Haywood NorAm / Teck Sprint Series | Zone4.ca

Haywood NorAm / Teck Sprint Series

Date: Dec 11, 2008
Official  Results
Location: SOVEREIGN LAKE, B.C.
Host Club: Sovereign Lake Nordic Club

Jury
Technical Delegate:  Blair Dunbar 
CCC Race Director:  Dave Dyer 
Chief of Race:  Sharon Clarke 
Assistant TD  Claude Cabot 
Start Time:  13:00  
Obs. Time: 13:00
Wind Vel: 0 Wind Dir: 0
Air Temp: -3.8 Snow Temp: -4
Weather: clear blue sky Snow Cond: new hard packed

Open Men 20 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Rnk CCCLic Club Team Time
1 9 Alex Harvey 1/41 13634 Club Nordique M.S.A NST 0:50:49.9
2 1 Dave Nighbor 2/41 12477 North Bay NST 0:50:56.3
3 4 Graham Nishikawa 3/41 12673 Whitehorse CC CNEPH 0:50:56.8
4 11 Chris Butler 4/41 13039 Big Thunder AB World Cup Acad 0:50:58.2
5 13 Frederic Touchette 5/41 13497 Club Nordique M.S.A NST 2010 0:50:59.0
6 12 Noah Hoffman 1/21 18855 Sun Valley SEF USST 0:51:01.3
7 15 James Southam 6/41 13025 APU Nordic   0:51:02.1
8 21 Brian Gregg 7/41 16774 CXC Elite   0:51:26.2
9 8 Brent McMurtry 8/41 13103 Foothills NST 0:51:28.2
10 10 Garrott Kuzzy 9/41 13863 CXC Elite USST 0:51:30.3
11 19 Brayton Osgood 10/41 13860 XC Oregon Fischer 0:51:31.4
12 25 Karl Saidla 11/41 4843 XC Ottawa   0:51:34.6
13 5 Dan Roycroft 12/41 6551 Arrowhead CVTC 0:51:53.7
14 17 Bryan  Cook 13/41 13413 CXC Elite   0:51:56.0
15 20 Erik Carleton 14/41 5398 Rocky Mt. Racers Rocky Mountain Racers 0:52:00.3
16 2 Leif Zimmermann 15/41 13412 BSF USST 0:52:18.6
17 38 Jess Cockney 2/21 13931 Foothills AB World Cup Acad 0:52:40.0
18 18 Graeme Killick 3/21 14133 Banff NST 0:52:55.3
19 44 Jesse Heckrodt 16/41 12908 Larch Hills CVTC 0:53:03.3
20 16 Zach Violett 17/41 13403 Fischer Craft   0:53:04.9
21 14 Andrey Golovko 18/41   Saab Factory Team   0:53:15.6
22 3 Robin McKeever 19/41 2707 Foothills PNST 0:53:17.7
23 7 Gordon Jewett 20/41 5283 Foothills AB World Cup Acad 0:53:20.7
24 24 Brenton Knight 21/41 17259 APU Nordic   0:53:25.7
25 28 Marshall Greene 22/41 17261 XC Oregon Alpina / Madshus 0:54:05.9
26 27 Phil Wood 23/41 13614 Canmore   0:54:06.2
27 23 Haakon Lenes 24/41 13609 Banff Banff Ski Runners 0:54:42.8
28 22 Kevin Sandau 25/41 13504 Foothills AB World Cup Acad 0:54:50.1
29 48 Luke  Viljakainen 4/21 13753 Big Thunder NTDC Thunder Bay 0:54:53.9
30 42 Cyrus Kangarloo 26/41 13080 Telemark   0:54:56.0
31 33 Michael Somppi 27/41 13526 Lappe NTDC Thunder Bay 0:54:58.1
32 34 Petermax Neumann 28/41 14218 Highland Trailblazer CVTC  0:54:58.4
33 31 David Greer 5/21 13738 Whitehorse CC CNEPH 0:55:07.4
34 32 Anders Folleraas 29/41 19027 Lillehammer Skiklub Montana State University Ski Team 0:55:43.1
35 43 Martin Rosvall 30/41 16478 Lycksele IF Madshus 0:55:52.7
36 49 Gerard Garnier 6/21 13932 Banff Banff Ski Runners 0:55:52.9
37 59 Andrew Pohl 7/21 21494 Rocky Mt. Racers   0:55:59.0
38 57 Tristan Flock 8/21 14159 Sovereign Lake X.C Okanagan 0:56:44.0
39 50 Fred Bailey 31/41 20446 Maine Winter Sports C.   0:56:46.1
40 72 Matthew  Neumann 9/21   Caledonia Biathlon BC 0:56:55.4
41 26 Tim Reynolds 32/41 16786     0:57:21.2
42 30 Skeets Morel 33/41 12829 Sovereign Lake X.C. Okanagan 0:57:21.4
43 41 John Parry 34/41 14228 Whitehorse CC Yukon Ski Team 0:58:05.1
44 36 Curtis Merry 10/21 14370 Foothills NST 0:58:32.8
45 54 Justin Kangarloo 35/41 13218 Banff   0:58:53.3
46 51 Joey Burton 11/21 14148 Sovereign Lake X.C Okanagan 0:59:12.1
47 70 Dylan Grald 12/21   Green Mt. Valley Sch.   0:59:17.6
48 47 Ray Sabo 36/41 13429 Whitehorse CC Yukon Ski Team 0:59:24.5
49 58 Patrick Egan 13/21 13674 Sovereign Lake X.C. Okanagan 0:59:39.6
50 62 Anthony Killick 37/41 13347 Banff Banff Ski Runners 0:59:46.3
51 60 Alistair Hardy-Poirier 14/21 14184 Nordic Racers CVTC 0:59:53.1
52 55 Finch Greg 15/21 13682 Sovereign Lake X.C. Okanagan 1:00:28.9
53 68 Preston Butler 16/21   Green Mt. Valley Sch.   1:00:30.9
54 52 Dan Brown 38/41 13645 Sovereign Lake X.C Okanagan 1:00:39.2
55 67 Jeff Wood 17/21 18426 Whitehorse CC Yukon Ski Team 1:01:14.7
56 64 Lee Hawkings 18/21 21019 Whitehorse CC Yukon Ski Team 1:03:05.2
57 63 Logan Potter 19/21 14475 Whitehorse CC Yukon Ski Team 1:03:40.5
58 66 Michael Abbott 20/21 14348 Whitehorse CC Yukon Ski Team 1:05:15.3
59 61 Louis-Étienne Garceau 21/21 14398 Green Mt. Valley Sch.   1:05:29.2
60 71 Sergei Ivanov 39/41   Kongsberger Ski Club   1:06:29.1
61 65 Bevan Ferreira 40/41 16821 SSSA   1:07:25.9
62 69 Sean Huggins-Chan 41/41   Foothills   1:14:32.9
DNF 6 Lars Flora *   Saab Factory Team   ***
DNF 37 Charles Brassard * 14168 Norvégien CNEPH ***
DNF 39 Harry Seaton * 13737 Team Hardwood NTDC Thunder Bay ***
DNF 40 Luke McGurk * 12992 Rocky Mt. Racers Rocky Mountain Racers ***
DNF 45 Oeyvind Watterdal * 18617 Noetteroey IF   ***
DNF 46 Matt Wylie * 13679 Sovereign Lake X.C Okanagan ***
DNF 56 Colin Abbott * 14227 XC Ottawa Yukon Ski Team ***
DNS 29 Mike Argue * 6070 Yellowknife   ***
DNS 35 Patrick O'Brien * 16790 SMS/DOC Dartmouth Ski Team ***
DNS 53 Eric Groeneveld * 14131 Rocky Mt. Racers   ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2021 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4