Coupe le Yéti XIII-Finale régionale Jeux du Quebec | Zone4.ca



Coupe le Yéti XIII-Finale régionale Jeux du Quebec

Date: Jan 21, 2012
Unofficial  Results
Location: Trois-Rivières
Host Club: Mauriski

Jury
Technical Delegate:  Jacques Hince 
Chief of Competition:  Serge Boudreau 
Chief of Course:  Judith Renaud 
Coach:  François Trudeau 
Coach:  Tom Siletta 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Juvénile féminin 5 km. Free Mass Start  (patin) 5km  
PL Bib Name SubCategory Club Time Diff
1 4 Mélodie Drapeau JVF 3 1996 Skinergie 0:20:05  
2 3 Jeanne Lavoie-Trudeau JVF 3 1996 Mauriski 0:21:23 +1:18
3 1 audrey-anne Dufresne JVF 2 1997 Mauriski 0:21:43 +1:38
4 2 Meghan Gregoire JVF 3 1996 Independent 0:29:20 +9:15

Midget masculin 5 km. Free Mass Start   (patin) 5km  
PL Bib Name SubCategory Club Time Diff
1 11 Victor Houde MH 2 1998 Club Défi T.M. 0:20:18  
2 9 Antoine Barrette MH 1 1999 Club Défi T.M. 0:22:11 +1:53
3 5 laurent dansereau MH 2 1998 mauriski 0:23:07 +2:49
4 7 Noah Robert De Massy MH 1 1999 Club Défi T.M. 0:24:27 +4:09
5 8 Matisse Vadnais MH 1 1999 Club Défi T.M. 0:25:54 +5:36
6 10 Charles-Émile Gagnon MH 1 1999 Skinergie 0:28:20 +8:02
7 6 Alexandre  Gauthier MH 1 1999 Club Défi T.M. 0:30:26 +10:08

Midget féminin 5 km. Free Mass Start  (patin) 5km  
PL Bib Name SubCategory Club Time Diff
1 12 Lauriane Grégoire MF 3  1998 Club Défi T.M. 0:20:17  
2 14 Florence Despins MF 2  1999 Mauriski 0:25:45 +5:28
3 13 Augustine Masson MF 2  1999 Montagne Coupee 0:28:56 +8:39

Junior B masculin 10 km. Free Mass Start  (patin) 10km  
PL Bib Name SubCategory Club Time Diff
1 16 Leandre Fournier-Lacombe JBH 2 1994 Club Défi T.M. 0:31:36  
2 19 Gabriël Houde JBH 1 1995 Club Défi T.M. 0:33:13 +1:37
3 18 Victor Maurice JBH 1 1995 Mauriski 0:36:15 +4:39
4 17 gabriel menard JBH 2 1994 skimau 0:39:24 +7:48
5 20 Antoine Bouchard JBH 1 1995 mauriski 0:42:45 +11:09
6 21 Carl Gagnon JBH 1 1995 Mauriski 0:44:15 +12:39

Juvénile masculin 10 km. Free Mass Start  (patin) 10km  
PL Bib Name SubCategory Club Time Diff
1 25 Alex Drapeau JVH 1 1997 Skinergie 0:41:50  
2 23 Nicolas Gagnon JVH 2 1996 Mauriski 0:46:32 +4:42
3 27 Jonathan Bourque JVH 2 1996 Mauriski 0:51:27 +9:37
4 26 Charles-Henri Caron JVH 1 1997 Mauriski 0:52:50 +11:00

Junior A féminin 10 km. Free Mass Start  (patin) 10km  
PL Bib Name SubCategory Club Time Diff
1 28 Évelyne Bellerose JAF 1 1993 Club Défi T.M. 0:37:52  

Junior B féminin 10 km. Free Mass Start  (patin) 10km  
PL Bib Name SubCategory Club Time Diff
1 29 Josiane Vadnais JBF 1 1995 Club Défi T.M. 0:40:01  

Maître 5 masculin 10 km. Free Mass Start  1940 et moins (patin) 10km  
PL Bib Name Club Time Diff
1 30 jean-claude duchesne skimau 0:47:27  

Junior A masculin 15 km. Free Mass Start   (patin) 15km  
PL Bib Name SubCategory Club Time Diff
1 31 Jimmy Pellerin JAH 2  1992 Skimau 0:49:50  

Séniors masculin 15 km. Free Mass Start  1981-1991 (patin) 15km  
PL Bib Name Club Time Diff
1 35 Samuel Fournier Lacombe Skinouk 0:43:00  
2 34 Étienne Lavoie-Trudeau Mauriski 0:43:12 +12
3 32 Keven Tremblay individuel 0:45:12 +2:12
4 33 Tommy Pellerin Skimau 0:54:04 +11:04

Maîtres 1 masculin 15 km. Free Mass Start  1971 à 1980 (patin) 15km  
PL Bib Name Club Time Diff
1 40 Bruce MacNeil Rosemere 0:46:36  
2 36 Stephane Martel Skimau 0:47:18 +42
3 41 Stephane Prince Skimau 0:50:15 +3:39
4 38 Patrice brisson Fondeurs laurentides 0:52:15 +5:39
5 42 stephane courchesne skinergie 1:06:29 +19:53
6 39 Joel Gregoire Independent 1:12:00 +25:24
DNF 37 Mathieu Lamothe Mauriski *** ***

Maîtres 2 masculin 15 km. Free Mass Start  1961 à 1970 (patin) 15km  
PL Bib Name Club Time Diff
1 47 Frederick Mousseau Fondeurs-Laurentides 0:49:05  
2 43 yves menard skimau 0:51:34 +2:29
3 45 Sylvain Laprade indépendant 0:52:00 +2:55
4 46 Yves Joncas skimau 0:55:21 +6:16
5 48 Stéphane Caron Mauriski 0:58:00 +8:55
6 44 Normand Lemaire La tuque rouge 0:58:50 +9:45

Maîtres 3 masculin 15 km. Free Mass Start  1951 à 1960 (patin) 15km  
PL Bib Name Club Time Diff
1 50 François Meunier indépendant 0:47:16  
2 51 ERIC MARTIN Independant 0:57:49 +10:33
3 52 Yvon Fiset Skimau 0:58:05 +10:49
4 49 Jean-Marc Poulin Skimau 1:01:17 +14:01

Maîtres 4 masculin 15 km. Free Mass Start  1941 à 1950 (patin) 15km  
PL Bib Name Club Time Diff
1 53 Junior Martin Skimau 0:55:23  

Para.Comp. masculin 5 km. Mass Start  Compétition 5 km  
PL Bib Name Club Time Diff
1 55 yves bourque mauriski 0:19:19  

Pee wee masculin 0.9 km. Classic Mass Start   (classic) 900m  
PL Bib Name SubCategory Club Time Diff
1 63 Tom Drapeau PWH 3 2000 Skinergie 0:03:13  
2 58 Maxence Vaillancourt PWH 2 2001 Mauriski 0:03:28 +15
3 62 Felix Houde PWH 3 2000 Parascolaire Défi 0:03:48 +35
4 61 Emmanuel Rainville PWH 3 2000 Montagne Coupee 0:03:51 +38
5 57 Edouard Beaumier PWH 3 2000 MAURISKI 0:04:01 +48
6 64 simon Leroux PWH 3 2000 Mauriski 0:04:07 +54
7 56 Hubert Caron PWH 3 2000 Mauriski 0:04:09 +56
8 59 Maxime Leroux PWH 1 2002 Mauriski 0:04:35 +1:22
9 65 Simon Lantz PWH 1 2002 MAURISKI 0:05:08 +1:55

Pee wee féminin 0.9 km. Classic Mass Start  (classic) 900m  
PL Bib Name SubCategory Club Time Diff
1 69 Stella Duncan PWF 2 2002 Skinergie 0:03:26  
2 70 Jeanne Carabin PWF 4 2000 Montagne Coupee 0:03:27 +1
3 72 marie-pierre Dufresne PWF 2 2002 Mauriski 0:03:50 +24
4 66 Corine Lajeunesse PWF 4 2000 Montagne Coupee 0:03:54 +28
5 68 Liliane Gagnon PWF 2 2002 Skinergie 0:04:07 +41
6 67 Claire-Héléne Piuze PWF 4 2000 Parascolaire Défi 0:04:11 +45
7 73 Jeanne Piuze PWF 3 2001 Parascolaire Défi 0:04:19 +53
8 71 Sandrine Martin PWF 2 2002 Mauriski 0:04:30 +1:04

Atome masculin 0.5 km. Classic Mass Start   (classic) 500m  
PL Bib Name SubCategory Club Time Diff
1 75 Etienne courchesne ATH 4 2003 skinergie 0:04:00  
2 76 William Gregoire ATH 3 2004 Independent 0:04:21 +21
3 74 Jérémy Lantz ATH 3 2004 MAURISKI 0:05:18 +1:18


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4