The Great Labrador Canoe Race 2013 | Zone4.ca

The Great Labrador Canoe Race 2013

Date: Aug 24, 2013
StartList
Location: Churchill River
Chair: Perry Trimper

Jury
Legal:  Derrick White 
Treasurer:  Jack Cooper 
Chief of Course:  John Learning 
Safety:  Keith Pye 
Awards:  Robin  Cooper 
Timer:  Diane Houlahan 
Obs. Time: 4:00 PM
Wind Vel: 20 KH Wind Dir: SW
Air Temp: 22 C
Weather: Sunny

Expedition Overall 67 km. Mass Start    
Bib Paddler 1 Paddler 2 SubCategory Start Time
1 John  Osmond John Graham Expedition Men 45+ 0:00:00.0
2 Catherine Jong Michael Jong Expedition Mixed45+ 0:00:00.0
3 Allan Bock Perry Bennett Expedition Men 45+ 0:00:00.0
5 Chad Howse Tara McLean Expedition Mixed<45 0:00:00.0
6 Phil Graham Willie Bell Expedition Men 45+ 0:00:00.0
7 Michael  Curran Matthew Ryan Expedition Men <45 0:00:00.0
8 Goronwy Price Corenia Price Expedition Mixed45+ 0:00:00.0
9 Graham Moorhouse Stephen Gregory Expedition Men 45+ 0:00:00.0
10 Matthew Pike Jamie Snook Expedition Men <45 0:00:00.0
11 Joseph Townley Andreas Phillips Expedition Men <45 0:00:00.0
12 Michael  White Jennie Nugent Expedition Mixed<45 0:00:00.0
13 Roberta Benefiel James Learning Expedition Mixed45+ 0:00:00.0
14 Jane McGillivary Kathleen Hicks Expedition Women 45+ 0:00:00.0
15 David  Graham Christy Deere Expedition Mixed<45 0:00:00.0

Classic Overall 10 km.    
Bib Paddler 1 Paddler 2 SubCategory Start Time
36 Colleen Baikie Winnie Healey Classic Women 45+ 5:00:00.0
35 Bryn  Wood David Barnes Classic Men <45 5:01:00.0
27 Perry Trimper Caroline Hong Classic Mixed 45+ 5:02:00.0
34 Cyril  Brennan Allison Brennan Classic Mixed <45 5:03:00.0
37 Adrian Laing Ashley Taylor Classic Women <45 5:04:00.0
44 Rodney Roberts Delphine Roberts Classic Mixed 45+ 5:05:00.0
33 Cassandra Ryan Jessica Lawrence Classic Women <45 5:06:00.0
38 John Goudi Aimee Chaulk Classic Mixed <45 5:07:00.0
26 Morgon Mills Meghan Mills Classic Mixed <45 5:08:00.0
41 Mandy Brown Sasha Davis Classic Women <45 5:09:00.0
30 Vennessa White Gillian Wade Classic Women <45 5:10:00.0
39 John Houlahan Eric Skoglund Classic Men 45+ 5:11:00.0
32 Debbie Goudie Marjorie Goudie Classic Women 45+ 5:12:00.0
40 Heather Callahan Karin Schlossek Classic Women <45 5:13:00.0
42 Natasha Andrews Jayson Hayes Classic Mixed <45 5:14:00.0
43 Tim Rideout Dayna Winters Classic Mixed <45 5:15:00.0
31 Johanna Rockenstein Monica Walke Classic Women <45 5:16:00.0
28 Jody Blake Max Blake Classic Mixed 45+ 5:17:00.0
29 Brian Ryan Adam White Classic Men <45 5:18:00.0
4 Herman Perry Paul Snow Classic Men 45+ 5:19:00.0
46 Dave  Winters Edmund Turpin Classic Men 45+ 5:20:00.0
47 Paul Snelgrove Rachel Snelgrove Classic Mixed <45 5:21:00.0
48 Christina Harris Monique Meade Classic Women <45 5:22:00.0
49 Robin Major Leon Sweetapple Classic Men <45 5:23:00.0


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2021 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4