Championnat Jeunesse NORAM 2012 | Zone4.ca



Championnat Jeunesse NORAM 2012

Date: Feb 25, 2012
Official  Results
 Sentiers Brandon/ St-Gabriel de Brandon
 Club hôte: DÉFI T.M.

Déléguée technique:  Francine Bisson 
Chief of Course:  Daniel Bellerose 
Services techniques:  Tom Silletta 
Secrétariat:  Carole Provencal 
  Marie-Claude Rainville 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

1998 (13 ans) HOMMES 4 km. Free  4 km libre indiv  
PL Bib Name Club Time Diff CCCPts
1 45 Félix Longpré Club Nordique M.S.A. 0:12:47.4    
2 40 Reed Godfrey Canmore Nordic 0:12:53.7 +6.3  
3 17 Thomas Manktelow Canmore Nordic 0:13:01.6 +14.2  
4 2 Étienne Hébert Montériski 0:13:02.1 +14.7  
5 16 Mathieu Comeau Club Nordique M.S.A. 0:13:03.4 +16.0  
6 38 Ty Godfrey Canmore Nordic 0:13:07.5 +20.1  
7 9 Riley Millar Canmore Nordic 0:13:44.3 +56.9  
8 42 Jean-Christophe Barrette Fondeurs Laurentides 0:13:47.1 +59.7  
9 25 Antoine Cyr Chelsea Nordiq 0:13:52.7 +1:05.3  
10 29 Nicolas Beaulieu Orford 0:14:08.5 +1:21.1  
11 5 Mitchell Slobodian Nakkertok 0:14:14.7 +1:27.3  
12 27 Nicholas Schute Nakkertok 0:14:22.7 +1:35.3  
13 3 Vincent Drolet Fondeurs Laurentides 0:14:26.7 +1:39.3  
14 14 Benjamin Turgeon Skinouk 0:14:35.9 +1:48.5  
15 24 Simeon Lemay Fondeurs Laurentides 0:14:41.2 +1:53.8  
16 18 Simon Chambers Crease Regina Ski Club 0:14:47.6 +2:00.2  
17 33 Victor Houde DÉFI T.M. 0:14:57.9 +2:10.5  
18 6 Gabriel Angers Skibof 0:15:01.6 +2:14.2  
19 15 Reid Norman Nakkertok 0:15:02.1 +2:14.7  
20 47 Dawson Lyon Nakkertok 0:15:05.4 +2:18.0  
21 34 Hugh Xie Nakkertok 0:15:06.9 +2:19.5  
22 4 Bastien Cyr Skibec 0:15:18.9 +2:31.5  
23 30 Neal Fahey Chelsea Nordiq 0:15:19.2 +2:31.8  
24 31 Nicolas Lum Nakkertok 0:15:19.6 +2:32.2  
25 8 Lucas Fabbri Canmore Nordic 0:15:25.3 +2:37.9  
26 21 Francis Izquierdo-Bernier Fondeurs Laurentides 0:15:33.1 +2:45.7  
27 19 Jerome Gregoire Fondeurs Laurentides 0:15:36.7 +2:49.3  
28 1 Albert Picard Fondeurs Laurentides 0:15:38.8 +2:51.4  
29 10 Yan Savoie Rapido - Sept-Iles 0:15:42.8 +2:55.4  
30 13 Hubert  Dubé Orford 0:15:44.1 +2:56.7  
31 37 Iacob Gagné-Montcalm Skinouk 0:15:44.3 +2:56.9  
32 39 Etienne Figuet Fondeurs Laurentides 0:15:45.7 +2:58.3  
33 49 Raphaël Giguère Club Nordique M.S.A. 0:16:13.3 +3:25.9  
34 12 Samuel Berkson Nakkertok 0:16:16.8 +3:29.4  
35 7 Charles Massicotte Skibec 0:16:35.1 +3:47.7  
36 11 Francois Couture Fondeurs Laurentides 0:16:38.0 +3:50.6  
37 23 Grégoire Bouchard Paquet Montériski 0:16:43.2 +3:55.8  
38 20 Henri Lamarre Montériski 0:17:08.7 +4:21.3  
39 43 Mathieu Pelletier Fondeurs Laurentides 0:17:10.4 +4:23.1  
40 32 Laurent Provencher Fondeurs Laurentides 0:17:25.7 +4:38.3  
41 48 Loic Dionne Fondeurs Laurentides 0:17:29.1 +4:41.7  
42 28 Justin Harrison Nakkertok 0:17:44.5 +4:57.1  
43 22 laurent dansereau Mauriski 0:18:05.0 +5:17.6  
44 35 Simon Croteau Skibec 0:18:55.2 +6:07.8  
45 36 Jérémy Doiron Élites du Nord-Roi 0:18:57.8 +6:10.4  
46 26 Émile Bresse Skibec 0:19:18.1 +6:30.7  
47 41 Loubier Félix-Antoine Orford 0:22:51.0 +10:03.6  
DNS 46 Liam Young Nakkertok *** ***  

1999 (12 ans) HOMMES 4 km. Free  4 km libre indiv  
PL Bib Name Club Time Diff CCCPts
1 63 Antoine  Laforte Skibec 0:12:40.4    
2 61 Pierrick Sarthou Montériski 0:13:13.8 +33.4  
3 89 Russell Boswell Stratton Mtn Scho 0:13:34.6 +54.2  
4 60 Everett Sapp NENSA 0:13:34.9 +54.5  
5 53 Sam Hendry Canmore Nordic 0:14:05.7 +1:25.3  
6 58 Edward Petelle Montériski 0:14:06.3 +1:25.9  
7 55 Jackson Howatt Canmore Nordic 0:14:16.6 +1:36.2  
8 87 Alexander Harvey Canmore Nordic 0:14:27.3 +1:46.9  
9 50 Liam Powers-Kelly Nakkertok 0:14:45.9 +2:05.5  
10 71 vincent landry Skibec 0:14:49.1 +2:08.7  
11 76 Frédéric Berthiaume Skibec 0:14:50.6 +2:10.2  
12 91 Nick Cheney Nakkertok 0:14:51.9 +2:11.5  
13 67 Olivier DUMAS Chelsea Nordiq 0:14:59.5 +2:19.1  
14 94 Louis Cormier Mouski 0:15:25.8 +2:45.4  
15 57 Zachary Peloquin Montériski 0:15:31.0 +2:50.6  
16 79 Vincent Wolfe Fondeurs Laurentides 0:15:33.2 +2:52.8  
17 77 Nicolas Moncion-Groulx Nakkertok 0:15:38.3 +2:57.9  
18 52 Pierre Grall Johnson Nakkertok 0:15:42.7 +3:02.3  
19 86 Noah Robert De Massy DÉFI T.M. 0:15:48.1 +3:07.7  
20 75 Antoine Barrette DÉFI T.M. 0:15:51.6 +3:11.2  
21 84 Victor Lepage Skibec 0:15:52.8 +3:12.4  
22 70 Nick Wilkerson Frost Mountain Nordic 0:15:53.5 +3:13.1  
23 92 Mykal Bakker-Westeinde Chelsea Nordiq 0:15:55.3 +3:14.9  
24 65 Alexandre Leclair Les Aventuriers 0:16:16.6 +3:36.2  
25 82 Emile Studnicki-Gizbert Montériski 0:16:28.2 +3:47.8  
26 66 Eric Nussbaum Nakkertok 0:16:46.2 +4:05.8  
27 74 Ezra Pierce Nakkertok 0:17:00.3 +4:19.9  
28 68 Matisse Vadnais DÉFI T.M. 0:17:00.7 +4:20.3  
29 78 Jeremie Ouellet Fondeurs Laurentides 0:17:06.4 +4:26.1  
30 56 Charles Couture Fondeurs Laurentides 0:17:07.6 +4:27.2  
31 88 Xavier Allard Chelsea Nordiq 0:17:14.0 +4:33.6  
32 72 Evan Kealey Nakkertok 0:17:24.3 +4:43.9  
33 69 William Baron Fondeurs Laurentides 0:17:27.3 +4:46.9  
34 93 Emile Chamard Skibec 0:17:30.7 +4:50.3  
35 80 Julien Ouellet Skibec 0:17:32.6 +4:52.2  
36 54 Vincent Poitras Skibec 0:17:48.9 +5:08.5  
37 64 Nicolas Houle Fondeurs Laurentides 0:17:49.1 +5:08.7  
38 73 Eamon Kelly Nakkertok 0:18:12.6 +5:32.2  
39 90 Dominic Brassard Élites du Nord-Roi 0:18:27.3 +5:46.9  
40 85 Zoë Boudreau Élites du Nord-Roi 0:18:41.1 +6:00.7  
41 51 Nic Dolcetti-Koros Nakkertok 0:18:59.8 +6:19.4  
42 59 John Lindfors Nakkertok 0:19:16.8 +6:36.4  
43 95 Tristan Bonnot-Parent Fondeurs Laurentides 0:19:51.0 +7:10.6  
44 62 Justin Doucette Boules de Neige 0:20:09.3 +7:28.9  
45 83 Thomas Grenier Club Nordique M.S.A. 0:20:20.5 +7:40.1  
46 81 Alexandre Gauthier DÉFI T.M. 0:21:11.1 +8:30.7  

1998 (13 ans) FILLES 4 km. Free  4 km libre indiv  
PL Bib Name Club Time Diff CCCPts
1 129 Chloe Levins Mountain Top Nordic 0:12:38.7    
2 128 Molly Jane Strum Canmore Nordic 0:13:51.6 +1:12.9  
3 124 Mackenzie Rizio Stratton Mtn Scho 0:13:54.7 +1:16.0  
4 99 Kennedy Howatt Canmore Nordic 0:14:19.5 +1:40.8  
5 130 Alison Pouw Nakkertok 0:14:30.1 +1:51.4  
6 107 Jessica Kuzik Canmore Nordic 0:14:33.3 +1:54.6  
7 105 Catherine Reed-Métayer Club Nordique M.S.A. 0:14:51.5 +2:12.8  
8 116 Alexandra Cobb Stratton Mtn Scho 0:15:04.0 +2:25.3  
9 121 Laurianne Grégoire DÉFI T.M. 0:15:06.4 +2:27.7  
10 119 Katherine Marshall Nakkertok 0:15:06.8 +2:28.1  
11 101 Sophia Hodges Frost Mountain Nordic 0:15:10.9 +2:32.2  
12 117 Katrine Gillett Canmore Nordic 0:15:11.1 +2:32.4  
13 108 Sancia Trouillot Canmore Nordic 0:15:11.8 +2:33.1  
14 125 Georgia Turcot Canmore Nordic 0:15:14.6 +2:35.9  
15 109 Helena Bigelow Stratton Mtn Scho 0:15:35.7 +2:57.0  
16 114 Marilou Boilard Skibec  0:15:59.0 +3:20.3  
17 132 Nina Lennie Nakkertok 0:16:01.4 +3:22.7  
18 103 Catherine Pouliot Skibec 0:16:04.1 +3:25.4  
19 106 Jeanne Morin Orford 0:16:08.3 +3:29.6  
20 113 Hanna Smith Nakkertok 0:16:21.6 +3:42.9  
21 97 Marianne Scherrer Skibec 0:16:29.7 +3:51.0  
22 110 Emma Richeson Nakkertok 0:16:31.1 +3:52.4  
23 126 Alice Burbidge Izquierdo Montériski 0:16:31.5 +3:52.8  
24 98 Molly Marland Nakkertok 0:16:35.2 +3:56.5  
25 115 Julie Mathieu-Trottier Skibec 0:16:50.2 +4:11.5  
26 111 Maggie McClure Chelsea Nordiq 0:17:06.7 +4:28.0  
27 131 Marie-Philippe Paquet Skibec 0:17:12.8 +4:34.1  
28 100 Morgan Pratt Frost Mountain Nordic 0:17:18.2 +4:39.5  
29 102 Sarah Wilhelmina Van Hoffen Fondeurs Laurentides 0:17:28.6 +4:49.9  
30 112 Emmanuelle Harris Ranger Skinouk 0:17:32.9 +4:54.2  
31 123 Sarah Aylwin-Descoteaux Skinergie de la Mauricie 0:18:25.8 +5:47.1  
32 96 Florence Cormier Club Nordique M.S.A. 0:18:34.5 +5:55.8  
33 118 Natalie Chaput Skinouk 0:19:37.8 +6:59.1  
34 104 Thériault Sylvie Mouski 0:19:43.7 +7:05.0  
35 122 Gabrielle Lemire Skibec 0:19:49.0 +7:10.3  
36 120 Anabel Boutin Fillion Orford 0:19:54.3 +7:15.6  
37 127 Iseult Charest Mouski 0:22:26.5 +9:47.8  
DNS 44 Saidy Coyne Canmore Nordic *** ***  

1999 (12 ans) FILLES 4 km. Free  4 km libre indiv  
PL Bib Name Club Time Diff CCCPts
1 152 Alia Sanger Chelsea Nordiq 0:14:48.6    
2 157 Talia Hennessy Nakkertok 0:14:48.9 +0.3  
3 137 Tove Halvorsen Nakkertok 0:15:08.9 +20.3  
4 289 Anna Billowits Chelsea Nordiq 0:15:43.9 +55.3  
5 147 elisabeth petitclerc Club Nordique M.S.A. 0:15:46.0 +57.4  
6 158 Sabrina Morris Nakkertok 0:15:48.4 +59.8  
7 154 Katie Clarke Nakkertok 0:16:03.3 +1:14.7  
8 161 Leya Masson Skibec 0:16:15.2 +1:26.6  
9 155 Alexandra Racine Orford 0:16:50.2 +2:01.6  
10 156 Michelle Landry Élites du Nord-Roi 0:17:03.9 +2:15.3  
11 136 Reilley McClure Nakkertok 0:17:08.7 +2:20.1  
12 140 Elodie Drew Nakkertok  0:17:17.5 +2:28.9  
13 145 Bronwyn Williams Nakkertok 0:17:22.1 +2:33.5  
14 146 Caroline Hyde Chelsea Nordiq 0:17:26.3 +2:37.7  
15 151 Florence Despins Mauriski 0:17:31.2 +2:42.6  
16 162 Sierra Leclerc Chelsea Nordiq 0:17:32.9 +2:44.3  
17 163 Meghan Burns Nakkertok 0:17:44.0 +2:55.4  
18 144 Kendall Saravanamuttoo Nakkertok 0:17:48.5 +2:59.9  
19 153 Cloee Daigle Élites du Nord-Roi 0:17:54.5 +3:05.9  
20 148 Flora Handfield Skibec 0:18:20.6 +3:31.0  
21 160 Amelia Ingersoll Frost Mountain Nordic 0:18:23.1 +3:34.5  
22 143 Stéphanie Girard Skinouk 0:18:25.0 +3:36.4  
23 138 Chloé Gay-Guérin Chelsea Nordiq 0:18:38.6 +3:49.0  
24 133 Sarah Rose Fortin Club Nordique M.S.A. 0:19:47.4 +4:58.8  
25 135 Jeanne Carrier Carpentier Orford 0:19:51.8 +5:03.2  
26 142 Alessia Barsetti Fondeurs Laurentides 0:20:02.1 +5:13.5  
27 150 Gaële Allard Skibec 0:20:10.2 +5:21.6  
28 134 Camille Boucher-Bégin Skibec 0:20:14.7 +5:26.1  
DNS 139 Adrianna Sullivan Nakkertok *** ***  
DNS 141 Virginie  Pellerin Fondeurs Laurentides *** ***  
DNS 149 Keili Shepherd Nakkertok *** ***  
DNS 159 Anni Zechel Nakkertok *** ***  

2000 (11 ans) HOMMES 4 km. Free  4 km libre indiv  
PL Bib Name Club Time Diff CCCPts
1 174 Ben Ogden West River Nordic 0:12:12.8    
2 190 Eli Eppolito West River Nordic 0:13:25.0 +1:12.2  
3 184 Thierry Dugas Élites du Nord-Roi 0:13:25.8 +1:13.0  
4 290 Tom Hussey Frost Mountain Nordic 0:13:53.5 +1:40.7  
5 187 Samuel Hodges Frost Mountain Nordic 0:13:56.3 +1:43.5  
6 183 Devin Manktelow Canmore Nordic 0:14:07.9 +1:55.1  
7 168 Jérémie  Ranger Skinouk 0:14:22.1 +2:09.3  
8 180 Benjamin Milley Nakkertok 0:14:26.7 +2:13.9  
9 200 Tom Drapeau Skinergie de la Mauricie 0:14:36.3 +2:23.5  
10 179 Alexandre Boily Skibec 0:14:40.6 +2:27.8  
11 173 Alexis Lacroix Skinouk 0:14:42.8 +2:30.0  
12 203 Jonathan Hadwen Nakkertok 0:14:58.8 +2:46.0  
13 181 Elie Sarrazin Fondeurs Laurentides 0:15:08.4 +2:55.6  
14 165 Sander van Walraven Nakkertok 0:15:09.6 +2:56.8  
15 193 Graeme Li Nakkertok 0:15:17.4 +3:04.6  
16 198 Matthew Norman Nakkertok 0:15:18.5 +3:05.7  
17 191 Justin Croteau Nakkertok 0:15:20.7 +3:07.9  
18 178 Julien Létourneau-Quan Skinouk 0:15:32.7 +3:19.9  
19 172 Louis-Alexandre Colgan Skibec 0:15:34.2 +3:21.4  
20 188 Antoine Lemire Skibec 0:15:41.8 +3:29.0  
21 185 Maxime Savoie Boules de neige 0:16:29.8 +4:17.0  
22 176 Patrick Paradine Nakkertok 0:16:30.9 +4:18.1  
23 164 Alex Bruyere Montériski 0:16:35.8 +4:23.0  
24 170 Sebastien Nicolle Nakkertok 0:16:38.9 +4:26.1  
25 199 Matthew Dickson Nakkertok 0:16:43.4 +4:30.6  
26 166 Conor Jacobson Nakkertok 0:16:53.1 +4:40.3  
27 195 Antoine Leblanc Skibec 0:16:53.8 +4:41.0  
28 196 Benjamin Rioux Mouski 0:17:04.5 +4:51.7  
29 189 Charles-Émile Gagnon Skinergie de la Mauricie 0:17:14.7 +5:01.9  
30 177 Édouard Beaumier Mauriski 0:17:15.1 +5:02.3  
31 186 Loic Drolet-Rochefort Skibec 0:17:20.1 +5:07.3  
32 202 Henry Bartram-Forbes Nakkertok 0:17:34.6 +5:21.8  
33 175 Charles Duhaime Skibec 0:17:37.5 +5:24.7  
34 167 Xavier Loubier Orford 0:17:43.1 +5:30.3  
35 171 Ludovic de Repentigny Skibec 0:17:57.0 +5:44.2  
36 169 Antoine Dalterio Fondeurs Laurentides 0:17:57.8 +5:45.0  
37 192 Alexis Courchesne Skinergie de la Mauricie 0:18:25.2 +6:12.4  
38 182 Jacob Nicol Fondeurs Laurentides 0:18:36.4 +6:23.6  
39 194 Samuel  Rheault Fondeurs Laurentides 0:19:11.7 +6:58.9  
40 197 Sabriel Guindon Fondeurs Laurentides 0:19:30.3 +7:17.5  
41 201 Angus Aitken Orford 0:19:39.3 +7:26.5  

2001 (10 ans) HOMMES 4 km. Free  4 km libre indiv  
PL Bib Name Club Time Diff CCCPts
1 216 Mats Halvorsen Nakkertok 0:13:45.9    
2 213 Jérémie Giguère Club Nordique M.S.A. 0:13:52.5 +6.6  
3 210 Erikson Moore Fondeurs Laurentides 0:15:18.5 +1:32.6  
4 219 Jean-Samuel Lapointe Skinouk 0:15:21.0 +1:35.1  
5 220 Xavier Bourbeau Montériski 0:15:24.2 +1:38.3  
6 205 Olivier Léveillé Orford 0:15:26.4 +1:40.5  
7 209 Tyler Allan Nakkertok 0:15:57.7 +2:11.8  
8 218 Alexis Pellerin Fondeurs Laurentides 0:15:59.6 +2:13.7  
9 222 Cameron Pouw Nakkertok 0:16:15.4 +2:29.5  
10 207 François Leclair Les Aventuriers 0:16:24.5 +2:38.6  
11 221 Charles Grenier Club Nordique M.S.A. 0:16:41.8 +2:55.9  
12 204 Maxence Vaillancourt Mauriski 0:16:48.3 +3:02.4  
13 211 Jonathan Jarvis Nakkertok 0:16:50.3 +3:04.4  
14 291 Aiden Westdal Nakkertok 0:16:57.7 +3:11.8  
15 206 Carter Saunders Nakkertok 0:17:10.8 +3:24.9  
16 208 Tristan Poulin Montériski 0:17:12.8 +3:26.9  
17 223 Xavier Martin Fondeurs Laurentides 0:17:39.0 +3:53.1  
18 215 Sam Lyon Nakkertok 0:18:30.5 +4:44.6  
19 212 Emilio Ramirez-Manchur Nakkertok 0:20:20.2 +6:34.3  
20 214 Maxime Cordier Skinouk 0:20:30.5 +6:44.6  
21 217 hugo mc graw Skinouk 0:26:51.2 +13:05.3  

2000 (11 ans) FILLES 4 km. Free  4 km libre indiv  
PL Bib Name Club Time Diff CCCPts
1 230 Mae Chalmers West River Nordic 0:13:47.9    
2 249 Robyn McIntosh Chelsea Nordiq 0:14:03.2 +15.3  
3 243 Roxane Vermette Club Nordique M.S.A. 0:14:21.9 +34.0  
4 238 Simone Boilard Club Nordique M.S.A. 0:14:24.1 +36.2  
5 234 Ariane Normandeau Montériski 0:14:30.7 +42.8  
6 237 Rosalie Vermette Fondeurs Laurentides 0:14:42.2 +54.3  
7 246 Emma Perry West River Nordic 0:14:54.1 +1:06.2  
8 254 Mehana Koch West River Nordic 0:15:02.1 +1:14.2  
9 241 Kailey Young Nakkertok 0:15:06.2 +1:18.3  
10 251 Clara Genest Club Nordique M.S.A. 0:15:11.5 +1:23.6  
11 229 Justine DUMAS Chelsea Nordiq 0:15:28.7 +1:40.8  
12 239 Éloïse Dubé Orford 0:15:31.3 +1:43.4  
13 244 Sandrine Drolet Fondeurs Laurentides 0:15:31.4 +1:43.5  
14 235 Alice Tremblay Skibec 0:15:35.3 +1:47.4  
15 226 Anne-Catherine Blais Skibec 0:15:43.8 +1:55.9  
16 248 Nicole Smith Nakkertok 0:15:43.9 +1:56.0  
17 258 Chloé Brochu Nakkertok 0:15:49.0 +2:01.1  
18 224 Fiona Schute Nakkertok 0:15:52.9 +2:05.0  
19 225 Fabi Gagné-Montcalm Skinouk 0:15:53.3 +2:05.4  
20 257 Alycia Boucher Skibec 0:15:57.3 +2:09.4  
21 232 Piaper Veinotte Chelsea Nordiq 0:16:00.9 +2:13.0  
22 236 Roma Robinson Nakkertok 0:16:06.3 +2:18.4  
23 253 Heidi Gosselin Mouski 0:16:11.7 +2:23.8  
24 255 Alexie Gauthier Fondeurs Laurentides 0:16:13.2 +2:25.3  
25 250 Eve-Marie Beaulieu Orford 0:16:31.2 +2:43.3  
26 231 Laurence Beauchemin Fondeurs Laurentides 0:16:46.4 +2:58.5  
27 233 Sophie Ideias Nakkertok 0:16:56.9 +3:09.0  
28 242 An Duong Nakkertok 0:17:04.6 +3:16.7  
29 252 Gabrielle Laquerre Skibec 0:17:14.4 +3:26.5  
30 247 Mairin Asquin Nakkertok 0:17:15.3 +3:27.4  
31 240 Emma Gallien Élites du Nord-Roi 0:17:32.0 +3:44.1  
32 227 Isabelle Letourneau Fondeurs Laurentides 0:17:49.4 +4:01.5  
33 245 Emma Jones Chelsea Nordiq 0:17:56.0 +4:08.1  
34 228 Marguerite de Jaham Montériski 0:18:02.4 +4:14.5  
35 256 Laurie Allain Orford 0:20:14.5 +6:26.6  

2001 (10 ans) FILLES 4 km. Free  4 km libre indiv  
PL Bib Name Club Time Diff CCCPts
1 276 anne-marie petitclerc Club Nordique M.S.A. 0:14:10.1    
2 262 Carly Little Chelsea Nordiq 0:14:51.9 +41.8  
3 272 Justine Browne Fondeurs Laurentides 0:15:19.9 +1:09.8  
4 267 Stéphanie Bégin-Dion Club Nordique M.S.A. 0:15:20.2 +1:10.1  
5 286 Melanie Jones Canmore Nordic 0:15:21.5 +1:11.4  
6 268 Teagan Shapansky Nakkertok 0:16:18.3 +2:08.2  
7 264 Caitlyn Stowe Nakkertok 0:16:41.5 +2:31.4  
8 284 chloé landry Skibec 0:16:43.7 +2:33.6  
9 270 Mahée Brochu Skibec 0:16:58.0 +2:47.9  
10 274 Charlotte  Ogden West River Nordic 0:17:06.0 +2:55.9  
11 259 Sarah Macintosh Nakkertok 0:17:41.1 +3:30.0  
12 281 Jenna McClure Nakkertok 0:17:41.6 +3:31.5  
13 263 Rachel Hornung Nakkertok 0:17:43.5 +3:33.4  
14 261 Emilie Lum Nakkertok 0:17:49.0 +3:38.9  
15 275 Manon Bissonnette Skibec 0:18:18.1 +4:07.0  
16 283 Laura Duquette Montériski 0:19:04.7 +4:54.6  
17 282 Emma Gay-Guérin Chelsea Nordiq 0:19:24.4 +5:14.3  
18 269 Josèphe Charron Skibec 0:19:24.6 +5:14.5  
19 288 Charlotte St-Jean Perron Orford 0:19:31.5 +5:21.4  
20 273 Ella Barney Nakkertok 0:19:34.0 +5:23.9  
21 271 Léa Delambre Montériski 0:19:37.8 +5:27.7  
22 260 Léa Colgan Skibec 0:19:51.2 +5:41.1  
23 278 Alexandra Sproule Nakkertok 0:19:59.3 +5:49.2  
24 265 Amanda Dunn Nakkertok 0:20:21.0 +6:10.9  
25 277 Leah  LeBlanc Nakkertok 0:21:09.4 +6:59.3  
26 287 Nicole Momtahan Nakkertok 0:22:51.4 +8:41.3  
27 279 Anne Tourrilhes Nakkertok 0:24:27.0 +10:16.9  
28 280 Ava Berkson Nakkertok 0:26:01.0 +11:50.9  
DNS 266 Noemie Wolfe Fondeurs Laurentides *** ***  
DNS 285 Lyne Marie Bilodeau Orford *** ***  


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4