Loppet Lévis-Mirepoix | Zone4.ca



Loppet Lévis-Mirepoix

Date: Jan 15, 2005
Official  Results
Lieu: St-Romuald
Club hôte: Skibec

Jury
Déléguée technique:  Francine Laforce-Bisson 
Directrice d'épreuve:  Renée Thibeault 
Entraîneur:  Alain Plouffe 
Obs. Time: 10:00
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: -13 C Snow Temp: -10 C
Weather: Snow Cond:

Atome fille 1 km. Classic    
PL Dos. Nom LicSFQ Club Région Temps Écart
1 38 Émilie Goulet 13310 Castor Kanik N 0:09:16.9  
2 34 Christiana Pedneault 14885 Castor Kanik N 0:09:43.8 +26.9
3 31 Marilou Boilard 16384 Hus-Ski N 0:09:56.9 +40.0
4 33 Catherine Reed-Metayer   CNMSA N 0:11:43.9 +2:27.0
5 37 Laurence Pare   Castor Kanik N 0:13:28.6 +4:11.7
6 36 Roxanne Tremblay 15747 La Balade S 0:14:05.1 +4:48.2
DNS 32 Rachel Marcotte 16392 Hus-Ski N *** ***
DNS 35 Manouane Brind'Amour 16386 Hus-Ski N *** ***
DNS 39 Julie Mathieu-Trottier 16394 Hus-Ski N *** ***

Atome garçon 1 km. Classic    
PL Dos. Nom LicSFQ Club Région Temps Écart
1 22 Felix-Antoine Vezina 13608 CNMSA N 0:07:03.7  
2 28 Dominic Gallant 13689 La Balade S 0:08:06.3 +1:02.6
3 24 Raphaël Samson 14796 La Balade S 0:08:18.2 +1:14.5
4 27 Phillippe Boucher 13600 La Balade S 0:08:29.2 +1:25.5
5 29 Charles-Étienne Tremblay 16402 Hus-Ski N 0:08:50.7 +1:47.0
6 26 Olivier Leclerc 14352 Castor Kanik N 0:09:12.5 +2:08.8
7 21 Eliott Simard 14360 Castor Kanik N 0:11:06.4 +4:02.7
DNS 25 Benoit Laliberte 16390 Hus-Ski N *** ***
DNS 30 Felix Guay 6207 La Balade N *** ***

Pee-wee fille 1 km. Classic    
PL Dos. Nom LicSFQ Club Région Temps Écart
1 16 Emie Jacques-Beaudoin 2994 La Balade S 0:06:26.6  
2 11 Claudia Côte-Laroche 2951 CNMSA   0:07:34.0 +1:07.4
3 20 Rosalie Vezina   CNMSA N 0:08:09.4 +1:42.8
4 17 Alexandra Bernier 14879 Castor Kanik N 0:08:14.4 +1:47.8
5 41 Maïka Simard 15170 La Balade S 0:08:17.1 +1:50.5
6 15 Christine Laliberté 16391 Hus-Ski N 0:08:24.4 +1:57.8
7 13 Flavie Morin-Doré 16397 Hus-Ski N 0:08:25.3 +1:58.7
8 14 Charlotte Nury 13694 La Balade S 0:08:52.5 +2:25.9
9 19 Lysandre Babin 14353 Castor Kanik N 0:09:23.2 +2:56.6
DNS 12 Claire Potvin-Proulx 16398 Hus-Ski N *** ***
DNS 18 Noémie Lafleur 16387 Hus-Ski N *** ***

Pee-wee garçon 1 km. Classic    
PL Dos. Nom LicSFQ Club Région Temps Écart
1 5 Frederic Samson 2993 La Balade S 0:06:09.2  
2 1 Jerome Boudreau 13029 La Balade S 0:06:26.9 +17.7
3 4 William Clothier 13297 Castor Kanik N 0:06:31.5 +22.3
4 7 Renaud Belles-Isles 15746 La Balade S 0:06:41.4 +32.2
5 9 Alexis Dumas 3119 Castor Kanik N 0:06:58.8 +49.6
6 10 Edouard Reed-Metayer   CNMSA N 0:07:05.9 +56.7
7 3 Benjamin Tremblay-Auger 13046 La Balade N 0:07:21.5 +1:12.3
8 23 Charles Dumont 13038 La Balade N 0:07:35.2 +1:26.0
9 6 Vincent Brousseau 13033 La Balade S 0:07:45.8 +1:36.6
9 8 Jerome Tremblay 14091 La Balade S 0:07:45.8 +1:36.6
11 2 Charles-Antoine Guay 11925 La Balade N 0:08:11.7 +2:02.5

Mini-midget fille 3 km. Classic    
PL Dos. Nom LicSFQ Club Région Temps Écart
1 63 Rose-Marie Cote 1697 Skibec/La Balade S 0:10:25.8  
2 72 Laurence Harvey 2247 CNMSA N 0:10:51.0 +25.2
3 66 Frederique Vezina 2211 CNMSA N 0:11:45.3 +1:19.5
4 85 Alexia Rancourt 1443 CNMSA N 0:11:58.1 +1:32.3
5 84 Andreane Lanthier-Nadeau 13300 Castor Kanik N 0:12:04.5 +1:38.7
6 80 Marilie Samson 2865 La Balade S 0:12:09.8 +1:44.0
7 82 Lauréanne Boudreau 13030 La Balade S 0:12:27.4 +2:01.6
8 75 Francoise Plouffe-Leboeuf 2861 La Balade N 0:12:32.9 +2:07.1
9 62 Marie-Michele Fiset 2975 La Balade S 0:13:01.8 +2:36.0
10 64 Audrey Clothier 13295 Castor Kanik N 0:13:22.3 +2:56.5
11 61 Maude Tremblay 6510 La Balade S 0:13:26.3 +3:00.5
12 76 Camille Côte-Laroche 2210 CNMSA   0:13:30.7 +3:04.9
13 65 Christelle Pichard-Jolicoeur 12004 CNMSA N 0:13:57.9 +3:32.1
14 83 Laurie-Eve Carette 2814 La Balade S 0:14:11.1 +3:45.3
15 70 Gabrielle Lemire 15794 CSF Du Moulin N 0:14:15.7 +3:49.9
16 77 Alex Tremblay 959 La Balade S 0:14:30.3 +4:04.5
17 69 Marie-Pier Lantagne 15788 CSF Du Moulin N 0:14:37.0 +4:11.2
18 67 Maëlle Ramsay 14977 La Balade S 0:14:53.1 +4:27.3
19 78 Maude Emilie Turcotte 11663 La Balade S 0:15:06.7 +4:40.9
20 73 Rosalie Lacombe   Castor Kanik N 0:15:12.9 +4:47.1
21 79 Frederique Tremblay-Auger 11660 La Balade N 0:15:13.6 +4:47.8
22 74 Shannon Drouin 15789 CSF Du Moulin N 0:16:04.9 +5:39.1
23 81 Laurie Mathieu-Trottier 16393 Hus-Ski N 0:16:47.7 +6:21.9
24 60 Camille Paquette 2949 CNMSA N 0:16:49.2 +6:23.4
25 59 Sophie Dallaire 15792 CSF Du Moulin   0:17:00.9 +6:35.1
26 71 Marie-Michele Pare   Castor Kanik N 0:20:33.7 +10:07.9
DNS 68 Orlane Tremblay 16401 Hus-Ski N *** ***

Mini-midget garçon 3 km. Classic    
PL Dos. Nom LicSFQ Club Région Temps Écart
1 46 Raphael Couturier 11659 La Balade S 0:09:40.4  
2 57 Albert Bouchard 2839 Indépendant S 0:10:39.8 +59.4
3 49 Jeremie Bonneau 13765 Castor Kanik N 0:12:10.7 +2:30.3
4 42 Christophe Perron  2860 La Balade S 0:12:23.4 +2:43.0
5 43 Thomas Reed-Metayer 2206 CNMSA N 0:12:24.5 +2:44.1
6 53 Raphaël Côté 14992 La Balade N 0:12:28.6 +2:48.2
7 50 Philippe Vézina 15765 La Balade N 0:12:48.5 +3:08.1
8 51 Laurent Robitaille-Lainesse 15827 La Balade S 0:13:35.6 +3:55.2
9 58 Marc-Andre Gallant  11631 La Balade S 0:13:38.6 +3:58.2
10 52 Guillaume Boilard 14903 La Balade S 0:13:39.6 +3:59.2
11 54 William Boisvert 2218 CNMSA N 0:14:12.0 +4:31.6
12 47 Christophe Lavoie-Cardinal   Castor Kanik N 0:14:33.2 +4:52.8
13 44 Jean-Felix Tremblay-Bugeaud 13048 La Balade S 0:15:05.7 +5:25.3
DNS 45 Samuel Verreault 14971 La Balade N *** ***
DNS 56 Vincent Leclerc   Castor Kanik N *** ***

Midget fille 5 km. Classic    
PL Dos. Nom LicSFQ Club Région Temps Écart
1 117 Maryse Demers 880 La Balade N 0:22:15.9  
2 122 Audrey Vaillancourt 731 Castor Kanik N 0:22:20.6 +4.7
3 121 Maude Jacques-Beaudoin 689 Skibec/La Balade S 0:23:37.4 +1:21.5
4 125 Marianne Nury 1705 La Balade S 0:23:46.3 +1:30.4
5 123 Heidi Labbe 2954 CNMSA N 0:26:15.3 +3:59.4
6 120 Elodie Gillard 14302 CNMSA N 0:26:20.8 +4:04.9
7 127 Genevieve Tremblay-Bugeaud 13053 La Balade S 0:26:28.3 +4:12.4
8 114 Janny Géra   Indépendant S 0:29:26.2 +7:10.3
9 119 Rosalie Morin-Doré 16396 Hus-Ski N 0:29:47.9 +7:32.0
10 124 Léonie Morin-Doré 16395 Hus-Ski N 0:30:34.8 +8:18.9
11 116 Jessie Savard 16399 Hus-Ski   0:32:57.3 +10:41.4
12 115 Jocelyne Laliberte 16389 Hus-Ski N 0:34:52.3 +12:36.4
13 126 Florence Asselin 16383 Hus-Ski N 0:35:40.2 +13:24.3
DNS 118 Helsea Bakayoko 15750 Castor Kanik N *** ***

Midget garçon 5 km. Classic    
PL Dos. Nom LicSFQ Club Région Temps Écart
1 112 Edouard Cote 703 Skibec/La Balade S 0:19:54.9  
2 101 Vincent Roseberry 700 Skibec/La Balade S 0:21:15.9 +1:21.0
3 99 Charles Thibodeau 2932 Skielite   0:21:19.1 +1:24.2
4 87 Charles Ouellet 692 Skibec/La Balade S 0:22:41.1 +2:46.2
5 103 Philippe Bussiere 1657 Skibec/Castor Kanik N 0:23:04.9 +3:10.0
6 98 Patrice O Carroll 1129 Skielite   0:23:22.3 +3:27.4
7 89 Michaël St-Gelais   Indépendant N 0:23:25.3 +3:30.4
8 109 Christophe Rancourt 1433 CNMSA N 0:23:27.3 +3:32.4
9 93 Vincent Boudreau 13031 Skibec/La Balade S 0:23:27.5 +3:32.6
10 86 Yannick Lapierre 15826 Skielite   0:23:41.0 +3:46.1
11 111 Dominic Leboeuf 2853 La Balade S 0:23:43.1 +3:48.2
12 94 Ralf Pedneault 13302 Castor Kanik N 0:23:55.4 +4:00.5
13 102 Felix Brouillette 12266 Castor Kanik N 0:24:57.7 +5:02.8
14 108 Mathieu Boudreau 13294 Castor Kanik N 0:25:09.0 +5:14.1
15 106 Simon Boisvert 1442 CNMSA N 0:25:11.6 +5:16.7
16 48 Benjamin Perron  1708 La Balade S 0:25:22.3 +5:27.4
17 88 Jean-Christophe Couture 5188 La Balade S 0:26:59.4 +7:04.5
18 90 Gabriel Deschenes 13036 La Balade S 0:27:01.5 +7:06.6
19 100 Olivier Sirois-Plante 1710 La Balade S 0:27:08.1 +7:13.2
20 110 Mikael Clothier 13296 Castor Kanik N 0:28:08.9 +8:14.0
21 97 Felix Belanger 14998 CNMSA N 0:28:41.6 +8:46.7
22 113 Yanick St-Pierre 6355 La Balade S 0:28:57.1 +9:02.2
23 104 Anthony Leclerc 12127 Castor Kanik N 0:29:11.5 +9:16.6
24 92 François Veilleux-Lessard 12128 CNMSA N 0:29:29.9 +9:35.0
25 95 Antoine Tremblay 16400 Hus-Ski N 0:36:49.9 +16:55.0
26 91 Marc-André Pare   Castor Kanik N 0:38:02.8 +18:07.9
DNS 96 Pierre-Alexandre Larue-Paradis   Castor Kanik N *** ***
DNS 105 Francois Lehoux 14890 CNMSA N *** ***
DNS 107 Mathieu Brind'Amour 16385 Hus-Ski N *** ***

Juvénile fille 5 km. Classic    
PL Dos. Nom LicSFQ Club Région Temps Écart
1 164 Virginia Lehoux Gagnon 11604 Skielite   0:20:31.1  
2 158 Yolaine Oddou 12126 Castor Kanik N 0:21:29.9 +58.8
3 161 Sophie Harvey 2221 CNMSA N 0:22:03.8 +1:32.7
4 157 Lauriane Ouellet 903 Skibec/La Balade S 0:22:10.1 +1:39.0
5 160 Emmanuelle Pichard-Jolicoeur 2688 CNMSA N 0:22:19.3 +1:48.2
6 156 Audrey Morneau-Ouellet 754 Skibec/La Balade S 0:23:07.4 +2:36.3
7 165 Ariane Brouillette 12265 Skibec/Castor Kanik N 0:24:23.7 +3:52.6
8 163 Joannie Couture   Indépendant N 0:26:07.5 +5:36.4
9 159 Audrey Laroche 1298 Castor Kanik N 0:27:11.3 +6:40.2
10 166 Annie Boisvert 2227 CNMSA N 0:27:39.7 +7:08.6
11 162 Marianne Laliberte 16388 Hus-Ski N 0:28:16.3 +7:45.2
12 155 Anne-Julie Asselin 16382 Hus-Ski N 0:29:15.1 +8:44.0

Juvénile garçon 5 km. Classic    
PL Dos. Nom LicSFQ Club Région Temps Écart
1 141 Alexandre Ruel 335 Skibec/La Balade S 0:17:21.6  
2 140 Julien Nury 901 Skibec/La Balade S 0:17:53.3 +31.7
3 129 Anthony Laroche 1299 Skibec/Castor Kanik N 0:19:05.7 +1:44.1
4 136 Samuel Desrosiers 697 Skibec/La Balade S 0:19:23.1 +2:01.5
5 137 Vincent Veilleux-Lessard 12125 CNMSA N 0:19:26.3 +2:04.7
6 131 Thomas Perron 883 Skibec/La Balade S 0:19:28.5 +2:06.9
7 130 Francis Poisson-Gagnon P3416 Skibec/Castor Kanik N 0:21:01.5 +3:39.9
8 128 Vincent Poisson-Gagnon 3417 Skibec/Castor Kanik N 0:21:08.6 +3:47.0
9 139 Felix Leclerc 1739 Castor Kanik   0:22:07.4 +4:45.8
10 135 Alexandre Brousseau 908 La Balade S 0:23:57.5 +6:35.9
11 132 François Roseberry 701 La Balade S 0:24:56.8 +7:35.2
12 133 Bastien Dumas 1735 Castor Kanik N 0:25:26.6 +8:05.0
13 134 Olivier Ouellet 13677 CNMSA N 0:33:58.7 +16:37.1

Junior B fille 5 km. Classic    
PL Dos. Nom LicSFQ Club Région Temps Écart
1 150 Virginie Pichard-Jolicoeur 1617 CNMSA N 0:22:27.9  
2 149 Angela Salvi   Castor Kanik N 0:22:39.0 +11.1
3 143 Alex Boisvert 2229 CNMSA N 0:23:14.1 +46.2
4 145 Veronique Boudreault 1616 CNMSA N 0:24:14.0 +1:46.1
5 144 Emilie Ouellet 902 Skibec/La Balade S 0:25:15.0 +2:47.1
6 154 Anne Lebouthillier       0:25:33.1 +3:05.2
7 151 Michelle Blouin  2684 CNMSA N 0:25:39.5 +3:11.6
8 148 Sarah Bergeron-Larouche   CNMSA   0:25:53.6 +3:25.7
9 147 Romy Belzile-Maguire 760 Skibec/La Balade S 0:25:54.6 +3:26.7
10 146 Alexandra Belanger 2245 CNMSA N 0:27:23.1 +4:55.2
11 152 Evelyne Pichette 623 Castor Kanik N 0:27:39.9 +5:12.0
12 142 Magalie Labbe   Indépendant N 0:28:45.0 +6:17.1
DNS 153 Isabelle Jacques  2687 CNMSA N *** ***

Junior B garçon 10 km. Classic    
PL Dos. Nom LicSFQ Club Région Temps Écart
1 168 Frederic Touchette 2240 CNMSA N 0:35:15.5  
2 175 Marc-Antoine Larochelle Rancourt 894 Skibec S 0:35:35.2 +19.7
3 174 Anthony Gauvin 916 Skibec S 0:36:03.7 +48.2
4 171 François Bussière 612 Skibec/Castor Kanik N 0:37:23.4 +2:07.9
5 173 François Pepin 882 Skibec/La Balade S 0:40:03.7 +4:48.2
6 167 Raphael Gagné   CNMSA N 0:41:23.2 +6:07.7
7 172 Marc-Antoine Guay   CSF Du Moulin N 0:46:32.2 +11:16.7
8 169 Alexandre Brouillette 12267 Castor Kanik N 0:49:09.1 +13:53.6
9 138 Mathieu Talbot 1711 La Balade S 0:49:42.0 +14:26.5
10 170 Pierre-Luc Laflamme   CNMSA N 1:22:51.4 +47:35.9

Junior A fille 10 km. Classic    
PL Dos. Nom LicSFQ Club Région Temps Écart
1 180 Claude Godbout 917 Skibec/La Balade S 0:38:56.9  
2 176 Alexia Pichard-Jolicoeur 197 CNMSA N 0:44:28.7 +5:31.8
3 177 Gabrielle Marchand 7212 CNMSA N 0:47:13.5 +8:16.6
4 179 Marie-Christine Ouellet 13676 CNMSA N 0:50:34.9 +11:38.0
5 181 Anne-Marie Lévesque   CNMSA N 0:58:31.4 +19:34.5
6 178 Marie-Michèle Vallée   Indépendant   1:21:37.5 +42:40.6

Senior femme 10 km. Classic    
PL Dos. Nom LicSFQ Club Région Temps Écart
DNS 182 Édith Laflamme   CSF Du Moulin N *** ***

Maître 1 30-39 Femme 10 km. Classic    
PL Dos. Nom LicSFQ Club Région Temps Écart
1 184 Valerie Levee   AMSFQ N 0:45:48.0  
2 185 Izabel Horvath   CSF Du Moulin N 0:54:20.8 +8:32.8

Maître 2 40-49 Femme 10 km. Classic    
PL Dos. Nom LicSFQ Club Région Temps Écart
1 188 Julie Samson   Castor Kanik N 0:48:31.5  
2 190 France Bourassa   Castor Kanik N 0:49:31.4 +59.9
3 189 Lise Le Guellec   Castor Kanik N 0:51:14.1 +2:42.6
4 187 Marie-Helene Laurendeau   Indépendant N 0:53:10.4 +4:38.9
5 192 Lyse Marchand   CSF Du Moulin N 1:06:56.7 +18:25.2
DNS 186 Hélène D'Avignon   AMSFQ   *** ***
DNS 191 Odette Lapierre   AMSFQ N *** ***

Maître 3 50-59 Femme 10 km. Classic    
PL Dos. Nom LicSFQ Club Région Temps Écart
1 195 Francine Dery   AMSFQ N 0:49:36.1  
2 193 Lise Demers   Indépendant   0:51:04.5 +1:28.4
3 196 Lyne Côté   CSF Du Moulin N 0:54:49.3 +5:13.2
4 194 Madeleine Couture   Indépendant S 1:02:57.7 +13:21.6

Junior A garçon 15 km. Classic    
PL Dos. Nom LicSFQ Club Région Temps Écart
1 198 Simon Beaudet 1619 CNMSA S 0:52:58.5  
2 202 Christian Ruel 337 Skibec S 0:53:14.5 +16.0
3 201 Mathieu Angers 655 Skibec/La Balade S 0:54:06.0 +1:07.5
4 199 Guillaume Huot 15776 CNMSA N 1:00:22.5 +7:24.0
5 203 Pierre-Olivier Bédard   CSF Du Moulin N 1:01:28.9 +8:30.4
6 200 Pierre-Luc Boudreault   CNMSA N 1:04:30.2 +11:31.7
7 197 David Breton   CNMSA N 1:09:08.9 +16:10.4

Senior homme 15 km. Classic    
PL Dos. Nom LicSFQ Club Région Temps Écart
1 206 Charles Nadeau 353 Skielite N 0:49:36.4  
2 208 Vincent Ruel 334 Skibec S 0:51:35.5 +1:59.1
3 213 Hugues Bernard   Indépendant N 0:57:42.3 +8:05.9
4 204 Louis-Philippe Gagnon 355 Skibec S 0:58:54.6 +9:18.2
5 209 Yves St-Louis   Indépendant N 0:59:14.0 +9:37.6
6 215 Keven Tremblay 14115 Biathlon Normandin   1:00:49.2 +11:12.8
7 210 Patrick Beland   Indépendant N 1:02:06.2 +12:29.8
8 207 Louis St-Laurent 15755 Castor Kanik N 1:03:18.4 +13:42.0
9 214 Jonathan Pageau   CSF Du Moulin N 1:03:21.9 +13:45.5
10 211 Guillaume Paradis   Biathlon Normandin   1:03:26.2 +13:49.8
11 212 Vincent Cote 613 Castor Kanik N 1:10:51.1 +21:14.7
DNS 205 Denis Vachon   Skibec  N *** ***

Maître 1 30-39 Homme 15 km. Classic    
PL Dos. Nom LicSFQ Club Région Temps Écart
1 230 Phil Shaw 37 Fondeurs-Laurentides   0:50:59.6  
2 224 Stefan Desfosses   Expresso sport   0:51:03.7 +4.1
3 216 Gino Beauchamps   Indépendant N 0:55:42.9 +4:43.3
4 222 Eric Rouleau   Indépendant   0:57:43.8 +6:44.2
5 217 Jean-Francois Bilodeau   Indépendant   0:57:55.1 +6:55.5
6 221 Charles Dery   AMSFQ   0:58:36.2 +7:36.6
7 231 Andre Soulieres 14878 Fondeurs-Laurentides N 0:59:17.4 +8:17.8
8 227 Gabriel Babin   Indépendant N 0:59:23.8 +8:24.2
9 234 Simon Doré   Indépendant   1:03:22.7 +12:23.1
10 220 Yvan Martel   Indépendant N 1:08:42.2 +17:42.6
11 225 Pascal Laroche   CNMSA   1:10:19.8 +19:20.2
12 282 Steve Lachance   Indépendant   1:10:26.7 +19:27.1
13 232 Rémi Migneault   Indépendant N 1:11:24.4 +20:24.8
14 233 Daniel Lafrenière   Indépendant S 1:11:36.3 +20:36.7
15 228 Pierrot Bernier 15751 Castor Kanik N 1:12:02.2 +21:02.6
16 223 René Goulet 14362 Castor Kanik N 1:16:34.8 +25:35.2
17 226 Philippe Michaud   CSF Du Moulin N 1:17:58.4 +26:58.8
18 219 Jean-François Ruel   CSF Du Moulin N 1:25:16.9 +34:17.3
DNS 218 Gilles Bordeleau   AMSFQ N *** ***
DNS 229 Sylvain Thibeault   Indépendant   *** ***

Maître 2 40-49 Homme 15 km. Classic    
PL Dos. Nom LicSFQ Club Région Temps Écart
1 259 Jocelyn Vezina   CNMSA N 0:52:05.9  
2 240 Michel Leblanc   Indépendant S 0:54:17.7 +2:11.8
3 246 Pierre Harvey   CNMSA N 0:55:09.1 +3:03.2
4 255 Marc Couture   Indépendant N 0:55:13.5 +3:07.6
5 247 Guy Metayer   CNMSA N 0:56:20.0 +4:14.1
6 239 Andre Gauvin   AMSFQ S 0:57:04.6 +4:58.7
7 245 Simon Thibault   Indépendant   0:57:39.2 +5:33.3
8 250 Stéphane Croft   CSF Du Moulin N 0:57:47.0 +5:41.1
9 262 Jules Rancourt   CNMSA   0:58:46.5 +6:40.6
10 249 Francois Paradis   AMSFQ N 0:59:10.3 +7:04.4
11 244 Louis Belzile   AMSFQ N 1:00:41.6 +8:35.7
12 242 Jean-Jean Leclerc   CSF Du Moulin N 1:02:26.0 +10:20.1
13 251 Réjean Fortin   CSF Du Moulin N 1:04:03.1 +11:57.2
14 257 Jocelyn Salvi   Indépendant N 1:04:18.9 +12:13.0
15 235 Nelson Allard 3376 Castor Kanik N 1:04:35.1 +12:29.2
16 241 Michael Clothier   Castor Kanik   1:04:46.0 +12:40.1
17 253 Sylvain Bussiere 5613 Castor Kanik N 1:06:17.9 +14:12.0
18 261 Paul Drouin   CSF Du Moulin N 1:07:14.1 +15:08.2
19 260 Robert Bedard 15787 CSF Du Moulin   1:07:21.4 +15:15.5
20 238 Pierre Houde   CSF Du Moulin N 1:07:25.1 +15:19.2
21 258 Pierre Leclerc   Castor Kanik N 1:09:41.9 +17:36.0
22 248 Rock Ouimet   AMSFQ   1:10:08.6 +18:02.7
23 236 Serge Gagnon   Castor Kanik N 1:11:50.9 +19:45.0
24 254 Bruno Pedneault   Castor Kanik N 1:19:42.0 +27:36.1
25 256 Pierre Simard 15757 Castor Kanik N 1:21:44.4 +29:38.5
26 237 Robin Trepanier   Indépendant N 1:29:16.3 +37:10.4
27 252 Michel Dallaire   CSF Du Moulin N 1:29:58.0 +37:52.1
DNS 243 Maurice Gagne   Indépendant N *** ***

Maître 3 50-59 Homme 15 km. Classic    
PL Dos. Nom LicSFQ Club Région Temps Écart
1 276 Gaetan Beaulieu 313 AMSFQ N 0:54:55.3  
2 267 Paul Junique 5656 Fondeurs-Laurentides   0:58:17.9 +3:22.6
3 271 René Levesque 339 Castor Kanik N 1:00:35.5 +5:40.2
4 278 Normand Mireault   AMSFQ N 1:00:41.1 +5:45.8
5 275 Pierre Ethier   AMSFQ N 1:06:39.5 +11:44.2
6 268 Marcel Moreau   Indépendant S 1:07:22.6 +12:27.3
7 263 Dominic Champagne   AMSFQ N 1:10:36.2 +15:40.9
8 270 Jean Lacombe   Castor Kanik N 1:12:19.6 +17:24.3
9 273 Gilles Tardif 12275 Castor Kanik N 1:15:41.3 +20:46.0
10 274 Jean-Louis Tremblay   CNMSA N 1:16:16.0 +21:20.7
11 266 Yvon Breton   Indépendant   1:19:22.4 +24:27.1
12 269 Florent Harvey   CSF Du Moulin N 1:21:51.4 +26:56.1
13 277 Robert Otis   CSF Du Moulin N 1:22:08.5 +27:13.2
DSQ 265 Jean Bertin   Mouski   *** ***
DNS 264 Guy Theriault   AMSFQ   *** ***
DNS 272 Francois Theriault   AMSFQ   *** ***

Maître 4 60-69 Homme 15 km. Classic    
PL Dos. Nom LicSFQ Club Région Temps Écart
1 281 Jean-Yves Babin   AMSFQ N 1:03:29.9  
2 279 Bernard Carre   AMSFQ S 1:06:39.2 +3:09.3
3 280 Jean-Claude Normand   AMSFQ S 1:16:28.8 +12:58.9

Maître 6 80 + Homme 10 km. Classic    
PL Dos. Nom LicSFQ Club Région Temps Écart
DNS 183 Roland Michaud   Indépendant   *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4