2015 Haywood Ski Nats Day 2 Int Free AB | Zone4.ca



2015 Haywood Ski Nats Day 2 Int Free AB

Date: Mar 15, 2015
Official  Results
Location: Lappe Nordic Ski Centre
Host Club: Lakehead Superior Nordic Association

Jury
Technical Delegate:  Shawn Sinclair 
Assistant Tech. Delegate:  Pierre Millette 
Race Director:  Dave Dyer 
Chief of Competition:  Grant Hall 
Obs. Time: 10:00
Wind Vel: 10-15 km/hr Wind Dir: SE
Air Temp: -3 Snow Temp: -8
Weather: overcast Snow Cond: mach grmd gran

Juv G 5 km. Free   Course Info:  MC: 35m   HD: 36m   TC: 180m 
PL Bib Name CCC YOB Club Team Div Time Diff
1 217 Kaia Andal 31430 1999 Caledonia Nordic BC Ski Team BC 0:15:02.9  
2 260 Molly Miller 31431 2001 Kimberley   BC 0:15:12.6 +9.7
3 235 Anna Goodwin 29456 1999 Hollyburn BC Ski Team BC 0:15:37.6 +34.7
4 215 Hannah Deuling 31885 1999 Whitehorse YT Ski Team YK 0:15:38.1 +35.2
5 192 Beth Granstrom 33141 2000 Revelstoke   BC 0:15:39.1 +36.2
6 211 Tove Halvorsen 31050 1999 Nakkertok Nordique   QC 0:15:43.7 +40.8
7 194 Alia Sanger 31473 1999 Chelsea Nordiq   QC 0:15:45.9 +43.0
8 168 Jenna Sim 28153 1999 Hollyburn BC Ski Team BC 0:15:48.8 +45.9
9 188 Anne-Catherine Blais 31844 2000 Skibec   QC 0:15:50.9 +48.0
10 174 Anita Martin 31053 1999 Canmore Nordic   AB 0:15:54.4 +51.5
11 163 Meghan Burns 31412 1999 Nakkertok-ON   ON 0:15:57.3 +54.4
11 182 Rachel May 29419 1999 Larch Hills Nordic BCDS BC 0:15:57.3 +54.4
13 216 Alexandra Racine 29499 1999 Orford   QC 0:16:02.0 +59.1
14 183 Elizabeth Elliott 31448 2000 Revelstoke   BC 0:16:06.7 +1:03.8
15 94 Regan Fuerstner 34100 2000 Whitehorse YT Ski Team YK 0:16:07.9 +1:05.0
16 198 Marie Manstan 31804 2000 Menihek Nordic XCNL NL 0:16:09.0 +1:06.1
17 100 Megan Orvig 33380 2000 Canmore Nordic   AB 0:16:15.3 +1:12.4
18 180 Annika Ackermann 29415 1999 Kimberley   BC 0:16:16.6 +1:13.7
19 158 Emma Smedley 31435 1999 Sovereign Lake   BC 0:16:23.3 +1:20.4
20 127 Anna MacIsaac-Jones 30884 2001 RMR   AB 0:16:23.5 +1:20.6
21 113 Cara Pekos 29276 2002 Team Hardwood   ON 0:16:23.7 +1:20.8
22 201 Rosalie Vermette 33745 2000 Fondeurs-Laurentides   QC 0:16:25.0 +1:22.1
23 166 Michaela McLean 29447 1999 Black Jack Team Blackjack BC 0:16:27.2 +1:24.3
24 167 Mackenzie McLean 29484 2000 Kimberley   BC 0:16:27.4 +1:24.5
25 110 Emma Paczkowski 33402 2000 Canmore Nordic   AB 0:16:27.6 +1:24.7
26 169 Mira Mason 31891 1999 Whitehorse YT Ski Team YK 0:16:28.7 +1:25.8
27 185 Anna Billowits 31811 1999 Chelsea Nordiq   QC 0:16:31.7 +1:28.8
28 199 Ariane Normandeau 33352 2000 Montériski   QC 0:16:34.5 +1:31.6
29 176 Tess Wortley 33146 2000 Highland Trailblazer   ON 0:16:34.7 +1:31.8
30 204 Alana Brittin 31035 2000 Revelstoke   BC 0:16:37.4 +1:34.5
31 104 Madeleine Guimond 29311 1999 Strathcona Nordic   BC 0:16:43.1 +1:40.2
32 179 Heidi Stewart 27375 2000 Big Thunder Nordic   ON 0:16:44.8 +1:41.9
33 141 Sophie Greer 33133 2000 Foothills Nordic   AB 0:16:49.1 +1:46.2
34 175 Hannah Story-Korman 29416 1999 North Bay Nordic   ON 0:16:50.0 +1:47.1
35 149 Marin Cislo 33409 1999 Edmonton Nordic ADT AB 0:16:50.1 +1:47.2
36 147 Paige Latta 31453 2000 Sovereign Lake   BC 0:16:55.3 +1:52.4
37 178 Bailey Johnson 27425 1999 Red Deer Nordic ADT AB 0:16:58.0 +1:55.1
38 177 Shilo Rousseau 31427 2000 Soo Finnish   ON 0:17:01.3 +1:58.4
39 122 Amanda Thomson 34099 2000 Whitehorse Yukon Elite Squad YK 0:17:02.2 +1:59.3
40 132 Reilley McClure 31810 1999 Nakkertok-ON   ON 0:17:06.3 +2:03.4
41 93 Léa McCroy 29446 1999 Canmore Nordic AST AB 0:17:12.1 +2:09.2
42 140 Virginie Pellerin 31483 1999 Fondeurs-Laurentides   QC 0:17:18.3 +2:15.4
43 133 Chloé Lagendyk 31482 1999 Fondeurs-Laurentides   QC 0:17:20.0 +2:17.1
44 155 Marie-Alexandre Lemire 31827 1999 Nakkertok Nordique   QC 0:17:29.1 +2:26.2
45 154 Kate Granstrom 33140 2000 Revelstoke   BC 0:17:30.2 +2:27.3
46 146 Talia Hennessy 31822 1999 Nakkertok Nordique   QC 0:17:32.4 +2:29.5
47 102 Olivia Peterson 29443 1999 Canmore Nordic   AB 0:17:32.9 +2:30.0
48 136 Amy Morton 31433 1999 Canmore Nordic   AB 0:17:34.2 +2:31.3
49 135 Sinna Moulin-Creyx 33354 2000 Montériski   QC 0:17:43.0 +2:40.1
50 123 Claire Hensrud 31875 1999 Kenora-MB   MB 0:17:45.9 +2:43.0
51 161 Milla Tarnopolsky 31861 2000 Highland Trailblazer   ON 0:17:46.4 +2:43.5
52 130 Sabrina Morris 31040 1999 Nakkertok-ON   ON 0:17:52.3 +2:49.4
53 128 Kendall Saravanamuttoo 31060 1999 Nakkertok-ON   ON 0:17:57.1 +2:54.2
54 144 Leya Masson 31866 1999 M.S.A.   QC 0:17:58.7 +2:55.8
55 86 Colleen Beck 31855 2001 Georgian Bay   ON 0:18:05.5 +3:02.6
56 90 Alex Wood 34880 2000 Big Thunder Nordic   ON 0:18:12.3 +3:09.4
57 106 Ashley Hortis 33758 2001 Lappe Nordic   ON 0:18:23.0 +3:20.1
58 112 Elise Hummelbrunner 34084 2001 Kenora-MB   MB 0:18:32.9 +3:30.0
59 92 Brooklynn Francis 34882 2001 Rendezvous   ON 0:18:38.2 +3:35.3
60 98 Olivia Wolfram 33355 1999 North Bay Nordic   ON 0:18:46.8 +3:43.9
61 87 Maya Swift 29313 1999 Strathcona Nordic   BC 0:18:50.2 +3:47.3
62 111 Sierra Leclerc 31790 1999 Chelsea Nordiq   QC 0:19:13.1 +4:10.2
63 96 Jeanne Carrier Carpentier 31793 1999 Orford   QC 0:19:15.5 +4:12.6
64 114 Juliana Luiker 34113 1999 Wostawea NB Ski Team NB 0:19:18.7 +4:15.8
65 89 Harriet Wright 34086 1999 Wostawea NB Ski Team NB 0:19:52.8 +4:49.9
66 88 Kristen Kornell 31882 2001 Porcupine   ON 0:19:53.0 +4:50.1
67 120 Janie Potvin 32899 1999 Orford   QC 0:21:21.7 +6:18.8
DNS 99 Bronwyn Moore 29309 1999 Black Jack Team Blackjack BC *** ***
DNS 115 Flora Handfield 31854 1999 Skibec   QC *** ***
DNS 117 Tessa Schwar 26334 2001 Lappe Nordic   ON *** ***
DNS 124 Charlotte Johnston 31478 2001 Big Thunder Nordic   ON *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2021 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4