Loppet Mouski 20 km / 30 km | Zone4.ca

Loppet Mouski 20 km / 30 km

Date: Jan 16, 2010
Interim  Results
Lieu : Centre de plein air Mouski, Rimouski
Organisé par : Club Mouski

Jury
Aviseur technique :  Martin Lagacé 
Directeur de course :  Gilbert Pelletier 
Rep. des athlètes :  J-Yves Babin 
12 h 00
Vent :  10 km/h
Temp. air - 3  Conditions : Faible neige

Homme - 30 km 30 km. Classic Mass Start    
Pos. Nom Catégorie Rang City Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time Diff
1 Stéfan Desfossés Maitre 2 H 1/9 Ste-Adèle Salomon / Espresso Sports 0:34:15.3 (1) 0:33:50.2 (5) 0:33:06.6 (1) 1:41:12.1  
2 Francois Piuze Maitre 1 H 1/4 Lac-Beauport Coureur Nordique/Cité Optique 0:34:16.9 (3) 0:33:48.2 (3) 0:33:08.5 (2) 1:41:13.6 +1.5
3 Gaétan Beaulieu Maitre 3 H 1/12 St-Férréol-Les-Neiges La Vie Sportive 0:34:18.6 (4) 0:33:47.7 (2) 0:33:28.6 (3) 1:41:34.9 +22.8
4 Michel Labrie Maitre 2 H 2/9 Montréal Skimco 0:34:19.6 (5) 0:33:47.4 (1) 0:33:35.2 (4) 1:41:42.2 +30.1
5 André Gauvin Maitre 3 H 2/12 Breakeyville Rossignol 0:34:15.8 (2) 0:33:48.7 (4) 0:33:46.1 (5) 1:41:50.6 +38.5
6 Gabriel Babin Maitre 1 H 2/4 Quebec La Vie Sportive 0:35:10.5 (6) 0:34:54.6 (6) 0:34:53.2 (6) 1:44:58.3 +3:46.2
7 Gino Beauchamps Maitre 1 H 3/4 St-Férréol-des-Neiges   0:35:12.1 (7) 0:35:31.8 (7) 0:36:47.3 (9) 1:47:31.2 +6:19.1
8 Paul Junique Maitre 4 H 1/8 Montréal Rossignol 0:36:20.5 (10) 0:35:53.3 (8) 0:36:12.9 (7) 1:48:26.7 +7:14.6
9 Sacha Desfossés Maitre 2 H 3/9 Prévost Salomon / Espresso Sports 0:35:36.4 (8) 0:36:00.5 (9) 0:37:02.6 (10) 1:48:39.5 +7:27.4
10 Michel Leblanc Maitre 2 H 4/9 St-Nicolas   0:36:02.8 (9) 0:36:16.1 (10) 0:38:00.4 (13) 1:50:19.3 +9:07.2
11 René Lévesque Maitre 3 H 3/12 Québec   0:36:34.0 (11) 0:36:35.1 (11) 0:37:58.8 (12) 1:51:07.9 +9:55.8
12 Gaétan Marchand Maitre 3 H 4/12 Boucherville   0:36:42.9 (12) 0:38:00.3 (17) 0:38:17.3 (14) 1:53:00.5 +11:48.4
13 Nicolas Proulx-Bégin Open H 1/2 Rimouski Mouski 0:38:22.6 (18) 0:37:54.9 (15) 0:36:44.4 (8) 1:53:01.9 +11:49.8
14 Normand Mireault Maitre 4 H 2/8 St-Férréol-Les-Neiges La Vie Sportive 0:37:26.9 (15) 0:37:22.7 (13) 0:38:23.3 (16) 1:53:12.9 +12:00.8
15 Donald Babin Maitre 2 H 5/9 Laval SKIMCO 0:38:09.4 (17) 0:37:00.5 (12) 0:38:20.8 (15) 1:53:30.7 +12:18.6
16 Louis Belzile Maitre 3 H 5/12 St-Ferréol-Les-Neiges AMSFQ 0:37:16.2 (13) 0:38:03.4 (18) 0:38:33.1 (17) 1:53:52.7 +12:40.6
17 Paul Wright Maitre 3 H 6/12 Bedeque Brookvale Nordic 0:38:31.3 (21) 0:37:46.7 (14) 0:37:36.7 (11) 1:53:54.7 +12:42.6
18 Jean-Yves Babin Maitre 4 H 3/8 St-Romuald Maitres vie Sportive 0:37:52.1 (16) 0:37:58.8 (16) 0:39:25.5 (18) 1:55:16.4 +14:04.3
19 Maxime Babin Maitre 2 H 6/9 Québec Sentier DuMoulin 0:37:19.9 (14) 0:38:25.2 (19) 0:41:39.2 (23) 1:57:24.3 +16:12.2
20 Rock Ouimet Maitre 3 H 7/12 Québec AMSFQ 0:38:26.7 (19) 0:38:48.7 (20) 0:40:21.4 (19) 1:57:36.8 +16:24.7
21 Robert Bernier Maitre 3 H 8/12 Montreal SKIMCO 0:38:27.4 (20) 0:42:18.3 (27) 0:41:56.1 (24) 2:02:41.8 +21:29.7
22 Bernard Carré Maitre 4 H 4/8 Saint-Raphaël Castor-Kanik 0:40:41.9 (24) 0:40:44.8 (22) 0:41:17.0 (21) 2:02:43.7 +21:31.6
23 Marcel Moreau Maitre 3 H 9/12 Beaumont AMSFQ 0:40:40.2 (23) 0:40:54.1 (23) 0:41:11.9 (20) 2:02:46.2 +21:34.1
24 Jean Dufresne Maitre 4 H 5/8 Granby Orford / AMSFQ 0:40:44.1 (25) 0:40:41.7 (21) 0:41:22.8 (22) 2:02:48.6 +21:36.5
25 Jacques Jr Gélinas Open H 2/2 Rimouski   0:40:47.7 (26) 0:41:08.7 (25) 0:42:19.0 (26) 2:04:15.4 +23:03.3
26 François Theriault Maitre 4 H 6/8 St-Paul La Vie Sportive 0:40:54.8 (27) 0:41:12.1 (26) 0:42:15.5 (25) 2:04:22.4 +23:10.3
27 Pierre Éthier Maitre 4 H 7/8 Québec   0:40:38.4 (22) 0:40:54.4 (24) 0:43:47.1 (27) 2:05:19.9 +24:07.8
28 Robin Lever Maitre 2 H 7/9 Caplan La Vie Dehors 0:42:28.4 (29) 0:43:40.3 (28) 0:45:48.3 (29) 2:11:57.0 +30:44.9
29 Martin Lagacé Maitre 3 H 10/12 Rimouski Mouski 0:40:57.0 (28) 0:44:33.6 (30) 0:46:58.7 (30) 2:12:29.3 +31:17.2
30 Gaétan Dubé Maitre 4 H 8/8 Rimouski Mouski 0:43:58.6 (32) 0:44:33.9 (31) 0:45:21.0 (28) 2:13:53.5 +32:41.4
31 Hervé LeBlanc Maitre 5 H 1/1 New Richmond   0:42:59.3 (31) 0:43:49.6 (29) 0:47:18.2 (32) 2:14:07.1 +32:55.0
32 Simon Bégin Maitre 2 H 8/9 Rimouski   0:42:50.0 (30) 0:44:44.1 (32) 0:47:05.3 (31) 2:14:39.4 +33:27.3
33 André Bérubé Maitre 2 H 9/9 Lac-au-Saumon   0:44:29.4 (33) 0:45:47.2 (33) 0:50:21.1 (33) 2:20:37.7 +39:25.6
34 Yves Codère Maitre 3 H 11/12 Magog   0:49:06.8 (36) 0:49:16.8 (34) 0:50:40.6 (34) 2:29:04.2 +47:52.1
35 Rene Julien Maitre 1 H 4/4 Fredericton Wostawea Ski Club 0:48:23.2 (34) 0:50:48.4 (35) 0:52:49.4 (35) 2:32:01.0 +50:48.9
36 Jean-Pierre Leblanc Maitre 3 H 12/12 Matane Club de ski de fond de Matane 0:49:03.1 (35) 0:50:57.0 (36) 0:52:56.4 (36) 2:32:56.5 +51:44.4
DNF Roger Blais Maitre 3 H * Trois-Rivières   0:55:00.3 (*) 1:00:52.3 (*) *** (*) *** ***

Femme - 20 km 20 km. Classic Mass Start    
Pos. Nom Catégorie Rang City Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 Louise Martineau Maitre 2 F 1/3 Rimouski Mouski 0:37:49.3 (1) 0:38:08.6 (1) 1:15:57.9  
2 Nathalie Langlois Maitre 1 F 1/1 Magog Orford 0:39:43.9 (2) 0:39:36.9 (2) 1:19:20.8 +3:22.9
3 Marie-Amélie Boucher Open F 1/1 Québec Castor-Kanik 0:41:29.4 (3) 0:42:18.3 (4) 1:23:47.7 +7:49.8
4 Anne Labbé Maitre 2 F 2/3 Montréal Skimco 0:41:54.2 (4) 0:41:58.8 (3) 1:23:53.0 +7:55.1
5 Diane Bouchard Maitre 3 F 1/3 Lac-Au-Saumon Mont-Climont 0:42:57.5 (5) 0:43:04.8 (5) 1:26:02.3 +10:04.4
6 Hélène Davignon Maitre 3 F 2/3 Québec AMSFQ 0:44:28.6 (6) 0:44:52.8 (6) 1:29:21.4 +13:23.5
7 Julie Lambert Maitre 2 F 3/3 Rimouski Mouski 0:49:57.5 (7) 0:51:24.7 (7) 1:41:22.2 +25:24.3
8 Madeleine Couture Maitre 3 F 3/3 Beaumont AMSFQ 0:54:59.0 (8) 0:53:33.4 (8) 1:48:32.4 +32:34.5


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4