Haywood Noram/Cup Qc #1/Teck Sprint-Final results | Zone4.ca



Haywood Noram/Cup Qc #1/Teck Sprint-Final results

Date: Jan 3, 2010
Official  Results
Location: Valcartier
Host Club: CNMSA et Skibec

Jury
Technical Delegate:  Jim McCarthy 
Dirt. de course SFC  Dave Dyer 
Chief of Competition:  Alain Vachon 
Obs. Time: 15 h 00
Wind Vel:  15 km/h Wind Dir: N-E
Air Temp: 0 Snow Temp: 0.7
Weather: Cloudy Snow Cond: New snow

Junior Homme 1.2 km. Free    
PL Bib Name DOB Club Team CCCLicence Round QualifyTime
1 201 Joey Burton 1990 Overlander Ski Club AWCA 14148 A Final 0:01:45.29
2 222 Raphaël Couturier 1993 Skibec Nordique Équipe du Québec 18415 A Final 0:01:50.32
3 210 Andrew Stewart-Jones 1990 Nakkertok Équipe du Québec 14472 A Final 0:01:48.28
4 225 Riel Allain 1992 Nakkertok   19562 A Final 0:01:50.53
5 208 Kurtis Wenzel 1991 Rocky Mountain Racers Alberta Ski Team 14552 A Final 0:01:47.92
6 206 Benjamin Hébert 1990 Skiélite Équipe du Québec 14114 A Final 0:01:47.66
7 204 Lucas Jungmann 1991 Canmore Nordic Alberta World Cup Academy 14550 B Final 0:01:47.50
8 202 Andy Shields 1991 Waterloo Region Nordic Ontario Ski Team 14504 B Final 0:01:46.94
9 227 Geoffery Richards 1992 Black Jack   18425 B Final 0:01:50.86
10 211 Tristan Flock 1990 Sovereign Lake Nordic Silver Star Nordic 14159 B Final 0:01:48.31
11 203 Christophe Rancourt 1992 Skibec Nordique   18476 B Final 0:01:47.46
12 223 Dudley Coulter 1990 Big Thunder   18443 B Final 0:01:50.37
13 215 Jimmy Gunka 1991 Big Thunder Lakehead XC 14417 Quarterfinal 0:01:49.17
14 217 Nansen Weber 1991 Nakkertok   14366 Quarterfinal 0:01:49.59
15 219 Jeff Wood 1992 Whitehorse Cross Country  Yukon Ski Team 18426 Quarterfinal 0:01:49.67
16 212 Vincent Poisson-Gagnon 1990 Skibec Nordique   14188 Quarterfinal 0:01:48.63
17 213 Scott Gow 1990 Rocky Mountain Racers   14551 Quarterfinal 0:01:48.68
18 216 Steffan Lloyd 1990 Nakkertok Équipe de Quebec 14503 Quarterfinal 0:01:49.40
19 224 Peter Hegman 1991 UVM Ski Team UVM SKI TEAM E699392 Quarterfinal 0:01:50.50
20 230 Dylan Grald 1990 Middlebury College Ski Team Middlebury College Ski Team none Quarterfinal 0:01:51.51
21 209 Ezekiel Williams 1993 Nakkertok Équipe du Québec 14195 Quarterfinal 0:01:48.06
22 214 Jordan Cascagnette 1991 Team Hardwood Alberta World Cup Academy 14334 Quarterfinal 0:01:48.89
23 218 André Marchand 1990 Skinouk CARLETON UNIVERSITY 14171 Quarterfinal 0:01:49.66
24 220 Anthony Laroche 1990 Skibec Nordique CNEPH 14152 Quarterfinal 0:01:49.98
25 226 Jerome Mc Eniry 1990 Montériski   14115 Quarterfinal 0:01:50.73
26 205 Derek  Rowe 1990 Maine Winter Sports Center   none Quarterfinal 0:01:47.53
27 221 Colin Abbott 1990 Whitehorse Cross Country  Yukon Ski Team 14227 Quarterfinal 0:01:50.03
28 228 Marc V.-Brosseau 1990 Chelsea Nordiq Biahtlon none Quarterfinal 0:01:51.11
29 229 Samuel Dostie-Ménard 1991 Nakkertok   18899 Quarterfinal 0:01:51.34
30 207 Patrick Stewart-Jones 1991 Nakkertok Équipe du Québec 14471 Quarterfinal 0:01:47.81
31   Bob Thompson 1991 Team Hardwood AWCA 14312 Qualification 0:01:51.51
32   Xavier Bouchard 1991 Club de ski de fond Orford Équipe du Québec 14431 Qualification 0:01:51.73
33   Leif Lennie 1990 Nakkertok NTDC THUNDER BAY 14616 Qualification 0:01:51.93
34   Knute Johnsgaard 1992 Whitehorse Cross Country  Yukon Ski Team 21623 Qualification 0:01:51.96
35   Lee Hawkings 1991 Whitehorse Cross Country  Yukon Ski Team 21019 Qualification 0:01:52.09
36   Timothé Plante 1992 Montériski   21576 Qualification 0:01:52.45
37   Etienne Richard 1990 Skibec Nordique CNEPH 14054 Qualification 0:01:52.49
38   Louis-Étienne Garceau 1991 Fondeurs Laurentides   14398 Qualification 0:01:53.28
39   Magnus Bigelow 1993 Stratton Mountain School     Qualification 0:01:53.39
40   Sébastien Townsend 1992 Nakkertok   18484 Qualification 0:01:53.40
41   James Taylor 1992 Nakkertok   19577 Qualification 0:01:53.60
42   Nick Monette 1993 Team Hardwood Ontario Ski Team 19580 Qualification 0:01:54.13
43   Peter Beisel 1991 Georgian Bay Nordic Ontario Ski Team 18419 Qualification 0:01:54.29
44   Chris McMahon 1992 Skinouk xczonetv 19586 Qualification 0:01:54.56
45   Martin Schrama 1992 Banff Ski Runners   18392 Qualification 0:01:54.59
46   Samuel Fournier Lacombe 1990 Club Défi T.M.   14394 Qualification 0:01:54.72
47   Zach  Holland 1992 Banff Ski Runners AST 14628 Qualification 0:01:54.74
48   Yannick Lapierre 1992 Fondeurs Laurentides burke mountain academy 14579 Qualification 0:01:54.78
49   Vincent Roseberry 1991 Skibec Nordique   14345 Qualification 0:01:54.83
50   Philippe Morin 1991 Skiélite   18389 Qualification 0:01:55.10
51   Andrew Brisbin 1990 Camrose Augustana Vikings 14594 Qualification 0:01:55.37
52   Kyle Power 1990 Menihek Nordic  XC Ottawa 14517 Qualification 0:01:55.40
53   Sean Korzeniewski 1991 Team Hardwood   14296 Qualification 0:01:56.33
54   Peter Cowan 1991 Bethel Outing Club Gould Academy none Qualification 0:01:57.47
55   John Caldwell 1992 Stratton Mountain School Stratton none Qualification 0:01:57.48
56   Simon Boisvert 1992 Club Nordique M.S.A.   14625 Qualification 0:01:57.63
57   Philippe Lacasse 1991 Club de ski de fond Orford   14437 Qualification 0:01:57.86
58   Patrick Monette 1991 Team Hardwood University of Toronto 14585 Qualification 0:01:58.44
59   Adam Fissette 1990 Maine Winter Sports Center   none Qualification 0:01:58.90
60   Evan Odell 1991 Team Hardwood   14313 Qualification 0:01:59.86
61   Félix Guay-Vachon 1992 Mouski Pentagone-Mouski 18490 Qualification 0:02:00.34
62   Guillaume Michaud-Ethier 1992 Nakkertok   14636 Qualification 0:02:01.56
63   Philippe Côté 1992 Mouski   18487 Qualification 0:02:01.96
64   Hugo Fontaine 1992 Club de ski de fond Orford   20525 Qualification 0:02:02.08
65   Dominic Leboeuf 1992 Skibec Nordique   18434 Qualification 0:02:02.41
66   Charles Ouellet 1991 Skibec Nordique   14318 Qualification 0:02:02.96
67   Jean-Daniel Tourangeau larivière 1991 Mouski   14447 Qualification 0:02:03.58
68   Gabriel Deschênes 1991 Skibec Nordique   14332 Qualification 0:02:04.47
69   Brian Krug 1993 Highlands Trailblazers   21422 Qualification 0:02:05.45
70   Paul Morency 1990 Courcelette Biathlon Québec none Qualification 0:02:06.05
71   Ron Groen 1993 Highlands Trailblazers   21590 Qualification 0:02:06.29
72   Xavier Perreault 1992 Club de ski de fond Val-d'Or   21619 Qualification 0:02:06.66
73   Étienne Lavoie-Trudeau 1991 Mauriski   14302 Qualification 0:02:08.03
74   Benjamin Perron 1992 Skibec Nordique   18431 Qualification 0:02:09.46
75   Nicolas Proulx-Bégin 1992 Mouski   18461 Qualification 0:02:15.99
DNS   Aaron Gillmor 1991 Rocky Mountain Racers Alberta biathlon 14566 Qualification ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2022 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4