2015 Haywood Ski Nats Day 4 Classic AB | Zone4.ca



2015 Haywood Ski Nats Day 4 Classic AB

Date: Mar 17, 2015
Official  Results
Location: Lappe Nordic Ski Centre
Host Club: Lakehead Superior Nordic Association

Jury
Technical Delegate:  Shawn Sinclair 
Assistant Tech. Delegate:  Pierre Millette 
Race Director:  Dave Dyer 
Chief of Competition:  Grant Hall 
Obs. Time: 10:00
Wind Vel: 24kph, gusty Wind Dir: NW
Air Temp: -7 Snow Temp: -11
Weather: sunny Snow Cond: coarse grained

Juv G 5 km. Classic   Course Info:  MC: 28m   HD: 38m   TC: 155m 
PL Bib Name CCC YOB Club Team Div Time Diff
1 450 Molly Miller 31431 2001 Kimberley   BC 0:15:43.4  
2 446 Alana Brittin 31035 2000 Revelstoke   BC 0:16:01.4 +18.0
3 445 Anna Goodwin 29456 1999 Hollyburn BC Ski Team BC 0:16:16.4 +33.0
4 451 Hannah Deuling 31885 1999 Whitehorse YT Ski Team YT 0:16:18.3 +34.9
5 453 Bailey Johnson 27425 1999 Red Deer Nordic ADT AB 0:16:29.4 +46.0
6 458 Kaia Andal 31430 1999 Caledonia Nordic BC Ski Team BC 0:16:33.5 +50.1
7 443 Rosalie Vermette 33745 2000 Fondeurs-Laurentides   QC 0:16:35.0 +51.6
8 455 Anne-Catherine Blais 31844 2000 Skibec   QC 0:16:37.6 +54.2
9 454 Alexandra Racine 29499 1999 Orford   QC 0:16:42.7 +59.3
10 429 Michaela McLean 29447 1999 Black Jack Team Blackjack BC 0:16:42.8 +59.4
11 460 Beth Granstrom 33141 2000 Revelstoke   BC 0:16:43.7 +1:00.3
12 447 Rachel May 29419 1999 Larch Hills Nordic BCDS BC 0:16:44.9 +1:01.5
13 434 Heidi Stewart 27375 2000 Big Thunder Nordic   ON 0:16:51.2 +1:07.8
14 459 Anita Martin 31053 1999 Canmore Nordic   AB 0:16:56.0 +1:12.6
15 449 Alia Sanger 31473 1999 Chelsea Nordiq   QC 0:16:56.9 +1:13.5
16 435 Mira Mason 31891 1999 Whitehorse YT Ski Team YT 0:16:58.3 +1:14.9
17 431 Marin Cislo 33409 1999 Edmonton Nordic ADT AB 0:16:59.3 +1:15.9
18 406 Amanda Thomson 34099 2000 Whitehorse Yukon Elite Squad YT 0:17:02.5 +1:19.1
19 440 Annika Ackermann 29415 1999 Kimberley   BC 0:17:04.3 +1:20.9
20 411 Paige Latta 31453 2000 Sovereign Lake   BC 0:17:11.4 +1:28.0
21 442 Ariane Normandeau 33352 2000 Montériski   QC 0:17:15.8 +1:32.4
22 452 Tove Halvorsen 31050 1999 Nakkertok Nordique   QC 0:17:16.5 +1:33.1
23 439 Anna Billowits 31811 1999 Chelsea Nordiq   QC 0:17:20.5 +1:37.1
24 430 Chloé Lagendyk 31482 1999 Fondeurs-Laurentides   QC 0:17:27.7 +1:44.3
25 415 Regan Fuerstner 34100 2000 Whitehorse YT Ski Team YT 0:17:31.3 +1:47.9
26 428 Elizabeth Elliott 31448 2000 Revelstoke   BC 0:17:32.4 +1:49.0
27 412 Léa McCroy 29446 1999 Canmore Nordic AST AB 0:17:43.0 +1:59.6
28 456 Mackenzie McLean 29484 2000 Kimberley   BC 0:17:45.6 +2:02.2
29 444 Jenna Sim 28153 1999 Hollyburn BC Ski Team BC 0:17:46.5 +2:03.1
30 438 Kate Granstrom 33140 2000 Revelstoke   BC 0:17:46.9 +2:03.5
31 436 Emma Smedley 31435 1999 Sovereign Lake   BC 0:17:50.6 +2:07.2
32 437 Anna MacIsaac-Jones 30884 2001 RMR   AB 0:17:53.0 +2:09.6
33 457 Tess Wortley 33146 2000 Highland Trailblazer   ON 0:17:55.8 +2:12.4
34 419 Sinna Moulin-Creyx 33354 2000 Montériski   QC 0:18:02.7 +2:19.3
35 425 Virginie Pellerin 31483 1999 Fondeurs-Laurentides   QC 0:18:03.3 +2:19.9
36 426 Marie Manstan 31804 2000 Menihek Nordic XCNL NL 0:18:05.6 +2:22.2
37 432 Leya Masson 31866 1999 M.S.A.   QC 0:18:10.9 +2:27.5
38 433 Shilo Rousseau 31427 2000 Soo Finnish   ON 0:18:12.0 +2:28.6
39 441 Meghan Burns 31412 1999 Nakkertok-ON   ON 0:18:15.2 +2:31.8
40 421 Megan Orvig 33380 2000 Canmore Nordic   AB 0:18:15.3 +2:31.9
41 448 Hannah Story-Korman 29416 1999 North Bay Nordic   ON 0:18:19.4 +2:36.0
42 397 Colleen Beck 31855 2001 Georgian Bay   ON 0:18:27.2 +2:43.8
43 424 Emma Paczkowski 33402 2000 Canmore Nordic   AB 0:18:35.6 +2:52.2
44 418 Kendall Saravanamuttoo 31060 1999 Nakkertok-ON   ON 0:18:37.5 +2:54.1
45 427 Reilley McClure 31810 1999 Nakkertok-ON   ON 0:18:37.9 +2:54.5
46 410 Sophie Greer 33133 2000 Foothills Nordic   AB 0:18:39.8 +2:56.4
47 423 Jeanne Carrier Carpentier 31793 1999 Orford   QC 0:18:44.3 +3:00.9
48 420 Talia Hennessy 31822 1999 Nakkertok Nordique   QC 0:18:45.5 +3:02.1
49 408 Sabrina Morris 31040 1999 Nakkertok-ON   ON 0:18:52.2 +3:08.8
50 414 Milla Tarnopolsky 31861 2000 Highland Trailblazer   ON 0:18:54.4 +3:11.0
51 409 Madeleine Guimond 29311 1999 Strathcona Nordic   BC 0:18:56.0 +3:12.6
52 401 Claire Hensrud 31875 1999 Kenora-MB   MB 0:19:19.3 +3:35.9
53 422 Amy Morton 31433 1999 Canmore Nordic   AB 0:19:22.1 +3:38.7
54 417 Olivia Peterson 29443 1999 Canmore Nordic   AB 0:19:23.7 +3:40.3
55 396 Harriet Wright 34086 1999 Wostawea NB Ski Team NB 0:19:29.4 +3:46.0
56 405 Juliana Luiker 34113 1999 Wostawea NB Ski Team NB 0:19:34.4 +3:51.0
57 394 Alex Wood 34880 2000 Big Thunder Nordic   ON 0:19:36.9 +3:53.5
58 413 Marie-Alexandre Lemire 31827 1999 Nakkertok Nordique   QC 0:19:37.3 +3:53.9
59 399 Tessa Schwar 26334 2001 Lappe Nordic   ON 0:19:53.5 +4:10.1
60 390 Elise Hummelbrunner 34084 2001 Kenora-MB   MB 0:20:03.2 +4:19.8
61 403 Olivia Wolfram 33355 1999 North Bay Nordic   ON 0:20:10.4 +4:27.0
62 391 Maya Swift 29313 1999 Strathcona Nordic   BC 0:20:12.1 +4:28.7
63 402 Brooklynn Francis 34882 2001 Rendezvous   ON 0:20:14.3 +4:30.9
64 395 Sierra Leclerc 31790 1999 Chelsea Nordiq   QC 0:20:21.1 +4:37.7
65 400 Ashley Hortis 33758 2001 Lappe Nordic   ON 0:20:52.4 +5:09.0
66 404 Bronwyn Moore 29309 1999 Black Jack Team Blackjack BC 0:20:54.3 +5:10.9
67 398 Charlotte Johnston 31478 2001 Big Thunder Nordic   ON 0:21:44.4 +6:01.0
68 416 Emma Taylor 31786 1999 Avalon Nordic XCNL NL 0:21:52.8 +6:09.4
69 393 Janie Potvin 32899 1999 Orford   QC 0:22:09.3 +6:25.9
DNS 392 Kristen Kornell 31882 2001 Porcupine   ON *** ***
DNS 407 Flora Handfield 31854 1999 Skibec   QC *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2021 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4