World Junior & U23 Trials | Zone4.ca

World Junior & U23 Trials

Date: Jan 3, 2008
Interim  Results
Location: Highlands Nordic, Duntroon, ON
Host Club: Highlands Trailblazers

Jury
Technical Delegate:  Jim McCarthy 
Chief of Competition:  Richard Lemoine 
Asst TD:  Rod Somppi 
Race Start: 11:30   
Obs. Time: 11:30
Wind Vel:  5kph Wind Dir: North
Air Temp: -12C Snow Temp: -15C
Weather: Sunny Snow Cond: Soft new

Junior Women 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name CCCLic Team Time Diff
1 54 Marlis Kromm 14211 NST 2014 0:37:26.0  
2 57 Emily Nishikawa 13646 CVTC 0:37:54.7 +28.7
3 68 Lauriane Ouellet 14207 Skibec 0:38:05.7 +39.7
4 51 Alysson Marshall 13482 NST 2014 0:38:18.1 +52.1
5 60 Heidi Widmer 14175 Foothills Nordic 0:39:08.2 +1:42.2
6 56 Stéphanie Drolet 14203 Équipe du Québec 0:39:37.3 +2:11.3
7 75 Flurina Keller 14289 Banff Ski Runners 0:39:43.8 +2:17.8
8 53 Alana Thomas 13353 Team Hardwood 0:39:50.7 +2:24.7
9 62 Caroline Drolet 14202 Tremblant Nordique 0:39:56.2 +2:30.2
10 70 Janelle Greer 14267 Whitehorse Cross Country  0:39:56.6 +2:30.6
11 69 Émilie Chartrand 14113 Club Nordique M.S.A. 0:39:57.3 +2:31.3
12 64 Sophie Harvey 13887 Club Nordique M.S.A. 0:39:58.2 +2:32.2
13 63 Mary Thompson 13739 Team Hardwood 0:40:00.2 +2:34.2
14 52 Sara Hewitt 13450 NTDC 0:40:38.4 +3:12.4
15 71 Christina Groulx 13503 Big Thunder 0:40:45.6 +3:19.6
16 89 Annika Hicks 18875 Canmore Nordic Ski Club 0:40:50.2 +3:24.2
17 66 Erin Tribe 13652 Team Hardwood 0:40:54.7 +3:28.7
18 58 Bryn Knight 13572 CVTC 0:41:00.5 +3:34.5
19 80 Michelle Workun-Hill 18397 Nakkertok 0:41:01.3 +3:35.3
20 76 Kara Jaspers 14298 Big Thunder  0:41:08.7 +3:42.7
21 67 Julie McVicar 13501 Kanata Racers 0:41:14.8 +3:48.8
22 59 Hannah Perry 13443 CVTC 0:41:17.3 +3:51.3
23 55 Julie Porter 13760 Laurentian Nordic 0:41:38.1 +4:12.1
24 78 Hilary Schrama 13376 Banff Ski Runners 0:41:39.9 +4:13.9
25 73 Leah Kirchmann 14158 Red River Nordic Ski Club 0:41:53.1 +4:27.1
26 65 Michaela Howie 14240 Banff Ski Runners 0:41:53.7 +4:27.7
27 85 Bronwyn Allan 14531 Canmore Nordic Ski Club 0:42:01.4 +4:35.4
28 74 Julie Boisvert 14638 Skinouk 0:42:11.8 +4:45.8
29 81 Valérie Gagné 14310 Les Fondeurs-Laurentides 0:42:26.5 +5:00.5
30 61 Andrea Lee 13764 Strathcona Nordic 0:42:28.0 +5:02.0
31 82 Adele Lay 18488 Highlands Trailblazers 0:42:40.2 +5:14.2
32 97 Virginia Lehoux-Gagnon 13680 Club Nordique M.S.A. 0:42:46.2 +5:20.2
33 84 Julia Winter 13530 Team Hardwood 0:42:49.3 +5:23.3
34 72 Camille Pepin 14569 Club Nordique M.S.A. 0:42:50.6 +5:24.6
35 83 Kaylie Iserhoff 14404 Lakehead University 0:42:55.6 +5:29.6
36 79 Noémi Bérubé 14615 Nakkertok 0:42:56.0 +5:30.0
37 98 Alison Clarke 14129 Silver Star Nordic 0:43:11.8 +5:45.8
38 86 Ariane Brouillette 14382 Skibec 0:43:28.6 +6:02.6
39 90 Katherine Hall 13678 Lappe Nordic 0:44:42.4 +7:16.4
40 88 Lauren Stoot 13677 Lappe Nordic 0:45:30.8 +8:04.8
41 95 Kaley Drouin 13734 Les Fondeurs-Laurentides 0:45:51.1 +8:25.1
42 87 Elise Caron 14353 Skinouk 0:45:56.8 +8:30.8
43 94 Marie-Ève Bilodeau-Corriveau 18901 Skibec 0:46:27.5 +9:01.5
44 91 Maryse L'Heureux 13635 Équipe du Québec 0:46:55.5 +9:29.5
45 93 Mireille Dumont 14360 Skinouk 0:49:02.0 +11:36.0
46 96 Kyla Vanderzwet 19694 Georgian Bay Nordic 0:49:56.5 +12:30.5
DNF 77 Marika Cockney 14549 Foothills Nordic *** ***
DNS 92 Samantha Odrowski 13510 North Bay Nordic *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2021 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4