The Great Labrador Canoe Race 2015 | Zone4.ca



The Great Labrador Canoe Race 2015

Date: Aug 22, 2015
Official  Results
Location: Churchill River
Chair: Perry Trimper

Jury
Legal:  Derrick White 
Treasurer:  Jack Cooper 
Chief of Course:  John Learning-Randy Letto 
Safety:  Ground Search and Rescue 
Awards:  Robin  Cooper 
Timer:  Diane & John Houlahan 
Obs. Time:
Wind Vel: 31 kmh Wind Dir: West
Air Temp: 25 C
Weather: Partly cloudy

Classic Mixed 45+ 10 km.    
PL Bib Name Partner Time
1 6 Max Blake Jody Blake 1:12:48.8
2 16 Rodney Roberts Delphine Roberts 1:14:25.5
3 7 Randy Letto Rufina Letto 1:18:46.1
4 18 Perry Trimper Zoey Trimper 1:33:01.2

Classic Mixed <45 10 km.    
PL Bib Name Partner Time
1 61 Matt Pike Brittany Coonbs 1:13:34.5
2 19 Chris Patey Isabella Patey 1:15:38.6
3 21 Emily Hildebrand Casey Wong 1:17:29.2
4 11 Ashley Taylor Dan O'Brien 1:23:33.2
5 9 Aime Chaulk John Gaudi 1:23:46.6
6 3 Margo Wilson Nathaniel Pollock 1:24:48.4

Classic Women 45+ 10 km.    
PL Bib Name Partner Time
1 8 Cathy Bennett Stacey Ramey 1:21:05.2
2 2 Rina Penashue Natasha Hurley 1:38:58.8

Classic Women <45 10 km.    
PL Bib Name Partner Time
1 10 Sara McCarthy Jessica Dahn 1:13:04.4
2 4 Megan Bennett Rebecca Ramey 1:17:54.1
3 1 Tammy Lambourne Julia Merkuratsuk 1:23:12.8

Classic Men 45+ 10 km.    
PL Bib Name Partner Time

Classic Men <45 10 km.    
PL Bib Name Partner Time
1 14 Bryn Wood Morgon Mills 1:11:38.1
2 15 Kevin Garneau Devin Dancey 1:12:34.0
3 20 Dave Chalmers Don Rogers 1:17:09.9
4 12 Geoff Weeks Jason Carew 1:17:29.5
5 13 John Houlahan Rain Centonze 1:18:54.9
6 17 Samuel White Derrick White 1:21:02.1

Classic Mix 65+ 10 km.    
PL Bib Name Partner Time
1 5 James Learning Roberta Benefiel 1:28:22.1

Classic Women 65+ 10 km.    
PL Bib Name Partner Time

Classic Men 65+ 10 km.    
PL Bib Name Partner Time

Classic Plus 10 km.    
PL Bib Name Partner Time
1 56 Joseph Townley Rory Blake 1:19:46.8
2 57 Makkes Penashue Randy Malleck 1:26:58.8
3 58 Perry Bennett Allan Bock 1:27:42.0
4 53 Catherine Jong Michael Jong 1:31:02.5
5 59 John Osmond Bernie Crawford 1:31:43.0
6 50 Graham Moorhouse Stephen Gregory 1:33:49.8
7 60 Eric Skoglund David Barnes 1:35:20.7
8 55 Cyril Brennan Allison Brennan 1:37:12.4
9 52 Richelle Weeks Candace Mercer 1:38:54.4
10 51 Marge Goudie Debbie Gaudie 1:51:42.0


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2021 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4