia VelandiaClaudia Velandia0:47:23.30:47:23.3 +8:56.2
    50:23:34.0 50:23:49.2
    Bib: 521981Masters Women 1&2: 1Calgary Nordic Training Group
  • DNS Jenia Tishkina-NormanJenia Tishkina-Norman
    Bib: 541972Foothills Nordic37794

Juvenile Boys

1 x 5.0km (Green)

DiffsTime
Name
Lap #1 
  • 1 Xavier McKeeverXavier McKeever0:13:37.50:13:37.5
    10:13:37.5
    Bib: 712003Category Results: 1Foothills Nordic35329
  • 2 Tom StephenTom Stephen0:13:46.60:13:46.6 +09.1
    20:13:46.6
    Bib: 682002Category Results: 2Foothills Nordic31410
  • 3 Logan LumbyLogan Lumby0:14:16.70:14:16.7 +39.1
    30:14:16.7
    Bib: 622002Category Results: 3Foothills Nordic37669
  • 4 JP CummingsJP Cummings0:14:22.60:14:22.6 +45.1
    40:14:22.6
    Bib: 662001Category Results: 4Foothills NordicABDT33361
  • 5 Luke FrickerLuke Fricker0:14:29.60:14:29.6 +52.0
    50:14:29.6
    Bib: 672002Category Results: 5Canmore NordicABDT35381
  • 6 Jordan LundstromJordan Lundstrom0:14:40.90:14:40.9 +1:03.4
    60:14:40.9
    Bib: 692001Category Results: 6Wapiti Nordic33404
  • 7 Jack MenziesJack Menzies0:14:57.30:14:57.3 +1:19.8
    70:14:57.3
    Bib: 732001Category Results: 7Canmore Nordic35374
  • 8 Samuel ReeSamuel Ree0:15:19.70:15:19.7 +1:42.2
    80:15:19.7
    Bib: 722001Category Results: 8Vermilion Nordic33134
  • 9 Jeremy DittrichJeremy Dittrich0:15:48.50:15:48.5 +2:11.0
    90:15:48.5
    Bib: 592002Category Results: 9Foothills Nordic33130
  • 10 Benjamin EgginkBenjamin Eggink0:16:08.20:16:08.2 +2:30.7
    100:16:08.2
    Bib: 652001Category Results: 10Camrose Ski Club35759
  • 11 Edan WasmuthEdan Wasmuth0:16:18.00:16:18.0 +2:40.4
    110:16:18.0
    Bib: 632002Category Results: 11Fort SaskatchewanU of Alberta35758
  • 12 Sam MoodySam Moody0:16:21.70:16:21.7 +2:44.2
    120:16:21.7
    Bib: 702001Category Results: 12U of A NordicU of Alberta36507
  • 13 Finn AndersonFinn Anderson0:16:27.10:16:27.1 +2:49.6
    130:16:27.1
    Bib: 582002Category Results: 13XC Bragg Creek35474
  • 14 Jacob SeubertJacob Seubert0:16:57.20:16:57.2 +3:19.7
    140:16:57.2
    Bib: 612001Category Results: 14Edmonton Nordic35760
  • 15 Jackson HoferJackson Hofer0:17:15.10:17:15.1 +3:37.6
    150:17:15.1
    Bib: 562001Category Results: 15Foothills Nordic35399
  • 16 Seamus Ventic-RickettsSeamus Ventic-Ricketts0:17:19.80:17:19.8 +3:42.3
    160:17:19.8
    Bib: 642002Category Results: 16Wapiti Nordic35440
  • 17 Matthew GillettMatthew Gillett0:18:18.70:18:18.7 +4:41.2
    170:18:18.7
    Bib: 602002Category Results: 17Canmore Nordic35390
  • 18 Sean UlrichSean Ulrich0:20:59.00:20:59.0 +7:21.5
    180:20:59.0
    Bib: 572002Category Results: 18Vermilion Nordic35475

Junior Girls

1 x 5.0km (Green)

DiffsTime
Name
Lap #1 
  • 1 Marin CisloMarin Cislo0:15:58.40:15:58.4
    10:15:58.4
    Bib: 831999Category Results: 1Edmonton NordicABST33409
  • 2 Althea BrolsmaAlthea Brolsma0:17:44.20:17:44.2 +1:45.8
    20:17:44.2
    Bib: 822000Category Results: 2Foothills NordicABDT33156
  • 3 Tegan BrolsmaTegan Brolsma0:18:27.60:18:27.6 +2:29.1
    30:18:27.6
    Bib: 841999Category Results: 3Foothills Nordic31051
  • 4 Samantha GottschalkSamantha Gottschalk0:19:01.60:19:01.6 +3:03.1
    40:19:01.6
    Bib: 791999Category Results: 4Edmonton Nordic33099
  • 5 Tatiana TilleyTatiana Tilley0:19:02.00:19:02.0 +3:03.5
    50:19:02.0
    Bib: 771999Category Results: 5Rocky Mountain RacersRMR33127
  • 6 Sarah HanstockSarah Hanstock0:19:16.80:19:16.8 +3:18.3
    60:19:16.8
    Bib: 801999Category Results: 6Edmonton Nordic31862
  • 7 Alexandra GottschalkAlexandra Gottschalk0:19:24.00:19:24.0 +3:25.6
    70:19:24.0
    Bib: 811999Category Results: 7Edmonton Nordic33098
  • 8 Anna UlrichAnna Ulrich0:19:34.70:19:34.7 +3:36.2
    80:19:34.7
    Bib: 781999Category Results: 8Vermilion Nordic33723
  •   Karly CoyneKarly Coyne
    Bib: 1232000Canmore NordicABST33391

Juvenile Girls

1 x 5.0km (Green)

DiffsTime
Name
Lap #1 
  • 1 Anna Macisaac-JonesAnna Macisaac-Jones0:15:50.80:15:50.8
    10:15:50.8
    Bib: 1012001Category Results: 1Rocky Mountain RacersABDT30884
  • 2 Anna PryceAnna Pryce0:16:12.70:16:12.7 +21.9
    20:16:12.7
    Bib: 1002001Category Results: 2Foothills NordicABDT33373
  • 3 Isobel Jane HendryIsobel Jane Hendry0:16:20.30:16:20.3 +29.4
    30:16:20.3
    Bib: 1032002Category Results: 3Canmore Nordic35353
  • 4 Maya FishMaya Fish0:16:25.50:16:25.5 +34.6
    40:16:25.5
    Bib: 982002Category Results: 4Canmore NordicABDT35361
  • 5 Ngaire BarracloughNgaire Barraclough0:16:54.50:16:54.5 +1:03.6
    50:16:54.5
    Bib: 992002Category Results: 5U of A NordicU of Alberta34112
  • 6 Alison GourleyAlison Gourley0:17:01.10:17:01.1 +1:10.2
    60:17:01.1
    Bib: 952001Category Results: 6Canmore Nordic35391
  • 7 Nicole GammieNicole Gammie0:17:07.90:17:07.9 +1:17.0
    70:17:07.9
    Bib: 972001Category Results: 7Foothills NordicABDT34094
  • 8 Abby ElgertAbby Elgert0:18:22.40:18:22.4 +2:31.5
    80:18:22.4
    Bib: 1022002Category Results: 8Athabasca Nordic31460
  • 9 Kathryn Oakey-AyroudKathryn Oakey-Ayroud0:18:24.00:18:24.0 +2:33.1
    90:18:24.0
    Bib: 932002Category Results: 9U of A NordicU of Alberta37812
  • 10 Miliana GiesbrechtMiliana Giesbrecht0:18:25.10:18:25.1 +2:34.3
    100:18:25.1
    Bib: 962001Category Results: 10XC Bragg Creek35468
  • 11 Makayla SheppardMakayla Sheppard0:18:36.60:18:36.6 +2:45.7
    110:18:36.6
    Bib: 912002Category Results: 11Athabasca Nordic37814
  • 12 Grace BertozziGrace Bertozzi0:18:52.90:18:52.9 +3:02.1
    120:18:52.9
    Bib: 922002Category Results: 12Wapiti Nordic35435
  • 13 Marïke HendersonMarïke Henderson0:19:21.50:19:21.5 +3:30.6
    130:19:21.5
    Bib: 872002Category Results: 13Canmore Nordic35383
  • 14 Katya DittrichKatya Dittrich0:19:41.30:19:41.3 +3:50.5
    140:19:41.3
    Bib: 892001Category Results: 14Foothills Nordic37775
  • 15 Sloane FabbroSloane Fabbro0:19:51.10:19:51.1 +4:00.2
    150:19:51.1
    Bib: 882002Category Results: 15Foothills Nordic35396
  • 16 Astrid StarkAstrid Stark0:20:01.30:20:01.3 +4:10.5
    160:20:01.3
    Bib: 1042001Category Results: 16U of A NordicU of Alberta35747
  • 17 Abigail BrownAbigail Brown0:20:13.70:20:13.7 +4:22.8
    170:20:13.7
    Bib: 942001Category Results: 17Edmonton Nordic35471
  • 18 Georgia HutchisonGeorgia Hutchison0:21:16.20:21:16.2 +5:25.3
    180:21:16.2
    Bib: 862002Category Results: 18Canmore Nordic35384
  • 19 Helena DenkemaHelena Denkema0:21:23.80:21:23.8 +5:32.9
    190:21:23.8
    Bib: 902002Category Results: 19Wapiti Nordic35432

Junior Boys

2 x 3.75km (Blue)

DiffsTime
Name
Lap #2Lap #1 
  • 1 Adam PojasokAdam Pojasok0:20:03.00:20:03.0
    20:09:51.6 10:10:11.3
    Bib: 1061999Category Results: 1Edmonton NordicCRTG35328
  • 2 Rhys JamesRhys James0:20:14.90:20:14.9 +11.9
    10:09:47.5 30:10:27.4
    Bib: 1081999Category Results: 2Foothills Nordic31873
  • 3 Will RickardWill Rickard0:20:27.50:20:27.5 +24.5
    30:10:07.0 20:10:20.5
    Bib: 1092000Category Results: 3Edmonton Nordic29433
  • 4 Daniel BrissonDaniel Brisson0:21:36.30:21:36.3 +1:33.2
    50:10:36.1 40:11:00.1
    Bib: 1072000Category Results: 4Edmonton Nordic35746
  • 5 Ben PryceBen Pryce0:21:46.60:21:46.6 +1:43.5
    40:10:33.7 50:11:12.8
    Bib: 1102000Category Results: 5Foothills NordicABDT31446

Midget Boys

2 x 1.25km (Yellow)

DiffsTime
Name
Lap #2Lap #1 
  • 1 Max StarkMax Stark0:06:31.70:06:31.7
    10:03:02.7 10:03:28.9
    Bib: 1192003Category Results: 1U of A NordicU of Alberta35748
  • 2 Simon MarchinkoSimon Marchinko0:06:47.10:06:47.1 +15.4
    20:03:11.2 40:03:35.8
    Bib: 1142004Category Results: 2Red Deer Nordic37813
  • 3 Jake GerritseJake Gerritse0:06:48.30:06:48.3 +16.6
    50:03:18.1 20:03:30.1
    Bib: 1182003Category Results: 3Athabasca Nordic35481
  • 4 Mitchell MartinMitchell Martin0:06:50.10:06:50.1 +18.4
    30:03:15.4 30:03:34.7
    Bib: 1152003Category Results: 4XC Bragg Creek37876
  • 5 Graydi WasmuthGraydi Wasmuth0:06:53.80:06:53.8 +22.1
    40:03:15.6 50:03:38.2
    Bib: 1212004Category Results: 5Fort SaskatchewanU of Alberta37774
  • 6 Sebastien ParentSebastien Parent0:07:01.10:07:01.1 +29.4
    70:03:21.7 60:03:39.4
    Bib: 1222003Category Results: 6Canmore Nordic35289
  • 7 Noah Weir ChabaNoah Weir Chaba0:07:02.20:07:02.2 +30.5
    60:03:20.1 70:03:42.0
    Bib: 1122004Category Results: 7U of A NordicU of Alberta
  • 8 Harrison GiesbrechtHarrison Giesbrecht0:07:07.10:07:07.1 +35.4
    80:03:23.1 80:03:44.0
    Bib: 1202003Category Results: 8XC Bragg Creek37869
  • 9 Caleb ReeCaleb Ree0:07:31.60:07:31.6 +59.9
    90:03:36.3 90:03:55.2
    Bib: 1162003Category Results: 9Vermilion Nordic35397
  • DNS Sasha NormanSasha Norman
    Bib: 1172004Foothills Nordic37792

Midget Girls

2 x 1.25km (Yellow)

DiffsTime
Name
Lap #2Lap #1 
  • 1 Julia HillJulia Hill0:06:45.90:06:45.9
    10:03:17.2 10:03:28.7
    Bib: 1352003Category Results: 1Foothills Nordic35408
  • 2 Natalie ThainNatalie Thain0:07:30.70:07:30.7 +44.7
    20:03:33.7 30:03:57.0
    Bib: 1402003Category Results: 2Camrose Ski Club35429
  • 3 Makena PrudenMakena Pruden0:07:36.80:07:36.8 +50.8
    80:03:47.4 20:03:49.4
    Bib: 1362003Category Results: 3Wapiti Nordic35394
  • 4 Tabitha WilliamsTabitha Williams0:07:37.10:07:37.1 +51.1
    40:03:38.0 50:03:59.0
    Bib: 1422004Category Results: 4Canmore Nordic37867
  • 5 Riley HughesRiley Hughes0:07:39.20:07:39.2 +53.2
    30:03:35.2 70:04:04.0
    Bib: 1412003Category Results: 5XC Bragg Creek37881
  • 6 Annie BarracloughAnnie Barraclough0:07:41.20:07:41.2 +55.3
    60:03:43.7 40:03:57.5
    Bib: 1382004Category Results: 6U of A NordicU of Alberta37878
  • 7 Nadia FishNadia Fish0:07:50.40:07:50.4 +1:04.4
    70:03:47.3 60:04:03.1
    Bib: 1342004Category Results: 7Canmore Nordic37855
  • 8 Jill StephenJill Stephen0:07:52.80:07:52.8 +1:06.8
    50:03:40.7 90:04:12.0
    Bib: 1372003Category Results: 8Foothills Nordic35423
  • 9 Alison GartnerAlison Gartner0:08:02.40:08:02.4 +1:16.4
    90:03:51.7 80:04:10.7
    Bib: 1392003Category Results: 9Foothills Nordic35395
  • 10 Taylor SheppardTaylor Sheppard0:08:20.40:08:20.4 +1:34.4
    100:03:57.1 110:04:23.2
    Bib: 1312004Category Results: 10Athabasca Nordic37815
  • 11 Emma HendryEmma Hendry0:08:23.40:08:23.4 +1:37.4
    120:04:03.6 100:04:19.8
    Bib: 1302004Category Results: 11Canmore Nordic37879
  • 12 KATE HAWKINSKATE HAWKINS0:08:27.60:08:27.6 +1:41.6
    110:03:57.6 130:04:29.9
    Bib: 1252004Category Results: 12Red Deer Nordic
  • 13 Emily EgginkEmily Eggink0:08:33.00:08:33.0 +1:47.0
    130:04:09.6 120:04:23.3
    Bib: 1322004Category Results: 13Camrose Ski Club37866
  • 14 Charlotte TrainorCharlotte Trainor0:08:48.00:08:48.0 +2:02.0
    140:04:10.9 140:04:37.1
    Bib: 1272003Category Results: 14XC Bragg Creek37984
  • 15 Ileana MoodyIleana Moody0:09:18.50:09:18.5 +2:32.5
    150:04:19.0 170:04:59.4
    Bib: 1292003Category Results: 15U of A NordicU of Alberta37882
  • 16 Zaphira EyZaphira Ey0:09:24.30:09:24.3 +2:38.3
    170:04:29.3 150:04:55.0
    Bib: 1262003Category Results: 16Wapiti Nordic35436
  • 17 Katya LeahKatya Leah0:09:28.00:09:28.0 +2:42.0
    160:04:26.1 180:05:01.8
    Bib: 1332003Category Results: 17Foothills Nordic37807
  • 18 Kaylene SawickiKaylene Sawicki0:09:29.40:09:29.4 +2:43.4
    180:04:30.0 160:04:59.3
    Bib: 1282003Category Results: 18Camrose Ski Club37979
  • 19 Amelie BurkinshawAmelie Burkinshaw0:10:03.90:10:03.9 +3:17.9
    190:04:36.3 190:05:27.6
    Bib: 1232004Category Results: 19Hinton Nordic Skiers
  • DNS Aydan BartlettAydan Bartlett
    Bib: 1242003Canmore Nordic

Mini-Midget Boys

2 x 0.95km (Red)

DiffsTime
Name
Lap #2Lap #1 
  • 1 Aiden ArmstrongAiden Armstrong0:07:09.90:07:09.9
    10:03:32.4 10:03:37.5
    Bib: 1482006Category Results: 1Wapiti Nordic
  • 2 Francois DenkemaFrancois Denkema0:07:53.90:07:53.9 +43.9
    20:03:51.0 20:04:02.9
    Bib: 1512005Category Results: 2Wapiti Nordic
  • 3 Lukas SeubertLukas Seubert0:08:11.70:08:11.7 +1:01.7
    30:03:56.4 30:04:15.2
    Bib: 1442005Category Results: 3Edmonton Nordic38033
  • 4 Peter WelshPeter Welsh0:08:22.70:08:22.7 +1:12.8
    40:03:59.7 40:04:23.0
    Bib: 1462006Category Results: 4U of A Nordic
  • 5 Thomas HengelThomas Hengel0:09:30.60:09:30.6 +2:20.6
    60:04:38.4 50:04:52.2
    Bib: 1472005Category Results: 5Hinton Nordic Skiers
  • 6 Wyatt McGrathWyatt McGrath0:09:35.90:09:35.9 +2:25.9
    50:04:35.8 60:05:00.0
    Bib: 1452006Category Results: 6Fort SaskatchewanENSC37787
  • 7 Stefan ZelkoStefan Zelko0:09:58.90:09:58.9 +2:48.9
    70:04:52.4 70:05:06.4
    Bib: 1492006Category Results: 7Wapiti Nordic
  • 8 Matthew NearyMatthew Neary0:14:25.70:14:25.7 +7:15.8
    80:06:48.9 80:07:36.8
    Bib: 1502006Category Results: 8Strathcona Wilderness

Mini-Midget Girls

2 x 0.95km (Red)

DiffsTime
Name
Lap #2Lap #1 
  • 1 Ella PrudenElla Pruden0:07:47.70:07:47.7
    10:03:43.5 10:04:04.2
    Bib: 1562006Category Results: 1Wapiti Nordic
  • 2 Amy RedmondAmy Redmond0:08:01.90:08:01.9 +14.1
    20:03:48.1 20:04:13.7
    Bib: 1522006Category Results: 2Wapiti Nordic37982
  • 3 Alison MackieAlison Mackie0:08:05.40:08:05.4 +17.6
    30:03:49.9 30:04:15.5
    Bib: 1552005Category Results: 3U of A Nordic
  • 4 Johanna RedmondJohanna Redmond0:08:10.90:08:10.9 +23.1
    40:03:54.1 40:04:16.8
    Bib: 1622006Category Results: 4Wapiti Nordic37983
  • 5 Sydney MartinSydney Martin0:08:43.90:08:43.9 +56.1
    50:04:12.2 60:04:31.7
    Bib: 1592005Category Results: 5XC Bragg Creek
  • 6 Keira JardineKeira Jardine0:08:46.10:08:46.1 +58.3
    60:04:17.3 50:04:28.7
    Bib: 1572006Category Results: 6Athabasca Nordic
  • 7 Julianne SafarJulianne Safar0:09:35.20:09:35.2 +1:47.4
    70:04:40.1 70:04:55.1
    Bib: 1612006Category Results: 7Athabasca Nordic
  • 8 Caitlyn LynchCaitlyn Lynch0:10:03.60:10:03.6 +2:15.8
    80:04:44.7 90:05:18.9
    Bib: 1602005Category Results: 8Wapiti Nordic
  • 9 Sara JohnstonSara Johnston0:10:06.30:10:06.3 +2:18.5
    90:04:54.3 80:05:12.0
    Bib: 1532006Category Results: 9hinton nordic skiers
  • DNS Zoe NormanZoe Norman
    Bib: 1542006Foothills Nordic
  • DNS Leanne GartnerLeanne Gartner
    Bib: 1582006Foothills Nordic37860

Peewee Boys

1 x 0.95km (Red)

DiffsTime
Name
Lap #1 
  • 1 Charlie WilliamsCharlie Williams0:04:08.50:04:08.5
    10:04:08.5
    Bib: 1652007Category Results: 1Canmore Nordic
  • 2 Joshua AdamesJoshua Adames0:04:30.90:04:30.9 +22.4
    20:04:30.9
    Bib: 1662007Category Results: 2Calgary Nordic Training Group
  • 3 Nathan MackieNathan Mackie0:04:37.00:04:37.0 +28.4
    30:04:37.0
    Bib: 1632008Category Results: 3U of A Nordic
  • 4 William ArmstrongWilliam Armstrong0:05:08.00:05:08.0 +59.5
    40:05:08.0
    Bib: 1682008Category Results: 4Wapiti Nordic
  • 5 Cooper JohnstonCooper Johnston0:05:19.70:05:19.7 +1:11.1
    50:05:19.7
    Bib: 1642008Category Results: 5Hinton Nordic Skiers
  • 6 Noah VolanteNoah Volante0:06:07.80:06:07.8 +1:59.2
    60:06:07.8
    Bib: 1672007Category Results: 6Hinton Nordic Skiers

Peewee Girls

1 x 0.95km (Red)

DiffsTime
Name
Lap #1 
  • 1 Mika RichterMika Richter0:04:38.60:04:38.6
    10:04:38.6
    Bib: 1692008Category Results: 1Wapiti Nordic
  • 2 Miriam LynchMiriam Lynch0:04:55.20:04:55.2 +16.6
    20:04:55.2
    Bib: 1712007Category Results: 2Wapiti Nordic
  • 3 Kyra SheppardKyra Sheppard0:04:58.40:04:58.4 +19.8
    30:04:58.4
    Bib: 1702007Category Results: 3Athabasca Nordic

Atom Boys

1 x 0.75km (Pink)

DiffsTime
Name
Lap #1 
  • 1 Daniel NearyDaniel Neary0:08:54.50:08:54.5
    10:08:54.5
    Bib: 1722010Category Results: 1Strathcona Wilderness